S horolezcem se na Třebíčsku utrhla skoba, spadl z 16 metrů
Na Třebíčsku se v neděli zřítil ze skály čtyřiapadesátiletý horolezec. Utrhla se s ním skoba a spadl z šestnáctimetrové výšky na zem. S těžkým zraněním jej záchranáři převezli do brněnské nemocnice.
Byli jsme tam celou sobotu s novacky, takze asi tusim kdo, ale bohuzel jsme odesli driv, takze zadne blizsi podrobnosti.
Kazdopadne Baby jsou tradicni teren a je nezbytne dojistovat po vlastnim.
Jinak pokud se jedna o ty co si myslim (vekove tam nikdo jiny odpovidajici nebyl) za celou dobu co jsme tam byli tak lezli pasaci na TR, ktery si osadili shora nad vylezem Prepadove.
Co se tyce vytrzeneho jisteni, pokud budete nekdo mit presnejsi informace tak je prosim zaslete na zoban@seznam.cz nebo v.wolf@seznam.cz
Proč v době kdy existujou aku vrtačky, lepidla a borháků je dostatek se stávají takové věci na bezvýznamných skalách. To je špatně :( Hlavně ať se z toho brzo vylíže.
Ja to bezne delam, ale bohuzel do Trebice to mam z ruky. Za poslednich 10 dni vymeneno 29 borhaku misto rezavych skob. To jen pro tvoji informaci. Trvalo to 1 den - odpoledne !!!!
Beliale, je vidět že jsi od jinud, jinak by jsi věděl, že Baby jsou více tradiční oblastí, navíc poněkud rozbité, takže někdy není borhák kam dát a je více než vhodné tam používat vlastní jistítka(běžně tam jezdí třeba Zoban s horoškolou tohle cvičit). Pak platí jiný kraj jiný mrav a u nás se moc divoké výměny nenosí, u nás můžeš napsat členům OVkčka co bys chtěl vyměnit, ale ne to měnit bez souhlasu. Tudíž bych ubral páru a pořádně si přečetl, co napsal výše Petr a nezlob se na mě, za to nemůže ta skoba.
Ahoj,
přeju též hlavně uzdravení. Byl jsem tam poprvé nedávno. Oblast je díky nutnosti použití vlastního jištění na Moravě velmi vzácná a krásná. Z jistých důvodů jsem tehdy musel z Velké Baby slaňovat cestou Údolní stěna, abych si vybral jištění z cesty. Slaňoval jsem nadvakrát a jsem moc rád, že se semnou starý zatlučený kruh v půli cesty též nevyrval. Pokud bych mohl doporučit, dvojčata pro obdobné situace jsou zde velkou výhodou. Radek
Je to tak - Belial má pravdu! Nikdo nechce takhle dopadnout a nikdo nechce, aby mu takhle dopadli rodiče nebo nedej bože vlastní děti. Přeji uzdravení.
Ve vsi ucte k ranenemu (preju rychle uzdraveni) a ac neznam tuhle oblast, nejsem zastance udelat ze vsech skal prejistenou umelku. Nekdy spousta novejch borhaku a masivni slanovaci retezy na par metru vysokejch skalach pusobej dost nechutne. Myslim ze je to dost citlivy tema, ale vzdy zalezi na pristupu lidi a ne vzdy jsou ty borhaky treba. Nekdy staci skobu vymenit za novou (ne tam narvat hned bh), nekdy staci nechat skalu tak jak je (spary). Tak budte opatrni a at to leze :)
Také se mi nelíbí představa že nějaký Belial běhá po skalách a přejišťuje co uzná za vhodné. Tohle je práce pro správce oblasti, tan uzná za vhodné. Kolikrát mě nový borhák vedle spáry kde léta zakládám pěkně nasere. Chápu, je to pro bezpečnost začátečníků ale to oni mají odhadnout do čeho nalézt, sami jsme tak všichni začínali...
Ještě mě zajímá jedna věc, to se opravdu nechával spouštět ze skoby místo toho aby slaňoval? měl v té skobě alespoň hms? nebo brousil do zrezlé "papírovky" lanem? nevím ale postarší lezec by měl mít víc zkušeností a odhadu... :(
Samozřejmě přeji brzké uzdravení a návrat do skal, pro ostatní je to poučení. V klasických nebo horských oblastech se musí používat hlava a metodika zde hraje velkou roli. hough
Nedá mi to nereagovat. Základní pravidlo je, pokud musím z nějaké cesty slaňovat, si dát svoje jištění a z něj slanit ( pokud se nejedná o jistý bohák nebo kruh.) Toto tě naučí v každé horoškole a je to absolutní základ. I za cenu toho, že o svůj matroš přijdeš. Hlupák je ten, kdo spoléhá na rezavou skobu nebo starou smyci. Skály ani staré jištění za to nemůže, a nevidím žádný důvod, proč by se měly k...it nějaké odlehlé skály. Kdo tam jde lézt, moc dobře ví, do čeho jde a jak se chovat.
Tlouct další jištění do lámavých skal mi přijde úplně stejně absurdní, jako kácet stromy kolem silnic. Chyba je na straně lidí, ne na straně přírody.
V nedeľu sme tam s priateľkou boli, oblasť pekná ale ako tu bolo uvedené tak treba to doisťovať vlastným. To ale snáď nie je na tomto mieste problém, je to ako kameňolom a miest na vklínence alebo smyčky je dostatok. Pravda je že aj tých starých skôb tam bolo.
Prajem skoré uzdravenie.
Neviete v akom je stave alebo ako je to vážne?
Tak to dopadlo dobře.. Belialovi: některý oblasti jsou klasický a některý moderní. Baba je ta klasická a třeba taky Řež u Prahy. Roviště nebo Kras zas moderní. Takže bych nechal pytel borháků doma. Ještě jsem neslyšel,že by někdo chtěl vtrhnout do moderní oblasti,vybušit borháky a natlouct skoby...Proč by nemohly vedle sebe existovat klasický a moderní oblasti? Jako třeba v Británii..
Brzké uzdravení bez následků!!!
Ja skutocne suhlasim s tym ze by mali existovat aj tradicne oblasti, hoci minimalne zlanaky by mali byt tutove. Samozrejme aj skoby ktore da autor cesty po urcitom case je vhodne vymenit, pretoze bezpecnost je uplne ina ked je skoba nova a ked je z nej hrdzava rakovina po niekolkych sezonach. Inak povedane vzdy je dobre pouzit zdravy usudok. No a istenie vlastnym to podporujem, lebo niekdy je skutocne lepsie ako skoby.
Jak už bylo řečeno, Baba je klasická oblast a navíc je nově osázena borhákama a novýma slaňákama. Zmíněná cesta ,,Molejlův komím" je taky nově přejištěná borhákama a na jejím konci je nový slaňák. Jezdíme tam s horoškolou a učíme nováčky, jak se mají jistit a na co si mají dávat pozor. Je pravda, že v cestách je spousta starých skob z dob, kdy ty cesty vznikali. Ale v horách je taky spousta skob a smyček a je jenom na každém z nás, čemu bude věřit.
Mišák
V řadě zemí se v průvodci u každé cesty kromě obtížnosti uvádí taky úroveň jištění a každý si může snadno vybrat, jestli chce lézt cestu vyborhákovanou nebo "Alpin". Nebylo by špatné zavést to i u nás - třeba u průvodců tady na Lezci a možná by se ostatní přidali...
Nebyl jsem tam , nevím co a jak, ale chci upozornit na metodu dojišťování se Prusíkem, pokud se spouštím z jednoho vratného bodu. Třeba ji všichni neznají.
Pokud máte procvakané postupové jištění a spouštíte se z bídného vratného bodu (staré skoby, nebo jen jednoho nýtu ), uvažte Prusík na lano co jde odspodu do vr.bodu a druhý konec cvakněte do sedáku. Prusík stahujte rukou sebou k postupovému jištění. Při vytržení vr.bodu je Váš pád mnohem kratší , chytí Vás prusík a postupové jištění
( doporučená smyce průměr 7 mm, nebo ploška a k ní příslušný uzel). No moc pěkně jsem to nepopsal, ale snaha byla.
To nějak nechápu, prosím objasnit ...
Pokud slaňuji na dvou pramenech jednoho lana provlečeného horním "nespolehlivým" jištěním a dám si prusík ja jeden pramen lana peocházející postp. jištěním s tím, že mě v případě vytržení horního "nespolehlivého" jištění chytne postupové jištění, pak by přece ještě musel být někde dole fixně zajištěn pramen lana jenž prochází postupovým jištěním? Nebo ne?
Díky, taky je to pro mě novinka a myslím, že nejsem sám.
Nešlo by Tvůj (Johnův) komentář nějak zvýraznit, případně zařadit přímo na konec článku, aby nezapadl? Byla by to škoda.
V novém průvodci u Bab jsme schváně nenakreslili do linek žádné jištění, aby každému hned bylo patrné, že to není jak v Krase na Indii a navíc u každé skály je ikonka s vklíněnci, která znamená, že je potřeba vlastní jištění. Tahle oblast zůstane taková jaká je, není důvod ji měnit na tělocvičnu, jediné co se asi bude řešit je vhodné umístění slaňáků či dobíráků na vrcholu tak, aby se dalo nahoře dobře dobrat a poté v klidu slanit.
Aspoň tie zlaňáky by tam pomohly. Hore na V.Babe je jeden borhák a oceľové lano s majlonkou. Ako som sa dozvedel na mieste neboli sme jediní ktorým sa nepodarilo po zlanení stiahnuť lano.
Byl jsem v krase minulý víkend poprvé a jištění mi tam přijde naprosto v pořádku a veskrze sportovní. Co jsem měl tu možnost na vlastní kůži poznat, tak vždy bylo umístěné tak, aby se dobře cvakalo a odlezy tak akorát takové, aby nebyly nebezpečné. Možná to není jako někde v Itálii i v šestkách po metru, ale o to víc mi to přijde adekvátní. Nemám rád přejištěné oblasti, kde se musíš chtě nechtě rozhodovat, který jištění vynecháš, aby ti vyšlo těch 12 presek, co máš na sedáku na těch 20m cesty.
Ty zase jezdi do Itálie, nebo radši přestaň lízt. Psychika k lezení patří a jištění ve stylu "bezpečný morálovky" je myslim ideální. = klidně i dlouhé odlezy, ale tak aby nehrozil pád na zem, polici nebo omlácení o stěnu. = těžký krok v mírně převislé stěně 20m nad policí/zemí klidně 5m nad jištěním. Nejsem zastánce jištění po metru a všechny těžký kroky s bh u pasu, ani morálovek kde hrozí podlaha. A ani cest kde je těžký místo dobře jištěný a "v lehkým" to je nejištěný.
Jištění je od slova jistit, ne od slova nebát se (od toho je lano shora). A ke slovu "bát se" zase patří free solo, rozhodně ne vraždy ve stylu free solo do 20m k prvnímu jištění.
V případě Bab jsem pro starý skoby buď nahradit lepenými bh, nebo odstranit. Takhle to nachystaná past a časovaná bomba - bez kladiva se kvalita skoby nepozná a furt do toho bušit nebo slepě spoléhat že "to drží" je špatně.
A v každém případě slanit, natož nechat se spouštět z jedný starý skoby je hrubá chyba, dotyčnej naštěstí měl víc štěstí než rozumu. Teď si určitě bude pamatovat, že starý skobě se nedá věřit = padat se nesmí, spouštět se taky nesmí (zatížení jednou tolik než při slanění), pokud už není žádná jiná možnost (dolízt k lepšímu,někdo to oběhne a hodí lano shora, skobu něčím pojistit atd.) tak pak zbývá velice opatrně (bez rázů a změny směru tahu) slanit a přitom se modlit. A určitě je lepší půl dne čakat na záchranu, než to risknout a vyletět.
Asi jsi mně nepochopil, protože jinak říkáš to samé co já. Já nejsem zastáncem toho ať jsou všechny cesty vyborhákované po metru, ale toho, ať se staré rezavé jištění nahrazuje novým. NIKDE V TÉTO DISKUSI JSEM NENAPSAL, ŽE CHCI DOJIŠŤOVAT CESTY. Dojišťovat a přejišťovat vnímám jako rozdíl. Prostě jenom chci, aby se vymlátily staré rezavé vraždy a dalo se místo toho solidní železo. Nechápu proč někde měnit skoby, to mně přijde v dnešní době jako naprostá chujovina. Už jenom proto, že skoby a všeobecně tak málo jištění se většinou dávaly proto, že nebyly podmínky jistit líp. V 80. letech nebyly aku vrtačky a dvojsložkové lepidla. Kruhy se vyrobily někde ve fabrice a vysekat díru trvalo mnohdy i několik hodin. Dneska je doba ale trochu jiná a není důvod někde měnit každých pět let skoby a nosit na skalky místního významu kladivo.
Beliale, každá takováto příhoda vyvolá vášnivou debatu o zajištění cest, bohužel většina diskutujících to řeší bez znalosti věci. Zrovna v tomto případě ta skoba není původní, někdo si ji tam dotloukl a ne zase tak dávno a ještě do špatného místa, takže bylo otázkou času kdy půjde. Takže tato událost by nenastala, kdyby nějaký lezčík dbal pravidel hry (myslím si, že ke skobování se OVKčko vyjadřovalo asi tak před 5ti lety)a nedojišťoval to co nemá, nebo to po sobě alespoň hned vytloukl. Bohužel takovýchto lidí je spousta a není v lidských silách objíždět a kontrolovat neustále skály, kdo tam co provádí bez konzultace či souhlasu je-li potřeba a toto jsou pak důsledky. Takže by se nad sebou měli zamyslet především lezci sami a chovat se tak, aby svým jednáním nepoškozovali druhé.
tak přesně o tom to je, risk je sedat si i do nový skoby, nevím kdo jí zatloukl a jak a proč a výsledek může být právě ta podlaha, nemám vůbec šanci poznat, jestli tvoří součást ofic jištění cesty nebo ne, potom je na snadě osadit bh, pokud je možnost, popř. skoby vytlouct a to i staré a nechat cestu po vlastním s upozorněním a s tím, že nahoře čekám slaňák. mimo jiný zmiňované roviště někde výše, má taky občas v cestě jistící exponáty.
Nevim proc na zajklade prvni casti tveho prispevku tvrdis, ze je nansnade osadit bh. Nasnade je snad nechovat se k cizim skobam, at uz jsou v jakem koliv stavu, jako by to byl bh.
BTW: Vymenu skoby za bh. bych rozhodne nenazyval prejistenim, nebo obnovou jisteni. Ale vzhledem k spolehlivosti bh., do ktereho lze bezestrachu hodit tlamu narozdil od skoby, do ktere si se strachem sednu, by bylo lepsi hovorit o dojisteni.
Uraz borce neni problem skob, ale toho, ze k nim nekteri pristupuji jako k bh., ackoliv pred tim varuje snad kazda metodicka prirucka. Pro predchazeni takovymto urazum neni treba hned neco dojistovat, ale predvsim cist.
...že ti starý psi si myslej, že skoby který tam natloukli ve svých 20, tam budou držet věčně...doufám že nebudu v pokročilějším věku taky tak senilní...
Cela nehoda ma dve roviny a v nich se to pokusim shrnout.
Rovina prvni lezec
- podle dostupnych informaci se jedna o clena oddilu z Brna, ktery sice zacal organizovat horoskolu, ale ma pouze jednoho instruktora, ktery navic svou ucast na akci zrusil, ale uz svym sverencum nerekl, ze Baby nejsou idealni pro prvni samostatny vylet
- slanovani z jedne skoby - sam jsem z jedne skoby slanoval nekolikrat, nekolikrat ze stare o ktere jsem nic nevedel a kdo delsi dobu leze v horach a bude tvrdit ze to nikdy neudelal, tak keca, bohuzel tady to bylo zcela zbytecne, protoze dva metry vedle po polici byl borhakovy stand
Rovina druha skoba:
- kolem dotycne skoby jsem prolezl v sobotu a v jeji bezprostredni blizkosti sel zalozit 100% frend
- skobu jsem necvakal, jenom jsem ji zbezne prohlednul a podle stavu rzi a toho jakl cestu znam jsem si pouze poznamenal neco o tom, ze do mist, kde skoba nikdy nebyla a navic jde zalozit, by se zelezo tlouct nemuselo
- po zaslani fotodokumentace porizene po nehode je jasne, proc skoba vyletela - byla zatlucena nad rozsirene misto, tedy takova konkretne pouzita skoba, v tomto konkretnim miste drzet nemohla
Vysledek
-Baby jsou tradicni oblast a jako tradicni oblast budou zachovany
- v prubehu kvetna dojde k revizi fixne osazenych jisticích bodu v teto oblasti, chybne osazene borhaky budou vytluceny, stejne jako vsechny skoby v mistech, kde je mozne jistit po vlastnim,
- klicova jisteni, kde krom skoby nic jineho nejde budou vymenena za borhak pokud to umozni struktura skaly, v rozlamanem budou skoby zachovany a kazdy lezec musi byt schopen posoudit kvalitu jisteni v techto cestach, proste tak to na tradicnich cestach je...
- co se tyce slanaku, budou uprtaveny do pouzitelne podoby, ale v zadnem pripade na vsech cestach
Měl jsem spolulezce, který měl ve zvyku poklepávat do každé staré skoby zda drží. Ta stará skoba, byť rezavá a nevábně vyhlížející má zpravidla velkou pevnost. Je tam třeba desítky let a poklepem se naruší. Jsou jiné způsoby jak ji vyzkoušet. Jinak dobře zvonící skoba je dle mého názoru zatím nepřekonané jištění. Pravda že to zdržuje, ale v zimních podmínkách je to někdy jediná možnost jištění.
Ve druhém díle knihy Pite Schuberta Riziko na skále, snehu a ledu jsou výsledky testování skalních skob a jsou velmi tristní, nosnost skob je mnohem menší, než by se původně zdálo.
Zobane, jak by nám bylo, kdyby tak k věci přistupovali všichni. Viz. tvůj závěr. Myslím a souhlasím s tebou, že pokud je skoba nebezpečná, tak tam nemá co dělat a pokud mám čím, vytluču ji nebo jinak zneškodním. Sice je na každém jestli ji cvakne nebo ne, ale každý ví jaká je realita a pokud jdou tyto nehody eliminovat, tak by se to mělo dít i prakticky, nejen to okecávat v diskusích. Doufám, že teď všichni všude nezačnou vytloukat skoby :o)
Existuje názor, podle kterýho jsou rezatý vraždy historickej artefakt a neradno je odstraňovat (záměrně nepíšu vytloukat, někdy jdou vytáhnout rukou), neboť ukazují cestu prvovýstupce, starou obvykle tak 50 let.
Hmmm, skoby:) Je to různé (jinde). S někým jsme se třeba shodli na tom, že s těmi všelijakými skobami ty cesty měly větší kouzlo, než když je to po přejištění stěna s hromadou stejných ok. Jediná útěcha je pak nejbližší hospoda, kde se občas nějaký vyměněný kruh či skoba vidí na trámu.
Jinak např. v Nečtinách je v tuším jediném starším průvodci "zákaz" vyndavání skob. Byť je tam i nové jištění, na zdi doma by se vyjímaly, ale na té skále jim to stejně sluší nejvíc.
Další zkušenost mám s hledáním míst ve starých cestách, z kterých si skobu někdo třeba již odnesl(!), to se pak těžko posuzuje kam nové jištění dát, aby se charakter cesty nezměnil (byť nosnost je jiná), pokud nejsou k dispozici pamětníci, nebo není oko cvičené. No a pak jsou ještě výjimečná místa v cestách, kde necháváme občas nějakou jednou skobu na památku, nejlíp blízko nového jištění, aby se oko potěšilo, skoba nepřekážela, nebo byla v takovém stavu, kdy jí nenapadne nikoho cvakat. Alespoň ostatní uvidí, po čem že se to lezlo dřív.
To jo :-) A nejlepší je mít na zdi skobu co se mnou vyběhla, to se opotí ruce i po letech :-D Snad jí tomu nešťastníkovi nechaj.
Ale nechat se spouštět se starý skoby když je vedle borhák, to je hrozná oslovina. Podobný věci jsem dělal naposledy v divoký pubertě. Pak jeětě párkrát v horách, ale tam žádnej borhák nebyl a dolu se muselo, brr!
Ahoj,
primárně bych řekl, že Baby jsou specifické - a jako takové úžasná příprava například do Tater.
A třeba taky proto, že se člověk naučí rozumně přistupovat k cizím skobám; jejich důvěryhodnost je většinou ještě nižší než vlastní jištění, ale je to jištění.
Na druhou stranu vlastní jištění stojí čas obou lezců (vytahování "dobře umístěného jištění" bývá někdy zážitek) a fixní jištění (borháky ...) jsou v mnoha oblastech v lepším případě na štandu, někde (Tatry) vůbec.
A štand na cestě "levým pilířem" (nepamatuji si jméno) ze dvou skob a něčeho vlastního (jistota je jistota) - to člověk dobrovolně nezkusí a pak se to "naostro" hodí.
@ HoK
Když už se to tu řeší přidal bych i vlastní zkušenost. Stručně... V Tatrách... Lezli sme dvě dvojky za sebou takže sme byli celkem 4. Začalo pršet a rozhodli sme se slanit. První dvojka na nás počkala. Hledali sme z čeho slanit. Našli sme starou skobu... Nechtěli sme moc riskovat, ale taky tam nic nechat. Zvolili sme teda taktiku: založíme bokem další jistící bod, pokud stará skoba udrží první tři, čtvrtý vezme boční jištění a slaní jen z "prověřené" skoby. Jako čtvrtý sem šel já, protože sem vážil o 10-15 kilo míň než ostatní (to mělo být další pojistkou proti selhání skoby). Tři slanili, já sem oddělal boční jištění a jal se slaňovat. Skoba se naštěstí vytrhla ještě v relativně mírném svahu, já se projel asi 5m po břiše a zasekl se nad kolmým přepadem. No dopadlo to výborně mě se jen trochu pochroumal kotník a dolů sme se sice promočení ale celkem v pohodě dostali. Když o tom zpětně přemýšlím myslím, že právě moje nižší hmotnost způsobila, že se skoba dostatečně "nezaklínila" a vytrhla se. Píšu to hlavně proto, že nejlehčí na konec je v tomto případě (podle mě) celkem logický postup, ale bacha na to!!!
A nebo prostě jen dobrý troll přestal špičku skoby držet. Né, vážně, někdy se dějí věci, které odporují zdravému rozumu a fyzikálním zákonům.
Před lety kamarádka svázala (blbě) dvě lana na slanění. Před ní slanili tři chlapáci možná o 20kg těžší než ona a s ní poslední se lana rozvázala.
Racionální vysvětlení neexistuje.
Je neštěstím současného a pravděpodobně i budoucího vývoje lezení, že je vše svázané normami a metodikou a to vše proto aby se eliminovalo případné neštěstí. To vede v konečném důsledku k tomu, že nováčci přestávají uvažovat a bezvýhradně věří všemu co potkají při lezení na skalách. Myslím že se ještě dočkáme zajímavých situací. Je to smutné, ale bohužel je to tak. Nenadarmo se říká že STARÝ HOROLEZEC JE DOBRÝ HOROLEZEC.
IMHO neštěstí nejsou normy a metodika, ale to, že skoby vypadaj podobně jako borháky, když za ní chytneš tak se někdy ani nehne a skobu přeci zatloukl nějakej starej zkušenej lezec, takže musí držet.
Navrhuji udělat anketu kolik % lezců vlastní kompletní sadu frendů a kolik % vlastní dvě kompletní sady frendů. Spíše než "vlastní" by otazka měla znít "kdo má k dispozici" když jde lézt. Naposled jsem na Babách lezl před 26 lety a frendy (jo už tehdy frendy existovaly) jsem tehdy, co si vzpomínám použít nemusel. Dnes se mi tak nějak nelíbí předpoklad, že lezec bez frendů by měl mít radši přístup do "tradičních" oblastí zakázán. Jak to tehdy dávno safra ti staroušci lezli?
Jiří, já mám malé i velké po dvou sadách, k tomu dva Alieny a jsou oblasti, kde je hojně využiji. Beru si je sebou i do Krasu a jsou cesty, kde si je dávám, protože se mi nechce pod prvním na zem(třeba Volání na Vaňousech), ale na rozdíl od některých mladých nekňučím, že by se tam měl dát borhák, když tam jdou tři friendy:-)). Je to jen o přístupu, lepší je živý zbabělec, než-li mrtvý hrdina. A není nic horšího než lisdká lenost a pohodlnost.
Jiří
Ano frendy před 26 lety existovaly, v té době to byla ještě poměrně novinka. Ale v naší domovině je v té době snad nikdo neměl. Já v té době vlastnil sadu samodomo čoků a abalakovů. Abalaky to v té době v této republice byla asi taková špička. Běžně se zakládaly uzly. Kdo to dnes umí?
Jak píše Vlk, dnes je tlak na to aby se cesta dojistila, aby se tam nikomu nic nestalo. To, že se někde lezlo od první republiky a dávala třeba smyčka, a všichni to přežili, to dnes není bohužel argument.Prostě tam musí být nýt. Holt nová překližkářská generace.
Ale k těm Babám. Ty skoby jsou tam x let, snad možná po prvovýstupcích. Ty už pravděpodobně moc držet nemusí. Takže buď dojišťovat, nebo skobu vyměnit za nýt.
Moc mi nedochází, co timhle prispevkem myslis. Nekdo zakazuje chodit lezcum kteri nemaji friendy do tradicnich oblasti?
Jinak obecne, jako se predpoklada ze lezec bude mit lano a sedak, tak nekde se predpoklada, ze bude mit i friendy a vklinence. Stejne jako cyklista potrebuje kolo. Pokud lezec hejblatka nevlastni, muze cestu vysolovat nebo jit jinam, nevidim na tom nic zvlastniho. V Anglii by meli zakaz vsude :)))
Kdyby vic fungovali oddily (nemam s nima moc zkusenosti, ale ten "nas" pro novacky moc nefunfuje), kdyby byla vetsi lezecka osveta, lidi vic cetli starsi knizky, takhle diskuze o borhacich by byla uplne zbytecna.
Udelejte anketu kolik lidi trenuje na stene pady (ty odvaznejsi, ne odsedy v tezsich cestach).
Podle mne tím myslí to, že i frendy jsou věc, bez který se lze obejít - a to aniž by se někam přidávaly nejty. Tedy pokud jde o klasické cesty. Ty byly totiž udělány jen s vklíněnci, smyčkami, abalaky, skobami.
Takže tradiční lezení o poschodí vejš :)
Citace :"IMHO neštěstí nejsou normy a metodika, ale to, že skoby vypadaj podobně jako borháky, když za ní chytneš tak se někdy ani nehne a skobu přeci zatloukl nějakej starej zkušenej lezec, takže musí držet."
Pěkná blbost. S takovým názorem tady máme další průser hodně brzo !!!
Sveho casu jsem vytloukl par skob, nytu i borhaku a muzu rict ze pokud je to nah.. tak je to nah.. a muze to byt i lepeny borhak. U skoby si aspon normalni lezci davji vetsiho majzla.
Pro Danyho. Vis o tom prd tak aspon nemel bludy o Anglii.
Citace : ......ale to, že skoby vypadaj podobně jako borháky.
Pokud si tohle myslíš tak asi ano. V tom je právě zakopaný celý a nesnědený pes. Skoba ani zdaleka nepřipomíná borhák a pokud to rozeznáš, tak si dáš pozor protože cizí skoba je vždycky sázka do loterie. Imho borhák sice taky ale...
Máš pravdu, zakopaný pes v "tom" je, ale právě v té podobnosti, nikoliv v neexistenci podobnosti. Cizí sk. připomíná bh. tím, že je "fixní", tedy:
1) Vzbuzuje (často falešný) dojem, že ji zatloukl někdo, kdo věděl, co dělá.
2) Tím že nejde - narozdíl od např. vklíňáku - snadno vytáhnout, vzbuzuje (často falešný) dojem, že udrží i nějaký pád.
Nejde o to, že sk./bh. vypadá jinak (to samo racionálně pozná každej), ale že obecně iracionálně a bezdůvodně vzbuzují podobnej pocit bezpečí. Kdo o tom pochybuje, nechť se zeptá někoho, kdo zrovna začíná lézt na vlastním, jestli věří víc erární sk. nebo vlastnímu vkl.
No a o to právě jde. Ten co začíná lézt si myslí že vše co je zatlučené ve skále odpovídá normám a je tudíž bezpečné. To je právě ta mejlka a velký průser dnešních norem a metodik bezpečného lezení. Vše podchyceno normami a geniální metodikou. Nakonec se ale někdo pověsí za rezavou vraždu. Je to zatlučené ve skále a je to tudíž bezpečné.
Skoba je skoba a má všechny výhody a neduhy skob. Rezavá skoba je potenciální vražda i kdyby držela sebelíp. Kdo to pozná a rozhodne? Co je mi platný nýt když je blbě udělaný. Kdo to pohledem pozná? Nikdo !! Proto si myslím, že než vysvětlovat nováčkům výhody a nevýhody jistítek je, poučit je o tom že se:
Leze hlavně hlavou a až potom teprve rukama a nohama.
Norma je pro lezce jen doporučení a nikoliv modla bezpečnosti.
Co si nezaložím sám tomu potenciálně nevěřím. (Někdy hold ale musím že)
Těch rad je vícero ale na to tady není prostor.
Asi tak za mě. Tohle je můj názor po dlouhých letech lezení.
Asi jo. Nejspíše mluvíme o tom samém ale trochu jinou řečí :o)) To je paradox virtuálního rozhovoru.
Chtěl jsem jen říct, že metodika na to možná pamatuje, ale nějak se to vytrácí v záplavě jiných možná méně důležitých doporučení a rad.
Nakonec je to jedno páč neuhlídáš všechny.:o((
jsme předsedou jednoho oddílu z Brna, s nováčky pády trénujeme, každý si vyzkoušel do toho houpnout - staticky, dynamicky, každý si vyzkoušel chytnout málem 90kg pneumatiku. Dokonce i takové lehčí odsednutí při jištění přes rameno.
Chodíme s nimi i na Baby - snažíme se je vést k tomu, aby se nezabili (ještě jsme v oddíle neměli smrtelný úraz od roku 1956 bez přestávky) - a doufám, že se nám to daří.
Takže celá tato konverzace zda jištění v tradičních oblastech ponechat nebo ne je absolutně irelevantní - skoby bych nechal - často je to památka po prvovýstupcích, označuje linii výstupu, kdo chce, ten jí cvakne, inteligent vedle popřípadě něco založí (jak říkal Zoban) a víc se neřeší.
Jenom bych všechny prosil o 2 věci:
- vemte si z tohoto příkladu ponaučení
- začala zde kolovat další novodobá myšlenka, která mě v poslední dobé neskutečně vytáčí - a to jsou plastikové děcka, které si koupí pár pres, lano a vyrazí do skal a pak se diví, že nemají co cvaknout a často se jim někde něco stane. O pár příspěvků nahoře se zde rozplácává další fantazmagorie, která je možná podpoří - že když si koupí sadu friendů vyřeší to všechno. Prosím, my horolezci, působme na ně alespoň pomocí médií (nevěřili by jste kolik lidí, co se snaží lézt čte lezce a bezmezně věří tomu, co se tu napíše) tak, aby se nezrakvili. Děkuji.
Plně s tebou souhlasím, nicméně realita rozhodně není taková, že všichni jsou v Brněnském oddíle kde se snažíte vést nováčky. Nevím jestli to je jen náhoda, ale když se ve skalách nebo v horách bavím s lidmi odkud jsou, tak se vetsinou dozvim, ze nejsou v zadnem oddile a rozhodne je nikdo nevede. Lezou tak jak jim to prijde pod ruku. Narazim treba na problematiku spousteni se a rybareni na erarnim jisteni. Nejdriv jsem si rikal, ze nikoho nebudu buzerovat, ale za nejaky patek jsem zjistil, ze to neni buzerace, protoze ty lidi proste nenapadne, ze se to nedela, ze to probrusuje vrcholovy slanak a dela to drazky do pisku.
Jenže povinný výcvik se dneska nenosí. A nevím, co bylo dřív - přestali lidi vstupovat do oddílů a ČHS, a proto skončily výcviky v obou, nebou se přestalo cvičit, a proto přestaly být pro lidi oddíly atraktivní?
Ale i tady, když někdo navrhne znovu povinné školení před získáním členství v ČHS, začnou lidi řvát, že to je totalita a že dneska je svoboda a, a, a, ...
A pak vidíš rybaření přímo přes kruh, jištění z auta ze sedačky spolujezdce, neschopnost založení frendu, či smyce, neschopnost orientovat se v průvodci, o první pomoci ani nemluvě