LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   "Technika je vždycky jenom skrytá síla" A.O.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)

Žebříček
Cesty:
44.Zedek 10044
45.Gospoš 10022
46.Pelikán 10018
Bouldry:
44.F 8706
45.Šmejkal 8700
46.Zímová 8656
Hory:
6.Švihálek 6070
7.Černý 6007
8.Bloudek 5970

Výsledky
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)
ČP v bouldru Praha (15.02)

Deníčky
5698 lezců
1157106 cest
Nové přelezy:
Sogun 1L 7c
Puff 7c+/8a
Branka 8A
Via Del Os 8a
The Kessel 7c
Esence Bou 7C
Návrat Čoc 8B
Kolenoskop 7c
Küllü In 9-
Gizmo 9

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Skály u Pakosty, Superkvak

smPokud si chcete zalézt v cestách střední obtížnosti v klidné krajině bez přebytku lezců či turistů (a toto info na tom jistě nic podstatného nezmění), vydejte se na Superkvak (Povltaví, Skály u Pakosty).

Přístup je patrný z mapky v průvodci (Lezec.cz - Skály u Pakosty), po zaparkování u lesa (v místě, kde se příjezdová cesta začíná svažovat dolů) se vydáte po cestě vlevo víceméně po vrstevnici (kopec máte po levé straně) a po pár stech metrů dojdete nad Vltavu (skály jsou na jedné straně velkého výběžku tvořeného zákrutou Vltavy, na druhé straně výběžku je osada Žebrákov, takže dojít do Žebrákova = chyba, ale lze ji o trochu delším pochodem napravit :-), není nutno se vracet). Superkvak se nachází ve spodní části strmé rokle, která je poněkud vlevo. Nahoře u vstupu do rokle jsou dvě markantní skalní, asi 5ti metrové jehly (levá je mohutnější a o něco vyšší). Kolem nich projdete zleva a po chvíli, tam, kde se rokle rozšiřuje, je po pravé straně  Superkvak - kolmá placka o výšce do 10m a šířce asi 15m. Na protější straně jsou pak Stěna stínů a Kýsův pilíř.

Cesty zleva doprava (všechny cesty jsou z roku 1997, jejich autory jsou P. + M. Obstové, s výjimkou cest 1 (F.Mezera, Lhotka, Šolarová) a 8 (Číp, Lhotka):

1 Nohama Napřed 5-
Nevím, jak ji autoři zamýšleli, patrně koutem, ale nýty jsou umístěny tak, že je přirozené je oblézat poněkud zprava "přes nos", pak se jedná o lezení blíže stupni 7.
2 Nos  7-
Přes výrazný balkónek. Lze lézt o něco těžší přímou variantou bez "nosu".
3 Bílá Velryba 8-
Pěkná linie tupou hranou, asi nejhezčí cesta na Superkvaku. Závěr je pikantní.
4 Touha Po Slunci 8
Boulder.
5 Větroplach 7
Okolo trhlinky.
6 Nesmrtelná Teta 7
Přirozená linie. Vedle Bílé velryby další perla  Superkvaku.
7 Prosincová Cesta 7
Podobné lezení jako "Nesmrtelná teta", o trochu lehčí a kratší.
8 Hlavou Dolů 5-
Spíše těžší (6-), přesto vhodná na rozlezení, slaňák nevhodný na spouštění.

Název Superkvak docela sedí, je to kvak, ale když už ho najdete, slušně si na něm zalezete. Chyty jsou často oblé, občas je i pozitivní lišta nebo bočák. Stěnka je orientovaná k jihu, ale je dobře odstíněna velkými stromy. Vzhledem k přístupu (ten může být i zážitkem, dokonce pěkným) není dobré s sebou brát malé děti a psy, asi by se poztráceli. Nahoře opatrně, mohou být volné bloky. Všechny cesty jsou kupodivu (vzhledem k jejich koncentraci) nenásilné a logické, nemají (snad až na cesty 1 a 2) společná lezecky důležitá místa. Umístění nýtů v pořádku, jejich kvalita je s otazníkem.  Klasifikace mírně tvrdší, jak se na takový kvak sluší.

Příjemné zážitky.


sektor Pakosta a Kost - z archívu Lezce

Ivoš   [úpravy] 08:30 24.10.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 foto09:05:11 24.10.2006
Ta obří stěna na obrázku není Superkvak, ten si musíte představit :-(.
iodpovědět 

 endlich10:56:09 24.10.2006
Konečně chápu, na co jsi celé léto trénoval v Juře :-)
magnusekodpovědět 
 Re: endlich11:33:00 24.10.2006
Ano, nutí to lézt po menších a menších skalkách a podporuje skryté grafomanské sklony :-).
ivošodpovědět 
 Re: endlich16:37:31 24.10.2006
To je ale náhodička, letos sem byl lízt na nepísku v čechách asi tak dva dny a co myslíte... jeden zrovna na superkvaku :-) zkrátka atraktivní oblast pro nás, sportovní drtiče!
Špicálodpovědět 

 Oblibene misto19:21:21 25.10.2006
No, tak do tedka tam byl docela klid, tak jsem zvedavej kolik lidi budu nad Podkovou potkavat po tomhle clanecku. Skala na obrazku je Pakosta a Superkvak je opravdu tezko k nalezeni. Je tam hrozne moc klistat, vsecko se to strasne lame, je to ve svahu, ja bych tam proste nejezdil, fakt to nema cenu...:-)
Honzaodpovědět 

 Foto dne:
UGANDA  - únor 2025
RWOT  - 600m vysoký monolit 
cesta:Great Gully obtížnost (14JAR)
žulovej monolit
Třetí doložený výstup: Jirka Horský a Lukáš Adámek
Great Gully, Rwot, 14JAR
 Databáze cest:
Všechny cesty (181560)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Bad Fischau Bobo 7 Bad Fischau
O Sel Ling 5c Mula
Sogun 1L 7c Mula
No Name 76 6b Mula
Aberri Aguna 6c Pinell De Brai
Nově komentované:
Semiramis 7B+ Pod Hradem
Bílý Tesák 4+ Jablonné Nad Orlicí
Koronavirus 6B Panský Les
Karanténa 5C Panský Les
Marinované žebro 7A Panský Les

 Nově v diskusi:
Re: Tekuté mágo pro Gym | Tekuté mágo pro Gym | volná místa na kurzu CWI březen | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? |

 Nové komentáře:
Re: Pěkná realizace | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Pěkná realizace | Bizár | Vítr v zádech | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Bloudek chce zase přidat | Yeaaaah | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Bloudek chce zase přidat |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (65)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (26)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (22)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
Realizace 10? (12)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (12)
Tragická lavinová nehoda v Ťažké (České) dolině v Tatrách (11)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)

 Nově v inzerci:
Boty Dynafit TLT 3 vel. 38 | Mačky BD | Msr vařič | Scarpa Furia Air | šáhlo | Letní spacák Trimm | Set karabin a expresek | Kletterführer Elbsandsteingebirge Ostteil | Kletterführer Elbsandsteingebirge Südteil | EVEREST |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 936 
 Ne 
 921 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.