LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
Buližení (08.03)
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12397
2.Votoček 12356
3.Trojan 12262
Bouldry:
1.Volf 11303
2.Konečný 11275
3.Stráník 10906
Hory:
1.Groš 7855
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324

Výsledky
ČP v bouldru Praha (15.02)
SP v ledolezení Saas Fee (24.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)

Deníčky
5694 lezců
1155918 cest
Nové přelezy:
Rafan 7C/7C+
Ňaf Ňaf Ňa 8A+
Scardona 7b+
Hanc Exten 8a
S-Klasse 9-/9
Nasenbär 9
Haraktis 8b
Angi Orang 8a
Dr Oktagon 8a
Boys 8a

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

V. díl

V sasku je asi milión krásných míst. Jedno z mých oblíbených, kam jsem se často uchýlil trpíce morální únavou z levitování mimo dosah rozumného jištění, je zachyceno na fotografii.

Leží v horním patře oblasti Affensteine, takže jde o věže spíše menší velikosti. Přesněji řečeno o dvě věže: Domnadel a Däumling (na fotografii). Svým vzrůstem by nevyčnívaly z Malých Tiských stěn a leží či spíše stojí v překrásné krajince. Pohled rodiče: vhodné i pro děti, nikam nespadnou, ale bohužel tam asi ani nedojdou, je to kus cesty.


Däumling  - nejstarší a nejlehčí cesta Alter Weg VIIb z roku 1913, na fotce je to oblá hrana s růžovou smyčkou a kruhem (dodaným až po letech). Další cesta přibyla až v roce 1978: Südwestweg VIIc, bez stavění VIIIa, vede na hranu z opačné strany věže. Dnes je tu celkem 7 cest od VIIb do Xa. Doporučuji Alter Weg s kapičkou morálu. O ostatních nemám povědomost.

Vydařenější z obou věží je bezesporu útlý Domnadel. Doporučuji přelézt všechno, co na něj vede:
Alter Weg VI (VIIa bez stavění, dále jen b.s.) z roku 1909, severozápadní hrana s jedním kruhem, krásná.
Ostkante VIIc (VIIIb b.s.), hrana, krásná, výborná coby rozcvička na protější
Kastor Xa od Christiana Günthera z roku 1987, supermaxikulení po lehce položené hraně, krásná.
Pollux IXc, od stejného autora ve stejný den, pod slaněním, vždy ve stínu, čisté stěnové lezení s trochu nepříjemným cvakáním 1. kruhu, jedna z perel oblasti.

Ve vrcholovce byly obě tyto těžší cesty dlouho psány každá o stupínek výše, ale současná klasifikace sedí. Obě patřily mezi lezené a vystřídala se na nich i naše tehdejší špička. Obě považuji za slušně zajištěné (po dvou kruzích), i když v Juře by asi z brašny skalního dělníka ubylo ještě po dvou kruzích navíc.

A na závěr ještě malou historku. Jezdíval jsem lézt do Němec s kamarádem. Přitáhl jsem ho pod Polluxe, zamumlal něco o IXb a vyštval ho vzhůru. Tenkrát to bylo ještě za Xa a kdybych mu to prozradil předem, tak zkolabuje. Tímhle chorobným respektem netrpěl zdaleka jen on. Lezlo se jen odspodu a nejtěžší místo pět metrů nad kruhem... . No nic. On to vybojoval až nahoru a měl svou první Xa v kapse. Když se pak dozvěděl, co vlastně vylezl, měl velkou radost. A od té doby si vždy ověřil jestli mu zase nekecám. Nicméně protože na nás obtížnost X působila přímo magicky, bylo to velké vítězství.

Tschüs

Jarda Maršík   [úpravy] 12:43 21.12.2000Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 



 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:
Demi Lune
Lapinerie, 7b
 Databáze cest:
Všechny cesty (181460)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Rafan 7C/7C+ Tisá - Modřín
Dé-dé Low 7B Tisá - Modřín
Bé-bé Low 7B Tisá - Modřín
Poletucha 7A Tisá - Modřín
Kabada 7+/8- Medené Hámre
Nově komentované:
Blue 6A Hlavatice
S-Klasse 9-/9 Geyikbayiri
Západní Cesta - Varianta VIIIc Tisá - Hřebenové Věže
Modřínková 4+ Jevišovice
Západní Cesta - Varianta VIIIc Tisá - Hřebenové Věže

 Nově v diskusi:
AO už nehraje hru na lezci ? | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Lavínová nehoda v Ťažkej doline | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. |

 Nové komentáře:
Finale | Pro Buližení chtivý | Re: Hezký | Hezký | at to leze | Re: tyjo | Re: Je to tak | Grstuluji | 90. výročie od smrteľnej lavíny v NT | tyjo |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (65)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (26)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (22)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)
Realizace 10? (10)
Will Bosi: druhý přelez cesty Excalibur 9b+ v Arcu (10)
Video: Adam Ondra a jeho flash bouldru El Elegido 8B+ (8)

 Nově v inzerci:
Různé lezecké vybavení | Dodávka k cestování pro dva | Zítra lezení Kokořínsko | Prodám levně Hanwag, Direct Alpine | Spolulezec | Spolulezec/lezkyně | dětské lezky EUR 30 a EUR 35 | Scarpa Booster | sháním parťáka/čku nebo partu na lezení | Lezečky La Sportiva Maverink vel. 35 |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 106 
 Ne 
 76 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.