LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Vopravdickej horolezec všude strká prsty, u žen vidí madla, na všem shybne a jeho nejlepší kámoš je friend.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12397
2.Votoček 12356
3.Trojan 12228
Bouldry:
1.Volf 11303
2.Konečný 11275
3.Novák 10925
Hory:
1.Groš 7855
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324

Výsledky
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)
ČP v bouldru Praha (15.02)

Deníčky
5700 lezců
1136909 cest
Nové přelezy:
Pyšná Prin 9+/10-
Game Over Xb
Knucklehea 8a+
Pu Pai O P 8b+
Return Of 9
Chvilková 8A+/8B
French Kis 9+/10-
Citový Prů 7C
Reloaded 8a
Čerstvý Ví 10-/10

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Zimní „zvoničková" lajna v Dolomitech

film

Už se to stalo tradicí, že s Lukym Černým, Mišem Pírkem a tentokrát poprvé i s Ondrou Málkem vyrážíme v zimě napnout novou lajnu někam do hor. Ze sportu, který je synonymem zevláctví a pohody, si udělat trochu opak.

V předloňské zimě 2020/21 se nám to ovšem v důsledku pandemických opatření nepodařilo, a tak s odeznívající dobou covidovou a vidinou rozkvětu veselejšího období jsme tento letošní úspěšný italský výlet a lajnu poeticky pojmenovali Renesance.

Náš cíl, nádhernou štíhlou věž Campanile Toro, našel podle fotek Ondra a nám se plán v pro nás neznámé oblasti ve východních Dolomitech hned zalíbil. Psal se únor roku 2022, sešlo se okno krásného počasí i volné dny nás všech a tak jsme sedli do auta, pustili rap a vyrazili na jih do sladké Itálie.

Zásadní součástí těchto zimních výletů je pro nás přístup na skialpech. Odmítám se kamkoliv zbytečně brodit pěšky sněhem! Jenomže minulá zima byla na sníh neobyčejně chudá a a v Dolomitech to byla jako obvykle mizérie největší. Tento smutný fakt vedl k sedmi z deseti veselých kilometrů nástupu s lyžemi na zádech. Avšak i na ten kousek jsme byli za lyže nakonec velice vděční, protože bychom ten zbytek nebyli nejspíš ani schopni dojít v tom krusto-cukrovitém, hlubokém, na základ se bořícím sněhu. Nějaké místní dámy se nám ještě na parkovišti snažily namluvit, že ty lyže jsou zbytečné, že tam skoro není sníh. Ještě že jsme ty báby neposlechli! Klasický mrazivý bivak netradičně doplnilo teplo ohýnku, který jsme si díky blízkosti lesa mohli dopřát.

Po zdlouhavém nástupu pod stěnu nemohlo chybět ani nepříjemné lezení v divokém dolomitském vápenci bez štandů a fixního jištění. Dolomitská pětka umí prověřit horolezcovo odhodlání, když má ledovo-sněhovou polevu. Samotné napínání proběhlo hladce, profi práce. Vyšel nám i odhad vzdálenosti mezi věžemi 90 - 120 m, takže nám i popruh vystačil a lajna měla nakonec krásných 108 metrů. Dle svědectví zúčastněných vysoká a exponovaná byla „jako debil” a krásná jako pavučinka babího léta na lučním kvítí při východu slunce. Jelikož byla polovina února, dny ještě velmi krátké a teploty za tlakové výše velmi nízké, tak byl samotný akt lajnění velmi bryskní a intenzivní.

Se západem slunce byl můj návrh, ponechat lajnu do druhého dne a tím pádem dát si přístup a lezení další den znovu, přehlasován ufňukanou separatistickou částí skupiny v poměru 3:1. Nepodržel mě ani černý kůň zájezdu Ondra, který si vedl na jeho první zimní alpské lajně s námi výborně a v průběhu akce fňukal méně, než matadoři Luky a Mišo. Ale to já jen tak vtipkuju.

Cíle akce jsme splnili: nástup zdlouhavý, batohy zbytečně těžký, lezení dobrodružný, noci mrazivý, nebe modrý, hvězdy zářivý a i tu lajnu jsme natáhli a přešli. Po dolomitských výletech na Campanile Basso a Campanile di Val Montanaia byla tohle naše třetí „zvoničková” lajna (campanile = zvonice, věž se zvonem na vrcholu), kde jsme si mohli na vrcholu pěkně zazvonit. Díky kluci.

Danny Menšík

Film z akce (má cca 19 minut):



Fotky:





















Danny Menšík   [úpravy] 08:50 17.03.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Nádhera14:59:31 17.03.2023
Na to se tak hezky koukalo, klobouček pánové!
Huličodpovědět 
 Re: Nádhera07:23:32 19.03.2023
jj, spravna silenost :)
jodpovědět 

 Foto dne:
Ledolezení, cesta
Earl Gray
 Databáze cest:
Všechny cesty (181635)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Karl May 8a Kalymnos
Chvilková Arytmie 8A+/8B Tisá - Modřín
Citový Průjem 7C Tisá - Modřín
For Shepherds And Climbers 6b Krraba
The Lost Wish 6c Krraba
Nově komentované:
Varianta Mochomůrkova 6 Svatý Jan
Ganesha 8+/9- Beycik
Bez Fakáče Na Pankáče Long 8A Panteon
Rest Day VII Labské Údolí - Pravý Břeh
Bez Fakáče Na Pankáče Long 8A Panteon

 Nově v diskusi:
Re: Je Nago Otevrene | Re: Dotazník | Re: Dotazník | Re: Frankenjura | Re: Dotazník | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Dotazník | Dotazník |

 Nové komentáře:
Re: Podnět k zamyšlení | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: jiný job? | Re: Podnět k zamyšlení | ČHS | Re: Podnět k zamyšlení | Re: Podnět k zamyšlení | Re: Podnět k zamyšlení | Re: Bloudek chce zase přidat |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (65)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (25)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (22)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Jazda Olympanov (17)
Film: Adam Ondra a boulder Soudain seul 9A (16)
Uganda 2025 (14)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Realizace 10? (12)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Prodám posilovací desku | La Sportiva za odvoz a něco... | Průvodce El Chorro | Evolv Kira Lady 37,5EU | Dámske luxusní menšestrove zvoňáky | Lezečky Scarpa Booster 42,5 EU | Fajn chlap | Scarpa Phantom Tech 43.5 | Boty Dynafit TLT 3 vel. 38 |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 1139 
 Ne 
 1107 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.