LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Tohle tady lezou i báby s nůší.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Žebříček
Cesty:
47.Kubíček 10081
48.Mikulec 10076
49.Y 10050
Bouldry:
47.Zímová 9053
48.Paděrová 9050
49.Kollár 8953
Hory:
3.Groš 7768
4.Rojko 7592
5.Zaoral 6678

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5792 lezců
1179589 cest
Nové přelezy:
Stroposkop 7C
Oblina Ve 10-
Oblina Ve 10-
Bagr 8A/8A+
Dolce Vita 7C+
The Face 7C+
Lokální Ná 9+/10-
66° North 9
Infiziert 9+
Direttissi 10-

Stěny
Spolkový dům - Vlašim
Lezecká stěna Jičín - Jičín
Boulder club Kotelna Brno - Brno

Prodejny
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava
HUDYsport - Praha 5

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Frankenjura Band 1 a Band 2

Recenze průvodce

Mám na stole již 12. vydání (12. u průvodců, je to vůbec možné?) průvodce po německé top lezecké oblasti  - po Frankenjuře. Stejně jako jedenáct předchozích dvoudílných edicí se jedná o skvělé moderní publikace, které vás s jistotou provedou celou touto oblastí.




Obálky, tentokrát s hřbety v barvě červené a modré, přináší kromě nádherných fotografií i zcela aktuální stav cest (měl by popisovat stav do června 2021).


Titulka prvního svazku (bandu) (hi res)

foto by © JirkaS


Autor průvodce Sebastian Schwertner přesnými popisy, detailními mapkami a podrobnými nákresy samotných stěn vrhá silné světlo do frankenjurského podrostu. Jen v prvním dílu na 584 stranách je popsáno a zakresleno 6100 lezeckých cest. Celkově spolu 2. dílem pak knížky přináší informace o 12 600 cestách v severní Frankenjuře.
Všem souvisejícím parkovacím místům nebo výchozím bodům byly přidány jejich QR kódy. Naskenujete mobilem a hned víte kde je možné zaparkovat. Chtělo by se zajásat, už žádné bloudění ke skalám (a že jsme ho tam zažili mnoho)  avšak Schwertner v knížce uvádí ve formě QR kódu jen souřadnice parkovacích míst, pak již člověk musí další souřadnice skal naťukat nebo se držet slovního (jen v němčině) popisu. Naštěstí je vždy u každé podoblasti a stěny detailní přístupová mapka.


Podrobné mapky (hi res)

foto by © JirkaS


Průvodce je dodáván s kódem pro stažení aplikace pro iOS a Android. Přístup do této aplikace máte pak zajištěn na dobu tří let. Kdo je na ni zvyklý jistě tento bonus ocení, ale za mě kniha je kniha.
Také mě potěšilo, že když jsem prošel klasifikacemi známých cest, tak se zdá, že Schwertner konečně zastavil inflační spirálu a klasifikace cest již zůstává víceméně stejná jako v předchozích dílech.


Styl kreslení (hi res)

foto by © JirkaS



Nákresy oblastí (hi res)

foto by © JirkaS




Podoblasti (údolí) (hi res)

foto by © JirkaS


Popsané oblasti v prvním díle:

Leinleitertal, Wiesenttal, Gößweinstein, Püttlachtal, Weihersbachtal, Klumpertal, Ailsbachtal, Paradiestal, Kaiserbachtal, Scheßlitzer areas, Staffelberg, Kleinziegenfelder Tal, Bärental a Zillertal!

Popsané oblasti v druhém díle:
Walberla, Trubachtal, Betzensteiner Gebiet, Spieser Gebiet, Schnaittacher Gebiet, Pegnitztal, Krottenseer Forst, Hirschbachtal, Königsteiner Gebiet, Lehental, Högenbachtal, Förrenbachtal a Lauterbachtal

Nakladatel: Panico
Rok vydání: 2021
EAN: 9783956111440 a v9783956111457
Vydání: 12.13.
Počet stran: 584
Země: Německo
Jazyk: Němčina
Autor: Sebastian Schwertner


Plus:
--------------------------------------------------------------
+    přibyly QR kódy parkovacích míst
+    bylo doplněno velké množství informací o již přelezených projektech a byly doplněni autoři cest
+    nové fotky

Mínus:
--------------------------------------------------------------

-    publikace je jen v němčině
-    když je oblast známá pod dvěma názvy, měly by tyto být v průvodci uvedeny (autorem méně favorizovaný by mohl být třeba v závorce)
-    klasifikační tabulku by mohl autor rozšířit nahoru, nestačí nejen světovým přelezům, ale ani těm Frankenjurským ;)




foto by © JirkaS




Zdroje:

Zde můžete průvodce zakoupit  Frankenjura - Band 1

Frankenjura - Band 2




JirkaS   [úpravy] 08:26 22.08.2021Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Nějaké nové oblasti13:08:18 26.09.2021
Ahoj Jirko, díky za recenzi!
Bojujeme právě v Adler route na Megalomanii v Juře.
Nemůžeš prosím nasdílet zda byly přidány nějaké nové oblasti a zda některá z nich stojí za návštěvu?
Nových cest i již přelezených projektů je určitě mraky, ale nové super oblasti v Juře nějak chybí nebo o nich člověk neví :)

Určitě by pro další články byl seznam super oblastí inspirací pro ostatní, stejně jako na které jezdit na podzim nebo v zimě.
Bäreny, Schöne Aussicht nebo Waischenfeld Turm jsou bohužel jedny z mála, kam lze přes zimu jet. Ale to je jen návrh.

Díky S. 
Stepan N. odpovědět 
 Re: Nějaké nové oblasti10:14:20 27.09.2021
Ahoj Štěpáne, už to jde pomalu, každý nový průvodce přináší spíše jen zpřesnění již více méně známých informací, samozřejmě přibývají cesty, když je suchý rok, tak jako houby po dešti ;). Co je trendem, že dochází k přehodnocení dřívějších kvakoblastí z bezhvězdičkových na dvou i vícehvězdičkové. Příklad je Habichtfels, dva výraznější masivy spojené nižším převislým pásem. Dříve se lezlo na pravém a trochu i na levém. Uprostřed zaprášená a vlhká skála. Nyní jsou cesty všude, po stranách lehčí uprostřed silovinky po děrách a lištách. Celkem populární.
Co se týče úplně nových oblasti, jsou a objevují se, i se tam leze, ale často se prostě nedají do průvodců, protože to objevitel nechce. Ze zákulisí německé scény znám případ nové stěny, kterou odtajnili až poté, co objevitel, který tam začal první vrtat a zabral si všechny směry je všechny vylezl. Info o jedné nové pěkné stěně ti řeknu, až se uvidíme.
 jirkasodpovědět 
  Re: Nějaké nové oblasti18:12:42 18.08.2025
Ta praxe toho objevitele silne připomíná karesovi shyboblasti
Modpovědět 

 Foto dne:

Pumplori, 11
 Databáze cest:
Všechny cesty (186627)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Psí Hrana 6 Skály U Držkové
Psí Ráno 7 Skály U Držkové
Nos 5- Skály U Držkové
Jarní Dostih 5 Skály U Držkové
Brenpartija XIa Teplické Skály
Nově komentované:
Mucho Trabajo No Dinero 7 Josefovské Údolí
Štěrbův Kout 6+ Josefovské Údolí
Posedlost IXc Labské Údolí - Pravý Břeh
Promiň E.T. Xa Údolí Loubenského Potoka
Inspirace Direkt 9+/10- Tetínské Skály

 Nově v diskusi:
Re: Zpětná vazba | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: autistický pseudohumor | Re: autistický pseudohumor | Re: autistický pseudohumor | Re: autistický pseudohumor | Re: Nemeli by byt | Re: Nemeli by byt |

 Nové komentáře:
Re: Petícia : Chaty nepatria iba KST a SHS JAMES | Re: vyjadrenie JAMESu | Re: Hvizdak, Go Home | Re: Hvizdak, Go Home | Re: vyjadrenie JAMESu | Re: Hvizdak, Go Home | Re: Hvizdak, Go Home | Re: Hvizdak, Go Home | Re: Hvizdak, Go Home | Re: vyjadrenie JAMESu |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (94)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
Video: Adam Ondra trénuje na Arco Rock Master (18)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (17)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (16)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)
Průvodce Elbtal 1 a 2 (7)

 Nově v inzerci:
LS Cobry 37 málo lezené | Ferraty, stěna | Naviják na Telco | spolulezec na písek či okolí Prahy | Ztráta průvodce | Nákoleník | Nabízím odkoupení noclehu v tatrách | Hledám lezkyni | Hledá se parťák na lezení z okolí Hořovic/ Berouna | Dodávka na cestování |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 202 
 50 dní v divočině 
 138 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 161 
 Andrea 
 149 
 Ashima 
 114 
 Barkley Marathon 
 167 
 B.I.G. - světové prvenství 
 145 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 130 
 Gálfy - Horský život 
 119 
 Jak se staví ledovec 
 107 
 JAMES - Století nad oblaky 
 169 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 140 
 Lezci z Manína 
 147 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 140 
 Operace Nos 
 130 
 Plamen nikdy nezhasne 
 116 
 Pohlednice z konce světa 
 138 
 Pomíjivost ledu 
 123 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 141 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 131 
 Rhapsodia Corcontica 
 121 
 Sama 
 136 
 Šampioni zlatého údolí 
 134 
 S lyžemi v oblacích 
 152 
 Tenaya Traverse Challange 
 134 
 Tenkrát na východě 
 132 
 Velká alpská silnice - 73 
 134 
 Za oponou velehor 
 185 
 Zápasník Dee Dee 
 141 
 Životní výprava 
 124 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.