LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   “Nejdřív je climbing a potom polibek tvůj!” Jiří Korn.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční Open (11.01)
Novoroční pohárek (25.01)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12447
2.Votoček 12262
3.Trojan 12246
Bouldry:
1.Konečný 11275
2.Stráník 11156
3.Volf 11006
Hory:
1.Groš 7855
2.Skopec 7324
3.Rojko 7286

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5679 lezců
1145735 cest
Nové přelezy:
Heros 7C
Heros 7C
Břízolit 7C
Švajc 2 7B+
Švajc 3 7C
Zlomený Ry 8A
Giuliano 8B
Klystýr 7C+
Are You Re 7C/7C+ tr
Vila Veleb 7b+

Stěny
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Další desková lavina

VYSOKÉ TATRY 4. ledna (zpravodaj ČTK) - První oběti Vysokých Tater v letošním roce jsou dva čeští horolezci. Zahynuli v lavině, která je smetla v pátek odpoledne cestou na túru z Téryho chaty do Příčného sedla v Malé Studené dolině. Jak dnes informoval mluvčí Horské záchranné služby Vysoké Tatry Tomáš Petrík, smrtící desková lavina se strhla v masivu Široké věže a nesla trojici horolezců asi 130 až 150 metrů do údolí.

  Neštěstí ohlásil na Téryho chatě třetí ze skupiny horolezců, který lavinu přežil a vrátil se na chatu poté, co se probral z bezvědomí. V lavině však zůstal jeho 54letý otec z Náchodska a 28letý kamarád z Trutnovska.

  Podle Petríka záchranáři okamžitě rozběhli pátrací akci, kterou ale kvůli silnému větru a sněžení museli večer přerušit. Jak uvedl mluvčí dále, v pátrání po tělech dvou českých horolezců pokračovali záchranáři dnes od páté hodiny ranní, přičemž transport postižených do Starého Smokovce skončil až odpoledne kolem 13:00 hodin SEČ.

  V těchto dnech platí ve Vysokých Tatrách 3. stupeň lavinového nebezpečí. Přestože je v oblasti Tater málo sněhu, jeho zbytky jsou nafoukány ve žlabech a na skalách a hrozí samovolným vznikem deskových lavin. Horské stezky vedoucí k chatám jsou však bezpečné.

ČTK   [úpravy] 11:04 05.01.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Z četky - přehled nehod Čechů v Tatrách...12:47:28 05.01.2003
PRAHA 4. ledna (ČTK) - Z evropských hor zahyne každoročně nejvíce
českých horolezců ve Vysokých Tatrách. Loni si nejvyšší slovenské hory vyžádaly 13 obětí, z toho osm Čechů, a v roce 2001 v
nich zahynulo 18 lidí, z nichž třetina pocházela z ČR.
Vybrané tragédie českých horolezců v Tatrách v posledních dvou letech: 2. února 2001 - Šestadvacetiletá horolezkyně z
Nového Města nad Metují uklouzla v oblasti Baníkovského sedla a následný pád z několikametrové výšky nepřežila.
7. února 2001 - Ve stěně Malého Kežmarského štítu zemřel český horolezec z Mníšku pod Brdy poté, co se při slaňování stěny
dvojici horolezců přetrhla jistící smyčka.
17. března 2001 - Při výstupu na vrchol Kežmarské kopy ve Vysokých Tatrách se smrtelně zranil 38letý český horolezec.
14. dubna 2001 - Pod lavinou v Žiarské dolině v Západních Tatrách přišel o život 27letý český skialpinista z Třince.
16. června 2001 - Třicetiletý muž z Chrudimi uklouzl na skále při sestupu ze sedla Váhy do Těžké doliny a těžkým zraněním na
místě podlehl.
16. července 2001 - Pravděpodobně vysoké teploty a námaha se staly osudnými 52letému českému turistovi z Prahy, který
zkolaboval při vycházce Žiarskou dolinou v Západních Tatrách.
13. srpna 2001 - Turistický přechod západotatranského masívu Roháče se stal osudným pro 48letého českého turistu. Muž při
pochodu upadl do bezvědomí a zřítil se z desetimetrového svahu.
20. září 2001 - Tragicky skončil výstup mladého horolezce z Prahy východní stěnou na hřeben Lomnického sedla ve Vysokých
Tatrách. Horolezec se po výstupu do sedla převlékal do suchých věcí, zřejmě ztratil rovnováhu a upadl, přičemž se zřítil asi 25
metrů dolů západní stěnou do Filmařského žlabu.
2. prosince 2001 - Ve Vysokých Tatrách zahynuli dva mladí Češi, kteří při výstupu na Malý Kežmarský štít vypadli z jistícího
stanoviště a zřítili se do hloubky asi 150 metrů.
7. ledna 2002 - Patnáctiletá dívka z ČR ve Vysokých Tatrách nešťastně upadla pod Téryho chatou a vážně si poranila hlavu. Po
několika dnech podlehla v nemocnici těžkým zraněním.
12. srpna 2002 - Další obětí slovenských hor se stal 22letý horolezec z Vrchlabí, který se zřítil při hledání sestupové cesty těsně
pod vrcholem Kurbunkulového štítu.
13. listopadu 2002 - Osmou obětí Vysokých Tater v roce 2002 se stal 49letý český horolezec, kterého v dolině Předních
mědidolů v lokalitě nazývané Přední jatka smetla lavina.
nob jf
tomashodpovědět 
 Re: Z četky - přehled nehod Čechů v Tatrách...14:59:27 05.01.2003
Takhle to je zmrskaný turisti a lezci dohromady. Zaujala mne Těžká dolina. Ten název je asi odvozený od Těžkoslovenského šokialistického zřícení, nebo co. Jinak ze sedla Váha se jde do České doliny.
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: Re: Z četky - přehled nehod Čechů v Tatrách...15:24:36 05.01.2003
Ťažká dolina je údajně správně, používají to zejména někteří slovenští "národobojci". Fakt je ten, že v určitých velmi starých mapách je pojem Ťažká dolina uveden, ale ve veškeré literatuře novějšího data a zajména mapě KG, je pojem Česká. Bral bych to jako dvojí možný název.
Jinak je to fakt dost zmrskaný a jelikož mám trochu přehled, tak je tam i ze pár dost jasných nepřesností. Turisty a horolezce je fakt lepší nemíchat, aspoň na lezeckým webu. radek
zobanodpovědět 
   Česká dolina15:49:23 05.01.2003
V Puškášovi je taky Česká dolina. Možná to mohlo vzniknout zkomolením z Polštiny. Těžká se polsky tuším může říct něco jako Cieszka a to zní podobně jako česká. Schválně se podívám do Paryského a kdo má Komarnického průvodce, ať se mrkne tam.
Petr Jandíkodpovědět 
    Re: Česká dolina17:42:30 05.01.2003
Máš to jedno, teraz sa tá dolina volá Česká...

Roboodpovědět 
     Re: Re: Česká dolina09:40:18 06.01.2003
teď se ta dolina jmenuje Česká. ovšem do začátku 20. století se nazývala v goralském nářečí nějak jako "tžaška", znamenalo to těžká, protože spodní práh doliny byl neschůdný pro ovce a v dolině se nedalo pást. no a když vzniklo československo, tak vznikla potřeba slovanského pojmenování doliny, která měla na mapách pouze německé a maďarské jméno, a nějakej ten goral dostal otázku jak se ta dolina jmenuje, zamumlal "tžaška", a v mapě se objevilo česká. ovšem teď je to Česká dolina, název se vžil, a Ťažkou dolinu nechme huráslovákům.
Lukas B.odpovědět 
    Re: Česká dolina09:41:18 06.01.2003
Toto je o názvosloví VT uvedené na http://www.hory.sk/nazor1.htm

Poznámky k názvosloviu Vysokých Tatier

Dominik Michalík, Tatranská Horská Služba

História - zdroj omylov

Názvoslovie vo Vysokých Tatrách vychádza prevažne z ľudového pomenovania dolín, plies či vrcholov. Rokmi sa však na mnohé pôvodné významy názvov zabúda, názvy sa prispôsobujú niekedy jazyku niekedy dobe. Je to výsledok zabúdania na jazyk našich predkov, slepé akceptovanie stavu, nepoznanie histórie?

Uveďme len niekoľko príkladov nepochopenia pomenovania aspoň tých významnejších vrcholov či dolín a plies:

* Rysy (2499 m n.m.) - pomenovanie vzniklo z goralského "rysy" čo znamená čiary, ryhy. Tie skutočne dobre vidno pri pohľade zo severu na vrchol Rysov ale aj celý úsek severných stien v pokračovaní na Mengusovské štíty - sú to žľaby a šikmé terasy dlho do leta zasnežené a tým sa vinímajúce ako zvislé línie na tmavom pozadí skalných stien.

* Zlobivá (2457 m n.m) - pomenovanie vzniklo podľa výrazných žľabov, ktoré sú charakteristické pre tento štít pri pohľade z Kačacej doliny. Žľab sa po goralsky povie "zlob". Zlobivá teda neznamená štít, ktorí sa hnevá (od českého zlobiti se), ale štít s výraznými žľabmi.

* Gánok (2461 m n.m.) - ide o štít horolezeckej verejnosti známi ako Ganek, pre ktorý je typická mohutná skalná terasa - galéria Ganku, nad cca 300m vysokou severozápadnou stenou. Pomenovanie je vlastne prenesený význam gánku ako vyvýšeného priedomia. Ganek je však po goralsky a gánok je po liptovsky teda rečou územia ktoré nemá nič spoločné s danou lokalitou.

* Oštepy - zakončenie hrebeňa Prostredného hrotu (2441 m n.m.), pre ktoré je typický tvar odštiepnutia sa vrcholových partií hrebeňa od hlavného masívu Prostedného hrotu. Oštep je športový nástroj a so skalným masívom charakteristických tvarov nemá nič spoločné.

* Poľský hrebeň (2199 m n.m.) - spišsko-nemecký názov ktorý sa odvinul od mylného nazývania Goralov Poliakmi (zámena vznikla z podobnosti goralčiny a poľštiny). Za Poľským hrebeňom ležiaca Bielovodská dolina bola územím goralov z Jurgova, ktorý ležal na Slovenskom území (obec bola predaná Poľsku za časť surovinovo zaujímavého územia Tešína počas ministrovania Beneša v Masarykovej vláde za bývalej ČSR). Poľský hrebeň teda nikdy nebol hraničným hrebeňom medzi Slovenskom a Poľskom a územie za ním na severe, bolo vždy územím Slovenským.

* Ťažká dolina, pleso a štít (2502 m n.m.) vs. Česká dolina, pleso a štít. Dolina s ťažkým prístupom pre pastierov oviec dostala v goralčine pomenovanie "Čynsko", čo je po spišsky "češko". Omylom nemeckého mapéra v 19. storočí vzniklo potom pomenovanie s prídavným menom "Česká/český"

Ako vidno zámeny, omyly vo význame slova či premeny názvu majú najrôznejšie podoby. Nasledovný príklad ukazuje, ako sa umelo menil názov aj podľa politickej situácie:

* Franz Jozef csúc - od r. 1894 do r.1919

* Štít legionárov - 1923 - vojnové obdobie

* Stalinov štít - od r.1949 do r.1956

* Gerlachovský štít - od r. 1956 do šúčasnosti.





Bojíme sa vlastného jazyka?

Jeden z najznámejších omylov, ktorý má takpovediac už aj svoju históriu je pomenovanie Ťažkej doliny, Ťažkého plesa a Ťažkého štítu. Pomenovanie vzniklo z goralského názvu "Čynsko dolina". "Čynsko" znamená doslovne "ťažko". Jedná sa prakticky o jedinú odnož Bielovodskej doliny, kde sa vyskytujú súvislé trávnaté porasty, na ktoré sa v minulosti oplatilo vyhnať ovce na pašu, ale kde bol zároveň pre niekdajších pastierov aj najťažší prístup. Dostupnosť terénu sa teda prirodzene premietla do miestneho pomenovania. Čynsko sa po spišsky povie "češko". V tom čase, písala sa prvá polovica 19. storočia, keď neexistovali tlmočníci, si preto vtedajší mapér berlínčan Albrecht Sydow zrejme ani nemohol správne vysvetliť spišský ekvivalent "češko" ako "ťažko". "Češko" mu skôr znelo ako preňho známe "Česko". Pre pomenovanie doliny, plesa a štítu preto celkom prirodzene zvolil prídavné meno "Bohmische". Na tento, pre vtedajšie pomery celkom sympatický omyl, nadviazala vtedajšia turistická uhorská a neskôr i česká verejnosť. Boli pri tom medzi nimi i taký významní autori a znalci Vysokých Tatier ako J. Hlaváček, Z. Pešek či F. Kroutil spoluautor populárneho horolezeckého sprievodcu. Naproti tomu boli snahy uviesť názvoslovie do súladu s pôvodným jazykovým významom miestneho goralského názvu. Ide najmä o mapu Vysokých Tatier z r. 1957 autorov P. Janáček, Štiavnického a M. Rajčana. Bola to aj snaha občanov obce Javorina, ktorí žiadali zmenu názvu ešte v 50-tych rokoch. Miestny názov s prídavným menom "Ťažká" je v súčasnosti pevne vžitý u miestneho obyvateľstva, čo sa premieta aj do názvoslovia máp, najmä lesohospodárskych máp podrobného merítka. Opodstatnený názov "Ťažká" sa uvádza aj na najnovších mapách Vysokých Tatier vydávaných v Poľsku, pravda v poľskej transkripcii.

Len na slovenských mapách stále figuruje vecne nesprávny názov "Česká". Vyvstáva teda otázka, dokedy budeme dokazovať a svetu predkladať našu vlastnú neúctu k ľudovému názvosloviu, ktoré je jedným z nositeľov nášho kultúrneho dedičstva? Odpoveď možno poznajú mapotvorcovia vo VKÚ, možno názvotvorcovia v jazykovednom ústave SAV?
Dušanodpovědět 
     Re: Re: Česká dolina01:06:53 08.01.2003
Cimrman by měl radost. Papouš
Papoušodpovědět 
     Re: Re: Česká dolina14:20:38 09.01.2003
Vzpomněl jsem si na debatu před lety, která snad i končila vypsáním odměny - piva. Jednalo se o Tatranské Matliare - tady co znamenají (pokud vůbec něco znamenají) Matliare. Pivo zůstalo neuděleno, neboť to ani na Slovensku nikdo nevěděl. Je někdo znalý?
Žebroodpovědět 
   Re: Re: Re: Z četky - přehled nehod Čechů v Tatrách...22:45:04 05.01.2003
No, v tom přehledu co sem sem šoupl z agentury budou určitě nepřesnosti, ty jsou totiž téměř všude (moje zkušenost), a neměl jsem čas to rozdělovat na turisty a horolezce. Dal jsem to sem protože to je o Tatrách a o tom co se stalo a o tom jak často se to asi stává. Každop je to vždycky na webmasterech Lezce, aby posoudili a případně klidně vystřihli (což udělali nedávno u mého kratičkého info o GG a chápu to).
tomashodpovědět 

 Čáda16:15:17 09.01.2003
Neví někdo jak se stala smrtelná nehoda tuším v roce 2000 prosinec nebo 2001 leden Čádovi (Olda Čadek)?
Bartodpovědět 
 Re: Čáda16:47:31 09.01.2003
Jenom jsem slyšel, že při sestupu z Galerie Ganku.
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: Čáda18:34:58 07.05.2014
stalo se to 1.3. 1998.
škoda takových lidí, Čáda byl správnej chlap.
o.odpovědět 
   Re: Čáda23:39:22 12.09.2014
Byl to bezva kluk, občas jsme spolu lezli.Je po něm nazvaná cesta na jihočeských skalách Kotek.
http://skaly.horosvaz.cz/4_db_index.asp?cesta_id=5225
Dvořákodpovědět 

 Foto dne:
Daxenstein
Klavier direkt, VIIc
 Databáze cest:
Všechny cesty (180011)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Travers Přes Jeskyni Reverz 7A+ Holý Vrch
Disbauxa 7b Pinell De Brai
El Robobo De La Jojoya 7b+ Pinell De Brai
Protectec Witness 7a+ Pinell De Brai
Chica Bang-bang 6c Pinell De Brai
Nově komentované:
El Tractorista 7c+ Garx
El Tractorista 7c+ Garx
El Tractorista 7c+ Garx
El Tractorista 7c+ Garx
Vrbata 7c Kalymnos

 Nově v diskusi:
nohavice s výstužami | Re: CHS a vyberko | Re: CHS a vyberko | CHS a vyberko | Re: Treadwall | Re: Treadwall | Treadwall | Re: foto dne vcera | Re: socialní průjem | Re: Juraj Durifuk solo Himalaje |

 Nové komentáře:
Zbytečnej sport | Zbytečnej sport | Re: kolka varianta situacie toto je? | Re: kolka varianta situacie toto je? | Re: kolka varianta situacie toto je? | Re: kagda | Re: kagda | Re: Těžká práce | kagda | Re: Těžká práce |

 Kde to vře:
Stanovisko SHS JAMES k neštěstí pod Langtang Lirung (98)
Mára Holeček: porovnejte si můj pohled a prohlášení SHS JAMES (91)
Zkusíme to znova (38)
Video: Adam Ondra a Jakob Schubert zkouší DNA 9c od Seba Bouina (30)
Křest knihy Perly východu (8)
Berounské Vánoční OPEN 2024 (6)
Kontinentální pohár v ledolezení na obtížnost v Brně (4)
Jugal Base Camp Bouldering Guidebook (3)
EpicTV: Videomedailon o Pepovi Šindelovi (2)

 Nově v inzerci:
Praha Big-Wall | Ve dvou se to lépe leze | Rád poznám parťačku, která už ví, co chce | Lowa Locarno GTX LO | Pinguin Gelanots XP | Nové lezečky Scarpa Instinct VSR vel. 43 | Finale Ligure | Rychlá půjčka a financování | Pískovcová šťáradla | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 736 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 642 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 552 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 572 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 485 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.