Bavíme se zde o možném velkém kroku, který by mohl rozpohybovat něco, co se desítky let neděje. Hledáme cestu, jak celou problematiku co nejlépe uchopit tak, aby vše dobře fungovalo a neustrnulo ve vývoji.
V tomto duchu se nesly i všechny naše schůzky s vedením ČHS. Nepřišli jsme a nepřicházíme s direktivním postojem typu „tady je naše představa, respektujte ji, nebo budeme usilovat o odtržení“.
Snažíme se pouze rozpohybovat proces změn a zlepšení, které jsou naprosto nezbytné, a vést s lezeckou komunitou diskuzi, ze které vyplyne, jaká varianta budoucího fungování je skutečně možná a ideální. V následujícím textu předkládáme k diskuzi body vztahující se k možnosti fungování obou směrů v případě jejich
osamostatnění a právě až ona následná diskuze s lezci, oddíly, správci oblastí, závodníky, úřady a dalšími subjekty ukáže, zda je tato varianta pro sportovní a skalní lezení tím nejlepším možným řešením.
Možností také je, jak už jsme také zmínili, fungování našeho spolku s vlastní identitou v rámci stávajícího ČHS a pokračování v nastartované (a troufáme si nyní použít i slovo „prestižní“) sérii boulder závodů a dětských závodů. Příští rok už chceme pomoct i s obtížnostní sérií a samozřejmě kontaktovat všechny dosavadní pořadatele jednotlivých závodů a najít cestu možné spolupráce. Snažili bychom se o komunikaci s oddíly a tvorbu oddílů nových, školení trenérů, sdílení poznatků a další činnosti směřující k udržitelnému fungování a rozvoji sportovního lezení. I v případě této varianty by ovšem musela proběhnout diskuze na téma, jak přesně by spolupráce mohla a měla vypadat.
Níže tedy představujeme několik základních a důležitých bodů vztahujících se k variantě
osamostatnění sportovního lezení. Bodů k diskuzi je samozřejmě více, vše budeme přidávat postupně.
ČHS má cca 15 tisíc členů a jedná se o lezce, kteří lezou na skalách a sem tam na umělé stěně. Anebo dokonce víc na umělé stěně a sem tam na skalách. Co nám dlouhodobě ze strany ČHS chybí, je tlak na hrdost a dobrou pověst horolezeckého svazu. Chybí osvěta, proč je skvělé být členem ČHS a co vše dobré svaz pro skalní lezce dělá.
Řada z nás to ví, ale násobně víc lezců to neví a vznikají tak všelijaké fámy, dezinformace a ve finále velká kritika.
Zkuste se nyní všichni opravdu povznést nad dosavadní praxí a představte si následující:
Vize ryze horolezeckého svazu:
- Svaz, který se stará pouze o horské a skalní lezení.
- Profesionální sekretariát.
- Správcové skal jsou profesionály.
- Svaz financuje jištění.
- Dějou se veškerá potřebná jednání na udělování výjimek.
- Probíhá školení instruktorů.
- Probíhá výchova mládeže ke vztahu k přírodě a horolezeckému umu.
- Každý skalní lezec ví a je informován o tom, že na skalách, kde leze, udělal právě horolezecký svaz velký kus práce.
- Každý lezec si uvědomuje, že je morálně naprosto nevhodné, aby nepodpořil svaz tím, že je jeho členem a zaplatil členské příspěvky.
- Členství ve svazu umožňuje celou řadu výhod v podobě slev na horských chatách, pojištění atd.
Podle nás by tento scénář měl být jasnou prioritou ryze horolezeckého svazu.
Vše je o osvětě, hrdosti a podpoře dobré věci. Kolik leze v ČR lidí na skalách? Opravdu “jen” 15 tisíc?! To nám připadá směšně málo. Můžeme jen odhadovat reálný počet lezoucích lidí na skalách, ale je dost možné, že se celkový počet klidně může pohybovat kolem sto tisíc. Jsme přesvědčeni, že právě dobrá komunikace, práce svazu ve skalách a to, že si lezci uvědomí podstatu svazu, by vedlo k rapidnímu navýšení členů.
A nyní si vezměme výši dosavadních členských příspěvků. 400 Kč za rok. Za rok lezení na skalách, kde vím, že jištění z větší části zajistil svaz, že se svaz nějakým způsobem podílel na rozvoji dané oblasti, že správce oblasti o skály pečuje. V podstatě každý z nás chodí na umělou stěnu. Vždyť ta částka se rovná cca 3 návštěvám umělky za rok…
Zkuste si znovu pročíst vizi sepsanou výše a říct, zda byste opravdu takový svaz jako lezci nepodpořili a zda byste ve finále nebyli schopní zaplatit víc, třeba 600 - 800 Kč za rok. Hodně lidí (i lezců) funguje na principu “a co za to”, ale právě tahle otázka by měla být umlčena tím, že v lezcích by se měla vybudovat hrdost, sounáležitost a pocit, že jsem toho součástí.
A zkuste si ještě na chvíli připustit, že k chodu horolezeckého svazu absolutně nepotřebujete žádné dotace a vše je možné financovat z členských příspěvků. K tomu by bylo možné nastartovat výběr financí z horoškol a všech komerčních aktivit, které se na skalách dějí. Ale ne nějakou direktivou a kdoví jakou kontrolou. Prostě faktem uvědomění si, když skály ke komerční aktivitě využívám, tak je normální odvádět nějakou částku do společné kasy na další rozvoj skalního lezení. Možná to v tuto chvíli zní jako utopie, ale jde o vizi toho, jak by to mohlo v ideálním případě fungovat. Nechme zatím stranou o jakou částku by se mělo jednat, ale zkuste se nad tím pouze zamyslet. Reálné nám to tedy přijde dost a především proto, že by existovala jasná transparentnost, kam dané peníze míří a že jsou použité na správnou věc.
Způsoby financování čistě horolezeckého svazu:
- Členské příspěvky:
Graf by měl jednoznačně ukazovat, že se jedná o většinový podíl. Horolezecký svaz je především naším spolkem a my, členové, jsme jeho hospodáři a mecenáši...
- Dotace:
Svaz by neměl být na dotacích závislý a být v neustálé nejistotě kolik peněz dostane. V otázce dotací navíc nikdo zatím nepotvrdil a ani nevyvrátil, že by ČHS nezískal ani korunu z dotačního programu V. na MŠMT (případně z jiných programů), kdyby byl pod UIAA. V dnešní době velmi skloňovaného nedostatku pohybu ve společnosti je horolezectví skvělým nesoutěžním sportem a dotační podpora tímto směrem míří. A nezapomínejme také, že stále je zde i soutěžní skialp a drytool.
- Partneři:
Na tomto poli se v podstatě nic dlouhodobě neděje. Čistým horolezeckým svazem by vznikla jasná nabídka směrem k partnerům a dalo by se stavět na velké komunitě a horolezeckém cechu. Ucelená skupina, která má společné cíle, se lépe nabízí k partnerství.
- Komerční aktivity:
Příliv těchto peněz v tuto chvíli neexistuje a to, jaké částky by z toho mohly plynout, jsou nyní spekulací. Diskuse na toto téma by ovšem byla vhodná. Je celá řada dalších aktivit, které by se daly rozpracovat.
A právě díky těmto myšlenkám nám přijde naprosto reálné vytvoření samostatného sportovního svazu, který by mohl pomoct “očistit” horolezecký svaz.
Sportovní svaz by díky spolupráci s horolezeckým svazem přiváděl další lezce se zájmem o skalní lezení a vzniklo by kombi členství, které by neslo celou řadu dalších výhod. Není sebemenší důvod se domnívat, že by nastal rapidní odliv stávajících členů ČHS do ČSL. Naopak ČSL by začalo oslovovat velkou masu lidí, které by mohlo do ČHS přivést.
Vize ryze sportovního svazu:
- Svaz, který se skutečně stará o všechny druhy soutěží jednotlivých kategorií. Je jejich organizátorem a hybatelem dění.
- Profesionální sekretariát.
- Zajišťuje školení trenérů.
- Stmeluje oddíly.
- Pořádá pravidelné workshopy.
- Generuje a stará se o reprezentaci.
- Sportovní výchova dětí a mládeže.
- Jednotně komunikuje s hlavními partnery.
Rádi bychom znovu a hlasitě zdůraznili, že my NEJSME v žádném osobním či jakémkoliv sporu s členy vedení ČHS nebo dalšími členy, jmenovitě např. s Tomášem Binterem. Naopak kdykoliv s nimi znovu usedneme k jednacímu stolu bez jakýchkoliv negativních emocí.
Všechny schůzky z naší strany chtěly poukázat na výše zmíněné možnosti a především sdělit, že chceme podniknout kroky směřující k tomu, aby se rozběhla diskuse na tato témata. Vše je samozřejmě směřováno k valné hromadě, která jediná může rozhodnout, jakým směrem se horolezecký svaz posune v dalších letech. Náš zájem je věnovat se sportovnímu lezení a chceme pomáhat budovat novou identitu sportovního svazu. Cíle jako takové jsme zmínili v předchozím článku, ale budou se samozřejmě ještě dlouze diskutovat. Sami hledáme další lidi, kteří by mohli s celým projektem pomoct. Řada anonymních příspěvků v diskuzích má zajímavé myšlenky a bylo by skvělé o nich diskutovat tváří v tvář s jejich skutečnými pisateli.
Způsoby financování sportovního svazu:
- Členské příspěvky:
V grafu členské příspěvky nebudou hrát dominantní roli.
- Dotace:
Je jasné, že na začátku se to bez dotačních peněz neobejde. Je ovšem dobré budovat takový systém financování, který by se pokoušel o budoucí nezávislost a dotace by se tak staly pouze vítaným bonusem. Snažíme se jednat na všech úrovních (radní, odbory atd.) ve vybraných krajích. Hodláme během krátké doby zmapovat celou republiku.
- Partneři:
Dlouhodobě pracujeme na způsobu oslovování silných partnerů. Je to dlouhý proces, který znamená mít detailně propracované marketingové nástroje. Máme několik let cenných zkušeností a až teprve v letošním roce se vše usazuje a začínáme být zajímavými pro silné partnery.
Dokážeme si představit, že marketingově se dá celé české sportovní lezení udržet v jedné nádobě = provázanost mládeže, reprezentace, závodů, školních aktivit atd. Další bubliny k tomuto přidané (mimo čisté sportovní lezení) dělají produkt nepřehledným a těžce uchopitelným.
- Komerční aktivity:
Zde je neskutečně velké pole aktivit, které se dají podnikat a skutečně realizovat. Sami tomu jdeme naproti a hodláme v příštích letech postavit několik lezeckých center, které budou finančně pomáhat ČSL.
Pro jistotu ještě rychlá rekapitulace na závěr:
Všichni bychom se měli vzájemně respektovat a spolupracovat. Vzhledem k našim vizím a minulým i současným aktivitám se s námi musí počítat a nelze nás ignorovat. Jak jsme zmínili v úvodu, máme vybudovaný prestižní seriál boulder závodů (velký tým lidí a silné partnery) a hodláme pomoct obtížnostní sérii. Rozjeli jsme dětský seriál a na řadě jsou další soutěže. Rádi budeme spolupracovat s ostatními pořadateli a podporovat fungující projekty. Máme velký školní projekt, který oslovuje a ještě osloví tisíce dětí v celé ČR. Již nyní spolupracujeme s oddíly.
Je naprosto nesmyslné vést válku a nikdo z našich řad ji ani nevede! Nedáváme a nikdy jsme nedali žádná ultimáta. Jde nám o dlouhodobé a udržitelné fungování. S tím souvisí i v diskuzi často zmiňovaná otázka stanov. Jejich změna je důležitým tématem a bude jí předcházet dlouhá diskuze. Jak jsme již dříve zmínili, současné stanovy vznikly za úplně jiným účelem (pořádání závodů). Nechceme žádnou diktaturu a nesesaditelnost. Naopak hledáme nové schopné lidi, kteří mohou pomoct vše rozpohybovat. Jde nám o rozvoj sportovního lezení a o spolupráci. Přicházíme s možnostmi a chceme o nich slušně diskutovat.