Na tento článek o cestách a vytloukání nýtů, reagoval Pepa Sulke. Viz níže plus dvě fotografie k posouzení. Na reakci Petra si chvíli počkáme, protože je nyní pár dní mimo dosah.
Původní článek
Milí lezci,
výsledkem diskuse s Luckou Valšubovou kolem dění v Tomáškově lomu byl můj slib, že zveřejním informace o nových cestách v této lokalitě, neboť průvodce tady na Lezci neoplývá zrovna aktuálností.
Filek, 10 leze Petr Resch
foto by © Petr Kopecký
Filek, 10
foto by © Petr Kopecký
Filek, 10
foto by © Petr Kopecký
Tomáškův lom cesty (hi res)
nákres by Petr Resch
Fakta:
1)
Projekt 3 bh (rozdělali J.Sulka + L.Valšubová)
2)
Jojo 6 2 + 1 bh (7 metrů)
3)
Minimaratón 8 3 + 1 bh (10 metrů, po výlomu přelez J.Sulka + L.Valšubová, původně Z.Resch)
4)
Bílí ptáci 8 6 + 1 bh (28 metrů, klasický prvovýstup J.Sulka + L.Valšubová)
5)
??? (klasický prvovýstup J.Sulka+L.Valšubová)
6)
Bratři v triku 8 5 + 1 bh (15 metrů, Z.+P.Reschovi)
Varianta nástupu 8- (8- je obtížnost celé cesty, poté, co to zkouší
lidi, kteří tuto obtížnost lezou, varianta cestu příliš nezlehčuje a je tedy asi absolutně nesmyslná)
7)
Spodek 8- 5 + 1 bh (15 metrů, Z.+P.Reschovi)
8)
Atlantis ca.9/9+AF 8 + 1 bh (20 nebo 25 metrů, klasický prvovýstup AF J.Sulka+L.Valšubová)
8a)
Filek 10 8 + 1 bh (20 metrů, 1.PP P.Resch)
9)
Pepek námořník 10+AF 9 + 1 bh (25 metrů, klasický prvovýstup J.Sulka + L.Valšubová)
9a)
volný projekt 10/10+ 8 + 1 bh
10)
Gotic line 7 bh + vklín. (30 metrů, klasický prvovýstup J.Sulka +L.Valšubová)
11)
Francouzská spojka ca.9- 5 + 1 bh (15 metrů, nevylezené)
12)
Pepa námořník 7A Fb boulder (2 metry vlevo od cesty Jojo, konec na polici)
13)
Peťánek 7B Fb traverz (nebo ca. 9 UIAA)
Pár komentářů:
1) Projekt je starší než 3 roky, asi by stálo za to ho dokončit alespoň na druhou polici a dát tam slaňák.
2) Klasifikace po výlomu ca.7, lze to nastoupit buď zleva nebo poctivěji zprava.
4) Klasifikaci je myslím spíše 8+, škoda, že není cesta lépe jištěna v místě, kde je „divný“ blok a neexistuje tak relativně snadný způsob, jak se dostat na středovou polici ve stěně
5) Famózní padesátimetrová linie má dle vyjádření autorů již PP přelez, linii je však nutné dočistit a nahradit některá provizorní jištění. Dokud tak nebude učiněno, nechtějí prvovýstupci podávat další informace (nechtějí, aby se to lezlo). Druhá polovina cesty víceméně kopíruje původní linii Petra Čermáka (2.délka Supernovy), která byla vytlučena kvůli zákazu lezení v oblasti.
6) Na polici by to chtělo lépe umístit slaňák, ale byl by to zásah do existující cesty „Bílí ptáci“, i takhle je to však parádní cesta, kout zatím hnusně špinavý
8) 1.PP Petr Resch, klasifikace 9+/10- PP
8a) Cesta věnovaná památce Filipa Šilhána, poctivá vytrvalostní dřina s deseti krokovým boulderem na závěr (cesty 8) a 8a) lze dolézt cestou „Bílí ptáci“ až na vrchol – středovou polici se řetězy)
9) Nechápu způsob přelezu odspodu v místě, kde je v nákresu otazník, zkoušel jsem to, zleva mazec a láme se to (pořád se měnily – olamovaly - chyty během zkoušení s horním lanem, zprava hóóódně utopické)
9a) Malinko dočistit, jinak připravené k přelezu, zn. „hledají se siláci“.(chybějící Bh viz níže)
10) Cesta v „horském“ duchu.
11) Cesta ve sportovním duchu.(chybějící Bh viz níže)
12) Mně to přišlo na 7A lehký, Karel říká, ať to nechám.
13) Solidní vytrvalostí věcička.
Další projekty (vše dvojice Sulka+Valšubová klasicky):
levá hrana stěny – klasika ve velkém duchu, osobně bych měl hrůzu z volných bloků nahoře, možná už je to i hotové
vpravo od č.1
něco v horním patře, tam je vůbec situace nepřehledná, ale snad se to podaří zmapovat
Pepa námořník, 7A
foto by © Karel Hegr
Pepa námořník, 7A
foto by © Karel Hegr
Pepa námořník, 7A
foto by © Karel Hegr
Obecně o oblasti:
Po víceméně očekávatelném pádu půlky stěny, která byla výrazně odfouklá je momentálně stěna kompaktní a lezení zde není z hlediska lámavosti nebezpečnější než v Alkazaru. Starosti může působit blok označený v nákresu vykřičníkem, který snad budu mít sílu (časovou) zabetonovat. Jinak výjimečnost oblasti je asi dostatečně známá. Nikdy, opakuji nikdy zde neprší. Celá deska má ca. 60 metrů a je celá převislá, zhruba o 8-10 metrů. Tím je dán i charakter cest. Síla s vytrvalostí a velké chyty. Množství cest je omezený a třeba se příští generace i z tohoto důvodu vrhnou do hladké desky, která zbyla po výlomu. Aby nebyla jen chvála, je tu pořád co čistit a olézat. S tím by měl počítat každý, kdo se sem chystá, aby nebyl zklamán. Pod stěnou se snažíme dělat stupňovité police, takže se tu dá už rozumně hýbat. Lezení je zde omezeno na dobu od 01.07. do 31.12 a omezení je zcela logické kvůli hnízdícím ptákům. Dodržujte jej proto prosím. Taky tu prakticky nikdy nesvítí slunce. No a co takhle tradiční závěr: „Co říci závěrem?“. Máte už dost srbských ploten a chcete zúročit sílu z tréninku? V Tomáškově lomu jste správně.
GPS souřadnice:
Parkoviště: N49.93746 E14.13369
To nepříjemné na závěr:
Borháky označené v nákresu červeným kolečkem na skále bohužel nejsou. Opakovaně mi je neoprávněně vytlouká Josef Sulka, který se tím jmenoval spasitelem oblasti, pokud ne jejím vlastníkem. Borháky v cestě č.11 vytlouká proto, že (cituji Lucku Valšubovou) „Pepovi se zdál ten borhák moc blízko sousední cesty“. Borhák ve variantě 9a) proto, že je tam údajně umělý chyt. Postup Josefa Sulky byl následující: zavolal správci skal a řekl mu, že mu někdo vysekal chyty do jeho cesty, načeš správce skal, Vašek Ambroz řekl, že pokud je to pravda, nechť borhák z vysekané cesty vytluče. Poté jsem Vaška Ambroze do cesty vzal a ukázal mu, že tam žádný sekaný chyt není a byl jsem osobně přítomen telefonickému rozhovoru Vaška Ambroze s Luckou Valšubovou, který jí tuto situaci oznámil. Vašek Ambroz uznal chybu, že první vytlučení povolil, aniž by si situaci ověřil na místě. Poté jsem borháky osadil znovu. Znovu byly vytlučeny, jak ten horní, tak spodní.
Principiálně nemá na vytlučení borháku nárok nikdo jiný, než správce oblasti, o zrušení cesty může rozhodnou pouze vrcholová komise. Nikdo nemá nárok na svévolné vytloukání čehokoli, i kdyby tym byly chyty třeba našroubované.
Ad) horní borhák – údajně sekané – prohlašuji, že v cestě jsem žádný upravený chyt neupravil a cesta byla pouze čištěna ocelovým kartáčem
Ad) dolní dva borháky – údajně problém vzdáleností borháků od sebe – jsme na Srbsku!!!, pokud začne někdo běhat po skalách s metrem, zruší polovinu cest. Cesta musí být prioritně bezpečná!!! Josef Sulka argumentuje tím, že minimální vzdálenost mezi borháky má být 2 metry, v přiložených pravidlech lezení v skalních oblastech ČR takovýto údaj není. Navíc žádný z borháků nedojišťuje stávající cesty, mimochodem jedna z nejbližších cest je Zdendy Resche (3), jedna z nich je cestou bratrů Reschových (6). Ještě by se snad dalo pochopit rozčílení klasika, kterému by se nějak zasáhlo do jištění JEHO cesty (přesto však nemá právo svévolně cokoli vytloukat, neboť poté je jeho povinností se obrátit na VK).
Článek o lezení v Tomáškově lomu jsme měl na základě dohody s Lucií Valšubovou připravený již delší dobu, dovětek „to nepříjemné na závěr“ jsem doplnil až poté, co byly podruhé neoprávněně vytlučeny borháky z mých projektů, poprvé jsem se domluvil s Lucií Valšubovou, že nad tím mávnu rukou, pokud se to nebude opakovat.
Zdroj:
Průvodce na Tomáškův lom, jako jednu z oblasti Srbska, najdete zde
Tomáškův Lom
Dokument ke stažení:
pravidla -
pravidla_lezeni
Reakce zaslaná P. Sulkem.
Měl bych na P. Resche několik dotazů:
1)Které borháky osazoval na Matterhornu v cestě "Prsty naruby", když se uvedl jako její autor?
2)Zda byly ve štole kterou označil jako "Černý dům" nějaké borháky, než tam začal působit?
3)Zda v "Černém domě", nebo v cestě "Safari" na "Aniččinu stěnu"vysekal nějaké chyty?
4)Zda byly nahoře v inkriminované cestě již borháky a slaňovací řetěz?
5)Zda tam přidal nějaké borháky a s kým to konzultoval? Byly dány odspodu?
6)Zda přidal borháky do druhé délky "Gotické linie"? Jestli je dal odspoda?
7)Jestli přidal borháky do cesty Atlantis? Zejména ten co je 30cm od původního. S kým to konzultoval?
Zda s VK nebo s autorem cesty?
8)Foto č.1 - proč nese chyt ve tvojí variantě zjevné stopy po sekáči?
9)Foto č.2 - jestli se takhle změní trhlina po čištění kartáčem?
10)Zda to byl on, kdo přidal borháky do cesty"JoJo" a s kým to konzultoval, zda s VK nebo autorem?
Jestli byly přidány odspodu?
Obrázek 1 (hires)
Obrázek 2 (hires)
Děkuji za odpověď Josef Sulke
Reakce Petra Resche:
Odpovídám na otázky Josefa Sulkeho, ačkoli většinou nesouvisí s děním v Tomáškově lomu a chápu je tedy jako hledání chyb druhého jako obhajoby msty.
1) Do cesty „Prsty naruby“ jsem osadil tuším tři nýty poté, co mě Standa Rataj vyzval, abych cestu dokončil, neboť on na to nemá (byl to jeho letitý projekt). Za autora jsem se prohlásil proto, že cesta nebyla řádně nikde registrovaná a nahlášená. V té době jsem byl správcem skal a takovouto cestu je povinen autor nahlásit. Nikdy jsem na nahlašování mně osobně netrval (přesto to řada lidí dělala), ale slušnost je alespoň o cestě informovat veřejnost. Za milné označení jako autora jsem se omluvil a milně registrovanou cestu jsem z databáze cest tady na Lezci vymazal.
2) Myslím, že tam byl jeden nebo dva nýty v pravé části klenby. Dokonce bych řekl, že jsou tam dodnes.
3) V „Černém domě“ jsou skutečně sekané chyty, některé z nich jsem vysekal, což jsem otevřeně přiznal v článku o „Černém domě“ tady na Lezci. Na „Aniččině stěně“ jsem nic neupravoval kromě stromu na nástupu jehož odstranění mi povolila Správa CHKO v době, kdy jsem tam vyjednal povolení lezení.
4) Je-li tou inkriminovanou cestou míněna cesta „Safari“, někde nahoře byl zřejmě slaňovací řetěz, který se dal použít od jakékoli sousední cesty (např. té s hýbajícím se borhákem – dodnes nevím, zda je cesta dokončená či nikoli). Navíc slaňovací řetěz není v oblasti, kde vzniká absolutní většina cest ze slanění, důkazem, že je cesta hotová.
5) Opět, je-li řeč o cestě Safari, přidal jsem tam borháky z toho důvodu, že cesta nebyla řádně nahlášena a tudíž jsem neměl tušení o její existenci (stále v době, kdy jsem byl správcem skal v Českém krasu). Při posledním ostrém výpadu Josefa Sulkeho, který byl zde na Lezci taktéž v souvislosti s Tomáškovým lomem jsem se nicméně za přidané borháky omluvil a uznal jsem, že tam nepatří a tudíž mohou být odstraněny (jsou to nýty, stačí je vyšroubovat). Odspodu dány nebyly.
6) Dodnes nevím, co je druhá délka Gotické linie. Velmi brzy poté, co jsem vyjednal povolení lezení na Tomáškově lomu, jsme do stěny naslaňovali a začali jistit nejjednodušší logickou linii vedoucí vzhůru. V té době byl dole rozdělaný kout, jehož autoři (Sulke a Valšubová) porušili zákaz lezení a cestu dělali mimo povolený časový úsek, kdy se smí ve stěně lézt. Navíc původní směr vedl zakázaným úsekem. Směr byl změněn až po mém prvním článku o Tomáškově lomu zde na Lezci. Tehdy jsem byl jako správce skal pranýřován za toto nedodržení pravidel s hrozbou, že v případě opakování se zakáže lezení na celé stěně.
7) Se Zdendou Reschem jsme přidávali borhák do domnělého projektu. Cesta nebyla v té době nikde hlášena ani jako projekt ani jako hotová cesta. Nebylo tedy s kým to konzultovat. Rozdělanou cestu má právo dokončit po uplynutí ochranné lhůty (dříve tuším dva roky, dnes rok) kdokoli. Lucie Valšubová (jedna z autorek cesty) zpětně uznala, že mnou osazený borhák se lépe cvaká, než ten, osazený při prvovýstupu.
8) Neumím odpovědět, já jsem sekáč nepoužíval. Správce skal Václav Ambroz nedokázal po ověření na místě jasně říci, zda je chyt sekaný či nikoli, tedy neviděl tvoje „zjevné stopy po sekáči“. Klidně mohu na místě ukázat styl, jakým ze spár dostáváme hlínu, která v cestách (projektech) po Josefu Sulkem zůstává – drátěným kovovým úzkým kartáčem se nejprve špičkou vyhrábne hlína a poté se dráty toto místo dočistí. Cesty (projekty), které za sebou dvojice Sulka + Valšubová nechává mají řadu chytů, které jsou buď úplně špinavé nebo duní, či se dokonce hýbou. Jedním z důkazů je to, že jsem během zkoušení linie zvané „Pepek námořník“ vylomil chyt a tím vznikl větší. Nadále se tento kousek bude měnit. Ostatně na mé praktiky je možné se zeptat jističů. V případech čištění mohu jmenovat tři svědky, kteří mě v dotčených cestách jistili – Václav S., Jan J. a Karel H. Jejich plná jména zveřejním pouze s jejich souhlasem a věřím tomu, že mi budou svědčit v případě, že se spor bude řešit tak, jak je to v civilizované společnosti normální, tedy prostřednictvím rozhodčích orgánů, v tomto případě VK.
9) Viz 8).
10) Nevím o přidání borháků do cesty JoJo. Od té doby, co jsem cestu viděl poprvé tam byly dva borháky a slaňák na polici a teď jsou tam také dva a slaňák na polici.
Z výše psaného je myslím patrné, že jsem se dopustil řady chyb způsobených nedostatkem informací (nechť si každý udělá obrázek o tom, kdo za oním nedostatkem informací stojí), avšak po vyjasnění situace jsem se vždy snažil své chyby napravit. Tyto chyby byly již na Lezci diskutované dříve, chápu, že Josef Sulke hledá v daný okamžik cokoli, jak by svého soka pošpinil. Je snadné otevřít staré rány, já to dělat nebudu. Josef Sulke, a to je také jediné, na co oficiálně poukazuji, vědomě po upozornění správce skal, že je jeho počínání neoprávněné, odstranil ze skály 3 borháky. Toto je jasný důkaz ignorování autority toho, kdož je zmocněn zastupovat v těchto věcech ČHS. Mimochodem dlužím Josefu Sulkemu omluvu, neboť jsem ho omylem nazýval „Sulka“. Tedy sorry, mně taky przní jméno kde kdo.