LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Místní klasifikace: mluví; nemluví; nemluv na mě!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční Open (11.01)
Novoroční pohárek (25.01)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12447
2.Votoček 12262
3.Trojan 12246
Bouldry:
1.Konečný 11275
2.Stráník 11156
3.Volf 11006
Hory:
1.Groš 7855
2.Skopec 7324
3.Rojko 7286

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5679 lezců
1145809 cest
Nové přelezy:
Du Opfa 8a
Fénix 7C+/8A
Pták Noh 7C
Sex S Ex XIc
Pták Ohniv XIa
Klystýr 7C+
Elektrické 7C+
Kra 8B
Velur 9
Strážce Ta 9-

Stěny
gymnázium Orlová - Orlová-Lutyně
Areál LITES, Borovice u Mnichova Hradiště - Mnichovo Hradiště
DDM Domino - Hronov

Prodejny
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové
Horolezecké vybavení - VK-SHOP.CZ - Plzeň
BIVAK SPORT - BERKNER - KRNOV

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Saint George

láva, radiace, mormoni a nýty

Máte sbaleno na túry v národních parcích amerického Středozápadu a rádi byste také něco vylezli, ovšem víc než pár expresek, šedesátku lano a sedák se vám z nejrůznějších důvodů tahat nechce?

Anebo prostě máte bobky a pověst náročného a nebezpečného utažského lezení vás odradila a na nějaké vklíněnce nemáte ani pomyšlení?  Anebo byste naopak rádi prošpikovali bitvy v utažských spárách nějakou tou vynýtovanou pohodičkou?  Oblasti ve Wasatch Front u Salt Lake City  jsou z ruky, vy jste se zrovna vysápali z hlubin Velkého kaňonu Colorada a zítra byste si už docela rádi pozevlovali někde mezi nýtama a navečer si pak dali pod skalama vychlazenou plechovku? Nebo jste právě dolezli Měsíční pilíř v parku Zion a hromady turistů už vám lezou všemi tělními otvory? Co teď?  Neváhejte a vyražte do St.George, tam se dočkáte toho správného skalkařského osvícení!


St. George Utah Temple, nejstarší činný chrám mormonské církve v Utahu najdete právě v St.George



Moonlight Buttress, Zion NP, Utah


Doufám, že obrázek mormonského svatostánku v St.George většinu čtenářů neodradil a stále věří, že tento článek bude opravdu o lezení. Vězte, že bude. Jen je si potřeba udělat v některých věcech trochu jasno. Tak předně ohledně té zmiňované plechovky. Vzhledem k tomu, že se nacházíte v mormonském státu, který má jedny z nejabsurdnějších a nejstriktnějších zákonů v USA, musíte počítat s tím, že obsahem té plechovky bude v případě, že se nepředzásobíte v Arizoně či Nevadě, jen limonáda nebo maximálně lehké jalové pivko Bud Light nebo nedej bože “you-know-who”….. O kvalitním čepovaném zlatavém moku a barových tanečnicích ani nemluvě. Zkrátka a dobře, město St.George chodí spát brzo, je třeba být čerstvý a odpočatý do dalšího božího dne. Za další: není to tak hrozný, nedaleko St.George leží město, které mormoni sice založili, ale pak z něj prchli – Las Vegas a to je ve státě Nevada, což je úplně jiný příběh. Za další: mimo mormony a jejich vzorně obhospodařovaná políčka v údolích řek tu najdete jen lávová pole, prach, pelyňkové keře a na druhé straně za hranicemi v Nevadě pak bývalé jaderné střelnice. Městu se přezdívá Fallout City, neboť v dobách největší atomové slávy na něj sem tam spadl nějaký ten radioaktivní mrak. Za další: není to tak hrozný, zdeformovaní degeneráti byli zřejmě odklizeni a většina okolní zdánlivě bezútěšné přírody  jsou úchvatné národní či státní parky, sice stěží obyvatelné, nicméně pro Evropana jsou……no, prostě úchvatné. Čímž se dostávám k tomu hlavnímu: skalám, které jsou tu opravdu všude, až z toho má člověk přivyklý šumění stromů totální šutrofobii.


Zion National Park, Utah


Krajina kolem St.George je tvořena mohutným podložím z rudého pískovce, který je na západ od města často přerušen lávovými poli a sem tam nějakou tou prastarou sopkou pohoříčka Pine Valley Range. Na východ od města se pak zvedají štíty národního parku Zion s jeho až 800 metrů vysokými pískovcovými stěnami, samozřejmě nejvyššími na světě. O tomto parku slyšel snad každý lezec vyznávající klasiku a měl by být předmětem některého z příštích článků. Zaměřím se na ty malé čučky rozeseté kolem St.George. A že jich tu je! Pokud do statistiky započítám i superprásky ve Virgin River Gorge, tak jestli se nemýlím můžete tu vylézt bezmála 800 cest všeho druhu v zhruba třiceti bezvadně udržovaných oblastech. Pokud máte auťák s náhonem na všechny kola, budete sto lézt ráno v kaňonech z basaltu a odpoledne několikadélkový prásk na vápenci, perfektně vynýtovaný. A další den to může být zase ten pískovec, ale odpoledne už slepenec, aby toho pískovcování nebylo moc. Strašlivé živly geologické se v tomhle cípu Utahu zkrátka děsně rozpumprdlíkovaly. Ovšem, to se dá říci prakticky o celé coloradské plošině, kde řeka Colorado zmasakrovala zemský povrch absolutně nepopsatelným způsobem. Občas se k tomu přidal vítr a déšť a to se pak děli věci nevídané.


Bryce Canyon NP, Utah


Musím podotknout, že psát o lezení v Utahu a potažmo i Nevadě je dost obtížné. Je tam toho tolik, že člověk má neustále tendence rozmáchnout se ve vyprávění a popisech jako Tolstoj. Takže rychle k jednotlivým oblastem v okolí St.George.

Chuckawalla Wall a Turtle Wall



Chuckawalla – prakticky na doskok od silnice 18 nelze tuhle stěnu přehlédnout a to se jí stalo osudným. Lezčíci z Radioaktivního města do jejího červenohnědého pískovcového materiálu našvihali celkem 24 vesměs těžkých cest (5.9-5.13b). Dírky, díry a kapsy v místy slušně převislé stěne jsou permanentně omaglovány. Je to zkrátka místní venkovní tělocvična, takže je tu mimo léto dosti rušno. Za relativním klidem můžete vyrazit na nedalekou Turtle Wall, ke které se dostanete další míly po stezce, která se klikatí kamsi do pouště. Pískovec je tam ale dosti měkký, nicméně cesty jsou tu poměrně těžké: 5.8-5.13b. Spíše bych doporučil nedaleké tufové Black Rocks.


Pete v cestě As the Crows Fly 5.11b, Chuckawalla Wall, St.George, Utah



Chuckawalla Wall, St. George, Utah


Black Rocks



Celkově 65 krátkých cest o obtížnosti v rozmezí 5.7 až 5.13b v přírodní rezervaci Red Cliffs, která je snadno dostupná přímo ze St.George. Krásné lezení po tvrdém sopečném tufu, které v popularitě konkuruje výše zmíněné zdi Chuckawalla.


Black Rocks, St. George, Utah


Snow Canyon State Park



Kousek severně od St.George se u silnice 18 nenápadně rozlézá na US poměry pomenší státní park Snow Canyon, který je však neobyčejně barevným kouskem pouště s mohutnými lávovými poli a bizarními pískovcovými útesy. Park má dlouhou historii. Od třetího do 13. století se tu proháněli lovci kmene Anasazi, pak až do poloviny 19.století Paiutové. Kolem roku 1850 tuto pohanskou svoloč nahradili vyvolení mormoni, kterým se sem občas zatoulal dobytek. Ti také pojmenovali park po svých vůdcích Lorenzu a Erastu Snow. Dnes se tu po zhruba 18 mílých stezek prohání cyklisti, rodinky s foťákama a geologickýma kladívkama, občas nějaký ten filmový štáb (např. Butch Cassidy and Sundance Kid) a…lezci.  Celý kaňon je jakýmsi Utahem v malém, vedle zkamenělých dun tu najdete i duny stále živé, vedle pískovce i vrstvy basaltu, pískovec září od bílé (oblast White Rocks) až po tmavě rudou, která převládá a v zapadajícím slunci celý kaňon září jako monumentální bazén krve.

Z lezeckého hlediska je kaňon také zajímavý. Sice leží hluboko ve stínu svého nedalekého souseda, lasvegaských Red Rocks, nicméně má jednu zvláštnost - drtivá většina cest je vynýtována. V pískovcových oblastech amerického středozápadu celkem nezvyklá záležitost. Však tu také na přelomu 80. a 90. let probíhala tvrdá válka mezi tradicionalisty na jedné straně a drsnejma hochama s vrtačkama na straně druhé. Usekávání nýtů byla běžná válečnická taktika. V roce 1994 etické boje skončili, kdy se správa parku už dál nehodlala tímto hašteřením zabývat a zakázala tvorbu dalších cest. Ale i tak jich je tu dost a dost. Od jednodélkových až po desetidélkové, v relativně tvrdém pískovci, kapsy, lišty, kapsy, kapsy a…..zase kapsy, sem tam spárka. Nýty jsou v řadě cest (obvykle označeno v průvodci R nebo ještě hůř X) hodně sporadicky, spíš bych je označil jako placebonýty. Myslím ale, že nakonec i ti největší poseroutkové si ve Sněžném kaňonu zalezou. Ve škále 5.4 - 5.12c je místo téměř pro každého, supermani by se tu ale raději neměli příliš zdržovat, to je tak na fotečku nějaké ještěrky, lávového šutru a vzhůru do Maple Canyonu, Zion Canyonu, Red Rocks, Virgin River Gorge či třeba na Mt.Charleston.


Snow Canyon, Utah



Malej dinosaurus v Snow Canyon, Utah



Bývá tu rušno, Snow Canyon, Utah


Prophecy Wall



Při jízdě podél silnice 18 na sever od St.George směrem k městečku Veyo vás doprovází řada výše zmíněných lezeckých oblastí, které živly vytesaly z pískovce a lávy, celá krajina vypadá jako jakási chaotická pískovělávová změť. Milovnící vápence a skalní příznivci kraje Provence by si tak mohli občas postesknout po svém vápně, což ovšem není třeba. Geoběsnění na ně pomyslelo a vrazilo nedaleko města Veyo do svého přebujelého výtvoru krásnou vápencovou stěnu s názvem Prophecy Wall. A je třeba hned říct, že na místní poměry slušně vysokou.  Pří lezení cca 25 až čtyřdélkových cest v pevném vápenci vás čekají úchvatné výhledy na okolní starodávné sopečné kužely. Osobně musím říct, že na Prophecy Wall to byl v okoli St.George nejlépe strávený čas. A když bude den vyhřátý a vaše tělo rozpálené po celodenní lezbě, nezapomeňte na zpáteční cestě k auťáku poležet na místní venkovní ledničce – v okolním křoví se plazí železné potrubí, které odvádí z nedalekých vodních nádrží ledovou pitnou vodu do St.George.


Dede v cestě Sticky Revelations 5.10a, Prophecy Wall, St.George, Utah. Foto: Aaron ze Sandy, UT



Štand v cestě Sticky Revelations 5.10a, Prophecy Wall, St.George, Utah



Prophecy Wall, St.George, Utah


Utah Hills



Zhruba 20 mil po silnici 91 západně od St.George se roztrousila hromada vápencových stěn tvořících lezeckou oblast, které se říká Utažské Kopce. Vzdálenosti od jednotlivých stěn jsou ale dost velké, takže bez auťáku by návštěva všech stěn a stěnek byla menším pouštním dobrodružstvím. Najdete tu kolem stovky těžkých cest, většinou 5.10 až 5.12, nejtěžší je pak 5.14a. A díky čemu budete moci vzlínat po zdejším vápně? Díky kapsám, hlavně pak na vyhlášené zdi The Soul Asylum, která stejně jako jiná zaznamenáníhodná místní pouštní bariéra Gorilla Cliffs umožňuje i letní lezení. A v dávných dobách geologických tu nebylo zapomenuto ani na vícedélkové cesty – až tři délky se můžete probíjet stěnou Diamond. Co tu máme dále: Snake Pit, Simian Komplex, JB Crag, Boy Crag, Animation Wall, Warm-up Wall a další a další zatím bezejmenné, na které začali hoši z Las Vegas a Salt Lake City dorážet se svými boschkami teprve nedávno.

Woodbury Road Crags



Když budete mít Utažských Kopců plné zuby anebo se na ně zkrátka vykašlete a pojedete ještě kus dál po devadesátjedničce, bude se poušť pomalinku měnit – keře jalovců a mexických borovic začnou polehounku nahrazovat ježíškovské stromečky alias juky, rockovým příznivcům známé jako Joshua Trees. Zkrátka, až uvidíte první divný „stromy“, tak koukejte po ceduli s nápisem Woodbury Desert Study Area a zahněte na pouštní cestu. Ano, vápencové skály se nachází uprostřed fantastické pouštní krajiny, jejíž ekosystém je přísně chráněn a zřejmě daleko zevrubněji studován. Takže je dobré nedráždit, nedělat čurbes, jinak se to tam zavře a bude to jen na studium. A pro lezce by to ztráta určitě byla. Sic jen asi 40 krátkých cest, zato v úžasně zachovalé pouštní krajině, po celý rok, od 5.8 do 5.13c, po kapsách, po lištách, ve stínu pokroucených Ježíšků……..


Kelly Rock, Woodbury Road Crags


Virgin River Gorge (VRG)



Nejbližším zaznamenáníhodným městem v popisovaném kraji je Las Vegas a ať už se tam vydáte ze St.George kvůli chlastu, drogám nebo v touze zastrčit svoji ulezenou ruku za kalhotky nějaké té sličné striptérky anebo stále pevné prsty do nějaké té kapsy či spáry v Red Rocks, jistojistě pojedete po mezistátní dálnici číslo 15.  A při té příležitosti byste neměli minout oblast, která je z čistě sportovně lezeckého hlediska nejzajímavějším a nejvýznamnějším místem v okolí St.George, z pohledu přírodymilovného však místem nejodpornějším. Zhruba 25 mil od St.George směrem na Las Vegas zastavíte za mostem na malém parkovišti a za mohutného burácení náklaďáků si to prokličkujete mezi chřestýši a kaktusy přímo po stěny, které jsou z dálnice opravdu na dosah. Stěny se zvedají po obou stranách asfaltové řeky a v každém okamžiku dne je aspoň jeden sektor ve stínu, což vám ale v létě stejně nepomůže, neboť vás čeká bestiální lezení v nekompromisně převislých vápencových cestách s hromadou kapes a lišt. A do toho v petatřicetistupňovém vedru ve stínu nepůjde ani ten nejotrlejší fanatik. Lezení je prý dlouhé a vytrvalostní, cesty mají délku až 35 metrů, některé jsou i dvoudélkové. Píšu “prý”, poněvadž my jsme se chytali jen v sektoru s provokativním názvem Warm-up Wall, kde je druhá nejlehčí cesta oblasti Corporate Slut 5.9 a pak také Smoked Chub 5.10b a Lyme Disease 5.10c. Ta poslední jmenovaná je excelentní. No, a zbytek…..? Darmo mluvit. Najdete tu asi 100 perfektně vynýtovaných cest, z nichž 5 je za 5.14, 25 je za 5.13, 26 je za 5.12, zbytek jsou ty naše “bezvýznamné” desítky a jedenáctky. Nejtěžší cestou je pak Necessary Evil 5.14c od jistého Chrise Sharmy a nejlehčí nemá název, je za 5.8 a v průvodci je popsaná jako přístupová cesta, zřejmě do jiných dimenzí, či co….. Ale jinak musím říct, že kaktusy jsou tu parádní. Nezapomeňte vodu! Spaní na divoko jest zakázáno. Zřejmě hrozí nebezpečí, že by rozdovádění lezci rušili funící, svištící a dunící auťáčky. Někde jsem četl, že než si to tudy proasfaltovala dálnice, bylo VRG krásné, poklidné místo.


Barrel Cactus, Virgin River Gorge, Arizona, USA



Stěny ve Virgin River Gorge, Arizona, USA



Chris Sharma v Necessary Evil 5.14c, www.mountainzone.com, autor Jorge Visser


Crawdad Canyon



Oficiální název této oblasti je Crawdad Canyon Climbing Park a musím říct, že je to zcela přesně. Asi 20 mil severně od St.George směrem k městečku Veyo si potok Santa Clara vyhloubil v lávovém příkrovu několikamílovou rýhu, která má v nejhlubším místě hloubku něco kolem dvaceti metrů. A právě tuto nejhlubší část si zakoupil místní rodák Jim Bosse, postavil zde bazén a malý bufet a nechal partičku kolem Todda Gosse naflákat do okolního krásného černého basaltu něco kolem 150 cest vysokých 10 až 20 metrů a pod každou cestu cementem nalepil plaketku se jménem cesty a prvovýstupce, kterým byl většinou on sám. To vše od ploten až po převisy. Zaleze si tu každý, cesty mají obtížnost od 5.5 do 5.13b a nic víc než sadu šesti, osmi expresek a padesátku lano nepotřebujete. Basalt je velmi tvrdý, leze se po ostrých kapsách, lištách, občas vás zaskočí nějaká ta spárka. Je to jediné místo v okolí St.George, kde můžete nerušeně lézt po celý den i uprostřed toho nejvražednějšího utažského letního vedra. Prostě až vás načapá sluníčko, přemístíte se asi 50 metrů přes potok na protější stěnu kaňonu, která je už ve stínu. Mimo víkend je místo velmi klidné a tiché, můžete tu pohodlně kempovat, stojí to i s bazénem 10 babek. Háček Račí kaňon ovšem má – pokud budete chtít parkovat přímo dole v kaňonu, tak si tu zadarmo nezalezete (8$). My jsme si  kaňon ale přesto nakonec vybrali jako základnu pro vyjížďky po okolí. Bohužel, na pár dnů si tenhle soukromý kaňon vybrala k vegetování i vesnice Samoánců a to šla veškerá sranda stranou. Průměrný Samoánec s sebou valí cca 150 kilo živé váhy, no a když se jich sejde v malém, decentním bazénu dvacet, třicet….. Jediná jejich činnost byla nepřetržité žraní, chlastání a tudíž také permanentní defekace, což nás na pár dnů odradilo od návštěv toalet v kempu. Naštěstí žádný z těchto tichomořských domorodců zřejmě o lezení ani neslyšel, takže pod stěnkami byl klídek: plážové křesílko, za zády vám rachtá potok s raky a pstruhy, v boxu se chladí ležák, nad vámi cinkají expresky a sakruje váš parťák a na pláních nad kaňonem se válí chuchvalce vedra. A když už je předloktí móc naběhlé, prsty móc sedřené, skáknete do bazénu (pokud vám v tom ovšem nepřekáží hromady samoánského sádla), dáte si v kiosku zmrzlinu nebo hambáč, občas překonáte lenost a zajedete do nějakého národního parku nebo změníte materiál čili lezeckou oblast. Dneska pískovec, zejtra vápno, pozejtří zase něco sopečného…. A tak to jde každý krásný slunečný den, dokud vám nedojdou prachy nebo dovolená nebo obojí a vy se musíte neochotně zvednout z křesílka či odlepit od stěny a namířit si to do Vegas a odtamtud letecky šupem do ranních zácpiček a do kanceláře k monitoru…….


Sunshine Wall, Crawdad Canyon, Utah



Brian vede cestu Prodigy 5.9, Crawdad Canyon, Utah


Závěrem jen dodám, že jsem celou řádku skalkařských oblastí a minioblastí v jihozápadním Utahu vynechal: Gorilla Cliffs, Welcome Springs, Zen Wall, Dutchmans Draw, Beaver Dam, Green Valley Gap nebo boulderingovou oblast Joes Valley. No, ale to by pak z toho byl seznam, který v rámci jednoho výletu prostě nejde zvládnout.

Á propos, St.George:

Velmi dobře se najíte v sushi baru Samurai (245 Red Cliffs Drive). Snídaně doporučujem v Bear Paw Coffee na Main Street nebo Jazza Java (285 North Bluff Street).  Průvodce a matroš nakoupíte v obchodě Outdoor Outlet na East Tabernacle Street. Jak jsem už zmiňoval, národní parky Zion, Bryce Canyon nebo Grand Canyon najdete do hodiny až dvou jízdy od města, čili na US poměry je to za rohem.

Pokud není uvedeno jinak, fota pořídíli Jan a Jana Hajduchovi


Knižní průvodce:
Goss T.: Rock climbs in Southwestern Utah
Zřejmě nejlepší průvodce na skalkaření v jižním Utahu. Absolutně nezbytná kniha k pouštním skalním radovánkám v tomto koutě Utahu. Na obrázcích jsou obě vyšlá vydání.




Green S.M.: Rock climbing Utah
Tento průvodce je jakýmsi průřezem všech oblastí v Utahu. Na důkladné poznání jednotlivých oblastí ale zdaleka nestačí.



Brock R.: Las Vegas Limestone
Průvodce na vápencové skalky v okolí Las Vegas, který zahrnuje i Virgin River Gorge.



Grijalva, Bigwood, Legy: Utah Bouldering
Ano, tak tady najdete popis boulderů v Joe´s Valley.


Honza Hajduch   [úpravy] 10:26 21.09.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 krása20:05:51 21.09.2009
Krása stíhá nádheru,abych parafrázoval jednu Neznámou lezkyni.Díky za hezkou práci ale jak to tak vidím,s Evropy se stejně nevyhrabu,ale díky díky..
Petrodpovědět 
 Re: krása20:29:00 21.09.2009
JJ. Moc pěkně napsané a parádní fotky. Musela to být bomba. Moc díky za parádní článek.
odpovědět 
 Re: krása20:33:47 21.09.2009
Hnusný skály, fotomontáž, fabulace, podvrh! Snad tomu nevěříte? Americká propaganda! Hamba!
Matyodpovědět 

 Pěkné21:06:29 21.09.2009
Pěkné místečko, pěkný článeček, jen se odlepit z kancelářské židle...
Kancelářská krysaodpovědět 

 nádhera,00:14:43 22.09.2009
prostě nádhera...
aTomodpovědět 

 Utah Hils00:18:55 22.09.2009
Pekny clanek. Jeste bych se zminil o sektorech v Utah Hills. Nejlepsim sektorem pro sportovny lezeni jsou The Cathedral a The Wailing Wall. Pro mnoho lezcu lepsi nez VRG. Pruvodce Rock Climbs of Southwest Utah neni moc aktualni.V poslednich dvou letech se tyto sektory stali velice popularni. V breznu a dubnu se zde kazdorocne potkavaji nejlepsi lezci. Jsou zde cesty 5.14c,d a letos v dubnu zde Joe Kinder vylezl cestu RE-UP kterou vycenil na 9a. Kempovani je zde zadarmo a sektor je cely den ve stinu. Teplota je vzdy minimalne o 10C nizsi nez ve VRG. Uz ani nemluvim o kravalu ktery je ve VRG slyset z dalnice.
Standaodpovědět 

 Článek se mi moc líbil09:41:28 22.09.2009
Je to moc hezky napsaný a popsaný. Fakt nádhera.
Steveodpovědět 
 Re: Článek se mi moc líbil12:17:15 22.09.2009
Do tý debilní Ameriky bych v životě nejel,jenom jak slišim vo američanech tak se mi ježej chlupy na zádech,kdyby tam měli labák tak je to u nich nejlepší oblast.
ondraodpovědět 
  Re: Článek se mi moc líbil13:40:45 22.09.2009
Správně díš mravenci, louže je ti oceánem.
Jirkaodpovědět 
  Re: Článek se mi moc líbil17:33:26 22.09.2009
Kdyžtak SLYŠÍM
Penelopeodpovědět 

 Zajímavý skály13:44:52 22.09.2009
Vypadá to sympaticky a láká mě ta různorodost. Každopádně zajímavý a vtipně napsaný přehled možností, kde si zalézt. Byli jsme nedaleko VRG, ale pak nakonec jsme tam nejeli a lezli jen v Red Rocks, teď mě to mrzí, počasí bylo v zimě (únor) skvělý. Tak někdy příště. Dík za info.
 jirkasodpovědět 

 Dobrý skály09:59:20 26.09.2009
Popsané oblasti jsme projeli letos na začátku května a už na většině míst bylo horko,  idealní pro návštěvu bude asi duben.
Jenom doplním, že Prophecy Wall je docela měkkej  pískovec s takovou tvrdší slupkou. Lezení se podobá trochu tomu v Hruboskalsku,  od kterého se odlisuje tím, že cesty jsou jištěny nýty po ca 2m.  Většina cest je za 6 až7 a maj přes 50m.
Crawdad Canyon je něco jako pokus o přírodní lezeckou stěnu - zákazník má kromě vzorně zajištěných a označených cest k dispozici lavičky na jištění,  občerstvení , bazén …. Pokud je první nýt žlutý mělo by se k jeho cvaknutí použít šáhlo  - dá se půjčit na vrátnici :-).
Tomasodpovědět 

 Foto dne:

El Chorro
 Databáze cest:
Všechny cesty (180027)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Du Opfa 8a Leonidio
Fénix 7C+/8A Labské Údolí - Pravý Břeh
Pták Noh 7C Labské Údolí - Pravý Břeh
Pták Ohnivák XIa Labské Údolí - Pravý Břeh
Veletoč 6B Dračí Tlama
Nově komentované:
El Tractorista 7c+ Garx
El Tractorista 7c+ Garx
El Tractorista 7c+ Garx
El Tractorista 7c+ Garx
Vrbata 7c Kalymnos

 Nově v diskusi:
Lezeni Jaen Spano | nohavice s výstužami | Re: CHS a vyberko | Re: CHS a vyberko | CHS a vyberko | Re: Treadwall | Re: Treadwall | Treadwall | Re: foto dne vcera | Re: socialní průjem |

 Nové komentáře:
👍 | Re: Pecka | Pecka | asiatka | Re: trolling | parada | Zbytečnej sport | Zbytečnej sport | Re: kolka varianta situacie toto je? | Re: kolka varianta situacie toto je? |

 Kde to vře:
Stanovisko SHS JAMES k neštěstí pod Langtang Lirung (96)
Mára Holeček: porovnejte si můj pohled a prohlášení SHS JAMES (91)
Zkusíme to znova (35)
Video: Adam Ondra a Jakob Schubert zkouší DNA 9c od Seba Bouina (30)
Křest knihy Perly východu (7)
Berounské Vánoční OPEN 2024 (6)
Kontinentální pohár v ledolezení na obtížnost v Brně (5)
EpicTV: Videomedailon o Pepovi Šindelovi (4)
Jugal Base Camp Bouldering Guidebook (3)

 Nově v inzerci:
STANOVÉ KOLÍKY - SET 8+1 | STANOVÉ KOLÍKY - SET 8+1 | RAB DOWNPOUR ECO-membránová bunda pánská | Praha Big-Wall | Ve dvou se to lépe leze | Rád poznám parťačku, která už ví, co chce | Lowa Locarno GTX LO | Pinguin Gelanots XP | Nové lezečky Scarpa Instinct VSR vel. 43 | Finale Ligure |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 747 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 654 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 561 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 581 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 495 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.