LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Já slabě písknu, ty silně táhni.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční Open (11.01)
Novoroční pohárek (25.01)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12447
2.Votoček 12262
3.Trojan 12246
Bouldry:
1.Konečný 11275
2.Stráník 11156
3.Volf 11006
Hory:
1.Groš 7855
2.Skopec 7324
3.Rojko 7286

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5679 lezců
1145716 cest
Nové přelezy:
Giuliano 8B
Klystýr 7C+
Are You Re 7C/7C+ tr
Vila Veleb 7b+
Rebel With 7c
Me Pone Pa 7c
3éme Millé 7c
Viva Festi 7b
Rififi Au 7b
Mozaik 7c/7c+

Stěny
Zimní stadion Kopřivnice - Kopřivnice
Crux - Karlovy Vary
Pajkland - Olomouc

Prodejny
AIX -lezecké chyty a stěny - Praha
Keen Concept Store - Palác Flóra - Praha 3
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Saské sedmy – 3.díl – Lilienstein I.

Změna je holt život! Měl jsem sice připraveno víkendové nahlédnutí do Rathenu, ale jednak není typické „ráthenské“ počasí (velmi podobné tomu „hrubickému“ – slunec, slunec a slunec) a pak taky musím využít nahrávky Jardy, který zpytoval svědomí co se týče Pfaffensteinů.

Uvědomil jsem si totiž, že i další dominanta Saska byla poněkud opomenuta, ač je lezecky , zvláště pro sedmo-osmíky, velice vděčná. Možná už tušíte, že se přebrodíme od Pfaffu přes Labe a ocitneme se pod další mohutnou stolovou horou – Liliensteinem.
Lilienstein je jeden z mála masívů na který je za hřenskou hranicí  povoleno vzlínat. Zřejmě i jinak velmi důkladným a zásadovým sasíkům bylo líto nevyužít tuto krásnou, více jak šedesát metrů vysokou kolmou jihozápadní stěnu zmíněného masívu k nějakému tomu lezeckému skotačení. A jářku že udělali dobře! Kompaktní stěna nabízí pevné, vzdušné a především dobře odjištěné lezení mezi sedmým a osmým stupněm saské klasifikace. Krásnými logickými cestami je doslova protkána a tak dnešní víkendový výběr bude těžké ukočírovat tak, aby se z něj nestal celotýdenní! Poprvé na masiv Liliensteinu lezecky vystoupali jeho severovýchodní částí Oscar Schuster a Friedrich Meurer v rámci svého silvestrovského skotačení v roce 1894. Ale nás ani tak dnes nezajímá celý masív, jako spíš jeho oficiálně lezecky povolená část, která se nazývá Westecke
 

Lilienstein - Westecke


a je celkově velice nesaská. Jak jsem se již zmínil, cesty jsou poměrně hustě osety kruhy a navíc se dá každou chvilku něco tutového založit. Je to tak trochu cvičná stěna pískovcového lezení a tak kdo má rád Sasko právě pro jeho nezajištěné a nezajistitelné cesty, tak ať leze bez expresek a nebo jede raději šedivět na Meurerturm či Sommerwand.  Historie jejího horozdolávání je poměrně krátká. Za první výstup na Westecke lze považovat průstup Hanse Heilmaiera strží mezi Liliensteinwächter a Mulatenkopf – „Südschlucht“ IV (7.8.1943). Druhým výstupem, a prvním skutečně již stěnovým, byl až v roce 1960 prvovýstup cestou „Westkante“ (viz nížeji). Následovala další pauza a vlastní „otevření“ této megastěny následovalo až v roce 1971, cestami „Nordwestverschneidung“„Influenzakante“. No a pak už to jelo jako po rajbasu a k dnešnímu dni se můžete dosytosti vyřádit na čtyřiceti cestách a variantách!
Tentokrát se blížeji podíváme do několika lehčích cest kolem sedmého stupně. Nejlehčí z nich vedou v  pravé, vertikálně nejvíce rozrušené části stěny.
Na první očichání se se stěnou je jako stvořena „Südkante“ VI (Alfred Barth s druhy a druhyněmi roku 1987), pohodová procházka podél zářezu v hraně s tunami smyček.


Südkante


Těsně pod vrškem na vás čeká i přidaný kroužek, kolem kterého se elegantně proplazíte vzdušným rajbáskem k zábradlí s čekajícími fotografy a aplaudujícími tůristy. Pokud je vám jeden kruh málo, tak asi v polovině cesty neodbočujte doprava do zářezu, ale mastěte to stále dál přímo hrano-rajbasovou nábližkou  za VIIc, a výše se zase napojte na originálku.
Slaňuje se nadvakrát, běhen druhého sjetí můžeme nahlédnout do další cesty, která nás čeká. Jen o pár metrů vlevo od hrany se nastupuje „Südhangel“ VIIa, RP VIIb z roku 1985.


Südhangel


„Emigrant“ Dietrich Hasse si při jedné ze svých lezeckých návštěv „najal“ domorodce Bernda Arnolda, spolu pak sledovali linii výrazných sokolíků, pod krátkou spárkou zabušili kruh a vznikla tak jedna z nejkrásnějších sedem v oblasti! Dnes je pár metrů nad zemí přidaný další kruh, který příjemně odjišťuje bouldrový nástup do vyhazovací trhliny. Cesta se dá ukončit na prostorné polici se slaňákem, na vršek se posléze dostaneme ještě několikrát, těžšími a hezčími dolezy.


„Südhangel“ – dolezová originální spárka nad 2.kruhem


Po seznámení s materiálem  nadchází ta správná chvíle na snad nejdelší cestu v Sasku! Je to jedna z nejstarších cest na Westecke, kterou vytyčili v roce 1960 pánové Dieter Rauchmaul, F. Flötgen a R. Mann. „Kilometrová“ „Westkante“ VIIb nastupuje v místě nástupu obou předcházejících, ale nesměřuje jako ony vzhůru, ale dlouhatánským traversem (dobrých 40 metrů!) celou stěnou (občas smyce, ale lezení zatím tak za III) až na její levý okraj do výklenku ke kruhu. První délka je za námi a teď přijde to, kvůli čemu se sem stahují lezci z široširého okolí! Zhruba dvacetimetrová ustupující rajbasová hrana v absolutní expozici s jedním železem. Není těžká (letos jsem na ní nafotil šedivé kmety a kmetice, kteří si ji „nadělili“ k sedmdesátým!! narozeninám), ale chce to, zvláště pod kruhem, chladnou hlavu. Na velké plošině pod převislou stěnou je další štandovací kroužek, od kterého se dá pokračovat několika směry.


Travers „Westkante“



Exponovaná hrana „Westkante“ leze čerstvý sedmdesátník!



„Westkante“ – všudypřítomná štandovací police. Součet věků třech lezců a dvou stínu je hezkých 274 let!


Klasika vede doleva do podivného nevábného zářezu, často se leze i varianta pravá, kdy se napojíte na dvouhvězdičkový „Nordwestverschneidung“. Nám se jednou podařilo omylem spojit asi tři cesty, když jsme odlezli ze štandovací police při pravé hraně, mírně odtraversovali do středu stěny a tuším že přes další tři kruhy (kdy každý patřil jiné cestě) valili přímo k vrcholu. Obtížnost této trojvarianty neopustila VIIc, takže nezbývá než doporučit!
A když už jsme ochutnali místní VIIc, tak v tomto stupni můžeme chvíli setrvat. Učiníme tak jednou ze šesti dvouhvězdičkových cest na tento masiv – „Weisse Lilie“ VIIc.


Tam, kam hledí oči lezcovy, vede exponovaná „Weisse Lilie“


Tato „varianta“ Westkanty z roku 1989 (Michael Urban, M. a A. Bartko) nastupuje téměř v nejnižším místě stěny spolu s dalšími dvěma cestami, pár metrů od nástupu se od nich oddělí doleva a pokračuje již jako samostatná přes dva až tři kruhy na štandovací polici „Westkanty“, kde svou samostatnost opět pozbude a dolézá se „kudylibo“ na vršek. Možná se vám zdá nezvyklý popis „přes dva až tři kruhy“, ale je to tak. Nástupový rajbas se dá totiž řešit buď originálem přes dva kruhy, umístěné necelé dva metry nad sebou (jejichž oblez se mi nějak na VIIc nezdál) a nebo to prostě vošulit  levým obloučkem přes jeden kruh cesty „Influenzakante“ VIIb (ta kopíruje předcházející až ke štandu, kde rovněž končí).  Po vyřešení nástupových dilemat kříží „Bílá lilie“ traverzovou polici „Westkanty“, nad níž nás konečně čeká vděčné lezení po kyzech až na zmiňovaný štand na hraně. Cesta zajímavá, ale asi bych jí jednu hvězdu ubral a přidal ji výstupu „Raissa“ VIIc, RP VIIIa, která je „hvězdyprostá“  a jednu malinkatou by si za „celkový dojem“ asi zasloužila.
Ale to jsme už v jiné obtížnosti a jelikož silně zastoupené osmy si necháme až na příští návštěvu, tak pro dnešek končíme. On totiž bohužel platí i na Liliensteinu  přísný zákaz bivakování, tudíž  zase někdy, někde…
…ještě mi to nedá! Vzpomněl jsem si na další nepřehlédnutelnou variantu  již tolikrát zmiňované „Weskanty“. Z rovněž již mnohokráte popisované štandovací police další dlouhý traverz stěnou, tentokrát zleva doprava, vzdušně, technicky, přes přidaný kruh a stěnovou knížku ke druhému slaňáku – „Kniefervariante“ VIIa (1970. Friedrich Spranger a spol.). Pokud se vydáme až na turistům přístupný vrchol, tak při spojení obou traversů nalezeme odhadem poctivých 120 metrů! To je na písek docela slušná darda!
Toť ale už skutečně a doopravdy stačí, rychle ještě skočit na jedno točený na vršku v místní nálevně, kde v pět zavírají.


Lilienstein – místní nálevna v roce 1908


A teď už tedy konečně: „zase někdy, někde…“

BHH

Houmy   [úpravy] 09:00 30.11.2004Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Super10:21:18 30.11.2004
Bezva clanek i tip na jaro. Tentokrat to bylo opravdu o sedmach, takze se i my slabsi muzeme inspirovat. ;-)
Martinodpovědět 

 Dobrý tipy10:54:31 30.11.2004
Houmy, moc fajn tipy na jaro. Na Lilensteinu jsem nikdy nebyl a tak je nejvyšší čas ho navštívit. Ten Sokolíček na fotce vypadá nádherně.
Článek taky fajn, jen dva překlepy ("oči lezcovi" v popisce a "pohodová procházka podél zářezem" by chtěly opravit :-)).
Vzhledem k datu vzniku většiny cest, o kterých píšeš to asi bude chtít ochudit prasátko o dalších 20 € za příslušný díl průvodce, protože v tom starým zeleným to asi povětšinou nebude.
Tak díky za pěknej tip pro nás stárnoucí rakváče a na jaře se tam možná uvidíme.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: Dobrý tipy14:31:39 30.11.2004
Nechápu, co tam má být v článku za překlepy, já jsem nic nenašel.
Neználekodpovědět 
  Re: Dobrý tipy14:38:22 30.11.2004
Protože už jsou opravený. hurá a děkuju.
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: Dobrý tipy14:49:46 30.11.2004
Tak jsem se radoval moc brzo. Ještě prosím opravte někdo, kdo má heslo ten druhej překlep, ať je článek z 99.9 na 100 procent.
Petr Jandíkodpovědět 

 supa!11:45:39 30.11.2004
Vynikající článek a vůbec celá série, ať žijou (nejen saský) sedmy!
janekodpovědět 

 :)15:22:29 30.11.2004
Houmy, taky jsem si na zpracování Liliensteinu myslel. Zvlášť kvůli té Westkantě. To je sedma z nejdojmovatějších. Ale napsals to dobře a vůbec mi to neva.
Jarda Maršíkodpovědět 
 Re: :)21:20:06 30.11.2004
Hoj Jardo, to mě mrzí, že ti neustále vyfukuju témata. Až se někdy potkáme v Sasku, a v to doufám hned z jara, tak si to musíme nějak rozplánovat! A Westkanta, to je fakt vděčná cestička, až mě vyděsilo, že takovej znalec jako Petr na jí ještě nezdolal. Hanba, Péťo, zkusíme se tam sejít, abych byl přítomen u tvýho radostného povykování. Za hrubky se omlouvám, jsem trochu negramot, ta škola je už tak daleko...
Mějte se a hoj, Houmy.
Houmyodpovědět 
  Re: :)22:06:53 30.11.2004
Hoj Houmy, jsem rád, že jsem ji ještě nezdolal, protože si ji tím pádem můžu dát OS. Ostatně každý má nějaké mezery, Jestlipak jsi třeba už lezl Kurthsche variante na Falkenstein, respektive spíše z Falkensteinu dolů? To je taky pozoruhodný zážitek :-)

A na tu Westkantu se někdy domluvíme.
Petr Jandíkodpovědět 
   Re: :)09:33:57 01.12.2004
Taky se pridavam do klubu Westkante :-). Doufejme, ze tam nebude moc velka fronta.
Petr Korecekodpovědět 
   Re: :)20:51:27 02.12.2004
Vše odpuštěno a těším se na vás, chlapáci!!! Huž aby to jaro bylo!!
Na Falk jsem ze starších, ba přímo nejstarších lahůdek lezl Turnerweg i Schusterweg a zajímajůce cestičky. A třeba nástup na Turner bez žebříků a jiného náčiní docela vzrůšo. Obě doporučuji.
Hoj z jara!!
Houmyodpovědět 
    Re: :)21:36:14 02.12.2004
Schusterweg je nádherná klasika klasická, kde je ouplně všechno. Turner je docela zajímavej, hlavně při sestupu ten konec.
Kurthsche mi jenou ukázal kamarád Sasík. Je to docela pozoruhodnej sestup z Falku s prvky jeskyňářství. Jestli máš zájem, ukážu ti to. :-)
Petr Jandíkodpovědět 
     Re: :)09:43:40 03.12.2004
Lezli jste treba Mouseloch na Zinne? Vhodne pro smisene dvojice.
Petr Korecekodpovědět 
      Re: :)23:23:54 03.12.2004
To neznám. Vyprávěj, přeháněj! ostatně bych si měl dát po létech znovu taky Hoher Riss, když už Vašek bonznul ten hlavní trik.
Petr Jandíkodpovědět 
     Re: :)21:16:44 03.12.2004
Bojim se už teď, něco jsem o tom už zaslechl, zařekl jsem se že nikdy, ale asi to patří k základnímu vzdělání, takže s tebou do toho půjdu. Musím si jen sehnat kvalitní vlněný svetr a gautě...
Hoj H.
Houmyodpovědět 
      Re: :)23:22:29 03.12.2004
Zase až tak strašný to není, i když kraťasy bych nedoporučil :-). Vezmeme foťáky a uděláme fotoreportáž z nitra Falkensteinu, ne? Sólo Schuster nahoru a Kurtsche dolů. Všichni budou fotit všechny a pak vytvoříme kolektivní horror.
Petr Jandíkodpovědět 
    Re: Lilienstein teď a hned!18:13:42 13.12.2004
Protože ve stáří mém a mého spolulezce Mirka Cacha není vhodné čekat až na jaro (třeba už pro nás žádné nebude!), využili jsme sobotní inverze k návštěvě Lilienst.-Westecke hned. Labe v mlze, vrcholky ve slunci, teplota na nule, suchá chladná
skála... Všechno to bylo přesně tak, jak Houmy popsal - jen přístup volíme my na krok línější raději autem až na lesní parkoviště přímo pod Westecke; jede se skrz Schandau, před mostem doprava do Rathmannsdorfu, dále dol. Porschdorf, Waltersdorf a za velkou hospodou zase doleva na silnici stále užší a užší až posléze na zmíněný Parkplatz (kde se neplatí!). Südkante i Südhangel zcela dle Houmyho textu, dále jsme se už nedostali, neb za rohem silně foukalo. Tak to asi až opravdu na jaře. Vřele doporučuji všem, všem, všem!
Václav Širlodpovědět 
     Re: Lilienstein teď a hned!19:36:14 15.12.2004
A já se tolik těšil....!! Ale "naštěstí" jste toho moc nestihli a tak to naše jaro doufám platí!?
Hojky Houmy.
Houmyodpovědět 
  Re: Pořadník na Westkante18:36:07 01.12.2004
Vystavuji omluvenku Petrovi Jandíkovi - a sobě konec konců taky. V rozkvětu našeho saského působení se tam na masivy lézt nesmělo a bylo dost co dělat i na věžích. To je vlastně furt.
S cestami na Lilienstein-Westecke jsem se seznámil až v novém vydání průvodce (díl"Gebiet
der Steine"), kde to je až na konci a tak se tam chystám taky až na jaře. Jaké budu mít pořadové číslo?
Houmy, díky za velmi pěkné návodné fotky! Teprve
z nich vidím, jakou to mám ďouru ve vzdělání!
Hamdulilah!
Václav Širlodpovědět 
   Re: Pořadník na Westkante21:18:26 03.12.2004
Venco, beru tebe i Petra za slovo a uděláme si "zájezd" dříve narozených rakváčů na Lilli! Je to tam vskutku příjemný, ač ne zcela saský.
Hoj H.
Houmyodpovědět 
    Re: Pořadník na Westkante13:44:41 02.05.2005
Tak jsem se tam dostal až teď, ale stálo to za to. Sluníčko, krásný počasí. Při prohlížení knížky jsem opravdu soucítil s Vaškem Širlem (8.1.) i Houmym (16.1.) a vychutnával sluníčko připalující zvýšené inteligentní čelo.
Westkante je grandiózní. Štand u prvního kruhu je krásně exponovaným udělá dojem. Na rajbasové hraně jsem pod kruhem žádné problémy nenašel a tak největší dojem dělá ten originální závěr, který Houmy hodnotí jako nevábné spáry. Je fakt, že ten hořejšek je z cesty nejtěžší a oblez posledního kruhu je sviňárna. Šikmá spára s levou stranou kulatou a nechytovatou a pravou stranou hranatou s několika chyty vede k celkem kruiózní poloze na zádech, ze které se hlavně blbě překuluje zpátky do medvědího stisku oblého žebírka.
Tohle místo udělá dojem.
Pěkná je taky Influenzakante, kde se původní stavění (od země a u kruhu) dá celkem slušně přelézt.
Petr Jandíkodpovědět 

 Pekny18:20:30 30.11.2004
Moooc pekny. Uz ted se tesim na jaro.
Tonikodpovědět 

 Absťák06:14:36 01.12.2004
Konečně další saská dávka. Už jsem měl absťák. Na Westkantu se hlásím též. Dám si jí hned za Petrem, ať mám taky OS :-)
Jehlaodpovědět 
 Re: Absťák07:14:04 01.12.2004
Hezky napsané a cesty v obtížnosti, kterou snad ještě přes rostoucí pivní mozol vyfuním. Takže příští rok už nemám opravdu žádnou výmluvu (viď Dafe?!).
H. Pokornýodpovědět 

 tuny smyček20:18:33 02.12.2004
Teda tuhle číslovku od tebe ještě neznám. Posledně jsi mi říkal, že tam dám hafo smyc a šla tam jedna a ještě byla na ...  no prostě zbytečná. Už se tam s tebou těším.
bobanodpovědět 
 Re: tuny smyček21:14:10 03.12.2004
Bobe, jsi na svůj věk poněkud hubatý!! Ale i já se těším až po mě budeš házet ty "tutový" smyce. Hoja!
Houmyodpovědět 
  Re: tuny smyček01:06:14 08.12.2004
Vy si to panove pekne davate :))) uz se tesim, az mi neco pekneho doporucis :)))
Dafeodpovědět 

 Foto dne:
Daxenstein
Klavier direkt, VIIc
 Databáze cest:
Všechny cesty (180012)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ako Bratia Gibbovci 5A Hlavatice
Travers Přes Jeskyni Reverz 7A+ Holý Vrch
Disbauxa 7b Pinell De Brai
El Robobo De La Jojoya 7b+ Pinell De Brai
Protectec Witness 7a+ Pinell De Brai
Nově komentované:
Ako Bratia Gibbovci 5A Hlavatice
El Tractorista 7c+ Garx
El Tractorista 7c+ Garx
El Tractorista 7c+ Garx
El Tractorista 7c+ Garx

 Nově v diskusi:
nohavice s výstužami | Re: CHS a vyberko | Re: CHS a vyberko | CHS a vyberko | Re: Treadwall | Re: Treadwall | Treadwall | Re: foto dne vcera | Re: socialní průjem | Re: Juraj Durifuk solo Himalaje |

 Nové komentáře:
Re: kolka varianta situacie toto je? | Re: kolka varianta situacie toto je? | Re: kolka varianta situacie toto je? | Re: kagda | Re: kagda | Re: Těžká práce | kagda | Re: Těžká práce | Re: kolka varianta situacie toto je? | Re: kolka varianta situacie toto je? |

 Kde to vře:
Stanovisko SHS JAMES k neštěstí pod Langtang Lirung (99)
Mára Holeček: porovnejte si můj pohled a prohlášení SHS JAMES (91)
Zkusíme to znova (39)
Video: Adam Ondra a Jakob Schubert zkouší DNA 9c od Seba Bouina (30)
Křest knihy Perly východu (8)
Berounské Vánoční OPEN 2024 (6)
Jugal Base Camp Bouldering Guidebook (3)
Kontinentální pohár v ledolezení na obtížnost v Brně (2)
EpicTV: Videomedailon o Pepovi Šindelovi (2)

 Nově v inzerci:
Praha Big-Wall | Ve dvou se to lépe leze | Rád poznám parťačku, která už ví, co chce | Lowa Locarno GTX LO | Pinguin Gelanots XP | Nové lezečky Scarpa Instinct VSR vel. 43 | Finale Ligure | Rychlá půjčka a financování | Pískovcová šťáradla | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 735 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 641 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 551 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 568 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 483 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.