Název samotný vybrala horolezecká veřejnost jako ekvivalent k výrazu „Klettergarten“, užívanému v alpských zemích. Naše tuzemské „parky“ chtějí, stejně jako alpské „zahrady“, nabízet zejména dobře zajištěné výstupy nižších a středních stupňů obtížnosti ve snadno přístupných skalních terénech, které jsou situovány zejména v rovinatém terénu, kde nehrozí například pád dětí někam do hlubiny. Lezecké parky však nabídnou více – zázemí pro lezce i nelezce, nějaké jednoduché cvičební náčiní, případně další atrakce v závislosti na lokalitě.
Alkazar v podvečer
foto by © archive ČHS
Historicky první lezecký park vybudovaný Českým horolezeckým svazem vznikl koncem roku 2011 v lomu
Alkazar v Českém krasu, asi tři kilometry od Berouna.
Alkazar je v posledních letech velmi oblíbenou lezeckou oblastí a řada lezců, znajících do té doby pouze umělou stěnu, se tu seznamuje poprvé s lezením na skále. Lokalita je taktéž hojně navštěvovaná nelezci, kteří si zde utvářejí představu o tom, co je to vlastně horolezectví mimo horský terén. Řada lidí však rizika lezení ve výškách podceňuje a v nedávné minulosti zde došlo k velmi vážným úrazům jak v řadách lezců, tak u ostatních návštěvníků.
Lezecký park Alkazar měl proto od začátku ambici nabídnout všem zajímavou zábavu, ale i poučení. Pro lezce tu byly vytyčeny nové, velmi bezpečně jištěné výstupy, vhodné také pro děti, je zde i jednoduchý trenažér pro nácvik pádů. Všichni jistě ocení možnost protažení těla na jednoduchém cvičebním nářadí (hrazdy, bradla, kladina), posezení na kamenných „židlích“ či kamenný „stůl“ či jediné oficiálně povolené ohniště v této lokalitě. To vše je doplněno srozumitelnými informačními tabulemi. Lezecký park by v tomto rozsahu nemohl vzniknout bez podpory generálního partnera projektu, kterým je
Era.
Představa
foto by © archive ČHS
Realita
foto by © archive ČHS
Info tabule
foto by © archive ČHS
Nákres - umístění lezeckých "sektorů"
foto by © archive ČHS