Schopnost vyvinout minimální svalovou sílu je jednou ze základních motorických schopností. Velikost síly je závislá na velikosti svalového průřezu, počtu aktivovaných vláken a na rychlosti svalové kontrakce. Minimální sílu můžeme rozdělit na absolutní, tj. je nejmenší možná síla, jakou je schopen sval vyvinout, a na relativní, zde se posuzuje velikost síly vzhledem k tělesné hmotnosti a to je právě případ lezení. Minimální síla je základ nejlepší lezecké techniky.
Získat co nejmenší minimálku je velice jednoduché a k dispozici jsou dva tréninkové postupy, dobrý a špatný. Je až neuvěřitelné, kolik lezců zkouší ten špatný, aby pak zcela dobrovolně přešli k tomu správnému. O co jde? Většina lezců si stále myslí, že se dá minimálka natrénovat tvrdou dřinou. Na to zapomeňte! Základní chybou je tvrdě dřít, jediný výsledek je pak zranění a to vás stejně nakonec dostane k jedinému správnému postupu a tady je. Musíme vyjít z vědeckého základu, základem minimální minimálky je co nejmenší svalový průřez, schopnost aktivovat co nejmenší počet svalových vláken a když by ke kontrakci mělo nedej bože dojít, tak co nejpomalejší! Aby byla lezcova minimálka co nejmenší, je ideální co nejvyšší tělesná hmotnost, vždyť se přece jedná o relativní sílu. Možná, že právě namítáte, že čím budete těžší, tím větší budete mít svalový průřez a síla se nezmenší. Nemusíte mít strach, budete-li správně cvičit, svalová tkáň se nahradí tukem a tím splníte první dvě podmínky o svalovém průřezu a počtu aktivovaných vláken. Splníte-li i podmínku co nejpomalejší kontrakce, nalezli jste ideál tréninku minimálky. Tímto tréninkem dosáhnete viditelných výsledků už po 3 až 4 týdnech!
Zde je několik rad:
1. Minimální sílu trénujte co nejvíce unavení, to je základ úspěchu, případné zranění pak jen urychlí rozvoj vaší minimální síly. Je třeba poctivě cvičit každý den!
2. Cvičení provádějte s co nejmenší zátěží, např. si odlehčete až 100% vaší tělesné hmotnosti pomocí kladky, dále cvičte co nejpomaleji a s co nejmenší psychickou koncentrací - u cvičení se dívejte na televizi, ideální je za gauče, nebo si čtěte, ideál je opět na gauči. Jedno s nejúspěšnějších cvičení na minimálku se nazývá gaučing! A ne abyste pak cvičili strečink, to je naprosto škodlivé.
3. Zvyšujte svou tělesnou hmotnost. Sestavte si jídelníček s minimem bílkovin, tak 10%, a s maximem jednoduchých cukrů a tuků, tak 45% a 45%. Ideálem jsou cukrářské výrobky se ztuženými rostlinnými tuky. Ne aby vás napadlo užívat doplňky výživy pro sportovce! Žádný vitamíny, aminokyseliny, atd., prostě nic takového! Pouze vitamin B12 konzumujte v megadávkách. Hlídejte si i glykémický index potravin, nejezte nic, co má GI pod 80! Pivo jedině 12° nebo silnější a 10 l denně!
4. Když už se dostanete na skály, lezte co nejlehčí věci s co nejmenším sklonem a pokud možno bez chytů. Vhodné jsou rajbasy, v nich poznáte lepší tření lezeček díky vaší zvětšené tělesné hmotnosti, tření je tím větší, čím větší síla působí na styčnou plochu. Zkuste lézt s tenisáky v rukou, to je pak minimálka! Dnešním umělým stěnám se vyhněte. Mají nemoderní profily a jsou stavěny pro opice a ne pro lidi.
5. Upravte si způsob pohybu po skále. Z obvyklého „hlava, nohy, ruce“ vyškrtněte ruce a je to!
Tak to je všechno, snad vám to pomůže k lepšímu lezení. Příště něco o nevytrvalosti.