Ne, že bych neměl rád sportovní oblasti, ale přece jenom, když za sebou vidim řetěz pěkně založenejch frendů a čoků, mam pěknej pocit z odvedený práce.
Tak tenhle článek jsme napsali už někdy na jaře, ale až teď jsem ho zase vyhrabal v mém bezedném hardisku, který pohltí vše, ale už málo co navrátí. Nicméně vy máte to štěstí, že si ho můžete zde přečíst.
Definování boldrů nebo čmárání po skále?
Nejsem žádný spisovatel, ale tahle problematika mě zajímá už delší dobu. Dostal jsem na svou adresu e-mail, že jsem
Fesťák neboli Mezinárodní festival horolezeckých filmů v Teplicích nad Metují. To je moje srdeční záležitost. O moc víc než filmy vnímám atmosféru. V 80. letech býval festival oázou svobody a nezávislosti s vlastní osobitou kulturou. A tu si podle mě i přes trochu té kritizované komerce aspoň částečně ponechal do dneška. Vždy se ale snažím trochu sáhnout na skálu a vylézt nějakou cestu na Křižáku nebo v lepším případ
Mařenka je skála obdivovaná i zatracovaná, má své kouzlo, své mystérium, nabízí nádherné lezení v úžasné expozici, ale i notnou dávku strachu v hlinité šotolině.
Vyhlídková skála je součástí Petrohradskýh skal, v rámci kterých se tu lezlo již někdy před dvaceti lety. Vlna bouldringu však tyhle šutry stojící ve svahu nad Petrohradem zasáhla až koncem léta roku 2002. V porovnání s ostatními bouldrovými oblastmi žulového ráje Jesenicka je tu lezení velmi převislé a tudíž i silové. Najdou se však i klasické lištovky či technické výlezy. Velmi pozitivní je jistě fakt, že žula zde tolik nerve bříška, t
Je 14.července a na Ruzyni se schází prapodivná tlupa jedenácti vyšinutejch jedinců, kteří podle zavazadel vypadají, že se pravděpodobně chtěj vystěhovat někam do země zaslíbené a požádat tam o azyl. Omyl. Valíme na východ - do Kirgizstánu, pokusit se zdolat nějaký ty jejich píky.
Myšlenka pokusit se vylézt Bonattiho cestu na Grand Capucina vznikla před třemi lety. Stáli jsme tehdy pod Capucinem a plni zážitků ze Švýcarské cesty jsme uvažovali, o kolik může být Bonatti těžší a jestli na něho budeme někdy mít. Linie krásná, ale budí respekt. Ten rok jsme odjížděli ze Chamonix s představou, jak krásné by bylo cestu někdy vylézt, ale nebyli jsme si vůbec jisti, zda se toho někdy odvážíme.
Ne, že bych neměl rád sportovní oblasti, ale přece jenom, když za sebou vidim řetěz pěkně založenejch frendů a čoků, mam pěknej pocit z odvedený práce.
Při svých toulkách jsem došel i ke kopci Zlatník, který se hrbí 5 km od Mostu, východně od obce České zlatníky. Rád lezu na nedaleké znělcové Bořni a zde je materiál "stejný". Největším plusem je však naprostá absence napodobitelů opic.
Při prvních třech návštěvách severních svahů jsem s porůznu ukecanými, vesměs ještě opilými kamarády prolezl tři hlavní pilíře. Všechny směřují k vrcholu, odkud už je pohodový sestup po turistické značce. V jednom z pilířů jsem našel i skobu! Důkaz správného tušení směru.
Skála je to vesměs lámavá, studená s nepatrným výskytem lišejníků a silným výskytem trav a stromů. Lezečky jsou spíše frajeřina, pohory se hodí víc. I vzhledem k tomu, že lezení je zde povoleno od 1.8. do 28.2. Takže super na trénink pohybu v horských terénech.
Při své čtvrté návštěvě jsem na útvaru Škuner a v bezprostřední blízkosti našel 10 vyborhákovaných linií ( 4 - 6 ) vedoucích vesměs na stejnojmennou věž. I sem pronikl nový trend, ale vzhledem k lámavosti skály si nemyslím, že tu někdy bude pod cestou fronta. Toto místo je vhodné pro odložení rodiny, nebo sportovněji založených kamarádů.
V oblasti je popsáno celkem 50 cest ( viz. Lezecký průvodce Krušných hor, Středního Poohří a Českého středohoří od Horoklubu Chomutov ), ale spoustu dalších směrů a linií si zde při blbnutí můžete vymyslet, pospojovat a pořešit.
Takže, až na Bořni bude plno a zatoužíte po romantice spíše turistické, zaskočte na Zlatník, je tam klid a pohoda.
A až budete někdy hledat střízlivého spolulezce do tohoto terénu, rád se přidám. Za tu srandu to stojí. Ale za pěkného počasí nejedu.
Na Zlatníku mě zatím nenechává spát jedna cesta co jsem si našel v průvodci. Jmenuje se Parabolická je za 5, v poznámce je uvedeno: nejištěno a z věžičky nelze slanit....asi tam někdy vyrazim...
Myslím, že Maty Zlatník vystihl přesně. Je to místo opravdu spíše pro hledače dobrodružství a zážitků z „horského“ lezení v liduprázdném prostoru. Výjimkou je věž Škuner, kde je lezení podobné tomu na Bořni. Vše ostatní pak odpovídá popisu cesty Parabolická na Nůž. Nejištěno, lámavé, nejasný směr, dobrodružný sestup. Taková raritka do sbírky.
Béďo, na noži bývala smyčka kolem celého vrcholu, ale ta už bude k ničemu.
Souhlasím, že výhled z jižního prostoru Zlatníku (sektor Škuner) na obrnické a chanovské paneláky nepatří zrovna k těm nejromantičtějším, ale úplně jiný obraz se naskytne na opačném konci skal (tj.v části Kaňkovská stěna, sev. stěny Dolomit ad.). Co se pevnosti skály týče, tak skutečně na Zlatníku převažuje deskovitý rozpad horniny, ale přesto zde existují stěny s pevným materiálem, srovnatelné se skalou na Bořni. A ještě několik poznámek k lezení. Pro Zlatník bylo zrušeno časové omezení lezení (nebyla a zatím nebude vyhlášena přírodní rezervace), takže se zde může lézt po celý rok (osobně jsem si to zjišťoval na referátu život. prostředí). Druhá poznámka je určena majitelům II. vydání lezeckého průvodce pro SZ Čechy. V oblasti Zlatník, část Skály u Škunera se mi podařilo, při zpracovávání materiálu pro průvodce, přehodit názvy skalních útvarů MOLO a MAJÁK. Takže si opravte: Maják je ve skutečnosti Molo a obráceně, ostatní, vč. cest sedí.
Byl jsem na Zlatníku zatím jenom jednou a přikláním se k Matymu. Lezli jsme Velkou hřebenovku a o dobrodružství nebyla nouze (hledání nástupu, hledání cesty, "vlastnoruční" štandy, ovázané keříky, fauna a flóra, ...). V zimě se tam určitě vydám.
Tolik pozitivních reakcí jsem fakt nečekal. Díky StE za nové informace. Tak třeba se tam někdy potkáme. Jo, a když se leze v mlze a dešti, tak žádný paneláky vidět nejsou:-)
Zapsal: Maty, 15:48:42 17.10.2002
Re: Bída
Bído Bído, ty na tej civilce asi fakt nemáš co dělat...
Zapsal: Kodl, 22:33:50 17.10.2002
Re: koník
A kolikrát jsi dal UFO? Jestli řekneš vyšší číslo než 6, tak smekám. Jo jo, kousek za hospůdkou, žádný lidi, dlouhý lezení. Obzvláště v zimě je UFO čarovný, když se schová pod tenkou glazurku ledu....
Zapsal: Maty, 12:25:54 18.10.2002
Karel dorazí
Nebojte se nic, sokolíci, Bělina na Zlatníku určitě zaúřaduje s vrtačkou i borháky, takže se celá oblast zkultivuje. Je to jen dobře.
Za další pěkně odjištěnou oblast v Sudetech
Papouš
Papouši, nech toho sejčkování. Těch borháků je v našem kraji ažaž. Na Zlatníku je zatím klid - od všeho: od borháků i od návalu lezců (Škuner stačí). Jó, fotky pošlu za chvíli, jdu je naskenovat.
Snad nezávodíte v počtu přelezení UFA? Ale přesto, jak dlouho vám trvá? A s jakou výzbrojí a výstrojí to lezete v zimě (zvlášť při tý tenký ledový glazuře)?
Ufo jsem dal pouze jednou,je to skvělá cesta.Ale není tam jenom UFO,celá Stěna nebes stojí za to.Hlavně její pravá část nabízí několik dobrodružných a na zimní období vděčných cest.Taky Bašta,doporučuju cestu T.G.M v údolce,jedná se o akorát zajištěný hezký lezení ve stometrový stěně,spíš horského charakteru.Slanění z Bašty vede temným a pochmurným Řehořovým komínem,připadáš si jako v horách.Ostatní cesty na Baštu taky rozhodně dobrodružství nepostrádají a doporučuji je každému,kdo má rád lezení trochu do neznáma.Celá tahle oblast za chatou mi přijde skvělá,navíc přesun za zapitím prožitého dobrodružství je dílem okamžiku.Tak jsme se od Zlatníku dostali trochu jinam,ale jsem rád za takový články.
Zapsal: koník, 14:01:07 18.10.2002
ještě slůvko..
Maty,promiň že parafrázuju tvoje slova v úvodu,ale je nutný říct:"Nemám rád sportovní oblasti,jsou nudný a postrádaj ducha.
Zapsal: koník, 14:18:00 18.10.2002
Už se to peče, sokolíci
Už se to hřeje v troubě, troubové, cha cha. Jety dodal exkluzivní fotéčky, textík nějak sesmolím a ještě se tak dvakrát třikrát vyspíte a je to tu. Co? Goat Hill! Tam byste Kadlovi Frözovi poděkovali za každej kus železa, kterej tam zapustil. Proč? Protože je to perníková chaloupka - ulom si šutříček! Coming soon...
Hlavně, že už ses našel... na civilce? ...chlape...?
Zapsal: PoTlach, 23:27:39 18.10.2002
bruslení
teda, ufo jsem lezl jen jednou, a několikrát během toho drobně zamrholilo, a ty lehký rajbásky přeukrutně ztěžkly. Po glazuře si to nedovedu představit.
Mimochodem, neporadíte mi někdo, jak vyrobit brusle připevnitelné klasickým "rychloupínákem" na skelety? Zkoušel jsem klasické brusle na klíček, ale nejdou sehnat žádné upevnitelné na botu větší než šestku. můj sen je totiž tatranské zimní bruslení v nevhodném počasí nebo na odpočinkový den, vhodné je to na zimní zbojandu, protože na pleskách nad chalupou bývá pravidelně vyfoukaný led jak zrcadlo.
Tak já čekal, že Maty na to jde se zbraněma do mixů a v mačkách :-) a on do toho v papučích :-)) - poškrábaný od maček to tam ale vlastně není, to je fakt. Ale drytooling by nemusel bejt špatnej, ne...? Určitě by to tolik neklouzalo. Skajp.
Tak já čekal, že Maty na to jde se zbraněma do mixů a v mačkách :-) a on do toho v papučích :-)) - poškrábaný od maček to tam ale vlastně není, to je fakt. Ale drytooling by nemusel bejt špatnej, ne...? Určitě by to tolik neklouzalo. Skajp.
Jó na Bořni jsem v zimě už byl, ale na Zlatníku to neznám. Podle toho co čtu to musí bejt docela slušný mixový trénink. Hned jak začne mrznout tak tam vyrazim. Ten odkaz na průvodce(HO Bořeň) mi nějak nejde. Tak snad třeba zítra.