V lezeckém světě vídaný, ale zatím minimálně popsaný druh, jsou lezci ponožkáři. Tuto práci bych rád věnoval jim a dále všem ostatním, co se ponožkáři stanou.
Jeden nejmenovaný lezec – „Mystr“ (opravdu nejde o pravopisnou chybu) si kdysi „posteskl“, že lidi lezecký chodí do skal trochu, ne vždy pěkně oblékaní, že by měli více dbát na eleganci a moderní „dres code“. Nu což o to, kámoš tuhle vysypal hromádkou materiálu pod Trůnem v Labáku (matroš něco pamatoval) a další nejmenovaný „mistr“ a trochu „kupec“ utrousil památnou větu: „ty vole kdyby byli všichni jako ty, tak zkrachuju“.
Je tomu už skoro rok a já opět sedím s Kubou v přerovské „půlnoční“ hospodě. Můj pohled klouže po oprýskaných zdech které zažily váleček a barvu naposledy v minulém režimu.
Moře, pláže, skvělý počasí 320 dní v roce a nespočet skal a útesů na lezení - tak to je Malta a Gozo!
Malé souostroví uprostřed Středozemního moře co by kamenem dohodil od Sicílie se spoustou luxusního vápence a ohromným potenciálem pro skalní lezce.
Většinou se snažím nepsat dlouhé a nudné články o lezení, které většinou nikoho nezajímají proto, že scénář se pokaždé s malými obměnami opakuje. Vyrážíme, hledáme nástup, lezeme, vylezeme/pytlíme, unavení odpočíváme.
Ok, je to tu rychle a nečekaně – dostávám volno po 14 dnech v nové práci. Honza dostává opušťák od otcovských povinností na celé 4 dny. Předpověď je nejistá : so + ne sněžení , po azuro. Plán akce je tak jasný.
V lezeckém světě vídaný, ale zatím minimálně popsaný druh, jsou lezci ponožkáři. Tuto práci bych rád věnoval jim a dále všem ostatním, co se ponožkáři stanou.
Ponožkologie
Není to jenom věda o ponožkách, jejich nošení, vrstvení, materiálech a typech. Slovo samotné, hlavně jeho anglický výraz „sockology“, má interdisciplinární přesah, který sahá od vědeckého přístupu v oblasti textilních materiálů, medicíny, přes různé filozofické směry, dogmata až po samotný životní styl a přístup lezců ponožkářů (angl. plurál sockologists). Dosáhnout v tomto oboru na akademické tituly znamená roky dřiny. Držitelé doktorských titulů, jenž je vysoce ceněným, poznáte podle zkratky PhDS.
Vyznavačům životního stylu se pak v anglicky mluvících zemích říká zkráceně socker. Tento výraz nesmíme zaměňovat s výrazem soccer, neboť jakékoliv spojení s čutálismem vnímají lezci sockaři (z anglického sockers) jako velmi hanlivé.
Historie
Milníky lezení a horolezectví si vlastně bez ponožek nelze představit. Ve výškovém horolezectví je sockology zásadní - kombinuje znalosti materiálů, (bio)mechaniky, medicíny a dalších vědeckých disciplín. Právě držitelé titlu PhDS představují při plánování himálajských výprav významný prvek. Mnoho horolezců s omrzlými prsty si poté ještě dlouho vyčítá, že nenajali odborníka nebo alespoň vzdělaného sockaře před plánováním své expedice.
Ve skalním lezení měli vždy sockaři významný vliv. Lezec, který si nedokázal vzít vhodné ponožky do svých lezeckých bot – důchodek byl odsouzen k nezdaru. Mluvíme-li o ponožkářích, pak musíme zmínit jimi vždy plně respektovanou skupinu bossích lezců, kterým se zkráceně říkalo BOSSové. Mnoho těchto bossů právě pocházelo z ponožkářských řad.
Vyvstává otázka, proč nyní tolik lezců nenosí ponožky?
Současnost
Sdružování lezců ponožkářů umožňuje LAP (Lezecká asociace ponožkářů), která je obdobou americké NASA (NAtional Sockers Association), jímž může být každý ponožkář členem, pokud používá ponožky při lezení a vyznává některou základní ponožkářskou hodnotu a myšlenku. Financování americké NASA odpovídá správnému přístupu státu ve financování takové významené organizace. V USA si uvědomují zejména význam NASA po velkém společenském faux pas Paula Wolfowitze.
Z výše uvedeného poté vyplývá chabá a mylná argumentace neponožkářů ohledně těsností lezeček, klouzání nohy v lezečce při použití ponožek apod. Nejhorším výrokem je klišé „všichni lezou bez ponožek“, která takové lezce usvědčuje ze stádnosti, odmítání vědeckého přístupu, přes otravování vzduchu v šatnách až po opravny lezecké obuvi.
Hodnoty ponožkářů
Hygiena, ochrana, odsávání potu, fixace nohy, přizpůsobování roztahující se lezečce a povětrnostním podmínkám, používání ponožek jako odstředivky atd. atd.
Druhy sockařů
Klasik – nosí běžné tenčí bavlněné ponožky končící nad kotníky. Výhody ponožek spatřuje v hygienické úrovni, odsávání potu, ochraně kotníku před odřením resp. v případě odření slouží ponožka jako provizorní stavěč krve. Reprezentant kategorie: já.
Cyklista – nosí cyklistické ponožky pod kotníky. Výhody ponožek spatřuje jak v hygienické úrovni, tak fixaci nohy. Cykloponožky má kvůli snížení váhy, příp. aby mu nesjížděly z kotníků. Reprezantant kategorie: Martin Klemsa
Ladič – začíná většinou s velmi tenkými a končí vlněnými ponožkami příp. kombinuje několikero ponožek. Ladič kombinuje tloušťku a materiál ponožek dle roztahování lezeckých bot, čím více se boty roztahují, tím silnější ponožky volí. Reprezantat kategorie: Petr „Bejbs“ Babinec.
Silonkář – do lezeček si bere silonky. Důvody jsou +- podobné jako u prvních třech skupin. Reprezentant kategorie: tak to jméno mi teď vypadlo.
Meteorolog – do lezaček si volí ponožky podle aktuálního počasí. V létě funkční tenké, s přibližováním bodu mrazu přechází k termo. Reprezantant(ka) kategorie: radši ne, by se mohla urazit.
Podklolenkář – věřím, že tento druh lezce někde je, ale v rámci výzkumu se ho zatím nepodařilo najít, a to i přes pečlivý průzkum v německy mluvících zemích. Reprezantant kategorie: pomozte nám ho najít !!
Občasníci – setkal jsem se s lezci používající ponožky příležitostně (zima, specifický druh lezení ve spáře) či netradičně (Karel „Záviš“ Zrzavecký ponožkami vycpával spárové rukavice pro lezení v širočině). Tyto skupiny však zatím neřadíme mezi ponožkáře.
Díra na trhu
Je s podivem, že výrobci a prodejci horolezeckého haraburdí už dávno nepřišli na trh s ponožkami „Climbing shoes compatible“, „Ladies style“ apod. My zkušení už máme odladěné „naše“ typy ponožek, ale považte co začátečníci, koupěchtivé, módou posedlé lezkyně a další. Pro ty by to rozhodně chtělo něco se správnými potisky, pojmenováním a nejlépe EN normou. Bez značkových lezeckých hadříků si dnes horo-lezectví nedokážeme představit, tak jak jste mohli zapomenout na lezecké ponožky?
Závěr
Rozrůstající skupina lezců ponožkářů vrací zpět ozkoušené praktiky a postupy zvyšující úroveň lezení. Pro váhající doporučuji dokument Ostrov čarodějů, kde uvidíte jednoho z čestných ponožkářských členů Jiřího „Prcase“ Slavíka.