LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Spára, to je jeden velkej chyt. Dole do ní vrazíš ruce a na vršku je vytáhneš.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
Melloblocco (07.05)
SP boulder Curitiba (BRA) (16.05)
SP boulder Salt Lake City (USA) (23.05)

Žebříček
Cesty:
17.Šofránko 10848
18.Pail 10806
19.Vlk 10790
Bouldry:
17.Štípek 9956
18.Košťál 9950
19.Lavička 9950
Hory:
5.Y 6736
6.Zaoral 6412
7.Švihálek 6070

Výsledky
ČP v lezení na obtížnost Praha (01.05)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Deníčky
5728 lezců
1152329 cest
Nové přelezy:
Kyzová Psy Xb
Götterhämm 9+
Droga 7b
Restrisiko 9
Mouchy Sně 7C
Respektlos 10
Classified 11
Glücksschw 9
Massaker 9+
? 9

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Hansjörg Auer - první volný přelez Hallucinogen Wall

Jedna z nejznámějších amerických "vícedélek" the Hallucinogen Wall v Koloradu se dočkala prvního volného přelezu. Na svědomí ho má Rakušan Hansjörg Auer.

Autoři této 16délkové linie jsou Bryan Becker, Ed Webster, Brucem Lella a Jim Newberry, kteří prvovýstup uskutečnili v roce 1980. Během 17 dní zápasili se špatným počasím a těžkým technickým lezením (A5). Do nejtěžšího místa cesty se později přidalo fixní jištění (vklíněnce) a technická obtížnost tak klesla na A3+. V roce 2004 se do volného přelezu pustilo americké  duo Jared Ogden a Ryan Nelson. Přelez nejtěžší 13 délky však uskutečnili v netradičním stylu, kdy si na pomoc vzali cepíny. Cestu  ohodnotili 5.13-R D10+.

Hans Auer opět dokázal, že je skutečný mistr velkých stěn a volný přelez této délky rychle nacvičil během prvního průstupu cestou (samozřejmě, že bez cepínů). RP přelez celé cesty jim vyšel na 22. května po třech dnech nuceného odpočinku kvůli špatnému počasí. Auer nastoupil do stěny s Benem Lepesantem a už za 8 hodin 41 minut stáli na vršku. Nejtěžší délku vylezl na první pokus.


Hansjörg Auer

foto by Cory Richards




Hallucinogen Wall

foto by Cory Richards


Osobní stránky Hansjörg Auer


„Myslel jsem, že nejtěžší délka bude hladká stěna s malými chyty, ale byly tam naopak atletické kroky po dobrých chytech a parádní kroky za paty. Abych délku vylezl volně, musel jsme trochu odbočit z původního směru a to hned za prvním jištěním (kde jsem přidal dvě skoby a vklíněnce), v polovině stěny u žebříku a pak před dalším jištěním, kde děláte dlouhý skok… Vlastně délka není sama o sobě tak těžká, ale spíš jde o alpské lezení s několika vklíněnci.”

Hallucinogen Wall
North Chasm View Wall in Black Canyon/Colorado
Délka: 16 délek
Prvovýstupci: Bryan Becker, Ed Webster, Bruce Lella a Jim Newberry
Původní technická obtížnost: A5
První zimní přelez: John Middendorf s partnerem
První jednodenní přelez: Alan Doak a Stefan Griebel, duben 2005
První volný přelez - nejtěžší délka lezená s cepíny a rychlostní přelez: Jared Ogden a Ryan Nelson, 2005 za 8 h 59 min
První volný přelez a nový rychlostní rekord: Hansjörg Auer, 22. dubna 2011, jištěn  Benem Lepesantem, 8 h 41 min
Obtížnost: 5.13+/R

O Hansjörgu Auerovi jsme psali už několikrát. Více o něm najdete v souvisejících článcích, kde se dočtete, že je to skutečný mistr velkých stěn, viz jeho free solo Tempi Moderni (7+, 27 délek), free solo Cesty přes rybu (33 délek, IX-, 850m), onsight Via della Cattedrale (21 délek, 8a+), první volné opakování cesty Vogelfrei 8b/8b+ v jížní stěně Schüsselkarspitze, první opakování cesty Pan Aroma 8c…


Simona    [úpravy] 09:26 01.06.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 nejasnost10:43:35 01.06.2011
Cusik,
nesedi mi jen casy nejrychlejsi a volny prelez:

Nejrychlejší přelez: Jared Ogden a Ryan Nelson, 2005 za 8 h 59 min
První volný přelez: Hansjörg Auer, 22. dubna 2011, jištěn  Benem Lepesantem, 8 h 41 min

není nahodou ze kdyz jsem prelezl volne a nejrychleji tak bych mel byt zapsan v oubou hodnocenich ?
Sakra nevim jak to formulovat :) hihi
LTModpovědět 
 Re: nejasnost10:55:29 01.06.2011
diky, opravila jsem to. Nejrychlejší přelez - nový rychlostní rekord má Auer. Američani měli první volný přelez (v té době i nejrychlejší), ale s tím, že nejtěžší délku lezli s cepíny.
 simodpovědět 
  Re: nejasnost12:07:50 01.06.2011
tak to asi volny prelez moc nebol s tym cepinom :-)
a nebolo to tak, ze americania mali najrychlejsi prelez, ale Auer svojim prvym volnym prelezom zaroven spravil aj rychlostny rekord? (takto dako to naformulovali na bergsteigen.at)
marekodpovědět 

 Nejtezsi delka10:19:53 07.06.2011
No sam pise ze odbocil, takze asi nelezl tak joko vsichni ti ostatni borci. Ani nahodou jeho kvality neshazuju ale treba ty cepiny meli v ty puvodni variante svuj smysl, a volny prelez tim puvodnim smerem by asi jen tak na prvni pokus nedal...jestli vubec.
MichalModpovědět 

 Foto dne:

Czech This Out
 Databáze cest:
Všechny cesty (183593)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Quabbalah 7a Höllengebirge
Waidachstube 7- Frankenjura
Heuler 7- Frankenjura
Varianta 5 Česká Skála
? 6b Buoux
Nově komentované:
Hai 7a Pfalz
Pánů Radních 5A Radyně
Irmchen 6b 6a+ El Chorro
Der Landsheriff 8 Frankenjura
Vampír 6 Bohuňovské Skály

 Nově v diskusi:
Re: Vyprdění dotazníku | Super rychlej dotazník | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | zbojník lezečky |

 Nové komentáře:
Re: nezapočítaný chyt | Bezva | Smutny :/ | nezapočítaný chyt | Re: Bloudek bloudí a blouzní | Re: SS | Anketa o novém logu | Tak teď už se členem stanu! | Re: Do jednoho | SS |

 Kde to vře:
Český horolezecký svaz má nové logo (23)
Lezení v hale může být rizikové kvůli částicím z lezeček (14)
SP v lezení Bali, Idonésie (2)
Radek Votoček si zapsal třetí 9a: Intermezzo XY Gelöst, Rakousko (1)
JUNGLE JAM vol. 1 (2025) – Když se Výstavko rozzáří (1)

 Nově v inzerci:
Lano!!! | Dětské lezečky La Sportiva Stickit vel. 26-27 | Hledám parťačku | Friendy a vklíněnce | Lano z Měsíce | parťáka pro výstup-Eiger | Koupím bouldermatku | STANOVÉ KOLÍKY Ultralehké,odolné,kvalitní SET 8+1 | Praha a okolí - lezkyně | Stan Jurek AT1,5 |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 32 
 Ne 
 49 
 Nevím 
 19 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.