LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Žebříček
Cesty:
31.Lank 10290
32.Kohout 10290
33.Reich 10254
Bouldry:
31.Chytil 9453
32.Svoboda 9406
33.Ďurech 9256
Hory:
17.Najman 4032
18.Punčochář 3751
19.Hess 3708

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)

Deníčky
5712 lezců
1146391 cest
Nové přelezy:
Panna Orle 8+/9-
Orang-Ute 7c
Klinka 7c
Advocatus 8a
Pornoland 7C+
Lege Artis 9
Song Of Ic 7a+
Ape Index 8A
Daywalker 9+/10-
Zufallstre 9

Stěny
Na Nivách - Trutnov
ZŠ Bolatice - Bolatice
ZŠ Planá - Planá

Prodejny
HUDYsport - Praha 1
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Požár u Yosemitů

smallVelký lesní požár běsní v blízkosti Yosemitského národního parku v Kalifornii - začalo hořet ve Stanislaus parku (National Forest), který je na západ od Yosemitů v okrese Tuolumne. aktualizace, požár postupuje

Požár už spálil severovýchodní výběžek Yosemitského parku. Nyní se šíří směrem ke dvěma sekvojovým hájům. V sobotu dým z požáru poprvé zahalil Yosemitské údolí s nejpopulárnějšími přírodními scenériemi. Slavné sekvoje v Yosemitském parku podle Jarvise nejspíš přežijí, i kdyby se plameny rozšířily až k nim. Není to první požár, který zažily. Hasiči kolem hájů zakládají malé kontrolované požáry, které mají odstranit polomy, jenž by příště mohly přispět k zesílení intenzity požáru tak, že by ohrožoval koruny sekvojí.


Tuolomne Grove je jedna ze dvou lokalit v Yosemitech, kde rostou sekvoje, které jsou ohrožené požárem. Na obrázku sekvojovec obrovský (seguoiadendron giganteum)

photo by © Hlína




Info od Hrobaře z diskuze z 29. 8. :
Pozar se nejprve rozsiroval mimo park, ale za posledni dny se obratil postup ohne a smeruje a uz plaje i na uzemi parku. Vcera v 8:00 rano byla uzavrena spojovaci cesta mezi Yosemite Valley a Toulomne Meadows, takze se od Tiaga pass do Udoli nedostanete. Cesta je uzavrena a tvori odkud bude provaden rizeny pozar smerem k pozaru stavajicimu. Yosemity jsou plne koure jak v Udoli tak v Louckach. Byl evakuovan camp White Wolf, ktery je na pul cesty mezi obema destinacemi. Dale je uzavrena cesta smer Udoli na mestecko Sonora. Do Udoli se dostanete pouze pres El Portal coz je smer od Mercedu a nebo Wawonu, coz je smer od Fresna


původní článek z 25.8.2013

Úřady z oblasti evakuují tisíce lidí, státní guvernér vyhlásil stav ohrožení. Byly zavřeny kempy v oblasti.



Přímo Yosemite National Park není ohrožen a je relativně bez kouřového zamoření. Severní část Yosemitů je však zamořena kouřem.


JirkaS   [úpravy] 10:49 01.09.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Stanislaus12:23:50 25.08.2013
Jen pro upřesnění - Stanislaus není národní park, ale je veden v kategorii National Forest, což je tedy opravdu něco trochu zásadně jiného.Kategorizace chráněných území v USA je trochu komplikovanější a některé ty "národní" lesy ani jako lesy z pohledu středoevropana nevypadají (což ale není zrovna případ toho "Standy")
Hlínaodpovědět 
 Re: Stanislaus20:37:08 25.08.2013
to je zase komentář. Národní park nebo národní les :D to je uplne fuk, pointa je ze to tam bohuzel hori.
lolodpovědět 
  Re: Stanislaus05:18:36 26.08.2013
Jo, tvůj koment má určitě větší informační hodnotu, než ten Hlínovo
odpovědět 
   Re: Stanislaus00:52:45 02.09.2013
Hoří, má panenko :-)
odpovědět 
 Re: Stanislaus07:20:35 26.08.2013
Opravil jsem to. Zprávy o opžáru trochu utichly, tak snad je požár již lokalizovaný. Dík za rozšíření.
 jirkasodpovědět 

 Yosemite Valey20:51:52 27.08.2013
Oheň vzniklý  17. srpna v Stanislaus National Forest západně od Yosemite Valey zachvátil plochu kolem 430 kilometrů čtverečních a dosáhnul včera okraje Yosemitského národního parku a zatím není pod kontrolou. Ale vlastní oblast Yosemitského údolí se známými skalami zatím není ohrožena. Asi 2800 pomocníků za pomoci buldozerů a hasicích letounů bojuje proti požáru při němž je ohroženo asi 5000 domů. Různá místa a kempy už byly evakuovány,  pod kontrolou je jenom asi 7 %  plamenů. Kalifornský guvernér Jerry Brown vyhlásil stav nouze. Infrastruktura zásobování  San Francisca, vzdáleneho jenom 350 kilometrů, elektrickou energií a vodou je ohrožena, ale zatím nedošlo k žádnému omezení.
Ale horolezcům známá místa v Yosemite Valey jsou zatím neohrožena a jsou dále přístupná návštěvníkům. V parku začínají mít obavy o obrovské stromy, dosahující až stometrové výšky, oheň je totiž od nich vzdálen jenom 30 kilometrů.
Michael Beranekodpovědět 

 aktuality17:51:52 29.08.2013
Tak trochu je mou povinosti dopsat aktualni stav, jelikoz jsem z Yosemit vcera odjel do San Francisca, tak asi mam nejnovejsi info.
Pozar se nejprve rozsiroval mimo park, ale za posledni dny se obratil posrup ohne a smeruje a uz plaje i na uzemi parku. Vcera v 8:00 rano byla uzavrena spojovaci cesta mezi Yosemite Valley a Toulomne Meadows, takze se od Tiaga pass do Udoli nedostanete. Cesta je uzavrena a tvori odkud bude provaden rizeny pozar smerem k pozaru stavajicimu. Yosemity jsou plne koure jak v Udoli tak v Louckach. Byl evakuovan camp White Wolf, ktery je na pul cesty mezi obema destinacemi. Dale je uzavrena cesta smer Udoli na mestecko Sonora. Do Udoli se dostanete pouze pres El Portal coz je smer od Mercedu a nebo Wawonu, coz je smer od Fresna.
Tot prozatim vse.
hrobarodpovědět 

 Přírozená věc10:11:49 01.09.2013
Na druhou stranu je třeba podotknout, že požár je věc přirozená a sekvoje jsou na ní evolučně přizpůsobeny, ač to zní neuvěřitelně, tak požár potřebují k rozrůstání. Semena sekvojů jsou schopna klíčit prakticky pouze po proběhnutí požáru. Takže bych to jako tragédii neviděl.
J.odpovědět 
 Re: Přírozená věc12:55:34 02.09.2013
Je to tak, kdo videl sekvoj tak vi. Spis je to pruser pro lidi a ostatni faunu a floru. Sekvoj prezije. Za tu dobu co tu sou prodelali tyhle pozary uz stokrat.
strejdaodpovědět 

 u yosemitú?10:25:10 02.09.2013
Kto sú tí Yosemitovci?
cctodpovědět 
 Re: u yosemitú?22:31:26 02.09.2013
Něco jako Semiti.
chichiodpovědět 

 chtělo by09:10:35 03.09.2013
Chtělo by to pořádný požár i v Ádru a na Křižáku
odpovědět 

 Foto dne:
Röthelfels
Götterbogen, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (183450)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mula Sicílska 9- Súľov
Panna Orleánska 8+/9- Súľov
Pán Košťál 8 Súľov
Klinka 7c Leonidio
Raubzug VIIIb Oybin
Nově komentované:
Cloister 7- Srbsko
Cloister 7- Srbsko
Cloister 7- Srbsko
Die Unschuld Vom Land 9 Frankenjura
Cloister 7- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Re: Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Re: Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Re: Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Re: SP china... | SP china... | Re: Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Re: Konečně! | Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Nalez Kozinec |

 Nové komentáře:
Eiger | Re: Gratulace a dotaz | Re: Gratulace a dotaz | Re: stan | Re: Gratulace a dotaz | Gratulace a dotaz | stan | Smekám | Eiger | Bomba |

 Kde to vře:
Zákaz lezení Čtyři palice (68)
Na olympiádě 2028 bude samostatně rychlost, obtížnost i boulder (30)
Lukáš Mokroluský dal své první 9a: Action Directe ve Frankenjuře (22)
Adam Ondra: nová cesta za 9a ve Chřibech (22)
EP v boulderingu Řím, Itálie (20)
Adam Ondra: závod v Praze bude mým posledním svěťákovým bouldrem (18)
Zákaz lezení na Kozlovi (18)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (18)
Severní stěna Eigeru (15)
Brno bude hostit Mistrovství světa ve sportovním lezení 2027 (10)

 Nově v inzerci:
Evolv Geshido | Cestovní solární panel (Nomad 7+) | Susky zitra (nedel) | Ztráty a nálezy | Lano Roviště Hafty | Prsní úvazek Ocún Variant | Lezečky La Sportiva Miura 20J vel. 39 | GPSmap 66st | Inreach mini 2 | Balkna A |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 1688 
 Ne 
 1619 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.