V Brně se o uplynulém víkendu uskutečnil závod Mezinárodního Mistrovství České republiky a první závod série EP v Drytoolingu – „BLACK DIAMOND Dytoolcup 2012“. ČHS jako organizátor přivítal s pořadateli HO Lokomotiva Brno a lezecké centrum Klajda celkem 52 startujících závodníků (44 mužů a 9 žen) z celkem 6 zemí (Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Itálie a Švýcarsko).
Mezi startujícími byla přítomna i dvojnásobná světová šampiónka, Mistryně Evropy a vítězka IWC 2012 v kategorii ženy – obtížnost Angelika Reiner, která je v tuto chvíli jednoznačně největší špičkou mezi závodnicemi této disciplíny a její účast tak dodala opravdu špičkový sportovní kredit.
V průběhu dne proběhla kvalifikace mužů na pěti cestách pro finále obtížnosti a jedné pro finále rychlosti, ženy lezly cesty tři pro obtížnost a jednu pro rychlost. Do finále rychlosti postoupili čtyři muži a čtyři ženy, v obtížnosti bylo finále mužů osmičlenné a žen šestičlenné.
Finálový večer zahájili rozlezy rychlosti. Nejrychlejší ženou se stala Angelika Reiner (ITA) před svou krajankou Barbarou Zwerger (ITA) a na třetím místě se umístila domácí Martina Kratochvílová (CZE). Mezi muži v dramatickém souboji o 0,1 s zvítězil Anton Suchý (SVK) před Milanem Dvořáčkem (CZE) a Josefem Leškem (SVK)
Rychlost muži - finále
1 Anton Suchý (SVK)
2 Milan Dvořáček (CZE)
3 Jozef Leško (SVK)
4 Zdeněk Pelíšek (CZE)
14 (SVK, CZE)
Rychlost ženy - finále
1 Angelika Rainer (ITA)
2 Barbara Zwerger (ITA)
3 Martina Kratochvílová (CZE)
4 Anastasija Davidova (SLO)
6 (ITA, CZE, SLO, SVK)
K finále v obtížnosti nastoupily nejprve ženy. Velmi dobře zalezla ve finále Maria Šoltésová (SVK), protože jak se v dalším průběhu ukázalo, polepšila si svým výkonem na čtvrté místo. Méně spokojená byla zřejmě se svým výkonem Tjaša Kosič (SLO), které se nezadařil delší krok v cca třetině cesty a posunula se tak na konec finálového startovního pole. Velmi pěkné lezení předvedla další ze slovinských závodnic, Anastasija Davidova (SLO), ale ani její výkon na Máriu nestačil. Pak už publikum přivítalo domácí Martinu Kratochvílovou (CZE), pěkný vyrovnaný výkon ve spodní části a ne zcela povedený traverz centrální struktury, přesto se s poměrně velkou rezervou dostala pře Máriu a bylo jasné, že minimálně třetí místo má jisté. Ze závodnic světové úrovně nastoupila jako první Barbara Zwerger, bez problémů přelezla místa boje předchozích finalistek a jako první závodnice dolezla až do topu cca 25 m dlouhé cesty s názvem „FLAMEWAR“ a přibližnou klasifikací M8. Jako poslední nastoupila Angelika, bezpečně a s téměř dvouminutovým náskokem dolézá do Topu, ale po problémech se cvaknutím poslední expresky nezvládá přiložit cepín a padá. Vítězkou se tak stává její krajanka a na zemi přichází vysvětlení nečekaného pádu Angeliky i změny v lezení Martiny ve středu cesty, oběma totiž totálně zmrzli prsty, i o tom jak se závodnice vypořádají s chladem je drytooling. Angelika nám dokonce s nadsázkou vysekla poklonu, když poznamenala, že jsme dokázali objednat větší zimu než mají na tradičně nejchladnějším závodě sezóny v Rusku.
Obtížnost ženy - finále
1 Barbara Zwerger (ITA) TOP 0:09:30
2 Angelika Rainer (ITA) 90 0:07:42
3 Martina Kratochvílová (CZE) 64,5 0:06:39
4 Mária Šoltésová (SVK) 56 0:08:23
5 Anastasija Davidova (SLO) 54,5 0:10:27
6 Tjaša Kosič (SLO) 40,5 0:05:32
8 (ITA, CZE, SVK, SLO)
Muži nastoupili na finále bezprostředně po ženách. Byla pro ně připravena cesta s názve „FLY OR DIE“, klasifikací někde kolem M10 a už její název napovídal o čem to tak trochu bude.
Jako první se s její záludností popasoval Josef Leško (SVK). První těžší bouldr se však pro něj stal nepřekonatelným a dlouhý dynamický kro z ledu do struktury se mu nepodařilo udělat. Dalším závodníkem v pořadí byl Jano Korenko (SVK), který dolezl do stejného místa, dokázal se srovnat trochu lépe, ale i tak mu cesta dál zůstala uzavřena. A stavěč začal trochu šedivět. Ze šestého místa nastoupil Damir Behlič (CRO), který si vybral černého Petra finalistů, když v nástupovém traverzu vylomil cepín z dřevěného špalku. Mimo regulérní soutěž a na přání diváků jej organizátoři nechali lézt a odvděčil se tím, že jako první překonal záludný ledový sud a tak je škoda, že jej vylomení zbraně v úvodu připravilo o umístění na předních příčkách finálového startovního pole. Dalším v pořadí byl Anton Suchý (SVK), ale zřejmě jej finále rychlosti stálo příliš mnoho sil a jeho pokus končí zcela shodně jako Josef Leško. Ze čtvrté pozice šel na finále Alexandar Mataruga (CRO). Obhájce titulu lezl spodní pasáž poměrně nervózně, chvilkové zaváhání na ledovém špalku, který nakonec vyřešil neskutečně silovým křížovým přesahem a ten jako by jej nakopnul. Probíhá střední pasáž cesty, skáče druhý klíčový bouldr v horní třetině stěny a zastavuje jej až časový limit dva chyty od vrcholu. V izolaci už zbývají pouze tři finalisté. Jako první se šl diváků představit vítěz roku 2009 Juraj Švingál (SVK). I jeho ledový špalek překvapil, přelézá jej, ale jako by se nemohl dostat zpět do tempa. Na horním dynamickém bouldru předvedl nádherný boj, těsně před vypršením limitu jej skáče, ale limit konči tři chyty pod výkonem Aleksandara. Průběžně druhé místo. Předpsledním závodníkem finále je Janez Svolšjak (SLO). Excelentní průběh spodní části, ale i jemu se stává osudným přelez do struktury. Nejprve správně dosahuje z ledu chyt na struktuře, ale nějak se mu to nezdá, vrací se, zkouší jít přímo až do dalšího chytu na spodní straně struktury, ale cepín je příliš nepříznivě zatížen a Janez padá. Průběžně třetí místo. Posledním z finalistů je Mirek Matějec (CZE). Velmi motivovaný jako jediný zástupce české republiky v tomto nabitém finále probíhá spodní částí cesty, perfektně a s obrovským přehledem řeší přechod přes led do struktury a jde dál. Drží chyt, který zůstal zapřen Janezovi Svolšjakovi, ale najednou se rozhoduje místo dvou pomalých opatrných kroků za kameny k dlouhému skoku až do dalšího dobrého chytu. Bohužel nedoskakuje a zpětný kyv těl jej shazuje dolů. Je to škoda, protože síly měl spousty a průběžný čas byl výrazně lepší než u obou závodníků před ním.
Obtížnost muži - finále
1 Alexandar Mataruga (SLO) 90 0:12:00
2 Juraj Švingál (SVK) 80 0:12:00
3 Mirek Matějec (CZE) 50,5 0:04:34
4 Janez Svoljšak (SLO) 46,5 0:06:47
5 Jano Korenko (SVK) 46,5 0:07:31
6 Anton Suchý (SVK) 46 0:05:29
7 Jozef Leško (SVK) 46 0:05:42
8 Damir Behlic (CRO) 16,5 0:00:45
44 (CZE, SLO, SVK, CRO, SUI)
Takže to byl „BLACK DIAMOD Drytoolcup 2012“. Perfektní akce jak po sportovní, tak i společenské stránce.
Kompletní výsledky a bohatou fotogalerii (bude se průběžně rozšiřovat) naleznete na
Drytoolcup.eu.
Velký dík patří za pomoc s organizací závodu ČHS, které grantem přispěl na výrobu nových struktur a zejména nákup chytů používaných ve světovém poháru, čímž umožnil připravit našim závodníků důstojné treninkové podmínky pro další mezinárodní závody.
Generálním partnerem, bez jehož pomoci by se nemohli závody uskutečnit je BLACK DIAMOND a dlaší partneři HUDY sport, Nákupní a zábavní centrum OLYMPIA, TENDON, SINGING ROCK, TILAK, ROCK EMPIRE, OeAV Austria, ClimbOn, TR walls a Chiempanzee.
Za podporu zázemí pro diváky a hlkavně uhránění diváků i závodníků od umrznutí děkujeme firmám MEVA a FLAGA, zázemí pro afterparty a catering závodu poskytnul PIVOVAR NOVÁ PAKA.
Závod by se také neuskutečnil bez finanční podpory města Brna, za poháry pro vítěze pak děkujeme primátoru města Brna Bc. Romanu Onderkovi, MBA, který nad letošním ročníkem převzal záštitu.
Příští ročník se v brně uskuteční 7.12.2013, takže doporučujeme tento termín nechat ve svých diářích volný.