Nevidomí závodili v neděli v lezení na umělé stěně v Praze. V lezeckém centru SmíchOFF se už 6. ročníku zúčastnilo 11 tříčlenných týmů, složených z nevidomého, dospělého bez zrakového hendikepu a dítěte.
Cílem závodů Nekoukej a lez O.K.! bylo zdolat lezeckou stěnu, vysokou 15 metrů. Zakryté oči zrakově nehendikepovaným zajišťovaly stejné podmínky. Akcí vyvrcholily dvouměsíční přípravy a tréninky. Uspořádali ji lidé z dobrovolnické organizace GE Volunteers.
„Tréninky pro zájemce pořádají dobrovolníci z naší organizace až třikrát týdně. Chodí na ně začátečníci i pokročilí nevidomí lezci, kteří mají tento sport jako celoročního koníčka. Už při trénincích se naučí spolupracovat ve smíšených týmech. Zdraví i nevidomí lezci lezou při závodech se zakrytýma očima a řídí se radami parťáků pod stěnou,“ řekla Zuzana Pokorná z organizace GE Volunteers. „GE Volunteers s organizacemi pro nevidomé spolupracuje už 6 let. Od té doby se lezci neustále zlepšují a závody jsou stále kvalitnější.“
Soutěžila i úspěšná nevidomá klavíristka Ráchel Skleničková, která se představí i na Pražském jaru 2016, a také sportovec Ivo Budil, který reprezentoval Českou republiku už v roce 1996 na paralympiádě v Atlantě.
Nevidomá klavíristka Ráchel Skleničková
Video: Ráchel Skleničková leze cestu po hraně:
„Tohle je jeden z mála sportů, kde se obejdu bez vodiče, kterého bych například u lyžování potřeboval. Při lezení mě parťák jistí na laně, jinak je to jen na mých schopnostech. To je pro mě hlavní důvod, proč se lezení na stěně věnuji,“ říká jeden z nevidomých účastníků závodu Ivo Budil, který se lezení věnuje již šest let.
Nevidomí lezci
Dobrovolnická organizace GE Volunteers je důležitou součástí společenské odpovědnosti GE Money Bank. Každý rok odpracují zaměstnanci banky, jejich rodinní příslušníci a přátelé na projektech zaměřených na podporu znevýhodněných osob a dětí, seniorů a na ochranu životního prostředí tisíce hodin. Počet akcí realizovaných každý rok v jednotlivých regionech už překročil dvě stovky. Na přímou pomoc je navázána i pomoc finanční z grantového Programu podpory potřebných.
v jednom zahranicnim treningovem planu je neco podobneho doporuceno pro jachtare na malych okruhovkach, podminka je dost mista na vode a zachranna vesta.