Martin, který pochází z Třebíče, žije posledních deset let ve francouzském Chamonix, kde se vedle práce v horách aktivně věnuje lezení, horolezectví a horskému běhu. Právě poslední zmíněná disciplína přinesla výzvu ve formě pokusu o překonání rekordu ve výstupu na vrchol Aconcagui, která je svojí nadmořskou výškou nejvyšší horou Ameriky a zároveň nejvyšší horou mimo asijský kontinent.
(hi res)
foto by © archiv Martin Zhoř
Martin o svých pokusech píše:
”Do Argentiny, kde se tento vrchol nachází, jsem odcestoval na začátku měsíce prosince 2019. V rozmezí tří týdnů, na které jsem měl povolení, jsem na vrchol vystoupil celkem třikrát. Poprvé v rámci aklimatizace 17. prosince ze základního tábora Plaza Aconcagua přes „cestu 360“. Druhý pokus jsem běžel již z jiného basecampu - Plaza de Mulas v termínu 23. prosince v čase 4 hodiny 38 minut, ačkoliv byl pro mě pobyt v takové nadmořské výšce první zkušeností.
(hi res)
foto by © archiv Martin Zhoř
Lezení na vrchol Aconcagui přes normální cestu není technicky obtížné. Největší výzvou je nadmořská výška, nízké teploty a silný vítr. Běžným vybavením jsou těžké himálajské boty a péřové oblečení. Vzhledem k mému cíli pohybovat se rychle, použil jsem pouze běžecké boty a lehké softshellové oblečení.
Svůj třetí pokus jsem začal 27. prosince 2019 v základním táboře Plaza de Mulas (4300m) u oficiálního začátku startu pro takové pokusy - kanceláře ochránců parku. V rámci tohoto pokusu jsem zdolal dosavadní rekord. S časem
3 hodiny 38 minut a 17 sekund jsem původní nejrychlejší čas zlepšil o 2 minuty a 3 sekundy, který do té doby držel italský tým Brunod, Meraldi, Pellissier od 15. prosince 2000. ”
(hi res)
foto by © archiv Martin Zhoř
(hi res)
foto by © archiv Martin Zhoř
Zdroje:
Odkaz na můj instagramový účet:
Instagram
Odkaz na oficiální údaj Ascent from Plaza del Mulas:
https://fastestknowntime.com/route/aconcagua-argentina