LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Holčička na nástupu: "Mami pojďte, raději si stoupneme vedle, kdyby ten pán tady spadnul."
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Žebříček
Cesty:
3.Trojan 12234
4.Štípek 11719
5.Stribrny 11700
Bouldry:
3.Novák 10925
4.Stráník 10850
5.Stráník 10681
Hory:
19.Punčochář 3751
20.Hess 3708
21.Novotný 3598

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)

Deníčky
5719 lezců
1148829 cest
Nové přelezy:
Naplivu Na 7B+
Red Zone 10-
Fake Blond 8+/9-
Rekonstruk 9+
Bloody Bob 7C+
Euro 2000 7B+
Rege Xa
Žába SD 7C/7C+
Mavri Kard 8a
Opera Vert Xb

Stěny
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Požár u Yosemitů

smallVelký lesní požár běsní v blízkosti Yosemitského národního parku v Kalifornii - začalo hořet ve Stanislaus parku (National Forest), který je na západ od Yosemitů v okrese Tuolumne. aktualizace, požár postupuje

Požár už spálil severovýchodní výběžek Yosemitského parku. Nyní se šíří směrem ke dvěma sekvojovým hájům. V sobotu dým z požáru poprvé zahalil Yosemitské údolí s nejpopulárnějšími přírodními scenériemi. Slavné sekvoje v Yosemitském parku podle Jarvise nejspíš přežijí, i kdyby se plameny rozšířily až k nim. Není to první požár, který zažily. Hasiči kolem hájů zakládají malé kontrolované požáry, které mají odstranit polomy, jenž by příště mohly přispět k zesílení intenzity požáru tak, že by ohrožoval koruny sekvojí.


Tuolomne Grove je jedna ze dvou lokalit v Yosemitech, kde rostou sekvoje, které jsou ohrožené požárem. Na obrázku sekvojovec obrovský (seguoiadendron giganteum)

photo by © Hlína




Info od Hrobaře z diskuze z 29. 8. :
Pozar se nejprve rozsiroval mimo park, ale za posledni dny se obratil postup ohne a smeruje a uz plaje i na uzemi parku. Vcera v 8:00 rano byla uzavrena spojovaci cesta mezi Yosemite Valley a Toulomne Meadows, takze se od Tiaga pass do Udoli nedostanete. Cesta je uzavrena a tvori odkud bude provaden rizeny pozar smerem k pozaru stavajicimu. Yosemity jsou plne koure jak v Udoli tak v Louckach. Byl evakuovan camp White Wolf, ktery je na pul cesty mezi obema destinacemi. Dale je uzavrena cesta smer Udoli na mestecko Sonora. Do Udoli se dostanete pouze pres El Portal coz je smer od Mercedu a nebo Wawonu, coz je smer od Fresna


původní článek z 25.8.2013

Úřady z oblasti evakuují tisíce lidí, státní guvernér vyhlásil stav ohrožení. Byly zavřeny kempy v oblasti.



Přímo Yosemite National Park není ohrožen a je relativně bez kouřového zamoření. Severní část Yosemitů je však zamořena kouřem.


JirkaS   [úpravy] 10:49 01.09.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Stanislaus12:23:50 25.08.2013
Jen pro upřesnění - Stanislaus není národní park, ale je veden v kategorii National Forest, což je tedy opravdu něco trochu zásadně jiného.Kategorizace chráněných území v USA je trochu komplikovanější a některé ty "národní" lesy ani jako lesy z pohledu středoevropana nevypadají (což ale není zrovna případ toho "Standy")
Hlínaodpovědět 
 Re: Stanislaus20:37:08 25.08.2013
to je zase komentář. Národní park nebo národní les :D to je uplne fuk, pointa je ze to tam bohuzel hori.
lolodpovědět 
  Re: Stanislaus05:18:36 26.08.2013
Jo, tvůj koment má určitě větší informační hodnotu, než ten Hlínovo
odpovědět 
   Re: Stanislaus00:52:45 02.09.2013
Hoří, má panenko :-)
odpovědět 
 Re: Stanislaus07:20:35 26.08.2013
Opravil jsem to. Zprávy o opžáru trochu utichly, tak snad je požár již lokalizovaný. Dík za rozšíření.
 jirkasodpovědět 

 Yosemite Valey20:51:52 27.08.2013
Oheň vzniklý  17. srpna v Stanislaus National Forest západně od Yosemite Valey zachvátil plochu kolem 430 kilometrů čtverečních a dosáhnul včera okraje Yosemitského národního parku a zatím není pod kontrolou. Ale vlastní oblast Yosemitského údolí se známými skalami zatím není ohrožena. Asi 2800 pomocníků za pomoci buldozerů a hasicích letounů bojuje proti požáru při němž je ohroženo asi 5000 domů. Různá místa a kempy už byly evakuovány,  pod kontrolou je jenom asi 7 %  plamenů. Kalifornský guvernér Jerry Brown vyhlásil stav nouze. Infrastruktura zásobování  San Francisca, vzdáleneho jenom 350 kilometrů, elektrickou energií a vodou je ohrožena, ale zatím nedošlo k žádnému omezení.
Ale horolezcům známá místa v Yosemite Valey jsou zatím neohrožena a jsou dále přístupná návštěvníkům. V parku začínají mít obavy o obrovské stromy, dosahující až stometrové výšky, oheň je totiž od nich vzdálen jenom 30 kilometrů.
Michael Beranekodpovědět 

 aktuality17:51:52 29.08.2013
Tak trochu je mou povinosti dopsat aktualni stav, jelikoz jsem z Yosemit vcera odjel do San Francisca, tak asi mam nejnovejsi info.
Pozar se nejprve rozsiroval mimo park, ale za posledni dny se obratil posrup ohne a smeruje a uz plaje i na uzemi parku. Vcera v 8:00 rano byla uzavrena spojovaci cesta mezi Yosemite Valley a Toulomne Meadows, takze se od Tiaga pass do Udoli nedostanete. Cesta je uzavrena a tvori odkud bude provaden rizeny pozar smerem k pozaru stavajicimu. Yosemity jsou plne koure jak v Udoli tak v Louckach. Byl evakuovan camp White Wolf, ktery je na pul cesty mezi obema destinacemi. Dale je uzavrena cesta smer Udoli na mestecko Sonora. Do Udoli se dostanete pouze pres El Portal coz je smer od Mercedu a nebo Wawonu, coz je smer od Fresna.
Tot prozatim vse.
hrobarodpovědět 

 Přírozená věc10:11:49 01.09.2013
Na druhou stranu je třeba podotknout, že požár je věc přirozená a sekvoje jsou na ní evolučně přizpůsobeny, ač to zní neuvěřitelně, tak požár potřebují k rozrůstání. Semena sekvojů jsou schopna klíčit prakticky pouze po proběhnutí požáru. Takže bych to jako tragédii neviděl.
J.odpovědět 
 Re: Přírozená věc12:55:34 02.09.2013
Je to tak, kdo videl sekvoj tak vi. Spis je to pruser pro lidi a ostatni faunu a floru. Sekvoj prezije. Za tu dobu co tu sou prodelali tyhle pozary uz stokrat.
strejdaodpovědět 

 u yosemitú?10:25:10 02.09.2013
Kto sú tí Yosemitovci?
cctodpovědět 
 Re: u yosemitú?22:31:26 02.09.2013
Něco jako Semiti.
chichiodpovědět 

 chtělo by09:10:35 03.09.2013
Chtělo by to pořádný požár i v Ádru a na Křižáku
odpovědět 

 Foto dne:

Hrana Carevny
 Databáze cest:
Všechny cesty (183650)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Chicken Way 6A+ Ostaš
Mladá Krev 6B+ Ostaš
Shut Up And Ride 6B Ostaš
Viva Zaplata IXa Hrubá Skála
Próba Traw 3+ Rzedkowice
Nově komentované:
Sonnenschamane 6- Kreuzfelsen
Cloister 7- Srbsko
Viva Zaplata IXa Hrubá Skála
Viva Zaplata IXa Hrubá Skála
Cloister 7- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | zbojník lezečky | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplenění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku | Re: Vyplnění dotazníku |

 Nové komentáře:
Re: Boží výlet | Re: Boží výlet | Příště zase | Pěkná akce | Re: Finále | Taky gratulace | Re: Máte tam chybu | Autoři fotek | Finále | Re: Eurosport |

 Kde to vře:
Na olympiádě 2028 bude samostatně rychlost, obtížnost i boulder (31)
Adam Ondra: nová cesta za 9a ve Chřibech (23)
Severní stěna Eigeru (23)
Lukáš Mokroluský dal své první 9a: Action Directe ve Frankenjuře (22)
Zákaz lezení Čtyři palice (20)
EP v boulderingu Řím, Itálie (20)
Adam Ondra: závod v Praze bude mým posledním svěťákovým bouldrem (18)
SP v lezení Wujiang, Čína (16)
SP v lezení Wujiang, Čína (16)
Zákaz lezení na Kozlovi (14)

 Nově v inzerci:
Koupím bouldermatku | STANOVÉ KOLÍKY Ultralehké,odolné,kvalitní SET 8+1 | Praha a okolí - lezkyně | Stan Jurek AT1,5 | Zapomenuté lano | Statická a dynamická lana | Jurek Tramp 4 duo | LS Otaki women 38,5 | Sportiva trango gtx | Práce |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 1862 
 Ne 
 1773 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.