V horolezeckém terénu v Tatrách se zabil polský turista
O víkendu se zabil po 170metrovém pádu v exponovaném horolezeckém terénu v masívu Ostrého štítu ve Vysokých Tatrách 27letý polský turista. Informovala o tom Slovenská horská služba. Zprvu nebylo jasné, o koho šlo, co se stalo, zda nešlo o sólujícího horolezce.
Jana Vincourková si zapsala druhý boulder za 8B, a to Rustam Direct na Holštejně v Moravském krasu. Jana je jedinou českou bouldristkou, která má zapsán přelez boulderové obtížnosti 8B a v žebříčku na Lezci je na první příčce.
Vědci: tekuté mágo s 80 % alkoholu zabíjí koronavirus na chytech
Američtí vědci zjistili, že tekuté magnézium s 80% alkoholu zabíjí koronavirus na površích. Informuje o tom americký magazín Climbing. Podle vědeckých testů takové tekuté magnézium zničí 100 % viru během 5 minut.
HS: Pád lezkyně ze 4metrového bouldru u Děčínského Sněžníku
Česká horská služba zasahovala ve středu při záchraně mladé německé lezkyně, která spadla z výšky asi 4 metrů při bouldrování na skalním útvaru "Nimrod" v oblasti Děčínského Sněžníku. Způsobila si velmi bolestivou dislokovanou zlomeninu bérce.
Tohle číslo je hodně vzdušný zážitek. Písek, písek a ještě jednou písek. Ale taky tatranská žula a krušnohorský eklogit. Ekl… co? To máš fuk. Hlavně, že se po tom dá lézt. Tak otoč první stránku a vydej se vzhůru.
Nepál po několikaměsíční koronavirové uzávěře obnovil vydávání povolení k výstupům horolezců na jednotlivé hory Himálaje počínaje letošním podzimem a od 17. srpna 2020 chce otevřít hranice a obnovit lety. Mj. o tom informuje české ministerstvo zahraničí.
Navrtávání nové cesty, tentokrát však na pískovcích, se věnuje další díl videotýdeníku Adama Ondry na Youtube. Adam to demonstruje na nejtěžší cestě na českém pískovci "To tu ještě nebylo" za francouzských 9a, kterou navrtával v Labáku před 9 lety s Ondrou Benešem.
V horolezeckém terénu v Tatrách se zabil polský turista
O víkendu se zabil po 170metrovém pádu v exponovaném horolezeckém terénu v masívu Ostrého štítu ve Vysokých Tatrách 27letý polský turista. Informovala o tom Slovenská horská služba. Zprvu nebylo jasné, o koho šlo, co se stalo, zda nešlo o sólujícího horolezce.
"Vzhledem k materiálně-technickému vybavení šlo o turistu v exponovaném horolezeckém terénu, na místě nebylo použito lezecké vybavení na zajištění," informovali záchranáři po prošetření na místě pádu.
Viz zpráva HZS:
"V sobotu 8.8.2020 bol náhodnými svedkami nahlásený pád bližšie neurčeného predmetu spolu s kameňmi v masíve Ostrého štítu, po príchode príslušníkov HZS na miesto bolo nájdené telo muža bez známok života. Keďže nebolo známe, o koho sa jedná, odišla nasledujúceho dňa 9.8.2020 na miesto nehody Bezpečnostno-operatívna jednotka (BOJ) HZS za účelom zdokumentovania miesta pádu a stotožnenia osoby. Príslušníkom BOJ HZS sa podarilo v teréne zaistiť osobné veci, ktoré boli pádom dlhým cca 170m roztrúsené v severnej stene Ostrého štítu od Englischovho komínu až do Koziczinského žľabu. Na základe šetrenia sa zistilo, že sa jedná o 27 ročného muža poľskej národnosti, k pádu došlo v dôsledku nedodržania zásad a pokynov HZS o bezpečnosti pri pohybe v horskom teréne. Vzhľadom na materiálno - technické vybavenie šlo o turistu v exponovanom horolezeckom teréne, na mieste nebolo použité lezecké vybavenie na zaistenie pádu. Dbajte na svoju bezpečnosť. https://www.hzs.sk/pokyny-hzs/."