Kolik normovanejch pádů vydrželo? Aspoň jeden pád přes hranu? Bylo to normální jednoduchý, nebo půlky, nebo dvojčata? Dynamické, nebo statika? Průměr? Délka? Opotřebení opletu?
Smotané do panenky, nebo v lanovaku?
Poskytuješ hrozně kusý informace. To může stačit nějakýmu archeologovi nebo paleohistorikovi, ale tady to vyžaduje doplnění.
Lezečky u toho nebyly?
Zatím není jasné z jakého materiálu bylo vyrobeno. Podle průměru a provedení to vypadá na slušnej oddíl. Určitě to byl pokrok. Solování je nebezpečný:)
:-) Hohó, slaňovat bez slaňáku lze bezpečně mnohými způsoby, založit mohli dřevěný, kamenný... pěstní, ženský klín... :-)
Oběv může vnést naprosto nový pohled na lezení. Pokud se na laně najdou stopy mg, bude třeba termín "klasik" překlasifikovat a přetermínovat.
Ostatně průzkum pokračuje, kdo ví, zda nenajdou pytlík na mg z pytlíka nějakýho zvířete, lezačky z kozinky, z kamene vysekané friendy a do kamene vysekanou průkazku UIAA? :-)
Takg to ani náhodou. I gdýš v prvním případě jsem chtěl napsat j a nenapsal a v druhým nechtěl a napsal. :-)
Ale to je můj osud, stejně jako neschopnost rozlišit obličeje. :-)
V prehistorické češtině se psalo skutečně oběf. Bylo to odvozeno z toho, že objev musí mít obě f, tedy musí to být Fakt a musí to být Ftipný. Později se ukázalo, že stačí aby to bylo ftipný nabo fakt, nebo fakt ftipný a začalo se psát s j, podle vzoru vojet.
Nechápu, co vás všechny vede k těm otázkám. Copak to nebylo jasně řečeno? Nalezeno bylo v jeskyních. Takže speleolano. Tedy pravděpodobně statika. Byla u toho karbidka?
Pochybuji. zatím co lezení nahoru na horu má tradici (Mojžíš na horu Sinaj, Ježíš - kázání na hoře...) Do jeskyň se člověk dostal až po smrti. :-)
Tradiční je snad ještě umělka - slézání hradeb nepřítele. :-)
Ale kdeže... Hory byly plny božstev a jako takové byly přístupny jen vyvoleným. A uznáš sám, že takový vyvolený se netahá s lanem, ale pěkně ze zásady sóluje. Naopak přízemní většina si motala své motouzy a natruc se po nich spouštěla do hloubek. To je bez debat.
Jak znamo, tak nejvetsi dardy jsou dneska ve stropech jeskym, takze to byl sportovni lezec. A spárař bych si troufl hadat. Protoze nýty jeste nejspis nebyly, tak zatloukal ovazane drevene kliny do spar.
Podle mě ho tam pouze položil a jal se bouldrovat po stropě jeskyně, poté co mu nedorazil parťák...Bouldering ho natolik zaujal, že už tam lano zůstalo na vždy uloženo...takže jednoznačně první bouldrista světa.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.