V dubnu letošního roku bude v kinech představen dokumentární film Rhapsodia Corcontica režiséra a kameramana Tomáše Galáska, přední osobnosti české outdoorové kinematografie. Celovečerní snímek nabízí autentický pohled na průkopnické horolezecké a vědecké výkony v asijských velehorách v současnosti a před půl stoletím.
Přírodní rezervace Čtyři palice je od 22. března do 30. června 2025 uzavřena veřejnosti. Důvodem je hnízdění kriticky ohroženého sokola stěhovavého, který je extrémně citlivý na jakékoli vyrušení.
Pro ty, kteří ještě letos neodložili skialpy hluboko do sklepa a mají ještě trochu nadšení pro zimní akce, tady mám tip na moc pěknou jednodenní skitúru v Kaunertalu.
Záběry horolezeckých pádů při zimním lezení z letošní sezóny, například při zřícení ledového pilíře a jiné, našel na Instagramu a zveřejnil na svých stránkách kanadský portál Gripped. Zde je několik z nich:
Oznamuji všem lezcům, že od 21.3.2025 do odvolání platí zákaz lezení na Kozlovi z důvodu zahnízdění kriticky ohroženého dravce a to sokola stěhovavého.
1. sólo zimní přechod hlavních vrcholů masivu Gran Sasso, ITA
Ital Hervé Barmasse dokončil první sólový zimní přechod a integrální spojení všech hlavních vrcholů masivu Gran Sasso v Itálii. Tato cesta, kterou nazval "Route 67", zahrnovala 7200 metrů převýšení a překonání vrcholů jako Monte Franco, Monte Jenca, Pizzo Camarda, Malecoste, Monte Corvo, Pizzo Intermesoli, Giovanni Paolo II, Pizzo Cefalone, Portella a Corno Grande.
Dotazníkový výzkum úrazů při lezecké činnosti v rámci České republiky a Slovenské republiky probíhá v rámci studentské grantové soutěže Technické univerzity v Liberci. K vyplnění dotazníku vyzývají na Facebooku oba národní horosvazy.
Video: Chris Sharma leze DWS Black Pearl 9a+ na Mallorce
Historické záběry prvovýstupu jedné z nejtěžších DWS cest Chrise Sharmy – Black Pearl z roku 2023 na Mallorce zveřejnili nyní volně v rámci kanálu Reel Rock na Youtube.
dokument o krkonošském horolezectví v asijských velehorách
V dubnu letošního roku bude v kinech představen dokumentární film Rhapsodia Corcontica režiséra a kameramana Tomáše Galáska, přední osobnosti české outdoorové kinematografie. Celovečerní snímek nabízí autentický pohled na průkopnické horolezecké a vědecké výkony v asijských velehorách v současnosti a před půl stoletím.
Nezdolaný vrchol pokořen trojicí českých horolezců
Panenský sedmitisícový štít Muču Kiš (7 453 m) v pákistánském Karákóramu, o který se více než 20 let pokoušely expedice z celého světa, zdolala v létě 2024 trojice zkušených borců z Krkonoš: vedoucí a člen Horské služby Krkonoše Radoslav Groh, horský vůdce a držitel prestižních ocenění Zlatý cepín Zdeněk Hák a člen Horské služby Krkonoše Jaroslav Bánský. Přítomen byl i sociokulturní antropolog, vrchlabák Libor Dušek, Ph.D. z FF Univerzity Pardubice, který v podhůří mapoval náboženské rituály tamních horalů. Výprava se s respektem a úctou hlásí k odkazu I. krkonošské horolezecko-vědecké expedice Himálaj 1979. Její členové vedeni legendami československého alpinismu Janem Červinkou a místonáčelníkem HS Krkonoše Vladimírem Krupičkou dosáhli též panenské sedmitisícovky Severní Manáslu (7 157 m). Geobotanik KRNAP RNDr. Jan Štursa na úpatí Himálaje botanizoval.
Krkonoše jako kolébka úspěchu: Krkonošská expedice se zapsala do historie světového horolezectví
Leitmotivem filmu jsou Krkonoše – rodný kraj členů současné i historické expedice, který formoval jejich horolezecké i vědecké směřování. Vědecké výstupy Duška a Štursy jsou nejen v akademické sféře oceňovány a respektovány. Nejnovější úspěch trojice českých horolezců vzbudil na scéně alpinismu mimořádnou pozornost. Jejich výkon, označovaný bez nadsázky za světovou senzaci, zaznamenala média v Evropě i USA. Renomovaný mezinárodní portál Explorersweb.com již vyhlásil jejich počin nejlepším výstupem roku 2024 a brzy si převezmou řadu prestižních ocenění doma i v zahraničí. O prvovýstup na horu Muču Kiš se pokoušelo více než dvacet elitních expedic z celého světa, avšak neúspěšně. Českému týmu se tak podařilo dosáhnout důležitého úspěchu v rámci světového horolezectví.
„Vše dobré, co mě v životě potkalo, vyrostlo na svazích Krkonoš. Vše nezbytné pro život světský i horský vyučil jsem se v Krkonoších. I proto jsem pyšný, že Krkonoše jsou mým domovem. Pýcha je hříšná, ale zároveň silně motivující. Mám na mysli motivaci ukázat světu, že ačkoli naše hory stratosféru nepářou, lezci z Krkonoš ve světových velehorách svedou obdivuhodné počiny. Dokázali jsme to v Himalájích roku 1979 a zadařilo se i o 45 let později v Karákóramu. Vystoupili jsme na vrcholy, ze kterých se nikdo před námi neměl šanci rozhlédnout, a tím naplnili snad jedinou smysluplnou podstatu alpinismu. Stoupat tam, kam to ještě nikdo nedokázal. V sedmdesátém devátém naši předchůdci neprošlapali cestu jen k vrcholu Severního Manáslu, ale razili cestu i pro nás,“ uvedl vedoucí expedice Karákóram 2024 Radoslav Groh.
Dokumentární film: Inspirující příběhy lidí tady a teď
Rhapsodia Corcontica není jen dokumentární výpovědí o dvou výjimečných expedicích, odvaze a alpinistických výkonech. Kromě silných horolezeckých příběhů přináší také edukační a ochranářský přesah – od regionální historie a společenských věd až po globální výzvy. Ve snímku je akcentován nejen respekt k horám, ale i komplexně šetrný přístup k přírodě. Film navíc nese výrazný motivační potenciál – ukazuje, že horolezectví, věda i dobrodružství mohou být inspirací pro smysluplné trávení volného času i osobní rozvoj. Dokument nejen odkrývá náročnost expedic, ale zároveň přináší příběhy, které mohou mladé lidi povzbudit k hledání vlastní cesty – ať už ve sportu, vědeckém výzkumu, nebo v osobním životě.
„Při natáčení je pro mě klíčové zachytit a předat autentický, profesionální záznam našeho působení v celé jeho šíři. Film s horolezeckou tematikou nemusí nutně vyprávět pouze o horolezectví a výškových dobrodružstvích. Je to svědectví o nás všech – horolezcích, antropolozích, lidech v Hunze i nás, kameramanech a dokumentaristech – tady a teď. Pro mě osobně je to příklad ryzí a smysluplné dokumentaristiky, která má schopnost přetrvat a díky níž mohou výjimečné příběhy žít dál. Zároveň nám umožňuje zpřítomnit naši dobu, naše úsilí a zanechat odkaz současné Evropě, světu i těm, kteří přijdou třeba půl století po nás,“ uvedl režisér filmu Tomáš Galásek.
Kniha k filmu: Expedice Karákóram 2024 zachycená slovem i obrazem
Souběžně s premiérou filmu vychází i tematická kniha II. krkonošská horolezecko-vědecká expedice Karákóram 2024, jejíž autoři jsou účastníci expedice v pákistánském Karákóramu. Horolezci Radoslav Groh, Zdeněk Hák a Jaroslav Bánský zachycují dramatické okamžiky, které v červnu a červenci 2024 zásadně ovlivnily dějiny světového alpinismu. Nechybí ani kapitola režiséra snímku Tomáše Galáska a sociokulturního antropologa Libora Duška, který se na úpatí hor věnoval pozoruhodným náboženským rituálům. Expedice se hrdě hlásí k odkazu I. krkononošské horolezecko-vědecké expedice Himálaj 1979, na níž navazuje i prostřednictvím této publikace.
Projekce filmu
Slavnostní premiéra filmu se uskuteční 9. dubna 2025 v pražském Kině Lucerna. Poté zamíří i do dalších měst po České republice, kde proběhnou speciální projekce. V rámci každého uvedení budou přítomni tvůrci snímku i účastníci expedic – horolezci a badatelé. Diváci tak budou mít jedinečnou příležitost zapojit se do debaty a osobně se ptát těch, kteří stáli nejen za vznikem filmu, ale i za samotnými dobrodružstvími, která film přibližuje.
9. 4. 2025, 18:30 a 20:30, Praha: Kino Lucerna – premiéra filmu
10. 4. 2025, 18:30, Vrchlabí: Kulturní dům Střelnice – krkonošská premiéra
11. 4. 2025, 19:00, Jilemnice: Kino 70
12. 4. 2025, 17:30 a 20:00, Malá Skála: Kino Androvna
14. 4. 2025, 19:00, Zlín: Malá Scéna Zlín – moravská premiéra
15. 4. 2025, 18:30, Ostrava: Velký svět techniky Dolní Vítkovice
16. 4. 2025, 18:00, Brno: Kino Lucerna Brno