Zástupci Českého horolezeckého svazu a Českého sportovního lezení se na společném jednání dohodli na dalším postupu v oblasti boulderových závodů. Jejich cílem je najít funkční model spolupráce na pořádání Českého poháru a Českého poháru mládeže v boulderingu vyhovující oběma stranám.
Po sérii článků k tématu výpovědi dlouhodobé smlouvy o pořádání Českého poháru a Českého poháru mládeže v boulderingu, kterou Český horolezecký svaz zaslal spolku České sportovní lezení, upřednostnilo ČHS vzájemné osobní jednání před debatou prostřednictvím novinových článků a internetových diskuzí. Souběžně, neboť se nedařilo s ČSL najít společnou řeč, začal svaz podnikat nezbytné kroky k uspořádání závodů ve vlastní režii. Nakonec se schůzka podařila a nyní pracujeme na možnosti, jak uspořádat závody společně.
Výpověď dlouhodobé smlouvy byla jediným řešením v situaci, kdy se kumulovala řada problémů a nedostatků, které měly stále větší dopad na kvalitu a průběh závodů. Se všemi problémy se závodníci, trenéři a rodiče obraceli na ČHS jako organizaci zodpovědnou za Český pohár a Český pohár mládeže. Nespokojený byl i generální partner závodů Rock Point, především s kvalitou jeho prezentace. To všechno by se pro příště mělo díky aktuálnímu postupu zlepšit.
Cílem výpovědi nebylo ukončit s ČSL spolupráci, ale zkusit se dohodnout na novém modelu. Předešlá smlouva nedávala potřebné páky na ČSL - na svaz tak padala kritika, za kterou nemohl.
Co by se například mělo zlepšit?
Opakující se chyby v propozicích
ČSL opakovaně zasílalo propozice s chybami, které musel ČHS opravovat a vracet k přepracování. Nejednou zaslalo propozice po termínu – zde neobstojí ani argument s tím, že ČHS pozdě dodal jména rozhodčích a delegátů. ČHS dodával jména obratem po vyžádání ze strany ČSL. Ani v takovém případě jsme se ale nevyhnuli chybám a zpožděním.
Dotace na závody mládeže
ČSL požadovalo zvýšení dotace na závody Českého poháru mládeže, k čemuž došlo počínaje rokem 2017. Svoji kalkulaci navrhlo ve formátu kvalifikace + finále. Ovšem poté, co byla dotace zvýšena, dělalo ČSL závody ČPM včetně nominačních bez finále (a tedy s minimálními náklady nad rámec závodu dospělých).
Trička
ČSL vyžadovalo, aby závodníci lezli v trikách dodaných pořadatelem, což musí pod hrozbou disciplinárního postihu hlídat ČHS prostřednictvím hlavního rozhodčího. Tato trika však ČSL nedodalo všem závodníkům posledního nominačního závodu, takže hlavní rozhodčí by musel postihovat závodníky za chybu pořadatele, což je jednak absurdní, ale také to zjistil až od závodníků. Na finále navíc někteří závodníci dostali trika použitá a špinavá.
Umístění závodů
ČSL při jednání o smlouvě na seriál ČP a ČPM jako jeden z hlavních argumentů použilo to, že všechny závody musí být ve veřejném prostoru. Smlouva byla uzavřena loni v létě a letos hned dva první nominační (a tedy ze sportovního hlediska nejdůležitější) závody byly na bouldrovkách. To smlouva sice umožňuje, ale u takto důležitých závodů to ze sportovního hlediska není dobře.
Pořadí ČPM
ČSL nevyhlásil celkové pořadí seriálu Českého poháru mládeže, který pořádal na základě smlouvy. Navíc argumentoval tím, že ve smlouvě má povinnost seriál ČPM uspořádat, ale není tam napsáno, že musí vyhlásit výsledky. Co jiného by se v rámci pořádání mělo vyhlašovat? Proč s tím v případě dospělých problém neměli a výsledky vyhlásili?
Chybné výsledky
ČSL dlouhodobě zveřejňuje nesprávné výsledky. Např. po posledním závodě v BB opět umístili na svém webu výsledky s řadou chyb - viz obrázek níže. Po opravě v jejich výsledcích dosud (dva měsíce po závodě) zcela chybí nejmladší reprezentační kategorie B (14 - 15 let). Záměna topů a zón, prapodivný parametr zt.
Příklady chybně zveřejněných výsledků (klikni na obrázek pro velké rozlišení
Porušování pravidel
Pořadatelé z ČSL na závodech porušují pravidla, což musí řešit soutěžní činovníci ČHS. Například snaha porušit pravidlo o použití videozáznamu na závodě v Jablonci – pořadatelé nebyli ochotní opustit prostor pro zhlédnutí videozáznamu, přestože ten podle pravidel smí vidět pouze hlavní rozhodčí, technický delegát a hlavní stavěč. Na závodě v Praze porušili zase pravidlo o izolaci, kde bez vědomí hlavního rozhodčího pustili do izolace televizní štáb, navíc v nejméně vhodnou dobu, kdy se závodníci koncentrovali na závod.
Média
Svaz ani hlavní partner nebyli spokojeni ani s publicitou závodů v mainstreamových médiích, kde oproti minulým letům docházelo ke zhoršení podmínek a snížení výstupů.
V současné chvíli tedy všechny zainteresované strany pracují společně na tom, aby se podobné věci již nestávaly a závody byly pro všechny zúčastněné na té nejvyšší úrovni.