O víkendu 2.-3.6. se v japonském Hachioji uskutečnilo další kolo SP v boulderingu. Ukázalo se, jak je nyní v Japonsku bouldering populárním sportem. Byla to přímo oslava jeho současného soutěžního pojetí.
Opět to byly oku diváka esteticky i lezecky lahodící bouldry, které daly závoďákům zabrat. Českého diváka může těšit, že se mezi světovými chyty a strukturami objevila domácí legenda Aix v semifinále, kde nejen Rubikovy kostky byly součástí dámských hlavolamů. Běžnými jsou chyty s 2 typy povrchu, ale v ženském finále se objevila novinka, kde místo lesklé hrůzy bylo něco jako dřevěná plovoucí podlaha. Výrazným oživením bylo spolukomentování mužského finále vítězem předchozího kola Alexem Khazanovem, který hned na poprvé téměř dosáhl kvality svého kolegy z Red Bull TV Claudia Caluoriho, který podobně procítěně komentuje svěťák v downhillu na horských kolech.
V ženách potvrdila svoji letošní neskutečnou formu Akiyo Noguchi, která přímo levitovala. Už v semifinále dala jako jediná všechny 4 bouldery a to dokonce na první pokus. Ve finále ukázala i silnou mentální stránku, protože na vítězství to při nelezitelné trojce chtělo dát zbylé 3 bouldry na flash. Jedinou konkurenceschopnou soupeřkou jí zase byla jen Miho Nonaka, tentokrát druhá o jediný pokus. Třetí místo zaslouženě obsadila Ekaterina Kiiprianova, která jako jediná ze zbývajících finalistek dokázala oběma Japonkám aspoň dýchnout na záda.
V mužích to bylo nejnapínavější finále letošního roku. V semifinále podrtil zbytek světa Gabriele Moroni, prý venkovní specialista, ale šedá je teorie, že. Už v jedničce ukázal, že tentokrát chce po 14 letech ve Světovém poháru konečně zvítězit. Ve dvojce stavěčům ruplo v kouli a udělali v řádném převise komín v rozřízlé půlkouli. Dal ji jen Jonkwon Chon a v tu chvíli byl druhý. Trojka začínala silovým nástupem, který přešel v brutální slab, který vyřešil jen Rei Sugimoto, což ho v momentálním pořadí posunulo na virtuální 3. místo. Nejlepší přišlo na konec ve čtyřce. Nikomu moc nešla, ale pak přišel snajpr Tomoa Narasaki a napřed střelil rovnou zónu bez náskoku do chytu pod ní a když už kulka opustila hlaveň, trefila na poprvé i top. Provedením nejkrásnější letošní přelez. V tu chvíli virtuálně vedl, ale Gabrielu Moronimu stačilo dát na vítězství zónu, ovšem neponechal nic náhodě a předvedl, že tentokrát je silný nejen tělem, ale i duchem. Klobouk dolů před jeho nervy. Krásou přelezu se sice nemohl Tomoovi rovnat, ale jistotou úchopu přímo drtivou z toho byl též flash. Gabriele Moroni konečně po 14 letech zvítězil v závodě Světového poháru. Že to není žádné ořezávátko víme, a o to více mu to přejeme. A pak že někdo v 31 letech není perspektivním závoďákem. Třeba se i náš účastnický rekordman na laně taky jednou dočká. Postupu.
Světovému poháru v ženách je první Akiyo Noguchi s 430 body, pouhých 10 bodů za ní je Miho Nonaka. Třetí Fanny Gibert ztrácí už 180 bodů. V mužích stále vede Jernej Kruder s 345 body, který tentokrát letos poprvé nepostoupil do finále. Druhý je Tomoa Narasaki s 331 body a třetí je Aleksei Rubtsov s 259 body. Vše je zatím otevřené, další závod je už tento víkend v americkém Vailu, konečně s českou účastí. Kdo vede svěťák národů je zbytečné psát. Vrcholem letošní sezóny je až zářijové MS v Innsbrucku, na jehož stránkách naleznete zajímavé analýzy dosavadního dění od Udo Neumanna. Stojí za to si je přečíst, pohled jednoho z nejlepších současných trenérů je na hony vzdálený literární produkci domácí provenience, ale pokud hledáte něco jako Dikobraz nebo sci-fi, tak zůstaňte u ní.