South Platte

Colorado

Náhorní plošina South Platte, která se rozkládá v prostoru mezi Denverem a Colorado Springs, je nádhernou krajinou porostlou borovicovými lesy a posetou stovkami balvanů, skalek, jehel a obrovských dómů a zbrázděnou divokými kaňony.

Z plošiny vyčnívají uprostřed luk a borovicových hájů žulové skvosty, díky nimž je tahle část Colorada rájem  lezení především klasického - Sheep´s nose, Turkey Rocks, Devil´s Head, Jackson Creek Dome, The Dome, Sphinx Rock, Bucksnort Slab, Scorpio Dome, Elevenmille Canyon a také nedaleká skalní bizarnost The Garden of the Gods na okraji města Colorado Springs, která je však z červeného pískovce. Pro bigwallové borce je tu schován jeden málo známý bonbónek - The Big Rock Candy, který nabízí až 14ti délkové lezení v žulových plotnách v naprosto opuštěné krajině. Je tak schovaný, že se nám k němu přes veškerou snahu nepodařilo dostat, bez jeepu je to bez šance. Ale i tak je toho tady dost a dost - prostě, vyloupit banku, odstěhovat se sem a jen lézt a lézt, neboť lezení je tu bezkonkurenční. Tuhle jehla, támhle gigabalvan, ejhle - útes! Oblast je tak velká, že jen samotná návštěva všech zdejších skalních dominant by zabrala samostatný výlet, což bohužel nebyl náš případ. Holt, pár zlatých dolů jsme v USA sice našli, ale zjevně v nich byl už někdo před námi a tak nám prostě nezbývá, než chodit do práce a přes zimu pečlivě plánovat ten měsíc dovolené někde v kopcích a navštívit v každém místě jen to nejzajímavější. No, poctivému ještě vlastně zbývá loterie, že……Z toho všeho vyplývá, že vás seznámím pouze s částí té nádhery, tedy s tou, kde jsme něco vylezli. Bohužel jsme nestrávili dost publikovatelného času ani v nedalekých vápencových stěnách kolem cesty Shelf Road u města Canon City. Tato oblast se pomalu, ale jistě stává vedle kaňonů Rifle Canyon v Coloradu a New River Gorge v Západní Virginii (připravuji rozsáhlý článek, možná na jaře) nejprogresivnější oblastí sportovního lezení v celém USA. Snad někdy příště.


Rozpadlý důl na zlato. Mount Sneffels Range, San Juan Mountains, Colorado.


Elevenmille Canyon



Zhruba 40 mil na západ od města Colorado Springs se nachází kaňon, který sám o sobě vyjadřuje, co znamená slovo ŽULA. Uzoučká prašná silnice se vleče od ospalé díry jménem Lake George podél South Platte River lemované balvany, stěnkami, stěnami a obřími žulovými dómy v délce 11 mil a zakončené vodním rezervoárem Elevenmille Canyon Reservoir, v kterém se bohužel nedá koupat. K tomu ale bohatě stačí řeka, v které věčně postávají nějací rybáři. Rybu jsme ale žádnou neviděli. Zato lotřivých hlodavců chipmanů je tu hromada. Vlezou absolutně všude, absolutně všechno ohlodají a když se jim něco líbí, tak to absolutně sežerou. Po tomhle výletu nemám strach z medvědů, ale z těchhle malých potvor.


Chipman


Podvečer u South Platte River, Elevenmille Canyon, Colorado.


V 11mille kaňonu najdete hned několik velkých skalních domů, ale také spoustu jednodélkových stěn a balvanů. Leze se tu po jemné žule většinou v obrovských plotnách anebo spárách. Častými chyty v poklopených až kolmých stěnách jsou kusy křemene trčící ze skály. V 15 a 200 metrů vysokých stěnách narazíte také na velké šupiny a točité křemenné žíly. Cesty jsou až středně těžké, je jich tu okolo 300 a jen málo z nich je těžších než 5.11. Je tu ale i několik cest 5.13 soustředěných na zdi Spray Wall. Zalezou si tu prostě všichni - poctivý cvakači celkem spoře vynýtovaných cest tu jich mají hned několik desítek těsně u silnice, daleko ďábelštější jsou ale tradiční cesty v nekonečných spárách uprostřed žulových ploten s minikrystalky - tady se bez friendů neobejdete. No, prostě žula, no….Na většině velkých stěn je liduprázdno, více lidí najdete na jednodélkových stěnách, jako je například Spray Wall nebo Pine Cone Dome.


Honza v plotnách Elevenmille Dome na konci 1.délky cesty South Face Direct 5.10b


Baboon Rock


Kempy jsou tu primitivní, tj. jen se záchodkama a studnou. Zato mají ale neopakovatelnou atmosféru, kolem vás se mezi pokřivenými borovicemi válí mohutné balvany, na kterých si můžete třeba zabouldrovat (tohle odvětví se tu teprve odvíjí, borci z Mlýnského vrchu by tu asi zešílely..), vzduchem poletují kolibříci, dole řičí potok, ale i občas nějaký ten přiožralý rybář, nicméně těžko se dá zapomenout na jasné noci, kdy část hvězd na východě zakrývá nedaleká čtyřtisícovka Pikes Peak, zvláště když k tomu ještě cítíte z nedaleké dunící bouřky ozon, který se mísí s vůní právě se smažících steaků a na jazyku se vám rozplývá sladká hořkost plzeňského, které se tu dá koupit v podstatě v každém Liquor Store….

Doporučené cesty: South Face Direct (Elevenmille Dome, 5.10b), Aid Route (Turret Dome, 5.10a), Parr Four (Pine Cone Dome, 5.10a), Teale Tower Route (Teale Tower, 5.11a), Surfing with the Alien (Springer Gulch Wall, 5.11d), Arch Rock Direct (Arch Rock, 5.7R).


Odpočanda u balvanů


Turret Dome


Teale Tower


Springer Gulch Wall



Turkey Rocks, Sheep's Nose



Na sever od Elevenmille Canyonu nedaleko typicky westernového městečka Woodland Park vystupuje z borových lesů (v současné době částečně vyhořelých) několik mohutných žulových monolitů - Sheep´s Nose, asi míly od něj skupina Turkey Rocks - Turkey Tail, Turkey Rock a Turkey Perch. Jsou tvořeny kompaktní hrubozrnnou žulou s krystaly, hranami a kočičímy hlavami (Amíci říkaj kuřecími). Hladké stěny (po bližším prozkoumání připomínají šmirglpapír) jsou rozsekány kolmými spárami všeho druhu - od prstových až po široké komínové.


Turkey Tail


Divizny jsou po borovicích nejvýraznější florou v okolí Turkey Rocks


Jak je z popisu patrné, na nějaký ten nýt tu narazíte jen zřídka, vše se leze tradičně s friendama a vklíněncema. Ruce je nezbytné ovázat nebo si pořídit speciální rukavice do spár, jinak se tu z cest vrátíte na zem s cárama masa visícíma na pařátech…Nohy ale díky tomu všemu drží perfektně. Obtížnost cest se pohybuje od 5.7 do 5.12c, převážně 5.9 až 5.11. Jestli máte rádi lezení v Jickovicích nebo Jizerkách, tady se vám bude líbit, no, letenky jsou teďka ale fakt obludně drahý, dlouho něco nespadlo, že…..


Turkey Rock


Bo Johnson v cestě Ten Years After 5.9, Sheep's Nose


Oblast má jednu nevýhodu. Málem se nám nepodařilo najít cestu k úpatí skal, jsou obklopeny soukromými pozemky, často ani nevíte, že se na některém z nich nacházíte dokud na vás z houštin lesa nevykoukne barák. Není radno pokoušet psi a kulovnice majitelů. Okolní krajina je ale také plná veřejných hub, veřejné květeny a koupat ve veřejném potoce se tu taky dá…Kempovat se dá až o kus dál podél silnice 67 vedoucí na sever z Woodland Parku, jaké jsou ty kempy nevím, spali jsme v Elevenmille Canyonu, okolní příroda ale jasně říká, že musí být v pohodě i kdyby přišla razie FBI…..


Sheep´s Nose


The Garden of the Gods



Surrealistická skalní zahrada z červeného pískovce ležící na okraji města Colorado Springs. Skály jsou součástí dlouhé série pískovcových hřbetů táhnoucích se z Wyomingu až ke Canon City v Coloradu. Jsou zde k vidění a lezení různé hřibovité útvary, jehlany (Montezuma Towers, Red and White Spires) a skalky, které jsou roztroušeny kolem hlavní části tvořené čtyřmi mohutnými skálami - North Gateway Rock, South Gateway Rock, Gray Rock a Keyhole Rock. Jsou vysoké až 150 metrů a některé cesty mají i 5 délek.


North Gateway Rock, převislou stěnou (Middle Tower) ve stínu vede třídélková Triple Exposure 5.12c/d, nejtěžší zdejší cesta


Bezejmenná věž v okolní planině


Všechny tyto paleozoické kamenné výkřiky si však moc nevychutnáte, neboť jsou díky snadné dostupnosti obsypané turisty. Po výkřiku "Mammy, rock climber on the wall!" se maminek seběhne hnedle dvacet a začnou halasně komentovat vaše úsilí cvaknout tu "…zas...nou skobu, kerej debil ji zatlouk takhle debilně, do pr..le…" a přesto, že asi nerozumí, doporučí své ratolesti tomuto sportu se raději vyhnout. Co takhle wrestling nebo US fotbal? Při lezení si tu člověk prostě připadá jako cirkusová atrakce. Samotné lezení je v lecčems podobné lezení na některých našich pískovcích, chyty jsou místy ocukrované a o nejisté pozice na poprášených plotnách a plošinkách není nouze. V něčem jsou však rozdíly - těžší cesty (od 5.10 nahoru) jsou převážně dobře zajištěny nýty a skobami, vlastní jištění je pak nutné v některých klasikách, smyce jsem tu nikoho používat neviděl, zásadně friendy, jako například v cestě West Point Crack 5.8, kterou poprvé vylezly vojáčci US armády, odtud název. Jsou to ale superhrdinové, ti supermani z West Pointu…. První cesty tu nedělala jen armáda, ale hlavně lezecké legendy, jakou byli Layton Kor nebo Jim Dunn. Vůbec první cesty tu vylezl už v roce 1914 průkopník amerického lezení Albert Ellingwood, po kterém se ve Skalistých horách jmenuje kdeco. Řekl bych, že se s jeho jménem jako názvem potoků, hřebenů a komínů setkáte naštěstí častěji, než se jménem amerického národního hrdiny Kita Carsona, masového vraha Indiánů….


A.Ellingwood při prvovýstupu severozápadním hřebenem Mt.Moran, nic lepšího jsem ze sítě nevyhrabal


Jim Dunn


Leze se zde hlavně na jaře a na podzim. V létě se tu díky vedru lézt skoro nedá, chyty, které jsou místy bohatě posypané hnědým cukrem, se po smíchání s potem mění v červenohnědé kluzké těsto….Naivně jsme se domnívaly, že aspoň ve stínu to půjde - šlo, ale stín musel být pořádný, takovým místem je třeba malá soutěska v South Gateway Rock, kde na dvě pěkně vypečené cesty celý den slunce nesvítí - Candyman 5.10a a The Deal 5.11d (nevylezena, ach jo..). Jinak, klasiky jsou v pohodě, občas se vybojíte, ale nakonec to nikdy není problém, jištění je vždycky hromada, hlavně v nich najdete kapsy (huecos), všelijaké díry, spárky a hrany. Některé části oblasti jsou kvůli hnízdění ptáků sezónně uzavřené, v našem případě to byla South Gateway Rock, to jsme ale zjistili až po dvou hodinách lezení na ní, upozornila nás na to dvojka dole na obrázcích, cedule o tom byla pár metrů od nás, ufff, to by byla asi pokutička….


Jared  v klasice North Ridge 5.7 na Montezuma Tower, fotil Oberon


Jared v další klasice West Point Crack 5.8, South Gateway Rock, fotil Oberon


Když vás přestane bavit lezení (mě se to ještě nestalo), můžete se tu prohánět na koních, půjčovné nevím, ale bude asi pěkně mastné, jako všechno v USA tam, kde je větší koncentrace turistů…..

Doporučené cesty: klasiky na obrázcích a Silver Spoon (5.5), Mighty Thor (5.10b), End of en Era (5.8), Cocaine (5.10b), Pig Dreams (5.10b), prý nejtěžší cestou je tu Triple Exposure (5.12c/d).

Celá skalní oblast leží na úpatí jedné z nejznámějších čtyřtisícovek Colorada - kopce Pikes Peak (4300 mnm). Nejznámější je především proto, že se na její vrchol lze dostat autem ($35) i vlakem ($22) a je tudíž obklopena davy turistů. Výhledy z tohoto kopce (dle průvodců prý nádhernými) se nechala inspirovat Katherine Lee Bates k napsání textu děsivé nacionalistické písně Krásná Amerika……


Východní strana kopce Pikes Peak, 4300 mnm


South Gateway Rock


Tenhle hřib jsme soukromě nazvali E.T.



Ne, to není pohled na skládačku z Lega po požití LSD, ale na The Garden of The Gods od západu po celodenním lezení, věže v popředí jsou Montezuma Towers, vlevo Grey Rocks, vpravo vzadu Gateway Rocks


Kde to je: USA, jižní Colorado, Colorado Springs

Jak se tam dostat: Do Colorado Springs z Denveru po dálnici 25, The Garden of the Gods je na západním okraji města, dovedou vás tam turistické cedule. V Colorado Springs na 8. ulici si kupte v obchodě Climbing Club průvodce, bez něj jste ztracení. Přímo na South Platte se dostanete bud´ z Colorado Springs stoupáním po západní silnici 24 po úpatí kopce Pikes Peak nebo cestou z Denveru po silnici 85, v Sedalii odbočte na jih na silnici 67, podél ní už jsou odbočky k jednotlivým žulovým gigantům. Ve Woodland Parku je spousta obchodů, vedle hlavního supermarketu je solidně zásobený obchod Liquor Store, plzeňské tu maj ale docela drahý, lotři….Obyčejný kemp v Elevenmille Canyonu nás vyšel na 10 babek na den, v létě ve všední den jsme tam spali uprostřed divočiny úplně sami, o víkendu se přiřítí dav rybářů, kteří jsou ale docela v pohodě, hodně se tam chlastá....Inu, Amíci jsou v divočině, kde nejsou pod dohledem svých Malých a Velkých Bratrů, jako utržení ze řetězu….

Literatura: vše k sehnání na http://www.globepequot.com/globepequot/index.cfm

S.M.Green: Rock Climbing Colorado, 1995, $25

Ian a Brett Spencer-Greenovi ve stěně Turkey Tail, v pozadí zasněžený Pikes Peak


P.Hubbel: Rock climber´s guide to South Platte, 1998, $17


Bob d´Antonio: Classic Rock Climbs No. 4: Garden of the Gods, 2000, $13


Odkazy: www.climbingboulder.com, www.rockclimbing.com, home.att.net/~stacy.bender, www.gardenofgods.com

Příště: Fisher Towers, Utah

Jan Hajduch   [úpravy] 11:20 08.11.2004

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář