LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Vopravdickej horolezec všude strká prsty, u žen vidí madla, na všem shybne a jeho nejlepší kámoš je friend.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
Buližení (08.03)
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12397
2.Votoček 12356
3.Trojan 12262
Bouldry:
1.Volf 11303
2.Konečný 11275
3.Stráník 10906
Hory:
1.Groš 7855
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324

Výsledky
ČP v bouldru Praha (15.02)
SP v ledolezení Saas Fee (24.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)

Deníčky
5692 lezců
1154775 cest
Nové přelezy:
Růžový Kav 7C+
Skoulou 7b+
Sparťan 7C
Hobit 7C
Big Game 8A/8A+
Boulder-X 7c
Sons Of Si 8a
Neandrtále 8A
Rybanarubu 7C+/8A
Skořápka 8A+

Stěny
DDM Domino - Hronov
Lezecká stěna Kralupy - Kralupy nad Vltavou
Gymnázium M. Koperníka - Bílovec

Prodejny
HUDYsport - Zlín
HUDYsport - Teplice
Rock Point - Smíchov - Praha 5 - Smíchov

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ruce pryč, je posvátná


Přístup ke skalám bývá častým problémem, když se ke sporu s ochránci přírody o skalní stěny přidá i aspekt posvátného území mohou lezci opravdu odtáhnout s nepořízenou.
Pokus Severoamerické organizace United States Forest Service's (USFS) uzavřít oblíbenou lezeckou oblast Cave Rock v Nevadě - se podařilo prozatím odvrátit avšak uzavření (včetně odstranění jištění, kterých se zde nalézá 325) visí nad touto oblastí dál. Záležitost se bude řešit u soudu, kam podala protest organizace zaštiťující práva lezců - Access Fund.
Na skalách Cave Rock, kde se nachází 47 cest (včetně známé cesty Slayer 5.13d Dana Osmana, který i tuto oblast v osmdesátých letech objevil)se leze již hezkou řádku let a lezci se snaží udržovat pořádek.

Bohužel se zdá, že indiánští pohlaváři jsou více zaměřeni proti lezcům, než proti ostatním rušivým vlivům na Cave Rock. A tak rozhodnutí zakazující lezení, vydané USFS v srpnu, (zřejmě v souladu s přáním kmene Washoe, pro které je skála posvátná) zakazuje právě jen lezení, zatímco ostatní outdoorové aktivity, jako je hiking, rybaření a piknikování zůstávají neomezeny,
To že má masiv ve svých útrobách vystřílený čtyřproudý dálniční tunel a před tím než se zde začalo lézt bylo to místo často zneužívané na party pikniky, zřejmě duch hory nepoškozuje tak dramaticky, jako doteky lezeckých rukou.
Mluvčí kmene Washoe, totiž prohlásil, že doteky lezeckých rukou znesvěcují tělo hory, zvláště hrubě pak doteky rukou žen.

Informace přeložena z Rock and Ice.

Cave Rock u  Lake Tahoe, Nevada (foto U.S. Forest Service)

JirkaS   [úpravy] 15:26 17.12.2003Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 o co jde15:52:47 17.12.2003
Myslím že v tomto případě jde spíše o to kde oblast leží a komu patří.Lake tahoe je oblíbeným místem pro lidi z californie pro vodní sporty.A indiani v tom viděj další možnost pro kasina.Na jejich pudě platí jejich pravidla a nejsou daně a tak se perou o každej trochu výhodnej kus země.
Jinak to co děla acces fund v usa je ůžasný.Naposled mne zaujala akce na odkoupení okolí Castletown tower v Utahu něco jak KapelniK pro nás.Bush zde povolil těžbu a tak šla celá plocha do prodeje.V zájmu záchrany vznikla sbírka která ma odkoupit celé údolí.trochu jiné než co děla CHS u nás i kdzž je to asi neporovnatelné.
david
odpovědět 

 Mě ano16:02:25 17.12.2003
Pokud jde o mě, mě ruce lezkyň ohmatávat můžou, takže holky do toho ....
Fugasodpovědět 
 Re: Mě ano08:35:29 23.10.2008
o tebe nejde
kubajsodpovědět 

 Foto dne:
Anatolia
Anatolic, 9-
 Databáze cest:
Všechny cesty (181369)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Paco Patillas 6b Pinares De San Antón
Madlenka 5B Panteon
Mařenka 5C Panteon
Sons Of Sika 8a Coll De Nargó
Povětroň 7+ ČOV-ka
Nově komentované:
Východní Stěna Přímou Varianto VIIIb Suché Skály
Kruškovac 6b Osoje - Čikola
Mundlweg 6a Brela
Komba 8A Mlýnský Vrch
Komba 8A Mlýnský Vrch

 Nově v diskusi:
Re: Lavínová nehoda v Mengusovskej doline | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Lavínová nehoda v Mengusovskej doline | Re: Lavínová nehoda v Mengusovskej doline | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. |

 Nové komentáře:
Re: Je to tak | Grstuluji | 90. výročie od smrteľnej lavíny v NT | tyjo | Re: Škoda té politiky. | Re: Škoda té politiky. | Re: Je to tak | Re: fašismus | Re: Škoda té politiky. | Re: fašismus |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (65)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (26)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (22)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)
Realizace 10? (10)
Will Bosi: druhý přelez cesty Excalibur 9b+ v Arcu (10)
Video: Adam Ondra a jeho flash bouldru El Elegido 8B+ (8)

 Nově v inzerci:
sháním parťáka/čku nebo partu na lezení | Lezečky La Sportiva Maverink vel. 35 | dětské lezečky | duplexy skelety Scarpa | La Sportiva Mandala 39 | VÝŠKOVÉ PRÁCE NASTÁLO V PRAZE 330-480 Kč/hod 64 000 až 80 000/M | Statická a dynamická lana | Black Diamond Helma Tracer Kid | Cepiny | STANOVÉ KOLÍKY Ultralehké,odolné,kvalitní SET 8+1 |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 79 
 Ne 
 51 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.