LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Pod skálou každej rád poradí.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Žebříček
Cesty:
5.Stribrny 11700
6. 11681
7.Mokroluský 11596
Bouldry:
5.Stráník 10681
6.Jungling 10628
7.Popovský 10528
Hory:
31.Šibor 2501
32.* 2430
33.Šmejkal 2338

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)

Deníčky
5717 lezců
1148127 cest
Nové přelezy:
Kein Šlágr 8+/9-
Hradní Spá 10-
Flammenwer 9
Im Auge De 9
Drachentan 9-
Bärentöter 9+
Saxofon Xb
Bijou Cach 8c
Bijou Cach 8c
Dokončená 9+/10-

Stěny
V 16 - Plzeň
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Na Štandu 16: Sylva Talla

Šestnáctý díl diskusního pořadu, půlhodinky se zajímavou osobností ze světa vertikál. Hostem historika a dobrodruha Libora Duška a kameramana a režiséra Tomáše Galáska je himálajista a dlouholetý propagátor alpského stylu lezení ve velehorách Sylva Talla.

Sylva patří ke generaci horolezců, kteří začínali v 60. letech na tuzemských skalkách a pískovcových věžích, ale především v Tatrách, aby v 70. a 80. letech absolvoval průkopnické expedice ve světových velehorách. "Od Messnera jsem pochopil, že rychlost rovná se bezpečnost. Tedy moc dlouho se ve stěně nezdržovat."  Řeč je i o dobových peripetiích, se kterými byly výpravy za socialismu spojeny, a též o kultovním samizdatovém časopise HOTEJL, který se v r. 1990 transformoval v oblíbenou MONTANU.



Borek   [úpravy] 09:22 16.06.2022Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 „Blesky bijí do vrcholků hor.“ — Quintus Horatius Flaccus14:48:18 03.07.2022
V době, kdy pracoval Sylva u firmy Zetor ve Štrasburku, jezdil za horolezeckou partou do Švýcarska kvůli lezeni ve švýcarských Alpách. Pro tyto výlety neměl vízum a tak jsme ho „pašovali“ přes francouzsko – švýcarské hranice. Později po jeho nepovolených výletech se o něm začalo říkat, že je StBák, nevím, kdo s tím přišel, ale najednou nám bylo jasné, proč nemohl použít svůj pas – ten byl totiž asi úřední. Kdo ale nakouknul po roce 1989 do Archivu bezpečnostních složek tak tam nějakého Sylvu Tallu najde s krycím jménem Pamir nebo Radim.
Když jsem se se Sylvou po mnoha letech setkal na jakési akci ve francouzské obci Neuves maison, kde jeho synek ukazoval jak se za středověku zhotovovalo dřevěné uhlí, dal jsem mu otázku: Tak jak to bylo? Připustil, že ten záznam odpovídá pravdě a zároveň tvrdil, že v tomto smyslu pracoval i pro Francouze. Pokládám ho za jednoho z velice zdatných a velkých
horolezců.
Michal Beránek

 Foto dne:
Jarní nedělní odpoledne 27.4.2025 na Kobyle v Českém krasu.
Lom Kobyla
 Databáze cest:
Všechny cesty (183581)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Normální Cesta Po II Hrubá Skála
Koutek III Hrubá Skála
Mikimausoleum VIIc Bělá U Děčína
Z Spára 3 Rokytnice
L´Harmonie 7A+ Fontainebleau
Nově komentované:
Nozdrostrk IXb Suché Skály
Kocour Mikeš 6B Skály U Sosnové
Ich Will Dich 8-/8 Frankenjura
Robitický Kačer 6C+ Sklárna Jih
Krajský Přebor Xb Prachov

 Nově v diskusi:
Poříčí nad Sázavou - hnízdění? | Re: Zapomenute lezky Velka ostrovska stena | Lišta | Re: Zapomenute lezky Velka ostrovska stena | Zapomenute lezky Velka ostrovska stena | Re: Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Re: Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Re: Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov | Re: SP china... | Re: SP china... |

 Nové komentáře:
Re: Vytaz | Vytaz | Re: Máte tam chybu | Re: Máte tam chybu | Máte tam chybu | Re: joNo | Re: joNo | Re: Boží výlet | Re: Boží výlet | Re: joNo |

 Kde to vře:
Zákaz lezení Čtyři palice (35)
Na olympiádě 2028 bude samostatně rychlost, obtížnost i boulder (31)
Adam Ondra: nová cesta za 9a ve Chřibech (23)
Severní stěna Eigeru (22)
Lukáš Mokroluský dal své první 9a: Action Directe ve Frankenjuře (22)
EP v boulderingu Řím, Itálie (20)
Adam Ondra: závod v Praze bude mým posledním svěťákovým bouldrem (18)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (14)
SP v lezení Wujiang, Čína (14)
Zákaz lezení na Kozlovi (14)

 Nově v inzerci:
Zapomenuté lano | Statická a dynamická lana | Jurek Tramp 4 duo | LS Otaki women 38,5 | Sportiva trango gtx | Práce | La Sportiva Olympus | VÝZVA k založení horolezeckého klubu v Jesenici | Evolv Geshido | Cestovní solární panel (Nomad 7+) |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 1774 
 Ne 
 1696 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.