LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když se držíš, nemůžeš spadnout!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály

Závody
SP rychlost Polsko (05.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)
SP rychlost Klagenfurt (AUT) (26.07)

Žebříček
Cesty:
24.Kalvas 10678
25.Jeliga 10634
26.Jungling 10616
Bouldry:
24.Šlapák 9900
25.Nespoutaný 9881
26.Vaňous 9850
Hory:
4.Rojko 7592
5.Skopec 7324
6.Černý 6626

Výsledky
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
Melloblocco (07.05)

Deníčky
5757 lezců
1168141 cest
Nové přelezy:
Jumper 10/10+
Žiletkář Xb
Camp 4 Xc
Ippolito 10-
Rychlá Smr 10-
Stornello 9-
Big Brothe 10
Götz Von B 9-
Thor´s Ham 10-
Akira 10

Stěny
Le Blok - Ostrava 1
Lezecké centrum Vertikon - Zlín
Zimní stadion Kopřivnice - Kopřivnice

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany
Rock Point - NC Šestka - Praha 6 - Ruzyně
Ksport - Třinec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ukončení uzávěry Sušky

Oznamuji tímto lezecké veřejnosti, že počínaje dnešním dnem (23.6.2016) končí uzávěra z důvodu hnízdění na části Sokolí a Střední věže v Národní přírodní památce Suché skály. Po více než padesáti letech se zde opět podařilo úspěšně vyhnízdit sokolímu páru a vyvést tři mláďata.

Sokolí rodina se nadále na Suškách zdržuje, takže ačkoli již opustili konkrétní hnízdní dutinu, je stále namístě zvýšená ohleduplnost ze strany lezců a dodržování co největšího klidu.

Nemám přitom žádné pochybnosti o tom, že se návštěvníci budou chovat stejně (tedy dobře) jako doposud. Bez aktivní spolupráce horolezců s ochranou přírody by rozhodně nebylo sokolům dopřáno mláďata odchovat.

Na rozdíl od měkkých písků, kde začíná lezecká sezóna za dobrých podmínek počátkem dubna, kdy na hnízdě už bývají vylíhlí mladí sokolíci, na Suškách je největší frmol právě v předjaří a časném jaru. Tehdy sokoli tokají, zakládají hnízdo a sedí na vejcích, což znamená z pohledu úspěšnosti hnízdění nejcitlivější období.

Děkuji tedy jménem svým, jménem Agentury ochrany přírody a krajiny i jménem sokolů za dodržování omezujících podmínek všem lezcům a jmenovitě pak Honzovi Kuskovi jako správci oblasti, bez jehož nasazení při vyznačení a údržbě uzávěry a trvalého dohledu by vše bylo mnohem složitější.

Výsledkem je to, že oproti původně zamýšlené uzávěře minimálně do konce června bylo s ohledem na současný stav možné Sušky plně otevřít pro veškeré lezení alespoň o několik dnů dříve.

Ověřili jsme si přitom, že při respektování podmínek je možné vyhovět oběma stranám a pro úspěšné hnízdění i v takto extrémně navštěvované oblasti postačí uzavření relativně velmi omezené části skal.

Přeju pěkné lezecké zážitky.
Jiří Hušek st., AOPK ČR, Regionální pracoviště Liberecko

V prachovém peří při kroužkování, foto J.Hušek ml.

V prachovém peří při kroužkování, foto J.Hušek ml.


Po opuštění hnízda, foto T.Marčík

Po opuštění hnízda, foto T.Marčík

Jiří Hušek st.   [úpravy] 23:42 25.06.2016Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 sušky21:21:55 26.06.2016
Gratulujeme sokolům k vyvedení rodiny a taky lezcům, že počkali. A díky za článek k nedělní kávičce.
hnutí za pozitivní komentářodpovědět 

 ok22:35:28 26.06.2016
Lezecka verejnost dekuje za oznameni.
jx zeroodpovědět 
 Re: ok13:59:52 27.06.2016
Díky! Sokolům ať to lítá a lezcům leze (a nelítá :-)
odpovědět 

 Foto dne:
Brandenburger Haus
Ötztalské Alpy
 Databáze cest:
Všechny cesty (185117)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Les Pichignons 7a Col Des Chevres
Univers De Pierre 6b+ Col Des Chevres
Mehr Technik Als Kraft 7- Frankenjura
Nenax 7b Cittá Dei Sassi
Cibele 6b+ Cittá Dei Sassi
Nově komentované:
Sortez-Moi De La L1 6c+ Ceuse
Quemando Bloques 7b Villanueva De Valdegovia
Himbajs Šůviks 8/8+ Velká
Cloister 7- Srbsko
One Move 7c Sass Beita

 Nově v diskusi:
Nález | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Klasifikace na pisku | Re: Klasifikace na pisku |

 Nové komentáře:
Inzerát | Re: Jirishanca | Re: gratulace klukům | Re: Dia stèna | Jirishanca | Re: Kudla dobrý! | neudělal vostudu!!! | Re: Dia stèna | Dia stèna | nuda |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (86)
SP v boulderingu Praha 2025 (23)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (20)
Film: Adam Ondra a jeho přelez trad cesty Lexicon E11 na flash (12)
Na Nanga Parbat vylezli Marek Novotný a Ondra Hlásný (12)
Pinch od Edelridu (12)
Peakfest - 20.-22. června Jizerka (11)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (10)
Velký skalní pád na Aiguille du Midi v Alpách (9)
V Yosemitech zákazali vyvěšování vlajek na El Capitanu (9)

 Nově v inzerci:
Master 9.7 50m Bicolour (nelezené-nové) | Itálie ferraty a gran paradiso | Ruksak DOLDY Fitzroy 50 černý | Ostaš nebo Křížák | Statická a dynamická lana | Meindl Island MFS 45,5 | Prodám novou Švýcarskou dálniční známku na rok 2025 | Scarpa boty 38,5 | Bouldermatka Ocún Incubator | Prodám dětský univerzální velitelovy úvazek |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1708 
 Ne 
 1959 
 Nevím 
 1220 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.