LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezení je nebezpečný sport!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční Open (11.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)
Novoroční pohárek (25.01)

Žebříček
Cesty:
29.Kolomazník 10444
30.Fajkoš 10416
31.Pelíšek 10397
Bouldry:
29.Vaňous 9328
30. 9328
31.Šolc 9281
Hory:
27.Malý 2820
28.Nehasil 2710
29. 2691

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5683 lezců
1150326 cest
Nové přelezy:
Do Sedel 7C+
Porronya C 7c
Deníček Mo 7C
Zpěv Vánic 8A/8A+
Wave Direc 10
Dusík 10-
Ben A Jerr 8A+
Ben A Jerr 8A+
Amat 8+/9-
Lobo Estep 8a

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Gran Canaria

Detailní info II.

Pevná bizarně utvářená vulkanická hornina všude, kam oko dohlédne, sem tam jezero, ve středu vysoké téměř dvoutisícové hory a pobřeží, kilometry písečných pláží, k tomu teplo celý rok téměř žádný déšť. Není to ideální místo pro lezecké nadšence, zvláště, když střední Evropu sužuje chlad a inverzní mlhy?

Byli jsme se tam podívat, abychom zjistili, jestli je pravda, že na Gran Canarii naleznete pěkný sportovní lezení, nádhernou přírodu, a že zde můžete strávit měsíce lezením klasických více-délkových cest i zaboulderovat v dvou boulder oblastech.
Asi by si těžko někdo dokázal představit lepší místo na zemi.
Je tomu tak skutečně?


Gran Canaria – hornatý střed ostrova (hi res)

foto by © JirkaS


Strávili jsme sice na ostrově jen asi 8 dní a jistě řadu míst jsme neviděli a řadu aspektů nevstřebali a tak jen subjektivně a stručně chci říci, že jsme si lezecký výlet ohromě užili a pěkně si zalezli.
Jeli jsme všichni nachcípaný z inverzního začátku zimy, ale již pouhé první dva dny stačili k tomu, aby v teple (na pobřeží bylo víceméně konstantních 23 stupňů a v horách přes den 17 – 18 v noci kolem 13-14 ) vše přešlo. Oceánský vzduch, nakonec i sám oceán, vyléčily za podpory vitamínů z místních pomerančů všechny naše neduhy. 
Hlavním cílem tohoto tripu proto nepovažuji ani tak lezení samotné, jako prostě procestování ostrova, návštěvu zajímavých míst, free kempování v divoké přírodě, koupání se, s příležitostným polezením v zajímavých oblastech, po zajímavém materiálu. Kdo sem zavítá se sportovními lezeckými ambicemi, mohl by být zklamán, ale lezec s duší objevitele a turisty si přijde na své.



Kemp ve Vargas – betonové skruže chrání stany před pravidelnými větry

foto by © JirkaS



Je to poušť, ale je krásná a výhledy při jízdě vás nutí stále zastavovat, kochat se a fotit

foto by © JirkaS






Průvodce tvrdí, že na ostrově se nachází více než 750 sportovních cest plus jiný, zatím nevydaný, průvodce mapuje možná stovku tradičních více-délkových cest vedoucích na vyšší stěny ve vnitru ostrova s dostatečným potenciálem pro nové výstupy. A na internetu se dočtete o asi dvou zajímavých boulder oblastech.

Tolik shrnutí, ale nejdříve se podívejme na sportovní oblasti.

Sportovní oblasti




Gran Canaria – oblasti z map na Lezci (hi res)

foto by © JirkaS


Fataga Presa

(presa = přehrada)

Nebo stručněji jen Fataga. Vedle La Sorrueda patří údajně k tomu nejlepšímu, co lze, z pohledu skalního lezce, na ostrově najít. Poměrně pěkné do ruda zbarvené stěny, které se nachází v suchém údolí řeky pod přehradou pod osadou Fataga. Je zde asi 90 cest v obtížnostech od 4 do 8b+.
Naleznete zde několik sektorů, z nichž asi dva stojí za intenzivnější popis. Prvním z nich je Palmera sektor hned pod přehradní hrází a je ozdobený krásnými palmami. Cesty v tomto sektoru vedou v kolmých, asi 20 m stěnách. Chyty jsou převážně poličky a různé boční chyty, hrany a sem tam dírka.
Vše je poměrně pevné, i když dost často skála pod expreskami duní. Celkem se nám zde líbilo. Jen to chce si vybírat ty pěkné cesty a ty podivné přeskočit : ).
Dalším sektorem směrem od hráze je celkem nezajímavá hradba nižších stěn s několika lehčími cestami v poklopené až kolmé skále. I zde se najde pár hezkých cest. Posledním, možná nejzajímavějším, sektorem směrem od hráze je Topatras s nejtěžšími cestami ve Fataze a vlastně i celkově na ostrově. Dost cest je zde však modifikovaných, s dolepenými chyty, ale najdou se i celkem hezké přírodní lajny.
Stěny jsou na slunci, proto v teplejším období zde budete mít hic.


Detailní nákres přístupu oblasti Fataga (hi res)

nákres by © JirkaS


Příjezd, přístup:
Z Maspalomas / Playa del Inglés jeďte po GC40 silnicí směřující do hor, do středu ostrova. Na 11km je značená doleva Presa de Ayagaures a Travasur. Když sjedete asi 300m dolů do údolíčka a dostanete se k mostu, tak před ním odbočte doprava na ještě horší kamenitou cestu a po ní pokračujte, až se dostanete k malému domku napravo. Před betonovým žlabem zaparkujte. Pak jen tři minuty pěšky k prvnímu sektoru (Topatras). Lze také auto zanechat na horním parkovišti a sejít dolů po hrázi přehrady. (4 min)


Fataga Presa pohled od spodního parkoviště, stěny jsou po levé straně a začínají sektorem Topatras

foto by © JirkaS



Sektor ve Fataze příznačně nazvaný Palmera

foto by © JirkaS



Místní canárek leze cestu La Virgen, 8a v sektoru Topatras

foto by © JirkaS



Jiný canárek leze cestu Los Tres Monos, 6b+ v sektoru Topatras

foto by © JirkaS




La Sorrueda



Je krásná, palmami a bambusem zarostlá soutěska, s celoročně tekoucím potokem, s mini vodopádky a skalními jezírky, kde se dá případně i smočit tělo. Najdete zde spíše lehčí cesty od 5 do 7c. Hodně cest v šestém stupni a asi tak dva tucty sedmiček, převážně 7a. Stěny nejsou příliš vysoké nejčastěji mezi 15 a 20 m, ale první zklamání je vyváženo zajímavou strukturou skály a variabilitou cest. Klasa ke spíše měkká. Tady se nám líbilo nejvíce a také jsme zde vylezli nejvíce cest.
Ačkoli to není povoleno, je možné zde kempovat (vzadu v kaňonu v bambusovém porostu)  je zde pitná voda vytékající z improvizované hadice ze skály.

Jsou zde sektory Ninja Troll, první ke kterému přijdete a je na slunci celý den
Techo zajímavý sektor s pár cestama vedoucíma střechovitým převisem
Segundo Andén sektor, který je nad sektorem Techo, jakoby v druhém patře, pak pokračuje Fuente sektor, ten je ve střední části s celkem hezkými, i když nepříliš dlouhými cestami (voda vyvěrá přímo pod cestami a bývá zde mokro a na závěr sektor Salón s parádními cestami po děrách. Pak jsou tam ještě dva menší (Charco a Enfrente), ale v těchto posledních  sektorech je méně cest a nejsou tak pěkné.


Panoráma stěn nad La Sorrueda, zatím asi bez výstupů (hi res)

foto by © JirkaS




Detailní nákres přístupu oblasti La Sorrueda (hi res)

nákres by © JirkaS


Příjezd, přístup:
Vydáme se Arinaga a pak směrem do vnitrozemí do Santa Lucia. Těsně předtím, než se dostanete do Santa Lucia minete La Presa de Sorrueda (přehrada) na levé straně, jeďte však až tou další, která je značená na La Sorrueda. Okolo hřbitova (po pravé straně) po klesání ostrá odbočka doprava do vesnice La Sorrueda. Dál přes tuto malou vesnici, kolem domu s pavlačí na polní cestu. Máte-li 4x4, můžete pokračovat až na konec  cesty, když ne je lepší zanechat auto asi 200 m od středu vesnice a pak jít asi 1 km pěšky dolů na dno kaňonu.


Pohled při příchodu do kaňonu La Sorrueda – tady se nám líbilo nejvíc

foto by © JirkaS



Impozantní materiál, jeden z místních boulderů u přístupové cesty

foto by © Jana



Sektor Ninja Troll hned na začátku

foto by © JirkaS



JirkaS leze podle průvodce lehkou zajímavou cestu po hraně Doramas, 6a+, dolní převísek byl celkem vypečený

foto by © Jana




Luxusní plotna v sektoru Salón, La placa del Godo, 6a+

foto by © Jana



Krásný pilíř v sektoru Charco s lehkou cestou, která se jmenuje La Zanahoria, 6b

foto by © Jana




Fataga Piconera


(Maspalomas)
Jsou menší skály, které nabídnou pouhých 25 cest, nejsou zdaleka tak rozsáhlé jako La Sorrueda nebo Fataga Presa, ale jsou o něco blíže k moři, dá se říci přímo nad Maspalomas. Ale jejich dostupnost je asi jejich jedinou výhodou. Chtěli jsme zde něco popolézt, ale nakonec nás odradilo to, že většina cest byla krátkých a trochu divných a i celkově nám připadlo, že to nestojí za to.

Příjezd, přístup:
Od Maspalomas jedete chvíli stejnou cestou jako k Fataze. Poté, co jste projeli kolem v restaurace La Casa Vieja jeďte odbočkou vlevo na kruhovém objezdu. Značeno na Careza (lom). Pokračujte po silnici která vede k lomu kde taky končí asfalt, dále po prašné kamenité cestě asi tak km. Uvidíte nízké stěny na levé straně.





Ayagaures


Prý velmi malebné místo s asi 25 cestami různé obtížnosti, některé cesty mají délku až 30 metrů.

Příjezd, přístup:
Ze San Fernando de Maspalomas, vydáme se na Centro de Salud. Poté, co jste projeli Aquasur se odbočí vpravo na (GC504) k Ayagaures. Po 11 km přijedete do vesnice Ayagaures. Na hrázi se na silnici dáte doleva a po 1,3 km přijedete na k nádrži de Gambuesa. Nechte své auto u lomu, vedle malého domku (s nápisem aqua na stěně). Pěšky asi 15 min podél nádrže až k jejímu konci pak ještě kousek a za chvíli už uvidíte cesty vlevo.

Roque Nublo


Fantastický a jedinečný místo, který by bylo určitě chybou vynechat. To si teda myslí i kvanta turistů, kteří podnikají krátký výstup z nedalekého parkoviště do výšky 1700 m n m třeba jen v žabkách a v plavkách.
Stěny hlavního masivu jsou fantastické a určitě by se zde dalo vyřádit i na několik dní, vedlejší sportovněji laděná stěna je také celkem zajímavá, má však jen několik cest, tak sotva na jeden den zábavy.
Vytáhl jsem nahoru lano a chtěl něco popolézt, ale... Stěna vedle hlavního suku Rogue Nubla mi přišla zajímavá asi jen svou magickou polohou. Jinak je to jen taková skalní ostruha , kde je pár zajímavých cest a zbytek je dost kvakózní. Zajímavá je cesta Metallica, pod tou však proudí davy turistů, exhibicionismus se nedostavil, tak jsme lano ani nevytáhli. Vylézt si na velkou stěnu to by bylo jiný kafe, to mě celkem lákalo, ale zase byla celkem kosa a dost foukalo. To je zde v zimě asi dost často.

Příjezd, přístup:
Přístup je jednoduchý a dobře značený. Pojedete podle cedulí stále na Roque Nublo, když vystoupáte poslední serpentýnu nad Ayacatou tak narazíte na pravé straně na parkáč k Roqua Nuble, tak pro 50 aut. Chce to přijet trochu dříve alespoň dopoledne, jinak nebudete mít kde zaparkovat. Z parkoviště asi 40 min dobře značenou skoro vrstevnicovou cestou k monumentu.


Mystická dominanta se zajímavým více-délkovým lezení a trochou sportovních jednodélek

foto by © JirkaS




Roque Nublo z větší dálky

foto by © JirkaS



Lezení a ostrov je celkem “kinder-friendly” Kristýna to dokazuje

foto by © JirkaS


Roque Nublo

Roque Nublo - ukázka průvodce ofocený ze sešitu v Baru

foto by © JirkaS


Tamadaba


Jsou poměrně pěkné skály, v úžasné přírodě z výhledem jako z letadla na část ostrova a oceán. Nachází se zde velké množství cest, je jich zde údajně více než 350. Množství skalek je situováno na hraně svahu, který je pokryt řídkým borovicovým lesem na severu ostrova.
Klasa je těžká a charakter lezení je velmi specifický, stejně tak jako je specifický materiál, který často tvoří hladké plochy. Technika nohou je zde na prvním místě.
Jedinou nevýhodou je, že jízda sem trvá 2 hodiny. Nicméně to stojí za výlet. V zimním období, se zde může udělat poměrně chladno.

Příjezd, přístup:
Vydáme se směr Tejeda a Artenara. Po několika kilometrech klikatic s úžasnými výhledy projedete osadou Artenara. A pak už jen sledovat ukazatele na Tamabada. Cesta se na konci rozdělí v jednosměrku (okružní cesta kolem hřebenu) na jejíž konci se vydáte doleva na Zona acampada. Po asi 1 km zaparkujete před zchátralým "pionýrským" táborem a sejdete pod něj odkud již vede cesta k jednotlivým sektorům, ke kterým budete muset trochu sestoupit.


Pás stěn pohled na sektor asi Coco

foto by © JirkaS



Místy podivné jištění a všude nezvyklý materiál, klasa těžká, chce to tu více zdomácnět

foto by © JirkaS



Moya


Prý celkem hezká lokalita, nelezli jsme tu, ale z vyprávění víme, že je tu spousta palem. Skála je vyvřelina tuf nebo čedič je prý více ohlazený a s méně stupy. Klasifikace je prý těžší. Je to oblast spíše malá a cest je zde jen kolem sedmdesáti. Oblast se nalézá na jihu ostrova nedaleko Las Palmas. Je trochu hůř přístupná, asi deset minut pochodu pod skály. Celá rokle je zarostlá vegetací a protéká jí malý potůček.

Příjezd, přístup:
Na dálnici, která vede z Las Palmas do Agaete na 15 km po Banaderos, je před Silva mostem cesta značená na "Barranco de Moya". Po cca 1km poté, co projedete kolem obrovské mostní podpory, zaparkujete na levé straně. Pěšky asi 5 minut až do údolí pak se stoupá ke skalám.

Quintanilla


Menší oblast, co se týče počtu cest, kousek za Las Palmas směrem na sever. Skupinka výborně odjištěných skalek, nic moc velkého. Lehčí cesty pro začátečníky.

El Cenobio


Ne příliš rozsáhlá oblast, opět nedaleko Las Palmas. V centrální stěně je pěkné lezení a nejtěžší cesta na celách kanárech, myslím, že ji udělal Steve McClure a je za 8c a jmenuje se Meneo Canario. Vede po té bombastické hraně.

Quintillia

El Cenobio - cesta Antichorra,  7b

foto by © Vendula Coubalová


Candelilla


Menší oblast kousek před Ayacatou. Pohodlně zaparkujete pod stěnami a pak kus do svahu a můžete lézt ve stínu. V průvodci stěny chválí, ale nešli jsme tam, protože stěny kolem nám přišly zajímavější, než ta jediná na kterou se leze.

Salto Del Pero


Opět menší oblast je po cestě, jsou tam delší cesty a spíš těžší. Musí se tam trochu lézt do svahu, ale je to po cestě a nevypadá to vůbec špatně. Nebyli jsme tam, ani jsme tam nikoho nikdy neviděli lézt.

A ještě další a další, postupně se je chystám zanést do map na Lezci.


Klasické cesty



Ayacata


Máte-li zájem o klasické trad lezení pak nesmíte vynechat oblast Ayacata. V centru obce, u silnice, je lezení kavárna/bar, kde mají knihu se všemi cestami pro oblast v okolí. Výhodou je když dokážete se zeptat španělsky, nebo velmi dobře ukázat rukama, protože je nepravděpodobné, že zde budou umět anglicky!
Oblast kolem městečka Ayacata je velmi krásná část ostrova a stojí za výlet třeba i bez lana. Byli jsme se podívat v sektoru Libreria a to je zrovna netypická část Ayacaty, neboť jsou zde borháky odjištěné cesty v jednom asi 40 m pilíři. Netypická proto, protože stěny kolmé nabízejí podstatně dobrodružnější vyžití. Jedná se o více-délkové lezení v kolmých stěnách po vlastním jištění. Materiál je opět vyvřelina avšak kvalitou si nezadá se sportovněji laděnými sestrami.
Průvodce na ni existuje a je to velmi tlustý sešit v kroužkové vazbě, který je bohužel jen k nahlédnutí v baru u silnice v Ayacatě.
V Ayacata a jedná se o pěkné lezení na sluníčku.


Ayacata vysluněný masiv pro pěkné vícedélky

foto by © JirkaS



Ayacata v detailu, vidět jsou dva hlavní sektory, El Pino a Fronton, výška je odhadem více než 150m (hi res)

foto by © JirkaS


Libreria

Ayacata sektro - Libreria

foto by © JirkaS


Boulderingové oblasti



El Berriel


Má to být krásné malé údolí s tekoucí vodou, vodopády a obrovské skalní jezírka v zimě. V létě bývá velmi suché a prašné. Je zde přes 200 balvanů, abyste se neměli nudit. My jsme tam bohužel nedojeli, protože cesta byla dost kamenitá a je to daleko pochod. Podle průvodce na webu to vypadá jako celkem pěkný místo s asi třemi shromáždišti pěknějch balvanů.

Příjezd, přístup:
Z GC1 se při cestě z Maspalomas sjeďte na Bahia Feliz a na Tarajalillo (Carting club - motokáry), pak se vydejte jakoby zpět po GC 500 směrem na Maspalomas / Mogán. Na první autobusové zastávce na pravé straně, naproti Bahia Feliz se polní cesta, která vede pod dálnicí tunelem. Pokračujte až 1300m minete malou osadu rozkládající se napravo. Dolů sjezd pak doleva (blbá cesta) a po 1400 m minete vodárnu. Pokračujte další 800 metrů do konce cesty, kde můžete zaparkovat. Procházka pak až k balvanům.

Chira


Bouldrování by se mělo odehrávat u krásného jezera, ale víc nevím, jen že je to údajně delší cesta.


Lezecké stěny

(překližky)
Vnitřní lezecké stěny nalezneme v Las Palmas, Telde a v Maspalomas, nebyli jsme a sotva kdo tam asi z cizinců zavítá.

Logistika:



Potraviny a voda:
Nakoupit je možné v asi ve třech velkých supermarketech Al Campo, Carrefour a menší obchody HipoDyno. Ceny jsou asi jako ve Francii nebo ve Španělsku. Voda kterou budete nutně potřebovat, stojí 8 l asi jedno Euro, bageta 60-70 centů, mléko pod Euro. Levné jsou banány a pomeranče a benzín. Lezecký věci (průvodce tam neměli) lze nejlépe sehnat v Decathlonu v Telde asi 10 min autem od letiště. Zde seženete i plynovou bombu. (Campingas)

Klima:
V prosinci jsou naprosto běžné teploty mírně přes dvacet stupňů. U moře 24 v nejvyšších horách i o deset méně. Ve Fataze a v Sorruedě bylo vždy na lezení jen v tričku, i když byly stěny ve stínu. V horách teplota klesá, extrémně i o deset stupňů, ale stále to může být super pro lezení na slunci, ale hlavně za bezvětří, pokud fouká a fouká ve vyšších polohách často, za chvíli začnete prochládat.
Moře mělo něco kolem 19-20 stupňů.

Kemp bivak:
O tomto bych se chtěl více rozepsat. Kouzlo pobytu na tomto ostrově může tkvět v tom, že je zde v horách několik kempů, které jsou dokonce zadarmo. Jejich seznam lze nalézt na stránkách odkaz dole. Je třeba vždy dopředu zažádat, o který to kemp máte zájem a pak následně se pro povolení stavit v Las Palmas. Je to procedura, která vám zabere půl dne, ale je celkem bezbolestná (nečeká se, přijdete k okýnku, ukážete mail, o ni o vás ví a dají vám glejt pro případnou kontrolu při kempování. Nás za celý pobyt nikdo nekontroloval, byli jsme v kempu celou dobu sami a měli Gran Canarské hory jen pro sebe. Kromě nich je zde možnost se ubytovat téměř v nevyčerpatelném množství apartmánů, hotýlků a hotelů. A na pobřeží je i několik dalších kempů. Jednu noc před odletem jsme strávili v kempu Vargas ( 1 osoba se stanem – 5,50 Euro a každá další osoba 3,70 Eura/ noc). Celkem fajn kemp, kousek od moře, ale pláž balvany.

Průvodce, mapy navigace:
Nový průvodce vyšel tento rok a je poměrně kvalitní publikací. Průvodce na Gran Canaria
Je z roku 2011 a v popsaných oblastech nebudete tápat a i přístupy jsou vcelku srozumitelné. Jsou zde popsány jen sportovní cesty.
Rozhodně je dobré mít podrobnou mapu ostrova, nebo GPSku.



Kemp v horách

foto by © JirkaS



Lezecká stěna v Maspalomas

foto by © JirkaS



Santa Lucía jedno z mnoha romantických městeček v horách

foto by © JirkaS



Tip:




  • Vařič jsme si vzali z domova a menší bombu zakoupili za 3,90 € v Decatlonu v Telde. Kde lze koupit i nějaký věci na lezení.
  • V případě, že si vyberete jedno z několika letišť s přímými charterovými lety (většinou Německo, my jsme letěli z Karlsruhe) můžete se s cenou letenky dostat až někam ke 30 Eurům za zpáteční letenku.
    Parametry naší cesty vypadaly takto: zp. letenky (dva dospělí a jedno 5 let dítě) - 107 Euro, batoh 15 kg tam a zpět– 40 Euro, půjčení auta na týden - 110 €. (benzinu projeto asi za 30 Euro), kemp nula, (jen jedna noc ve Vargas 9 Euro), potraviny (nic jsme nevezli z Čech) asi 70 Euro na týden, cesta do Karlsruhe, 70 Euro parkovný 33 Euro. Celková cena 460 Euro pro tři lidi sakum prdum.
  • Zmíním poslední aspekt, a sice děti, byla s náma naše Kristýna a dalo se to zvládnout perfektně, ve většině sportovních oblastí to bylo pro děti bezproblémový, přístupy nejsou dramatický, kempování děcka milují.

    Varování:
    Gran Canaria je ostrov velmi malý přesto je dobré nepodceňovat vzdálenosti. Průměrná cestovní rychlost je zpočátku asi tak 40km/h. Po několika dnech si zvyknete a budete se pohybovat v serpentýnách trochu rychleji, avšak zvracecí pytlíky s sebou.
    Je dobré nepodceňovat ani kvalitu cest pro auta, hlavní asfaltové tahy jsou výtečné, avšak řada cest je kamenitých a někdy ve špatném stavu.


    Skály kolem Roque Nublo (hi res)

    foto by © JirkaS

                     

    Zdroje:

    Nejlepší stránky o grankanárských oblastech z hlediska průvodců Topatras Club aktivní stránky GranCanárských lezců Climbcanarias.com
    Stránky Národního parku pro žádost o kemp Seznam kempů (španělsky)




  • JirkaS   [úpravy] 22:19 22.12.2011Tisk 

    Reklama:


    Související články:

    Komentáře

         
    ...nové příspěvkyNový komentář 

     dik09:21:56 22.12.2011
    dik za pekny clanek, chystame se tam zacatkem brezna, toz jsi me pekne naladil:-). Ty ceny letenek jsou fakt blaznive, z bratislavy stoji zpatecni cca 2500,-
    fotonodpovědět 
     Re: dik09:48:45 22.12.2011
    na tyu letenky pozor. Za 2500 je to vetsinou spatne a cena se docela zahadne vysplha az na tech 5k - coz uz je normalni...
    judovanaodpovědět 
      Re: dik10:51:48 22.12.2011
    je fakt, ze po zaplaceni vsech poplatku, zavazazadel navic a jeste nejakych nadstandardnich veci se cena zpatecnich letenek dostala na 15000 pro 4 lidi...
    fotonodpovědět 
       Re: dik11:07:38 23.12.2011
    Asi letíte s Ryanair - tak si dejte pozor na váhu zavazadel a rozměry příručního zavazadla. Z Blavy nám dovolili váhu kilo nad, při cestě zpět už jen půl kila nad zaplacenou váhu. Na obou letištích jsou u přepážek Ryanairu zavile přebalující lidé. Na cestě zpět si několik lidí muselo připlatit za nadrozměrné příruční zavazadlo (nacpali tam přebytečné věci z hlavního zavazadla a už se to nevlezlo do té jejich konstrukce). Chce to také nechat si časovou rezervu na to přebalování. A ještě malý podraz - na jedné přepážce nám vážilo kufr na 15,5, ale u R. na 16...
    o..odpovědět 
        Re:ryanair12:52:52 24.12.2011
    S Ryanairem je to různý. Když jsem třeba letěl z Blavy na Gran Canarii nebyl vubec problem s mým 22kg batohem. Ale to co předvedly slečny na checkinu teď při cestě zpět, to bylo neuvěřitelný. Plačící holka sedící na zemi naprosto hotová z ženské od Ryanairu, která na ni ječela, brutálně ji deptala, no byla naprosto nepříčetná. Jo no, maj levný letenky, tak vydělávají na všem okolo. Ale ty scény kolem toho...
    A taky ta dvě kila, co měl kamoš navíc ve velkým báglu tentokrát neprošla.
    máraodpovědět 
         Re:ryanair21:45:35 02.01.2012
    Ryanair je hodně drsný vyplatí se vážit, měřit a hlavně nechat si rezervu.
    Minule jsem měl štěstí, jak to bývá batoh byl zpátky 2x větší. Prošel jsem, ale za mnou už připláceli 40 euro.
    Michalodpovědět 
     Re: dik13:02:40 24.12.2011
    Ahoj Jirko. Moc pěkný článek. Z tvého popisu to zní jako opravdový ráj. A musím říct, že je tomu opravdu tak. Každopádně pro lidi, co sem jedou na týden dva. Je pravda, že oblastí je zde relativně hodně, ale zdaleka ne všechny stojí za návštěvu. Můj osobní výběr je Fataga, Sorrueda, Tamadaba. A Roque Nublo stojí za to.
    K tomu boldrování, když jsem kdysi hledal na netu, vyjelo mi taky jen neznámá Presa de Chira a Berriel. Co si ale místní nejvíce pochvalují tak jsou bouldery kolem silnice vedoucí z Mogánu směrem do hor. Pěkný matroš, šetrný na ruce, krásné prostředí, dost kamenů všech velikostí. Každý rok se zde koná Moganbloc. Ročník 2012 bude 9.-10. března. Jste srdečně zváni :)!
    maraodpovědět 

     Díky10:11:47 22.12.2011
    Ahoj
    Díky za super článek, byli jsme tam na svatební cestě před 5 lety, ale spali jsme normálně v hotelu. Protože nebyl průvodce, tak jsme to hledali vše přes net a dostali jsme se jen do několika oblastí.
    Byli jsme tam na konci září a někde se falt lízt nedalo kvůli příšernýmu vedru. Zajímalo by mě jestli jsou takové kempy aji na Tenerife protože si myslím, že je lezecky zajímavější.
    Radimodpovědět 

     foto10:30:10 22.12.2011
    Lidi prosím vás... mějte v sobě aspoň trochu soudnosti a když ty fotky neumíte upravovat tak je radši neupravujte vůbec. Radši se naučte dobře fotit a používat mozek. To dopatlané nebe a bílá aura okolo stromů a skal je otřesná. Nevím kdo vám vymyl mozek s tím že nebe musí být vždycky temný a "dramatický". Pak vytváříte takovýto softwarový paskvily i z fotek který jsou stejně jen dokumentační.
    pepaodpovědět 
     Re: foto10:54:25 22.12.2011
    Pepo. Kolem posvátné hory Roque Nublo se vytvořila aura, no a co!? Jak mi potvrdili domorodí obyvatelé, je to zde pravidelným jevem. Je to také běžným jevem pozorovaným u jiných sakrálních objektů, přestože řada lidí - popíračů tomu nevěří. Někteří jdou tak daleko, že i retušují na fotografiích, tak k tomu se já, byť foto amatér, zásadně nesnižuji.
     jirkasodpovědět 
      Re: foto11:03:42 22.12.2011
    V tomto případě se však nejedná o posvátnou auru, ale vysvětlení je daleko prozaičtější: za jednou věží zapadá slunce, mezitímco za druhou vychází měsíc;)
    honzaodpovědět 
      Re: foto12:09:14 22.12.2011
    Aura?? Spíš nepovedený pokus o HDR fotografii;)
    Mottomodpovědět 
       Re: foto12:40:37 22.12.2011
    Mottom je jen další popírač.
    Steveodpovědět 
     Re: foto - kanáry13:01:12 22.12.2011
    Hele pepo, v praze probíhá tradiční vltavský vánoční plavání - nechceš se zúčastnit a udělat si taky pár fotek? třeba trochu vychladneš..:)
    Díky Jirkovi za fajn reportáž s fotkama, ale i tak radši šoupnu do letadla serfa. Kanáry jsou pro nás - neumětely- serfařský peklo na zemi. Ještě teď mě pálí nohy od lávy a rybích kousanců, v uších doznívá zvuk lámajících se stěžňů a trhání plachet..
    A.odpovědět 

     JirkaS umí10:32:37 22.12.2011
    Krása mít takto všechny info na hromádce
    Torousodpovědět 
     Re: JirkaS umí11:28:56 22.12.2011
    Na Kanáry by mě nikdo nedostal. Před dvěma lety jsem se dozvěděl, že se tam leze, nebyla by to nuda a že by to tedy asi šlo. Teď je jasné, že tam jednou pojedu.
     martanodpovědět 

     skobám zdar10:47:05 22.12.2011
    5bA0, 5bA2 - sympatickej přístup ke klase.
    honzaodpovědět 

     Díky13:43:43 22.12.2011
    Díky Jirko za parádní report. Asi před měsícem jsem právě nad tímhle ostrovem přemýšlel, jelikož to mám z Vídně do Bratislavy co by kamenem a letenky jsou fakt levný, ale netušil jsem co mě tam čeká. S tvými informacemi už se tam začínám pořádně těšit:).
    Pólodpovědět 

     paráda21:19:28 22.12.2011
    jen se sbalit a jet
    Papoušodpovědět 

     z Prahy?22:18:49 29.12.2011
    z Prahy se létá nějak divně. strávil jsem s hledáním jen 5 minut, ale našlo mi to v březnu na týdenní zájezd  jen šílenou cestu s přestupy, celkem kolem 21h na cestě..a ještě navíc čas odletu příletu  +- 2 dny
    torousodpovědět 
     Re: z Prahy?11:20:47 30.12.2011
    Pro levný let se musí do Německa a ještě nejlépe na nějaký menší nízkonákladový letiště. Je to asi poplatkama, který mají malý letiště menší a tudíž je preferujou nízkonákladové společnosti s charterama.
    (Karlsruhe-Baden Baden, Memmingen, Frankfurt Hahn (všechny bohužel tak +/-400 km od hranic)
    Střední letiště odkud lze letět ještě za dobrou cenu jsou (Nurmberg, Dražďany Lipsko, Erfut)
    Větší pak Berlín, Mnichov, Frankfurt - větší poplatky, ale na častých přímých linkách se dá najít i levnější let, ale spíš na delší vzdálenosti.
     jirkasodpovědět 

     Pár info21:54:37 02.01.2012
    Mapu ostrova si kupte u nás, v půjčovně dostanete krásné omalovánky, ale na ježdění po ostrově moc nejsou. (Pozor na GoldCar, dost nás natáhli.)

    V článku chybí kapitola pivo a víno. Pivo v obchodě 1 litr za ečko (chlazené dražší!). Víno to je nádhera - od 2 euro za láhev docela slušného vína.

    Ubytko se dá sehnat od 8 euro.

    Jídlo něco je levnější něco stojí více než u nás. Dokonce v hospodě se dá najíst za podobné peníze jako u nás. Některé Čínské hospody mají jednorázové vstupné 6-8euro a pak můžete jíst do prasknutí (švédské stoly).
    Michalodpovědět 

     Nocování v přírodě20:50:40 03.01.2012
    Ahoj, za pár týdnů vyrážím s přítelkyní na Gran Canaria a chtěl bych se zeptat, jak jste řešili spaní. Všude jsem se dočetl, že se tam nikde nesmí spát volně v přírodě. Když bych chtěl vyrazit na několikadenní přechod, tak jak to mám řešit? Ještě by mě zajímalo rezervování kempů přes web. Na té jejich stránce si můžu vybrat tři různé kempy. To znamená, že pak můžu spát v jakémkoliv z nich, nebo mi dají povolení na jeden z nich? Dík za info... Karel
    Karelodpovědět 
     Re: Nocování v přírodě13:29:02 04.01.2012
    Protože jsme žádali jen o jeden na týden (pro tři stany a jeden záložní pro případ, že ten první bude obsazený) tak nevím, jak by to bylo v tomto případě, ale troufám si odhadnout, že tak jak to popisuješ, by to mělo také jít. Prostě se s nima domluvíš při převzetí toho povolení. Tam se to ještě dá asi změnit.
    Pokud se budete pohybovat bez auta a jen dva tak bych si ani se spaním na divoko nedělal zas takovou hlavu. Myslím si, že když se člověk někam na noc uklidí a pak ráno to sbalí, tak je to v pohodě. Místní lezci spí pravidelně v oblasti La Sorrueda. My jsem žádnou kontrolu za celý pobyt ani nezhlédli.
     jirkasodpovědět 
      Re: Nocování v přírodě18:45:42 14.01.2012
    Ahoj, pěknej článek, prosim tebe, k vařiči, jakej jste měli, respektive, já mám campingas, modrý kartuše na bajonet, jsou tam k dostání?Díky.J.
    jirkaodpovědět 
       Re: Nocování v přírodě22:04:57 16.01.2012
    Jo ty tam měli v Decatlonu v Telde, tj. kousek od letiště.
     jirkasodpovědět 
     Re: Nocování v přírodě14:42:07 12.03.2012
    No, taková pohoda se spaním na tábořištích to zas není. Akorát jsme se vrátili. Docela tam prudí a kontrolujou povolení. Chce to vypadnout před osmou, pokud ho nemáš. Taky jsme zjistili, že některá tábořiště uvedená na internetu jsou jen formálně určená hnusná místa, kde se slušně kempit nedá. Další jsou za řetězem, kterej otevřou po dohodě. Povolení jsme bohužel neměli, protože jsme nebyli schopni si dopředu říct, kde budeme spát. Toto ovšem platí pro autaře. Se stanem při přechodu lze podle mě spát kdekoliv, třeba schovaní kus od tábořiště.
    Kláraodpovědět 

     Aktuální - hotel - koupání +lezení12:16:22 27.01.2013
    Byli jsme 10 dní  v lednu 2013 - cena hotelu na Playa del  Ingles + polopenze cca 15 tis/os z Drážďan, půjčení auta - CICAR - 14,5 E za den - solidni jednání - záloha 18 E na benzin bez řečí vrácena.
    Navštívené oblasti - lezeny cesty 6 b - 7a+
    hodnocení - max 5 hvězdiček
    Tamadaba - xxxx - ale z Playa del Ingles 2,5 hod serpentin + 15 min pěšky, 1x to určitě stojí za to, vybrat den bez mraků nad horami
    Fataga - xxxx - dojezd cca 30 min + 10 min pěšky
    Ayagaures - xxxxx - romantické, dlouhé a hezké kolmárny, 30 min + 40 min pěšky, romantický je přístup po vodovodním potrubí nad přehradou a korytem vyschlé říčky

    Skvělá volba pro ty co chtějí kombinovat koupání + lezení + obžerství na hotelu.

    Ve větrné dny lepší přejet na koupání směrem na Puerto Rico.

    Véčaodpovědět 
     Re: Aktuální - hotel - koupání +lezení22:17:16 27.01.2013
    Začátek roku byl na GCanaria nešťastný, četl jsem, že místní známý lezec se zabil v Ayacatě. Lezli vícedélky a slaňovali za tmy a měl asi nestejně dlouhý konce.
    Jirkaodpovědět 
     Re: Aktuální - hotel - koupání +lezení22:17:50 27.01.2013
    Díky za info.
    Steveodpovědět 

     Foto dne:

    Die Nordkante, 7c+
     Databáze cest:
    Všechny cesty (180823)
    Top cesty v ČR
    Top bouldery v ČR
    Nejnovější cesty:
    Nasenbär 6C+ Bahratal
    Il Ballo Delle Zinforgne 7a Ticino
    L’equilibrista 7a Ticino
    Fessura Leuthard 6a Ticino
    Porronya Cruz 7c Coll De Nargó
    Nově komentované:
    Franzmann VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
    Deseo 7c+ Mula
    Poro Rat L1 7a+ Brontallo
    Capitan Sardina 6c Desplomilandia
    Der Nihilist 8A+ Zillertal

     Nově v diskusi:
    Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Nový průvodce na Súľov | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) |

     Nové komentáře:
    Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Michvocíková | Toto si žádá lepší PR | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... |

     Kde to vře:
    Donald Trump chce přejmenovat Denali zpět na McKinley (91)
    Honza Štípek se zařadil mezi české 9 áčkaře (41)
    Manaslu ski 2024 (40)
    Film: Adam Ondra u Jany Švecové a spolu v bouldru Terranova 8C+ (33)
    FT: S pomocí plynu xenon lze zkrátit výstup na Everest na týden (30)
    Ikonická lezecká oblast "The Zoo" byla uzavřena (11)
    Lezkyně Eliška Adamovská ukončila kariéru (9)
    Ondrova hvězda (9)
    Salzburskou cestou na Watzmann, (8)
    Dotek absolutna Diny Štěrbové (4)

     Nově v inzerci:
    185cm TOP skialpy Blizzard Zero, Stöckli Stormrider | Lezečky Triop RAP 37 | bezplatná a legitimní půjčka od soukromé osoby | Rychlá a legitimní půjčka od soukromé osoby | Mechanical Advantage | Wadi rum průvodce | Krosna DOLDY PUMORY 75 | Boty La Sportiva TX4 Evo Gtx | Kouba Manta set 1-6 | Batoh Deuter Aircontact lite 50+10 |

     Anketa:
    Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
     GPS a mapové aplikace 
     1014 
     Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
     928 
     Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
     778 
     Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
     820 
     Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
     668 

     Návody:
    Jak psát na lezce ...
    Lezecké mapy

     Partneři:
    Treking.cz
    Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

     lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.