LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Zaber! A trochu výraz při tom!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
Basecup 2025 (11.10)
SP paralezení Laval FRA (25.10)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Routes:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Boulders:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11025
Mountains:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5814 climbers
1185943 routes
New records:
Doldy Bast 9
Aegialis 7c
Soukromá V Xc
Offshore Xb
Krize Stře 7C+
Jizerský D 8A
Skřítkův D 7B+/7C
Megalodon 8A+
Armáda Spá 8A
Kursk 7C+ tr

Stěny
Boulder Klub Pentagon - Tábor
Bongo Brno - Brno
ZŠ Dukelská - Příbor

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Futurum - Ostrava 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

IFSC schválilo nový formát lezeckých závodů pro olympiádu

Adam Ondra ho vítá jako nejrozumnější řešení situace

Valné shromáždění IFSC schválilo nový formát lezeckých závodů pro olympiádu s medailemi za kombinovaný výsledek v lezení na rychlost, v boulderingu a lezení na obtížnost. Oznámilo to vedení IFSC. Adam Ondra to přivítal jako nejrozumnější řešení současné situace.

Podle zveřejněné tiskové zprávy budou 2 sady medailí pro muže a ženy, startovat bude 20 mužů a 20 žen. Pořadí v kvalifikaci i ve finále (kam postoupí 6 nejlepších) se bude počítat vynásobením výsledku z každé ze tří disciplín, dle pravidla čím menší skóre, tím lépe.

Příklad výpočtu rankingu závodník AAA a závodník BBB (při možném stejném skóre rozhodne, kdo z nich byl vícekrát v disciplínách lepší):
příklad rankingu


Schválený prozatímní návrh pravidel, který večera zveřejnila Mezinárodní federace sportovního lezení IFSC na tiskovce po sobotním zasedání valného shromáždění v Kanadě, je zde:
Sport Climbing Olympic Format

Tato pravidla by se měla uplatnit už na letošních závodech Světového poháru 2017 a pak také před Olympiádou v Tokiu 2020, i na Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires 2018.

Podle svého vyjádření pro Lezce Adam Ondra, který kombinovaný ranking kritizoval, rozhodnutí přivítal s tím, že je to asi nejrozumnější, co mohla IFSC vymyslet. Podle Adama je dobře, že se bude v obou částech závodu závodit ve všech disciplínách.
Jedním z původních návrhů totiž bylo, že by se v kvalifikaci závodilo jen v rychlosti a až finalisté by se utkali v boulderingu a obtížnosti. To Adam kritizoval, protože do finále by postupovali závodníci, kteří v boulderingu ani obtížnosti nejsou mezi nejlepšími.
Specialisté na rychlost budou mít nyní malou šanci na úspěch, protože nikdo z nich v boulderingu a obtížnosti zatím nevyniká. Aby se dostali finále, musejí uspět minimálně ve dvou disciplínách.
Podle Adama, pak ve finále bude nakonec rozhodovat, jak se poleze rychlostní cesta, a tak bude i pro něj rozumné rychlost potrénovat.

K olympijským hrám v Tokiu v roce 2020, kde bude poprvé i sportovní lezení, se Adam vyjadřoval např. loni v listopadu, kdy kritizoval navrhovaný formát lezecké trojkombinace, ale tehdy řekl, že o bojkotu olympiády už neuvažuje.
„Jsem rád, že lezení bylo konečně zařazeno, nicméně s formátem soutěže, tak jak byl stanoven, nesouhlasím,“ uvedl tehdy. Hlavní problém viděl v kombinaci třech disciplín, kdy bylo k lezení na obtížnost a boulderingu připojeno ještě lezení na rychlost. Právě to šlo proti Adamově filozofii a s jeho zařazením nesouhlasí. „Lezení na rychlost nemá z mého pohledu nic společného s lezením jako takovým. Lezci při něm pořád dokola trénují to samé. Chybí tomu kreativita běžného lezení. Navíc je to úplně jiná disciplína než lezení na obtížnost a bouldering, které jsou právě o kreativitě v předem neznámé cestě,“ vysvětloval.
Problém byl i v tom, že takovéto trojkombinaci se momentálně prakticky nikdo na světě nevěnuje. I proto podle něj nebude mít olympijský závod v této podobě mezi lezeckou komunitou největší prestiž. Formát je ale olympijským výborem podle všeho daný, a minimálně první olympiáda by tedy měla proběhnout v této podobě, uvedl tehdy.
„Pokud se rozhodnu usilovat o nominaci a olympijský úspěch, bude to znamenat spoustu změn, protože půjde o jiný druh přípravy než doposud. I když jsem chvíli uvažoval o bojkotu právě kvůli formátu soutěže, myslím, že bych tím nic nedokázal. Je to ale ještě daleko a je tam zatím spoustu otazníků, například jak se bude na OH nominovat a jak se výkony ze tří disciplín budou sčítat,“ uvedl v listopadu 2016 Adam.
Viz: Adam Ondra leze Dawn Wall na videu Heinze Zaka +Adam o 9c, olympiádě i sportovci roku


Valné hromadě IFSC v kanadském Quebecu předcházely semináře IFSC:

sth   [úpravy] 14:19 12.03.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Je rozumné násobit?13:04:31 13.03.2017
Když bude AAA např. 2., 2. a 4., bude mít skóre 16. Když bude BBB např. 1., 7. a 2., bude mít skóre 14. Vyhrává BBB jak na skóre, tak na počet lepších umístění. Kdyby to bylo součtem, AAA by měl skóre 8 a BBB 10, vyhrává AAA. Jinak taky AAA byl poražen pěti soupeři, BBB sedmi soupeři. AAA má průměrné skóre 2,66 a BBB 3,33. Nebo ještě BBB ač jednou zcela propadl, vyhrává.
Nemáte někdo nějaké argumenty, proč je násobení lepší než ostatní možnosti?
o..odpovědět 
 Re: Je rozumné násobit?13:42:11 13.03.2017
Nevím, proč je lepší, ale násobení vyzdvihuje jedince, kteří se alespoň v 1 disciplíně umístí hooodně vysoko proti "průměrnému" zavodníkovi, který má vyrovnané výsledky, ale nevyhrál. Např. pokud AAA skončí 1., 2. a 13, má součin 26 (součet 16), zatímco BBB, který je 3x 3., má součin 27 (součet 9). Takže celkovým vítězem se velmi pravděpodobně staně někdo, kdo alespoň 1x vyhrál (např. kombinace 1.,4.,5. nebo 1.,4.,6. je pořád lepší než 3x 3).
syslikodpovědět 

 Foto dne:

 Databáze cest:
Všechny cesty (187601)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Soukromá Vichřice Xc Bezděčín
Ježek 6A Osvětimanské Skály
Šůrka VIIc Škrovád
Aufwarmer 4 Müglitztal
Povrchní Sledování 6A Tisá - Modřín
Nově komentované:
Vlnová Dálka 7B+ Vysoký Vrch
Bolting Addiction 7c Kalymnos
7c Napravo 7c Kalymnos
Ocel A Olovo 9-/9 Srbsko
Oáza Klidu 9- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Terka je bůh | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | trapný | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: Janja ... | Podepsáno | Re: Inu | Re: Inu | Re: Inu | Inu | Janja ... | Re: Jurčenko | Re: Nechceš to do trenek | Re: Nechceš to do trenek |

 Kde to vře:
Secret Spot Bouldering 2025 (120)
MČR v boulderingu (57)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (28)
Mára Holeček a Radek Groh vyrazili do Nepálu na Cho Oyu (8188 m) (18)
Alex Honnold se chystá na free solo na mrakodrap Taipei 101 (16)
Adam Ondra vyhrál Rock Master Duel 2025 (11)
Wetterhorn - 3690 aneb traverz k pohledání (10)
Rock Master KO boulder vyhráli Yannick Flohé a Janja Garnbret (7)
MČR v boulderingu - semifinále a finále (6)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (5)

 Nově v inzerci:
Dětské lezečky Simond | Expresky | Lezečky Evolv Zenist Pro LV vel. 44 | Singingrock Rama | Fiat Talento | Statická a dynamická lana | Ocún Sigma 11,5 UK | Scarpa Maestrale RS Zdarma | Suunto vertical solar | Tatry poslední týden v Říjnu |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1394 
 50 dní v divočině 
 939 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1227 
 Andrea 
 992 
 Ashima 
 806 
 Barkley Marathon 
 835 
 B.I.G. - světové prvenství 
 866 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 764 
 Gálfy - Horský život 
 719 
 Jak se staví ledovec 
 705 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1021 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 853 
 Lezci z Manína 
 862 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 764 
 Operace Nos 
 854 
 Plamen nikdy nezhasne 
 745 
 Pohlednice z konce světa 
 977 
 Pomíjivost ledu 
 737 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 770 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 762 
 Rhapsodia Corcontica 
 761 
 Sama 
 915 
 Šampioni zlatého údolí 
 854 
 S lyžemi v oblacích 
 988 
 Tenaya Traverse Challange 
 844 
 Tenkrát na východě 
 994 
 Velká alpská silnice - 73 
 798 
 Za oponou velehor 
 985 
 Zápasník Dee Dee 
 829 
 Životní výprava 
 880 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.