LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kdyby tu tak byl Boriš! Ten umí po skalinách!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
SP paralezení Laval FRA (25.10)
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11150
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5817 lezců
1186080 cest
Nové přelezy:
3éme Millé 7c
Rififi Au 7b
Pláč 7C/7C+
Dreamcatch 8B+/8C
Debout Les 8a
Kristallo 7C
Unt'n Ban 7C
Duch Bez T 8A
Klukovský 8A+
Pedrův Smr 10-

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Harald Berger by dnes slavil narozeniny

smHorský vůdce a známý sportovní lezec Harald Berger  se narodil 31. 10 1972 v Linci. Zahynul 20. 12. 2006. 







Harald Berger, sportovec úspěšný zejména v ledovém lezení, ale i v mixech (mimo to rovněž provozoval na špičkové úrovni např. paragliding), byl trojnásobným držitelem titulu mistr světa v ledolezení, ale i skvělým skalním lezcem. V minulosti působil i na našich pískovcových skalách. Do povědomí širší české lezecké veřejnosti se dostal zejména madagaskarskými vícedélkovými prvovýstupy, které absolvoval Tomášem Sobotkou a Ondřejem Benešem z Dolní Žleb company.



Hari Berger v cestě Shortcut 7c+, Tsaranoro, Madagaskar

foto z archívu Lezce by© Ondra Beneš


Harald zahynul 20. 12. 2006, když se na něj ve 14.15 zřítila ledová jeskyně u Hintersee (Flachgau), a přibližně 150 tun ledu pohřbilo Haralda pod sebou.

Web climbing.de tehdy uvedl, že v okamžiku nehody Hary bouldroval cca 3 m nad zemí a vše nasvědčuje, že otřesy od zasekávaných zbraní se rozběhlo zřícení celé klenby, která jej zavalila. Je ale také možné, že byl pouze v nesprávný čas na nesprávném místě, a ledová jeskyně by se zřítila i bez lidského zásahu.
Ani okamžité nasazení hasičů, horské služby a policie nemohlo Haraldovi pod 20 - 30 metrovými bloky pomoc.
Ve stejnou chvíli byli spolu s Harym trénovat v jeskyni ještě tři další lezci, kteří měli obrovské štěstí a ze zřícení klenby vyvázli bez zranění.

Celý článek o nehodě Harolda Bergera na Lezci




Harald Berger v semifinále závodu Světového poháru v ledovém lezení v Tanvaldském Špičáku, 28. ledna 2006. Semifinále vyhrál a nakonec ve finále skončil tehdy třetí.

photo by© Standa



Zdroje a odkazy:
Články na Lezci:
Článek Madagaskar od Ondry Beneše
Článek o smrtelné nehodě Harolda Bergera
Ostatní odkazy:
Harald Berger na Wikipedii
Zpráva o nehodě s dokumentárními fotografiemi

Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2010. Zdebyl doplněn o odkazy a fotografie z archivu Lezec.cz




Tomáš FRANK   [úpravy] 00:18 31.10.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 rip20:01:55 31.10.2013
Hodně na tebe vzpomínám, hlavně když mi je nejhůř. Díky že jste si zde vzpomněli. Byl to skvělý člověk, který zde zanechal nádhernou dcerku Zoe, která před pár dny slavila svátek, a já věřím že Hary s ní.On je jeden z těch, kteří se stanou nesmrtelnými. Ještě poznámka: nevím zda provozoval také paraglide,ale hlavně to byl perfektní parašutista a basejumper.
Fidoodpovědět 

 nudna metodika00:22:55 01.11.2013
Od doby spekulaci o pricinach ubehlo mnoho let. Dnes jsou priciny znamy. Zadne otresy od zbrani, ale v onech previsech existuje slaba zona, kde staci tuknout a cely previs, je za mene nez 1s na zemi. Vaha lezcu je taktez spise zanedbatelna, nebot 1m onoho previsu vazi 1,5T.

Ona zona se nachazi zhruba v kolmici na povrch vztycene od paty previsu. Staci tuknout z boku, nebo slapnout z vrchu, kde je ona slaba zona "dostupna".

PS: puvodni hezci prispevek sezrak redakcni system.
Geoodpovědět 
 Re: nudna metodika00:23:45 01.11.2013
zdroj: http://www.bergundsteigen.at/?module=archiv/ausgabe/2013-3
Geoodpovědět 

 Foto dne:
Skala se jmenuje Pyxari
Meteora
 Databáze cest:
Všechny cesty (187607)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Širočinka 6C+ Osek
Solitud 8a Pratdip
Kocour 3 Bohostice
Škola V Přírodě 4+ Bohostice
Unfér I Vřesová Dolina
Nově komentované:
Rozvodové Řízení 8 Kotýz
Rozvodové Řízení 8 Kotýz
Stará Cesta II Prachov
Sphynx 7 Hohe Wand
Vlnová Dálka 7B+ Vysoký Vrch

 Nově v diskusi:
Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Foto dne | Re: Foto dne |

 Nové komentáře:
Re: Dneska bez bonusu, Ivane | Re: Dneska bez bonusu, Ivane | Re: Dneska bez bonusu, Ivane | Dneska bez bonusu, Ivane | Re: Nepřechylování je projev progresivismu | Re: Komunita grammar nazi takove paskvily neuznava | Re: Nepřechylování je projev progresivismu | Re: Nepřechylování je projev progresivismu | Re: Nepřechylování je projev progresivismu | Re: Nepřechylování je projev progresivismu |

 Kde to vře:
Secret Spot Bouldering 2025 (115)
MČR v boulderingu (68)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (27)
Mára Holeček a Radek Groh vyrazili do Nepálu na Cho Oyu (8188 m) (18)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (17)
Adam Ondra vyhrál Rock Master Duel 2025 (11)
Wetterhorn - 3690 aneb traverz k pohledání (10)
Rock Master KO boulder vyhráli Yannick Flohé a Janja Garnbret (7)
MČR v boulderingu - semifinále a finále (6)
XXIII. Mezinárodní festival outdoorových filmů (4)

 Nově v inzerci:
Prodám goretexovou bundu Revolution Race | Nebankovní půjčka na 12 hodin | lezečky | Skyhook | Lyže Francie leden 26 | Dvě bouldermatky zdarma | Dětské lezečky Simond | Expresky | Lezečky Evolv Zenist Pro LV vel. 44 | Singingrock Rama |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1413 
 50 dní v divočině 
 963 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1251 
 Andrea 
 1020 
 Ashima 
 827 
 Barkley Marathon 
 856 
 B.I.G. - světové prvenství 
 894 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 783 
 Gálfy - Horský život 
 740 
 Jak se staví ledovec 
 727 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1049 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 873 
 Lezci z Manína 
 886 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 784 
 Operace Nos 
 879 
 Plamen nikdy nezhasne 
 773 
 Pohlednice z konce světa 
 1011 
 Pomíjivost ledu 
 757 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 793 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 797 
 Rhapsodia Corcontica 
 780 
 Sama 
 936 
 Šampioni zlatého údolí 
 880 
 S lyžemi v oblacích 
 1023 
 Tenaya Traverse Challange 
 862 
 Tenkrát na východě 
 1022 
 Velká alpská silnice - 73 
 818 
 Za oponou velehor 
 1001 
 Zápasník Dee Dee 
 864 
 Životní výprava 
 892 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.