LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Paráda, už budu u kruhu! Ale proč je od kruhu vždycky bouldr?
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11150
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Černý 8001
3.Groš 7768

Výsledky
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Deníčky
5825 lezců
1189882 cest
Nové přelezy:
Ozon 7C
Jedna Mozk 7C
Stěhovák Z 8A
Špekulant 7C+
Vítej Z5 J 7C
Levej žleb 7C
Tak Pravil 7C+
Odcházení XIb
Vítej Z5 J 7C
Californic 8A

Stěny
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

15. června je svátek sv. Bernarda

Patron horolezců

smallDnes je podle katolického kalendáře připomínán svatý Bernard de Menthone, patron horolezců, lyžařů, obyvatel a pocestných v alpských oblastech. Osobnost sv. Bernarda z Aosty (Bernardu de Menthone; Saint Bernard de Mont-Joux), si věřící i nevěřící jistě spojí se stejnojmenným alpským průsmykem, ve kterém založil klášter, a bernardýny, tedy svatobernardským psem – plemenem, které je s tímto klášterem spojené.

Již ve 12. století byl Bernard z Aosty v rozsáhlých alpských oblastech uctíván jako svatý, i když byl svatořečen papežem Inocentem XI. až roku 1681 (někdy je však jeho svatořečení uváděno již z roku 1120), a papež Pius XI., sám bývalý významný horolezec, jej roku 1923 prohlásil patronem obyvatel Alp, horolezců a lyžařů.

Sv. Bernard bývá zobrazován s ďáblem a věží (připomínkou vysvobození z věže sv. Mikulášem).

Sv. Bernard de Menthone

bronzová socha na Matterhornu
foto by © Michal Vlček


Sv. Bernard de Menthone

bronzová socha na Matterhornu
foto by © Michal Vlček


Celý článek si můžete přečíst na stránkách www.horolezeckaabeceda.cz, kde mimo metodiky najdete každý den také připomínku významných výročí ze světa horolezectví.

Podle několika dalších internetových stránek je Bernard mužské křestní jméno germánského původu, které vzniklo spojením výrazů pro "medvěd" (Bär) a "tvrdý, drsný" (hart), dá se tady překládat "drsný jako medvěd". Podle českého kalendáře má však svátek 20. srpna.

Marťan   [úpravy] 16:42 15.06.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Humpolec22:16:33 15.06.2011
Tak Bernarda na Bernarda;-)
Willhemodpovědět 
 Re: Humpolec22:54:32 15.06.2011
Chvíli mi to trvalo... ale už jsem se taky zapojil:D
 martanodpovědět 

 Halelúja23:01:24 15.06.2011
Sláva, já jsem svatej a sám sobě patronem. Málem jsem se dnes opil v sladké nevědomosti.
bernyodpovědět 

 Dvakrát ;-)08:24:12 16.06.2011
Znamená to zejména, že horolezci mohou slavit svátek svého patrona 2X :-) Jednou 16. 6. podle katolického kalendáře a ještě 20. 8. podle českého civilního kalendáře. A to je fajn, ne?
Tomáš F.odpovědět 
 Re: Dvakrát ;-)16:06:56 16.06.2011
Včera jsem si dal čtyři bernardy,i když jsem si mohl dát i svijany jako obvykle. A pak že je vše náhoda :-)
Petr Šodpovědět 
 Re: Dvakrát ;-)21:54:05 20.06.2011
Pozor na záměnu, 20.srpna se slaví svátek Sv.Bernarda z Clairvaux, spoluzakladatele cisterciáckého řádu, shoda dvou jmen dvou velkých světců. Ale pomůžou jistě oba v nesnázích:-) Na Matterhornu je bronzová socha, ale který z těch dvou to je, si už nejsem tak jistý. Domníval jsem se, že ten známější, tedy z Clairvaux.
KarelP.odpovědět 

 Foto dne:
Tomáškův lom - Centrální Stěna
Peťánek, 7B
 Databáze cest:
Všechny cesty (188043)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
One Inch Punch 7A Popova Skála
Skluzavka 7A Popova Skála
Jemný Na Řezu VI Labské Údolí - Pravý Břeh
Jehličnatá IV Labské Údolí - Pravý Břeh
Táta Na Tahu 6B+ Popova Skála
Nově komentované:
One Inch Punch 7A Popova Skála
Pražská Varianta 5 Svatý Jan
Hopsavá VIIb Suché Skály
Waiting For Holidays L1+L2 8- Geyikbayiri
La Vie En Rouge 7b Castelluzzo

 Nově v diskusi:
Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Rozloučení | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Zadávání cest, přehled cest sektoru | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah |

 Kde to vře:
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (35)
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (34)
ČHS: Slevy na chatách v Tatrách platí dle délky členství v ČHS (22)
MČR v boulderingu (10)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (3)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
Lezec Deníček nově i pro Android (2)

 Nově v inzerci:
Pohorky Montura Yaru Tekno GTX | Montane Solution nepromokavá bunda | ZIMNÍ BOTY Sorel Caribou | SCARPA | Prodam Skylotec Inceptor GRX - Nová | Prodám jistítko Belay Set Hurry/Eagle - nové | Prodám jistítko ALPINE UP - Nové | Malarone 250mg | práce | Sportovkyni pro život |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 12 
 Někdy ano 
 14 
 Ne nepoužívám 
 14 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.