LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climb now, work later ;)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11150
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Deníčky
5824 lezců
1189494 cest
Nové přelezy:
Dítě Předs 9-
Level 50 10-
Level 50 10-
Hemenex 7C+
Doly Modří 7C
Vymetání P 8A
Midnight L 7C+
Arsenik 9
La Vie En 7b
Conviction 8A

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Pravidla sanací

podle Tyrolské deklarace

Vzhledem k diskusím o dojišťování všude možně jsem si pro lepší orientaci o názorech panujících za našimi humny dovolil přeložit a dát sem tato doporučení skupiny moudrých, platná sice pro Alpy, ale mnohé z toho by se mohlo upltanit i u nás.

Doporučení k sanaci a prvovýstupům skalních cest v alpském prostoru



1. Sanace by se měla omezovat jen na výběr nejčastěji lezených cest.

2. Určité horské oblasti, hory, nebo strany dolin by se neměly sanovat vůbec, aby se zachovala jejich původnost.

3. Skalní cesty, které díky svému standardu odjištění představují zvláštní milníky alpské historie (například severní stěna Eigeru/Heckmeirova cesta, Lalidererverschneidung, pilíř Marmolady, Pumprisse), se sanovat nesmí. To platí i pro lokálně významné skalní cesty (napříklda: Direkte Gelbe Mauer na Untersbergu, Battertriss na Gehrenspitze).

4. Při sanaci je nutno dbát zejména na to, aby se zachoval charakter cesty:
- Je nutno dodržet linii prvovýstupu.
- Skalní cesty, stejně jako jednotlivé lanové délky, které byly při prvovýstupu odjištěny výhradně mobilními prostředky (vkíněnce a jiné zakliňovací aparáty, hodiny apod.) se nesmí dojišťovat borháky a jinými stabilními prostředky.
- Na místech, která může lezec, dostatečně splňující nároky cesty odjistit mobilními jisticími prostředky, se nesmí umisťovat vrtané skoby.
- Existující morálové úseky (runouts) se nesmí borháky zlehčovat.
- Obtížnost lezecké cesty se nesmí sanací zvýšit. Pasáže, lezené při prvovýstupu po skobách musí zůstat lezitelné s umělými pomůckami i po sanaci. Kde je to možné, měl by se počet zanechaných trvalých jištění snížit, například několik normálních skob nahradit jedním borhákem.
- Při všech sanacích se smí používat jen materiál vyhovující Euro normám a normám UIAA. Sanace se musí provést na objednávku k tomu příslušné správcovské instituce podle technologického předpisu, odborně správně.
- Proti vůli prvovýstupce se lezecká cesta nesmí sanovat.
- O režimu sanace v dané oblasti rozhodují na bázi zde formulovaných doporučení místa znalí lezci společně s lokálními seskupeními, s lezením spojenými svazy popřípadě ve spolupráci s příslušnými úřady. Oprávnění rozhodovat na lokální úrovni zaručuje, že si každá oblast může uchovat, resp. Vybudovat svůj jedinečný charakter.
Aktivity lokálních obslužných institucí by se měly koordinovat nadregionálním grémiem, aby se zajistil horizontální i vertikální přenos informací a zaručila vysoká kvalita údržby regionu. Nadregionální grémium by mělo moderovat v případě konfliktů.

K provádění prvovýstupů skalních cest

1. Prvovýstupy by se v alpském prostoru měly provádět výhradně "zdola".

2. V oblastech, vyjmutých ze sanace by se mělo omezit používání vrtaných skob na absolutní minimum; o standardu zajištění své cesty ale rozhoduje výhradně její autor.

3. Samostatný charakter sousedních cest se nesmí ovlivňovat.

4. Zvláště v místech blízkých údolí a v jiných snadno přístupných místech se mohou zřizovat oblasti „pohodového lezení“, pokud je to možné z důvodů ochrany přírody a neovlivní se tím existující lezecké oblasti. Tyto akce musí být povoleny místně příslušnou spravující institucí.

Stefan Beulke,
Alexander Huber,
Nicholas Mailänder,
Andreas Orgler,
Robert Renzler,
Karl Schrag,
Pit Schubert,
Heinz Zak

překlad Petr Jandík   [úpravy] 18:43 12.12.2002Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Moje řeč09:54:17 13.12.2002
A nešlo by to sakumprásk závazně převzít i u nás?
Kuba Turekodpovědět 
 Re: Moje řeč10:03:41 13.12.2002
Asi ano, i když třeba ty "požitkové oblasti" poblíž údolí by se asi těžko realizovaly. Co tak udělat to jako petici, kolik lidí by bylo pro?
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: Re: Moje řeč10:10:22 13.12.2002
Mně tedy zrovna hned dva body na začátku přijdou příliš deklarativně obecné.

Tedy "Určité oblasti..."
a "Cesty, které představují milníky..."

Už vidím tu českou žabomyší válku o to KTERÉ oblasti a KTERĚ cesty.

Jinak jsou to samozřejmě velmi dobře formulovaná pravidla, ale narazí to myslím hned na ty první dva body.

Martin Mellan
mellounodpovědět 
   Re: Re: Re: Moje řeč10:21:12 13.12.2002
Obecná deklarace nemůže být jiná, než obecná. Ale jsou tam body, které jsou zcela konkrétní a přesně vím, kde se nedodržely - třeba Velikonoční na Srbsku a jiné bývalé hákovačky se už jako hákovačky lézt nedají. Je ovšem otázka, jestli má smysl lpět na tomto pravidle zrovna u skalek. Něco jiného je horská cesta, kde toho hákování nebývá většina.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: Moje řeč-Kuba Turek16:00:51 13.12.2002
Suohlas, ze by to bylo pekne prevzit sakumprask i pro nas. Cimz mne napada, nepodepsali to nahodou zastupci CHS Zoban , Novak a ?? Zoban o tom psal pred vyletem do tramtarie a sliboval cely preklad a pak uz to nejak utichlo. Takze pokud to nasi hosi odkyvali co z toho plyne pro CHS???
honzaodpovědět 
  Re: Re: Moje řeč-Kuba Turek16:43:26 19.12.2002
Vyčítáte tomu, že se jedná o "obecnou deklaraci", ale vždyť první krok obvykle bývá obecnou deklarací - ideou!
Příde mi sqělý, že tady ta OBECNÁ DEKLARACE (a dokonce podepsaná na jisté úrovni) je - i když by zatím měla být platná jen pro alpské oblasti.

A Petře: dík za překlad.

A mimochodem, zajímavý je, jak tahle věc tady v záplavě kdečeho jinýho a mnoha vášnivých diskusí, pěkně zapadla...
A přeju Vám hezký svátky chalani
Tomáš F.odpovědět 

 Foto dne:
Mára Holeček a Radek Groh z expedice na Cho Oyu 2025
Pod Cho Oyu
 Databáze cest:
Všechny cesty (188019)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Reinkarnacija 7a Osoje - Čikola
Midnight Lightning Of Ticino 7C+ Chironico
Edge A Sketch 6B+ Foxtown Boulders
Cry Of Humanity 6B+ Foxtown Boulders
No Name 6c Leonidio
Nově komentované:
Večerní 8- Čertovy Skály U Lidečka
Catwalk - Horní Var. M.Pěny Xa Labské Údolí - Pravý Břeh
Wilibaldovy Bicepsy 9+/10- Rudice
Tři Jestřábi 7B Popova Skála
Alfa Sumec 7B Popova Skála

 Nově v diskusi:
Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Rozloučení | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: Ah | Ah | Re: Jo | Re: Jo | Re: Jo | Re: Jo | Re: Jo | Re: H | Re: Jo | Re: H |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (34)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (19)
ČHS: Slevy na chatách v Tatrách platí dle délky členství v ČHS (18)
MČR v boulderingu (10)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (3)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
Lezec Deníček nově i pro Android (1)

 Nově v inzerci:
Montane Solution nepromokavá bunda | ZIMNÍ BOTY Sorel Caribou | SCARPA | Prodam Skylotec Inceptor GRX - Nová | Prodám jistítko Belay Set Hurry/Eagle - nové | Prodám jistítko ALPINE UP - Nové | Malarone 250mg | práce | Sportovkyni pro život | Dřevěná lišta- Panťak |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1708 
 50 dní v divočině 
 1200 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1509 
 Andrea 
 1226 
 Ashima 
 1002 
 Barkley Marathon 
 1038 
 B.I.G. - světové prvenství 
 1088 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 969 
 Gálfy - Horský život 
 928 
 Jak se staví ledovec 
 908 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1295 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 1061 
 Lezci z Manína 
 1101 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 935 
 Operace Nos 
 1066 
 Plamen nikdy nezhasne 
 971 
 Pohlednice z konce světa 
 1206 
 Pomíjivost ledu 
 928 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 963 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 969 
 Rhapsodia Corcontica 
 969 
 Sama 
 1105 
 Šampioni zlatého údolí 
 1026 
 S lyžemi v oblacích 
 1253 
 Tenaya Traverse Challange 
 1052 
 Tenkrát na východě 
 1224 
 Velká alpská silnice - 73 
 993 
 Za oponou velehor 
 1171 
 Zápasník Dee Dee 
 1060 
 Životní výprava 
 1099 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.