LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Horolezci, horolezkyně, horolezčata, nelezte na skálu, co je hodně špičatá...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
23.Jungling 10616
24.Melen 10601
25.Smetanová 10534
Bouldry:
23.Košťál 9950
24.Vaňous 9850
25.Urubčík 9800
Hory:
6.Bloudek 6420
7.Švihálek 6192
8.Černý 5904

Výsledky
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Deníčky
5823 lezců
1189037 cest
Nové přelezy:
Gremlin Ha 8a
Kalytube 7b+
Le Vent No 8A
Severus 7C+
Karatecy Z 9
Mr. Dynami 10-
Streetfigh 9
Astronaut 9
Seniorská 9+
Freeman 8a

Stěny
LSJ - Javorník
Horolezecká stěna Staré Hradiště - Staré Hradiště
LC Baldovec - Rozstání – Baldovec

Prodejny
HUDYsport - Praha 6
Rock Point Ostrava Avion - Ostrava jih
Rock Point - NC Eden - Praha 10

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Mouries

Francie není jen Buoux

poutakZajímavá oblast nedaleko Avignonu. Přesněji se stěny nacházejí na táhlých hřebenech pohoří Les Alpilles, mezi městy Mouries a Eygalieres.

Místa vhodná k lezení jsou rozložena na širokém vypreparovaném hřebenu a zhruba je možné rozčlenit je do dvou hlavních částí. Jižní a severní část hřebene. Jižní hřeben spadá do hlubšího údolí, ale to je méně strmé a je rozčleněné na více spíše poklopených sektorů. Severní pak vychází z rovinaté stepní planiny a ční mnohem strměji až mírně převisle s výškou stěn dosahujících 20-30m.

Cesty vedou na jihu většinou ve svahu roztroušených plotnách, ale najdete zde i několik kolmých stěn. Svah není zalesněn, tak dostanete plný příděl slunce a lezení zde bude příjemné za slunných podzimních, zimních a jarních dnů. Vápenec je perfektní šedivý a kompaktní. Na cestách vám vždy vystačí 60m lano.
Sever naproti tomu nabízí obrovské množství cest v kolmém jemně strukturovaném pevném vápenci a nejlépe zde bude jedincům s hodně silnými prsty. Ty nejobtížnější cesty vedou totiž mírně převislými stěnami po poličkách a příčných trhlinách. V kterých se příliš dobře nestojí a musíte tak vložit do postupu maximum techniky. Nejtěžší cesty se vlivem sklonu stěny, která je zde mírně převislá, nachází v levé části hřebene. Délka cest je většinou méně než 30 m. Obtížnosti jsou v rozmezí 4 - 8; většinou velmi technické 6ky a 7čky (tvrdě klasifikované). Vše je velmi dobře zajištěno bolty.
Oblast je zpravidla poklidná. Na jihu je golfové pole a na severu louky a pastviny. Všude kolem olivové háje. Nejsou zde výrazné a vlastně ani nevýrazné převisy, takže při dešti je lezení nemožné. Skála však vysychá celkem rychle.

Ve čtrnácti těsně sousedících sektorech najdete přibližně 220 cest.

Klima:
V létě bude ve většině jižních sektorů příliš horko, naopak lezení v severně orientovaných stěnách bude možné. Nejlepší období pak bude zřejmě březen až květen a prosinec.
(V této oblasti je zákaz vstupu v suchých letních měsících, kdy kulminuje nebezpečí požárů, tj. od června do listopadu se zde nesmí lézt)


Pohled přes golfové hřiště na jižní svah




Prohnutí severního hřebene





Příjezd, přístup:
Asi tak 2 km severně od Mouries městečka, nejlepší přístup Route de Servanes, držet se směrem na Golf Servanes, kolem vodárny až k ostré zatáčce doleva před olivový háj. Zde doprava po prašné cestě a po 50 m zaparkovat pár kroků od prvních sektorů.
Cesta k dalším sektorům je velmi jednoduchá podél hřebene stěn 10 min k hlavním sektorům. Přístup k jižním stěnám tkví v jednoduchém překročení hřebene.


Situace oblasti


Kemp bivak:
Přírodní bivak zde není, avšak přespat u skal v malém lesíku asi v prostředku hřebene by neměl být problém. Ovšem za předpokladu, že se budou dodržovat víceméně obecné zásady pobytu a lezení v přírodě. Mezi ně zejména patří:
Nerozdělávat oheň zejména v letních obdobích (nejen že jsou na to Francouzi opravdu hákliví, ale přímo na tomto svahu je vidět řada ohořelých stromů po předchozím požáru.) Kuřáci by neměli vstupovat ani do lesa.
Nevstupovat do olivových hájů, to samé platí pro parkování na těchto soukromých pozemcích, které přinášejí obživu místním a ti se o ně vzorně starají. Neparkovat  tak, že zablokujete průjezd dalším autům. To, že budete pumpovat vypuštěné gumy, je váš problém, ale zhoršíte vztahy mezi usedlíky a dalšími lezci. Oblast se zatím nehonosí všelijakými zákazy a omezeními, přesto se snažte pro pobyt se stanem spíše vyhledat kemp, který naleznete např. v Orgonu.

Rozkreslení sektorů

Tip:
Na internetových stránkách www.opengolfclub.com se dovíte bližší informace o podmínkách vstupu na green. Takže lezci golfové hole s sebou.

Centrální severní nejvyšší stěna



Centrální severní stěna z odstupu


Průvodce, mapy, navigace:
Průvodce je k mání v městečku v tabáku a stojí 12 € a naleznete v něm i další oblasti v okolí. Fonteville, Maussane, St Remy, Orgon Canal a Aureille. Je sice i v angličtině, ale vlastně kromě krátkého úvodu již vše popisuje jen ve francouzštině a dovíte se z něj jen velmi povšechně o historii oblasti a dost mizerně je popsán přístup do oblastí. Mapka sektorů není přítomna a podle velmi špatného plánku oblastí je některé další skály umění objevit.

Mapu doporučuji podrobnou silniční či dokonce turistickou pro případ, že byste se chtěli vydat po okolí. Michelin č.83 (1/200 000)

Průvodce na netu zatím není, avšak podrobný popis najdete na stránkách francouzského Cosirocu.

GPS souřadnice:
Rozcestí u prvního parkoviště: N43.71039 E4.85975    66 m.n.m
Parkoviště lezecké: N43.71041 E4.86137    66 m.n.m
Sektor Sever nad parkovištěm: N43.71024 E4.86414        97 m.n.m
Sektor Sever centrální pravá část: N43.71022 E4.86795  94 m.n.m
Sektor Sever centrální levá část: N43.71038 E4.86907  99 m.n.m

Tip:
O rest dayi můžete zkusit golf na přilehlém golfovém hřišti, hole teda vezměte určitě s sebou.


Hřeben v téměř celé své kráse


Potraviny a voda: Pitná voda je na parkovišti před vstupem do Centre Ville. V městečku je dostatek nákupních možností, ale ne supermarket.

Bětka na začátku sev. hřebene zcela vpravo

Všechna fota Standa.

JirkaS   [úpravy] 13:55 20.12.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Vstup na green00:42:50 21.12.2003
Jeste dnes se chechtam kdyz si vzpomenu jak pred deseti lety Orlik nedbajic pravidel se volne prochazel po zminenem golfovem hristi az do chvile kdy jeden z balonu volne "proskocil" okolo a v tu chvilu byl v lese za mnou.
Stepan Ptacekodpovědět 

 ...19:14:49 21.12.2003
Poznámka o tvrdosti klasifikace je případná. Na Jižní Francii úplně atypické technické lezení. Cos tam tak Jirko vylezl? Já 6c, na krev. Určitě je v tom nějaký fígl.
Jarda Maršíkodpovědět 
 i ty09:46:43 22.12.2003
Bohužel jsme měli ošklivě tak jsme nelezli, jen Standa vyběhl nějaký kout solo :).
Ale věřím ti, neboť odpočinek v téhle hladké desce je asi utopie. I když jsem si řikal, že tohle lezení by zrovna tobě mohlo sedět. Ale asi to bude fakt těžký, když to říkáš i ty. Možná by pomohla pár denní adaptace na místní styl. Každopádně je to krásná oblast.
JirkaSodpovědět 

 Foto dne:
Tomáškův lom - Centrální Stěna
Peťánek, 7B
 Databáze cest:
Všechny cesty (187959)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
La Repisa Me Hace Polvo 6b Chulilla
Dónde Va La Gente? Donde Va V. 6a+ Chulilla
Directa Del Tropezón 6a Chulilla
Severus 7C+ Chironico
Ziwui Ziwui 7b Adlitzgräben
Nově komentované:
Drž Se Vlevo 6 Skály Pod Barborkou
Onde De Choc 7B Fontainebleau
Mařeny Vzdech 6+ Mařenka
Tříkrálová 6 Mařenka
Hrabě Vrtba 8+/9- Mařenka

 Nově v diskusi:
kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: Dřevěná posilovací lišta-Nález | Dřevěná posilovací lišta-Ztráta | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Chata Rysy a Terry |

 Nové komentáře:
Re: Duplicita | Re: Jurčenko | Re: zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: Jo | Re: Zavody | Re: Jo | Jo | Re: Zavody |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (26)
MČR v boulderingu (10)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (3)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (3)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
MS v paralezení v Soulu, Jižní Korea: Franta Rys 7. (1)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
Malarone 250mg | nabídka bezplatné půjčky: rostislavsliva2@gmail.com | práce | Sportovkyni pro život | Dřevěná lišta- Panťak | Bunda na Bleším trhu | koupim karabiny | Stáří neni pro sraby | fedchenko glacier trek | Spolu lezení |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1564 
 50 dní v divočině 
 1080 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1398 
 Andrea 
 1125 
 Ashima 
 925 
 Barkley Marathon 
 943 
 B.I.G. - světové prvenství 
 1011 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 887 
 Gálfy - Horský život 
 840 
 Jak se staví ledovec 
 828 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1193 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 969 
 Lezci z Manína 
 1010 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 871 
 Operace Nos 
 995 
 Plamen nikdy nezhasne 
 877 
 Pohlednice z konce světa 
 1114 
 Pomíjivost ledu 
 856 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 887 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 896 
 Rhapsodia Corcontica 
 884 
 Sama 
 1041 
 Šampioni zlatého údolí 
 962 
 S lyžemi v oblacích 
 1141 
 Tenaya Traverse Challange 
 962 
 Tenkrát na východě 
 1140 
 Velká alpská silnice - 73 
 924 
 Za oponou velehor 
 1115 
 Zápasník Dee Dee 
 974 
 Životní výprava 
 1001 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.