LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrej horolezec udělá s kruhem 4 metry. Skočí, přitáhne, sedne, stoupne a odrazí se.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
18.Vlk 10868
19.Novák 10756
20.Lukášek 10703
Bouldry:
18.Stráník 10081
19.Břicháček 10028
20.Nespoutaný 10025
Hory:
27.Chomová 2670
28.Bernard 2632
29.Opice 2510

Výsledky
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Deníčky
5825 lezců
1189663 cest
Nové přelezy:
Strongman 7C
The Big Ha 7C
Čikuma 7C+
The Big Ha 8A
Nagano 7C
Teatro Tat 9
Satisfakce Xc
Světlá Ste 9/9+
Přepište D 7C
Capitán Ca 8a

Stěny
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Světové výstupy 2013

Předvýběr na Zlatý pikl

Piolets d´Or Kompletní seznam výstupů nominovaných na Piolets d'Or 2014 je od včerejška na Planetmountain.com. Z českých výstupů do nominací prorazil Usun Brakk a Talung.









Jak známo, toto prestižní ocenění určené prakticky výhradně horolezcům (obtížné skalní výstupy mimo velehory se zpravidla ani v nominacích nevyskytují) si může odnést kterýkoli výstup, označitelný jako „přelomový“ – tedy posouvající hranici lidských možností zase o krok dál.

Piolet d´Or je oceněním horolezeckého výstupu, který je pokládaný za nejvýznamnější za uplynulý rok.
Už sám výběr výstupů které získají nominaci na toto ocenění je složitým procesem, a již umístění na seznam, ze kterého se bude mezinárodní komise vybírat laureáta ceny je velikým úspěchem. Asociace, která za cenou stojí, původně výhradně především francouzská, si od počátku kladla za cíl sdružovat nejvýznamnější horolezce, kteří pravidelně absolvují obtížné horské výstupy. Snahou je rozvíjet ducha velkých podniků, organizování expedic do mimoevropských velehor a všeobecně rozvíjet a propagovat horolezectví ve spojení s nejvyšší obtížností.
K hlavním kritériím výběru, krom vysoké obtížnosti, patří i originalita výběru horolezeckého cíle, inovativní charakter jeho dosažení ale i třeba takové hůře uchopitelné hodnoty, jako respektování hor – jejich přírody, obyvatel.
Piolet d´Or se v tomto pojetí stává nikoli pouhou cenou, ale i naznačením správnosti cesty v celkovém směřování horolezectví.

V dohledné době lze nyní očekávat užší výběr, který bude nepochybně stát za samostatný komentář. Oněch cca pět, šest výstupů, které postoupí do nejužšího kola, obvykle opravdu stojí za pozornost.
Mezinárodní porotě pro tento rok bude předsedat George Lowe. Členy budou Erri de Luca, Catherine Destivelle , Denis Urubko, Sungmuk Lim a Karin Steinbach. Rrozhodovat tedy bude Američan, Ital, Francouzska, Kazach, Korejec a Němka. Pečlivý výběr mezinárodní poroty, ve které vedle sebe zasednou stávající aktivní horolezci i např. uznávaná horolezkyně a horolezecká publicistka, zdůrazňuje snahu o udržení prestiže ocenění.

Pro české čtenáře je nepochybně zajímavé, že v tomto prvním „širším“ výběru na doposud stále ještě nepochybně nejprestižnější horolezecké ocení, se objevily rovnou dva české výstupy, a to prvovýstup na Usun Brakk Ondry Manduly a Jirky Pliska, a prvovýstup Zdeňka Hrubého a Máry Holečka na Talung.


Zdroje a odkazy:
Seznam výstupů na Planetmountain.com
Stránky Piolets d'Or

Usun Brakk na Lezci
Talung na Lezci – zpráva o výstupu
Talung na Lezci – podrobný popis


Tomáš FRANK   [úpravy] 11:31 12.02.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Já věděl, že tam Stéph bude11:37:59 12.02.2014
Když už tam nechal tolik prstů.
Annapurna (8,091m)
New route on the south face by Ueli Steck, alone, in a 28-hour round trip from advanced base, 8-9 October.  This route was repeated 16-26 October by Stéphane Benoist and Yannick Graziani (different start and a few variations through the headwall).
pbla4024odpovědět 

 Usun Brakk13:18:42 12.02.2014
Jestli jsem dobře koukal, ještě z Čechů prorazili Ondra Mandula a Jiří Plíška za Usun Brakk.
http://www.lezec.cz/clanky.php?key=11213
Pavelodpovědět 
 Re: Usun Brakk13:39:51 12.02.2014
Pěkně... Opravím ve zprávičce. Nechápu jak jsem je mohl přehlédnout :(
 Tomáš F.odpovědět 
  Re: Usun Brakk19:09:07 12.02.2014
Jednoduše, nen obvyklé že máme na tomto listu dva zástupce :-)
Tímto jim gratulace
Radek
zobanodpovědět 

 Foto dne:
Tomáškův lom - Centrální Stěna
Peťánek, 7B
 Databáze cest:
Všechny cesty (188029)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Boží Přikázání 5B Zvůle
Teatro Tatro 9 Červenica
November Rain Ext. 8+ Beycik
Capitán Calzonazos 8a Margalef
Tamagotchi Extrem 7b+ Margalef
Nově komentované:
Hopsavá VIIb Suché Skály
Waiting For Holidays L1+L2 8- Geyikbayiri
La Vie En Rouge 7b Castelluzzo
Večerní 8- Čertovy Skály U Lidečka
Catwalk - Horní Var. M.Pěny Xa Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Rozloučení | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Jo | Re: Ah | Re: Jo | Re: Nelze zkontrolovat |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (34)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (28)
ČHS: Slevy na chatách v Tatrách platí dle délky členství v ČHS (22)
MČR v boulderingu (10)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (3)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
Lezec Deníček nově i pro Android (1)

 Nově v inzerci:
Montane Solution nepromokavá bunda | ZIMNÍ BOTY Sorel Caribou | SCARPA | Prodam Skylotec Inceptor GRX - Nová | Prodám jistítko Belay Set Hurry/Eagle - nové | Prodám jistítko ALPINE UP - Nové | Malarone 250mg | práce | Sportovkyni pro život | Dřevěná lišta- Panťak |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1743 
 50 dní v divočině 
 1218 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1533 
 Andrea 
 1239 
 Ashima 
 1016 
 Barkley Marathon 
 1052 
 B.I.G. - světové prvenství 
 1098 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 983 
 Gálfy - Horský život 
 936 
 Jak se staví ledovec 
 919 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1315 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 1073 
 Lezci z Manína 
 1108 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 945 
 Operace Nos 
 1072 
 Plamen nikdy nezhasne 
 982 
 Pohlednice z konce světa 
 1215 
 Pomíjivost ledu 
 939 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 983 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 978 
 Rhapsodia Corcontica 
 982 
 Sama 
 1123 
 Šampioni zlatého údolí 
 1047 
 S lyžemi v oblacích 
 1270 
 Tenaya Traverse Challange 
 1065 
 Tenkrát na východě 
 1247 
 Velká alpská silnice - 73 
 1006 
 Za oponou velehor 
 1181 
 Zápasník Dee Dee 
 1077 
 Životní výprava 
 1113 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.