LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Více odvahy, méně železa!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)
EP v ledolezení Brno (06.12)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11150
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Černý 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MČR v lezení na obtížnost (08.11)
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)

Deníčky
5827 lezců
1190268 cest
Nové přelezy:
Jack Danie 9
White Elef 9+
Black Elef 9
Black Saba 9
Red Tank E 8+/9-
Too Big To 9
Black Elef 9
Le Mythoma 7c+/8a
Satan 7C+
Vaig Dura 7b+

Stěny
Boulder Cave Bar - Opava
Boulder MyWay - Praha 9 Čakovice
Škoda Sport Park - Plzeň

Prodejny
HUDYsport - Teplice
HUDYsport - Hradec Králové
Rock Point - NC Šestka - Praha 6 - Ruzyně

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

První zimní výstup na Sarmiento

Mt. SarmientoPo dlouhých sedmapadesáti letech stanuli podruhé lidá na vrcholu Monte Sarmiento (2246m) v Alberto de Agostini National Park, který zahrnuje nejnepřistupnější vrcholy chilské Ohňové země.






Vrchol Monte Sarmiento, o jehož zdolání s snažila řada horolezeckých výprav, byl poprvé dostoupen 7. března 1956, členy italské expedice. Na vrcholu stanuli Carlo Mauri a Clemente Maffe. Nižší západní vrchol hory byl dostoupen teprve 24. prosince 1986, opět Italy. Na vrcholu stanulo silné vrcholové družstvo.


Mt. Sarmiento

Zákres trasy výstupu na stránkách Escalando.org



Pokusů o druhý výstup na hlavní vrchol Monte Sarmiento proběhla celá řada, hora totiž tvoří výraznou dominantu a tím i neobyčejně lákavý cíl. Pozoruhodné je, že stávající výstup se podařil v době, kdy v oblasti panují zimní podmínky (jde tedy rovnou o první zimní výstup). Na vrcholu letos stanuli Chilan Camilo Rada a Argentinka Natalia Martinez.

Vrcholu bylo dosaženo v rámci multidisciplinární vědecké expedice CORDARWIN 13 v rámci převážně geografického projektu Uncharted soustřeďujícího se na dosud neprobádané, nebo málo probádané oblasti Chile.


Zdroje a odkazy:
Obsáhlý rozhovor s protagonisty výstupu na Escalando.org
Materiál o výstupu na PaletMontain.com
Projekt Uncharted na facebooku
Mt. Sarmiento na Wikipedii

Tomáš FRANK   [úpravy] 21:01 18.11.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Monte Sarmiento 22:30:31 18.11.2013
No jo, jenomže tenhle Monte Sarmiento leží v Darwinově pohoří, což je snad (kromě antarktických pohoří) nejhůře a nejdráže dostupná "lezecká" oblast na zemi. Přístup jenom lodí, nebo vrtulníkem. Trošku jsem to "studoval" protože o návštěvě Darwinova pohoří snil Brába (Zdeněk Brabec), ale je to poněkud mimo běžné finanční relace českých (horolezeckých) důchodců. Kupodivu třeba ostrov Navarino, který je ještě jižněji, až za kanálem Beagle u Hornova mysu je zcela v pohodě. Snadno a relativně levně dosažitelný a je tam i spousta trekových a nejspíše i lezeckých možností v rozchrastané skále ;-). Není tam, ale téměř žádné zalednění, což je pro leckoho výhoda. Na letošní čundr hodně vysloužilých lezeckých důchodců se můžete podívat na http://youtu.be/xPXdCxUowLw. Pozor je to čundrovaní poněkud praštěných důchodců. Takže to je "mládeži" nepřístupno.
PeSodpovědět 
 Re: Monte Sarmiento 00:16:07 19.11.2013
Dobrý podnik i video Petře. Palce vzhůru! ;-)
ivošodpovědět 
 Re: Monte Sarmiento 08:26:29 19.11.2013
Už se, Petře, těším, až budu taky důchodce a začnu pořádat podobné výlety pro další prdlé důchodce :)
Díky za inspiraci!
 Tomáš F.odpovědět 
 Re: Monte Sarmiento 21:02:46 19.11.2013
Chlapi, naprosto parádní film a inspirativní výlet.
 relicodpovědět 

 Foto dne:

Mařeny vzdech
 Databáze cest:
Všechny cesty (188107)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Čelovková 6A Na Hřebenech
Neboj, Strom Tě Odjistí 6A Na Hřebenech
Ve Dvou Se To Lépe Táhne 5C Na Hřebenech
Kulivočko 5A Na Hřebenech
Voňavá Hlavička 4A Na Hřebenech
Nově komentované:
Splněná Pětiletka 8 Žleby
Splněná Pětiletka 8 Žleby
Splněná Pětiletka 8 Žleby
Splněná Pětiletka 8 Žleby
Splněná Pětiletka 8 Žleby

 Nově v diskusi:
Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Rozloučení | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem |

 Nové komentáře:
omg | Re: | Re: good job! | good job! | Re: Reprezentace muži? | Re: Hroza | Re: Reprezentace muži? | Re: Reprezentace muži? | Re: Protekce | Re: Hroza |

 Kde to vře:
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (66)
MČR v lezení na obtížnost (44)
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (34)
ČHS: Slevy na chatách v Tatrách platí dle délky členství v ČHS (22)
MČR v boulderingu (10)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
Film:Adam Ondra leze na flash stropovou spáru po vlastním za 8b+ (3)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (3)

 Nově v inzerci:
Skialpový set G3 Findr | Lana dvojitá/poloviční Tendon Master 7,8mm CS, 60m | Bunda Simond | Pohorky Montura Yaru Tekno GTX | Montane Solution nepromokavá bunda | ZIMNÍ BOTY Sorel Caribou | SCARPA | Prodam Skylotec Inceptor GRX - Nová | Prodám jistítko Belay Set Hurry/Eagle - nové | Prodám jistítko ALPINE UP - Nové |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 30 
 Někdy ano 
 27 
 Ne nepoužívám 
 31 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.