LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   ...I třetí družstvo zabloudilo a udělalo prvovýstup!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
Basecup 2025 (11.10)
SP paralezení Laval FRA (25.10)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
21.Svoboda 10674
22.Lukášek 10656
23.Jungling 10616
Bouldry:
21.Indrák 9950
22.Chejn 9900
23.Šlapák 9850
Hory:
26.Nešvera 2557
27.Opice 2510
28. 2404

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5810 lezců
1184847 cest
Nové přelezy:
Ippolito 10-
Černá Zmij Xb
Tušení Sou 10-
Pojď Mi Ho 7C
Odchod Z I 7C+
From Hell 8A
Des Wahnsi 9-
Jenseits V 9
Auch Ein P 8+/9-
Coup De Fo 7C

Stěny
Lezecká stěna SKP Policie - České Budějovice
HO Náchod lezecká stěna ZŠ TGM - Náchod
HoSPORT - Staré Hodějovice

Prodejny
Rock Point - NC Eden - Praha 10
Namche - Outdoor, Travel & Climbinig Center, s.r.o. - Praha 8
Keen Concept Store - Futurum Ostrava - Ostrava 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Zimní sezona se blíží

Včera ráno se mi v autě zase poprvé objevila na displeji sněhová vločka ohlašující teplotu blížící se nule.

Varování musím vzít vážně je čas břebrousit zbraně a šrouby a taky dokoupit minulou zimu poztrácený matroš. Už se nemůžu dočkat vrzajícího sněhu pod mačkama a toho pocitu z dobře zaseklýho piklu do ledu nad hlavou. Taky se hrabu v počítači a probírám fotky z posledních výletů do Alp. Myslím, že možná někoho potěší tip na pěknou cestu v ledu v Alpách a nějaké základní informace kudy, jak a s čím. Většinou jsem schopen se z práce utrhnout jen na prodloužený víkend Čt-Ne a tím je dán poněkud omezený akční radius a taky často i obtížnost cesty. Tohle hledisko splňuje i Mont Blanc du Tacul se svými parádními žlaby a žlábky, bezproblémovým rychlým přístupem pod stěnu (díky lanovce na Midi) a relativně jednoduchým a rychlým sestupem. Jednoznačně asi nejhezčí cestou v ledu je Superkuolár. O něm jsem snil několik let a nakonec se zadařilo s Magnuskem na konci zimy po několika odkladech a zážitek to byl parádní

Ve čtvrtek odpoledne zabalili, večer vyjeli a brzo ráno jsme byli v Chamonix. Trochu dospat v autě a na desátou jsme zašli do domu horskejch vůdců pro aktuální předpověď. Trochu nás zaskočila, protože hezky mělo být jen do soboty. Rychle teda zabalit krysy, a lanovkou přecpanou Japoncema a školním výletem na Midi.

Potom sjet na lyžích kus dolů Valee Blanche (v nízkejch koženejch Scarpech na lezení v ledu a 15kg báglem to byl docela kabaret, Magnusek měl sice skelety, ale o to delší lyže)

Foto č.1 - Lyžník Magnusek vybaven kvalitním skialp. setem (poctivá desetiletími osvědčená Silvretta 400 z nefalšované nerez oceli + lyže práskačky rovné a dlouhé) zaručující nekonečné dávky adrenalinu v hlubokém prašanu, hlavně v kombinaci s tou krysou na zádech



Po sjezdu z Midi pod Point Lachenal, při kterém jsme okolní skialpinisty udivovali vybroušeným stylem odkoukaným z filmu Anděl na horách, jsme v pozdním odpoledni postavili stan. Aklimatizaci jsme jako vždy vynechali. V Alpách se nám příliš neosvědčila protože je časově náročná a bolí po ní nohy, zatím co bolest hlavy jde snadno zahnat Acylpirínem, a ten podivně mátožný ranní stav naším nadšením do lezení.

Foto č.2 – Náš BC



Večer jsme ještě vyšlapali stopu pod nástup do Superkuoláru, aby jsme to v noci s čelovkama našli. Sjezd dolů od nástupu bez báglu už byl parádní. Sněhu bylo letos opravdu všude dost a bez lyží by to vůbec nešlo. Ráno jsme se vyhrabali asi ve tři ze spacáků, navařili, do čtyř ze stanu, sjezd dolů ve tmě s čelovkama a výšlap pod nástup.

Foto č.3 – Východní stěna se Superkuolárem



Naštěstí první mixovou délku lezeme už za denního světla. Ve třetí délce celkem musím bojovat, nikde žádnej led, čistý drytool s výlezem do sněhový převěje na začátku vlastního kuoláru. Než jsem se vzpamatoval tak se houpu o kus níž, naštěstí mikrofriend mě udržel a na podruhý už to vyšlo. (Akorát OS už to nebude) Konečně jsme byli v ledu, pohled nahoru na cca 450m žlábek trochu bere morál. Dole bylo ledu málo, místy jen glazura do 10cm, ale čím výš tím líp. Akorát ty bandasky, lezeme bez poutek, už to dneska asi jinak ani nejde. Odpoledne začínají pomalu mraky stoupat nahoru, zdá se, že mizerná předpověď od horských vůdců funguje. Taky neustálý prachový lavinky s frekvencí 20x za hodinu nejsou nic moc. Potom už odpočítáváme dýlky, ještě 5, poslední kolmý stupeň, poslední dýlku do položenýho žlabu a máme to. Slaňujeme dolů (cca 12-13 dýlek), balíme cajky a při západu slunce šlapem ke stanu. Druhej den se jen z posledních sil ve sněhový vánici doplácáme na Midi, lanovkou dolu k autu. Nekonečná jízda za deště po dálnici, chvíli dospat a v pondělí jsem zase u svýho počítače v kanceláři. Nemít pár fotek skoro bych tomu ani nevěřil.

Foto č.4 – mixově lezení ve 2. délce



Foto č. 5 a 6 Magnusek a já v ledu asi půlce kuoláru.





Foto č.7 a 8 - Ze slanění.





Foto č.9 - Pohled na Dent du Geant naproti přes dolinu.



Vylezeno:
Klasika extrémního lezení v ledu od J.M. Boivina a P. Gabarrou Superculoir ve v stěně Mont Blanc du Tacul,klas. ED+, M6-,WI4+ na střídačku s Magnuskem (M. Klonfar). (V literatuře se vyskytuje i vyšší obtížnost)

Rada pro ostatní:
Pro zimní přelez je třeba být co nejrychlejší, protože je to mnohem delší než obvykle lezené i delší Rakouské ledy (např. Mordor cca 6dýlek) a den je zatraceně krátký. Doporučuju si pro kontrolu spočítat za jak dlouho je nutné vylízt jednu délku aby se to dalo stihnout. Další nevýhodou oproti cestám ve vodním ledu v nižších polohách je to, že led je zde mnohem tvrdší. (Kdo zde lez ví o co jde) V cestě jsou fixní štandy, většinou nýt nebo dvě tři skoby svázané mírně prodřenou smyčkou a tak je slanění docela rychlý (ale futr dost dlouhý). Doporučuji mít radši dvě 60m lana, protože my měli 50m a 2x nám to o necelých 5m nestačilo na štand. Taky to chce jít co nejvíc na lehko kvůli rychlosti, my měli pouze jeden baťoh s flískou navíc + termosku a dva gelíky a tatranku na osobu k jídlu. Tj. je zbytečný sebou tahat nějaký další oblečení, žďáráky, vaření apod. Z matroše jsme měli mimo asi 10 kvalitních šroubů 3 další ruský na případný ústup. 6 friendů a 6 stoperů, hlavně do spodních mixů a ještě tři skalní skoby. Výstup sněhovým žlabem až na vrchol a sestup normálkou by byl možný asi jen pokud není nový sníh, jinak si myslím, že to asi bez bivaku normálním tempem nejde stihnout.

Další méně náročné cesty v ledu na tenhle vršek (Uvedu jen co jsem lezl a znám)

Gervasuttiho kuolár

To je opravdová firnovo ledová klasika sklon do 50°, mimo oblézání séraků v horní části pokud se to jde jakž takž přímo. Tohle jsem lezl v r.2002 s Miskou (Petr Mašek) v rámci jeho tréninku na K2. Pokud nejsou vyloženě špatný podmínky, je to spíš test fyzické kondice než lezeckých schopností. My nastupovali ráno lanovkou z Chamonix ( 1. ani 2. to nebyla vzhledem k úspěšným Happy hours v Safari baru), cca po 10 dopoledne jsme byli u nástupu a tak nějak do tmy dolů z vršku se to stihlo.

Foto č.10 – Tacul s Gervasuttiho kuolárem (pod těmi séraky)



Foto č.11 – Miska dolézá na vrcholové plato



Foto č.12 – Tady to začíná a končí – Safari bar (Kdo jezdí do Chamonix zná)



Triangle du Tacul

Tak to je ta trojúhelníková S stěna, která má slabou polovinu výšky východní stěny

Foto č.13 - Goulotte Chéré vlevo lezu 2. délku a vpravo Michal Lopota dolézá na vrcholový hřebínek



Asi nejhezčí cesta je Goulotte Chéré vedoucí v pravé části Trianglu opravdu úzkým, místy max 1m širokým žlábkem o sklonu 80°. Cesta je to parádní, těžkýho lezení je zde 4-5 dýlek zbytek nejdřív lehký sněhomixy a pak firnový hřeben rozumného sklonu až na vrchol. Dá se tedy jít úplně na lehko a stačí cca 8 šroubů. Ve strmém úseku ledového žlábku jsou osazeny nýty pro štand a dokonce nějaké i pro postupové jištění. V zimě se to dá za cca 4-5 hodin vylézt až na vrchol, sestup je Z svahem zpět pod stěnu. (součást známé trasy na Mont Blanc přes Mont Maudit). Foto z cesty je například na www.tvmountain.com. A další informace na www.montagnes.com. Pro podrobné informace doporučuji navštívit před výstupem i kvůli aktuální předpovědi počasí dům horských vůdců v Chamonix. Taky se omlouvám svým spolulezcům za případný šok z pohledu na sebe na lezci.

Richard Műller   [úpravy] 13:38 24.10.2006Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Blahopřeji09:53:02 25.10.2006
Krásná cesta, kde mám bohužel pytel, protože bylo odporné počasí, ale upřesnil bych že to je ED-,
V+ A1 dle průvodce Chamonix. Ještě pěkná cesta byla Couloir Modica Noris stejná obtížnost.
Zdravím Misku :-))
Jose prasečí hlavaodpovědět 

 Hmmm..10:33:02 25.10.2006
...paráda, krásný cesty. Víc takovejch motivačních reportů!!! Po dlouhý době něco kloudnýho tady, díky za to.
Kleboňodpovědět 
 Re: Hmmm..12:22:59 25.10.2006
souhlas, krásná motivačka, bohajeho ať už zatuhne
Vikyodpovědět 
  Re: Hmmm..12:30:51 25.10.2006
Ještě jeden motivační report z jara je tady:http://www.bud lez.cz/clanek.php?key=173
- bez mezer.
Kleboňodpovědět 
   Re: Hmmm..13:22:04 25.10.2006
PĚKNÉ UŽ TĚŠÍM :-))
Jose prasečí hlava-Josef Lukášodpovědět 
   Re: Hmmm..16:43:00 25.10.2006
klucý, tohle mi něrobte, mám absťák po horách
Vikyodpovědět 

 Motivace jako prase!14:59:28 25.10.2006
Na tom odkazu je napsáno :
Difficulté : IV 5+, 5c/A1
Může mi to někdo vysvětlit, prosím?
Láďaodpovědět 
 Re: Motivace jako prase!16:21:29 25.10.2006
s tou klasifikací je v tom bordel, tahle platí asi pro tech. přelez od prvovýstupců, já tam použil obvyklou klas. pro mixy a ledy z výběru nej ledových cest z knihovny horských vůdců v Chamonix, souhlasím s Josém, že vzhledem k tomu, že se to dnes leze za den a přístup je v pohodě je ED- odpovídající. A navíc tahle slovní klasifikace mi taky trochu uniká.
richardodpovědět 

 vdaka18:01:43 25.10.2006
Ci boha chlapi, juj ale ste potesili, normalne som pookrial na tele i na duchu(0 to viac ze momentalne sa nachadzam v riti zvanej UK) po precitani tohto clanku. VDAKA!!!
A ze by som si dovolil otazocku, ako na skusenejsich alpinistov.
Ze reku kedy ja najvhodnejsi cas-mesiac na lezenie obdobnych zalezetosti? POcasie, podmienky? Januar/februar/marec/april/maj?
este raz  vdaka za sprostredkovany zazitok.
m.
matusKOodpovědět 

 Převěje a návěje fuj08:38:44 26.10.2006
Článek pěkný, foto hodně zajímavý, ale jen ať je ještě hezky na skalní lezení.
Ládíkodpovědět 

 Kuolár23:59:38 01.11.2006
Kuolár? To je slovensky, nebo to je ten šutr co maj kmazíci v žadluku? Jenom jestli jste nelzelezli nějakou zkolomeninu!
stipodpovědět 

 Foto dne:

Ledovec Ngozumpa
 Databáze cest:
Všechny cesty (187455)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Senza Nome 27 6b+/6c Buchi Arta
Allegro 5a Cala Gonone
Valigie Volanti 6a+ Cala Gonone
Troccada 6a+ Cala Gonone
Dolce Miele 6b Cala Gonone
Nově komentované:
Snesitelná Lehkost Lezení 5A Hlavatice
Kozy Zdržují 8+/9- Tetínské Skály
Welcome 7- Břestecká Skála
Welcome 7- Břestecká Skála
Zwei Bomben Mehr 8- Hohe Wand

 Nově v diskusi:
Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: Lezení s rodinou v zimě | Re: Lezení s rodinou v zimě | Čištění péřové bundy | Re: Lezení s rodinou v zimě | Re: Lezení s rodinou v zimě | Re: Lezení s rodinou v zimě | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: ... | Re: Slušný výkony a | Re: Pěkné | Re: Jurčenko | Jurčenko | Re: ... | Re: ... | Re: ... | Smer bouldru | Re: ... |

 Kde to vře:
Secret Spot Bouldering 2025 (113)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (56)
MČR v boulderingu (28)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (19)
Alex Honnold se chystá na free solo na mrakodrap Taipei 101 (16)
Mára Holeček a Radek Groh vyrazili do Nepálu na Cho Oyu (8188 m) (11)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (11)
Alone on the wall (11)
Wetterhorn - 3690 aneb traverz k pohledání (10)
MČR v boulderingu - semifinále a finále (6)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Ocún Sigma 11,5 UK | Scarpa Maestrale RS Zdarma | Suunto vertical solar | Tatry poslední týden v Říjnu | konec října za teplem | Batoh TrekSport Patagonia 80+15+2x7 | Adr 15.10. | SingingRock Lucifer III Tech | Testarossa 38,5 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 796 
 50 dní v divočině 
 584 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 683 
 Andrea 
 610 
 Ashima 
 505 
 Barkley Marathon 
 616 
 B.I.G. - světové prvenství 
 587 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 538 
 Gálfy - Horský život 
 501 
 Jak se staví ledovec 
 499 
 JAMES - Století nad oblaky 
 668 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 567 
 Lezci z Manína 
 593 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 544 
 Operace Nos 
 522 
 Plamen nikdy nezhasne 
 524 
 Pohlednice z konce světa 
 603 
 Pomíjivost ledu 
 491 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 529 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 504 
 Rhapsodia Corcontica 
 509 
 Sama 
 550 
 Šampioni zlatého údolí 
 541 
 S lyžemi v oblacích 
 626 
 Tenaya Traverse Challange 
 549 
 Tenkrát na východě 
 595 
 Velká alpská silnice - 73 
 553 
 Za oponou velehor 
 658 
 Zápasník Dee Dee 
 555 
 Životní výprava 
 545 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.