LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když už nemůžeš rukama, začni konečně lézt nohama.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
Polez!!! (08.11)
Polez!!! (08.11)

Žebříček
Cesty:
13.Bulička 11106
14.Pail 11103
15.Churavý 11037
Bouldry:
13.Chytil 10325
14.Širůčková 10253
15.Pařík 10175
Hory:
26.Bernard 2632
27.Opice 2510
28. 2404

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5818 lezců
1186491 cest
Nové přelezy:
Olympiáda 10+/11-
Tušení Sou 10-
Překvapení 9
Sex Je Pre 7b+
Bad Crimps 7C+
Dost Dobrá 8A+/8B
Zlost 8A+
Dostatek Z 8A
Bezrameňák 7C+
R @ B 7b+

Stěny
Dům Ignáce Stuchlého - Fryšták
Sportareál Klíny vnitřní stěna - Klíny 210
RadOTTín - Praha 5 - Radotín

Prodejny
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1
HUDYsport - Teplice
HUDYsport - Praha 5

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tvrzení „Vedení ČHS“ versus realita

„originální chyty“

Podle Vedení ČHS lze trénovat lezení na rychlost na originálních chytech v Brně na lezecké stěně KOMEC. Pojďme si tedy ukázat, jaká je skutečná realita.

Mediální tlak na mou osobu nepolevuje, ba naopak. V diskusích zde na lezci čelím nové vlně ataků a už i v e-mailech si o mě kde kdo otírá boty… kromě jiného. Nezbývá než si na konkrétním příkladu ukázat, jaká je skutečná realita tréninkových podmínek rychlostního lezení u nás a to konkrétně v Brně, odkud se rekrutuje drtivá většina českých reprezentantů.

Podle Vedení ČHS lze trénovat lezení na rychlost na originálních chytech v Brně na lezecké stěně KOMEC. Vedení ČHS výslovně tvrdí:

„Rovněž další stížnosti na tréninkové podmínky nelze nazvat jinak, než výmluvami – originální chyty jsou na stěně Komec v Brně, přesto tam závodníci z okolí pánů Babači a Buriana netrénují a raději trénují jinde.“

Pojme si tedy ukázat, jaká je skutečná realita.

Takto vypadají skutečné originální chyty pro disciplínu lezení na rychlost:

01 Mitterdorf chyty rychlost

Originální chyty na rychlost v Mitterdorfu


02 Arco chyty rychlost

Originální chyty na rychlost v Arcu


A takto vypadají „originální chyty“ pro disciplínu lezení na rychlost podle Vedení ČHS:

03 KOMEC chyty rychlost

„Originální chyty“ na rychlost na lezecké stěně KOMEC


Řekl bych, že z přiložených fotek je vše zřejmé i lidem, kteří se této disciplíně nevěnují…

Důvody, proč drtivá většina lezců upřednostňuje trénink jinde, pak napoví následující fotka:

04 KOMEC chyty rychlost celkovy pohled

Standardka na rychlost na stěně KOMEC v Brně



Přece jen snaha eliminovat riziko zranění během tréninku je, myslím, celkem pochopitelná. Dalším důvodem je, že na stěně KOMEC je časomíra (stopky) k dispozici pouze, když mají trénink Křížovi. Což obé na DURU odpadá. Proto zde také trénuje drtivá většina brněnských a přespolních lezců. Třebaže ani zde nejsou originální chyty a navíc zde chybí naviják.

Pro porovnání zde přikládám fotku standardní stěny v Arcu:

05

Standardka na rychlost v Arcu



Mohu čtenáře ujistit, že i ti, jejichž výsledky se Vedení ČHS ohání, jezdí o víkendech před závody trénovat na stěny s opravdovými originálními chyty a zdaleka nejen to. Pokud to jde, jezdí trénovat přímo na ty stěny, kde se budou konat samotné závody. Přičemž o tom, jaký vliv mají na přípravu (ne)odpovídající tréninkové podmínky pro vrcholné soutěže, není vůbec nutné vypracovávat žádné nákladné odborné studie. Stačí se zeptat kteréhokoli trenéra, jenž má na tomto poli patřičné výsledky. Já jsem na zcela konkrétním příkladu dokladoval, že tomu tak skutečně je. Což se potvrdilo i na dalších dvou závodech EP.

A tak skutečně „jako obvykle je to poněkud jinak“ než nám „Vedení ČHS“ tvrdí. A pak, kdože to ve skutečnosti šíří nepravdivá tvrzení…?!

Nicméně i tak se v mezičase objevila věc, za kterou bych chtěl Vedení ČHS poděkovat (bez ironie).

Po té, co jsem zveřejnil svůj kritický článek, přišlo Vedení ČHS s návrhem na zorganizování a to hned dvou(!) soustředění reprezentace a považte dokonce v samotném Innsbrucku! Jedno společné pro tři disciplíny – obtížnost, bouldering a konečně i rychlost a druhé jen pro rychlost.

Dlužno sice dodat, že pro většinu mládežnických reprezentantů v lezení na rychlost se jedná o soustředění až po závodní sezóně (s výjimkou těch, kteří budou startovat na MS). Logické by přitom bylo organizovat soustředění ještě před závodní sezónou, ale i tak se jedná o jistý kvalitativní posun k lepšímu. A pak, že jsem svůj článek psal zbytečně…(;-). Škoda jen, že si v mezičase Vedení ČHS neodpustilo ty své vyfabulované bodyčeky. Nicméně i tak díky! (zcela vážně)

Jiří Babača   [úpravy] 07:52 06.07.2018Tisk 

Reklama:


Související články:
 Foto dne:

Liška polární, 6C
 Databáze cest:
Všechny cesty (187641)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Perla 6a Corna 23
Sotto La Pioggia 5c Corna 23
Il Gatto E La Volpe 5c Corna 23
Fire And Fox Direct 7A Chironico
Iliovasilema Direct 6a+ Droushia/Ineia
Nově komentované:
Schiene Piegate 6b+ Val Pennavaire

 Nově v diskusi:

 Nové komentáře:

 Kde to vře:

 Nově v inzerci:

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1460 
 50 dní v divočině 
 1004 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1289 
 Andrea 
 1048 
 Ashima 
 857 
 Barkley Marathon 
 880 
 B.I.G. - světové prvenství 
 921 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 818 
 Gálfy - Horský život 
 767 
 Jak se staví ledovec 
 755 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1092 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 902 
 Lezci z Manína 
 917 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 817 
 Operace Nos 
 919 
 Plamen nikdy nezhasne 
 811 
 Pohlednice z konce světa 
 1046 
 Pomíjivost ledu 
 783 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 822 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 828 
 Rhapsodia Corcontica 
 808 
 Sama 
 981 
 Šampioni zlatého údolí 
 910 
 S lyžemi v oblacích 
 1059 
 Tenaya Traverse Challange 
 889 
 Tenkrát na východě 
 1059 
 Velká alpská silnice - 73 
 855 
 Za oponou velehor 
 1036 
 Zápasník Dee Dee 
 891 
 Životní výprava 
 924 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.