LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Parádní finta, takovýhle kroky jsem v přírodě ještě nedělal.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
19.Novák 10756
20.Lukášek 10703
21.Kalvas 10684
Bouldry:
19.Nespoutaný 10050
20.Břicháček 10028
21.Šípek 10000
Hory:
27.Chomová 2670
28.Bernard 2632
29.Opice 2510

Výsledky
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Deníčky
5822 lezců
1188682 cest
Nové přelezy:
Devizový P 9-
Blueberry Xb
Slimeline 7C
Ansazi 7c
Kamarát Do 9
Tanec S Vl 11-
Vodní Svět Xb
Skurutí Bě Xb
Poslední V 10-
Poslední V 10-

Stěny
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Osp

podzim 2000

Když mi Jirka Šimandl loni na podzim, po návratu z Ospu, řekl, ze zkoušel cestu Samsara 8a/a+, ale ze se mu ji nepovedlo přelézt, s napětím jsem očekával, jestli ji letos dokáže zdolat.

Jak jste již možná četli z krátké zprávy tento rok se mu to povedlo. Vyhověl tedy mé prosbě o detailnějsí informace a tak je telegraficky otiskujeme společně s krátkým infem o této oblasti.


Je 1/2 září a v pátek vyrážíme do Ospu přes Budějovice a Vídeň .V Ospu vše při starém, kemp, vinobraní a zrající fíky, moře bylo krásně teplé. Malý Jiřík ( Simiho klon = šikovný a ani chvíli neposedí) byl nadšený a plaval v moři zatím s rukávky. Celý pobyt vládla pohoda a dobrá nálada. Lezení jsme tak prostřídávali, lezli jsme každý den jen dopoledne a odpoledne jsme jezdili k moři. Třikrát jsem lezl v Mišja Peči, dvakrát jsme byli na Babně a v Černim kalu ,kde si zase spíš zalezl Papi a Gabča.


V Mišja Peči jsem hnedka na začátku vylezl Samsaru 8a/a+ na první pokus, měl jsem ji okouknutou z minulého roku, kdy ji vylezl T.Rakovič a já jsem si to jednou zkusil .Pak jsem si nacvakal Giljotinu 7c+/8a, ale vylezl jsem ji až další den na RP (2. pokus). Když jsem byl tak rozjetý osmělil jsem se a podíval se do Mrtvalského plesu 8b . Kroky jsem vymyslel a kupodivu shledal , že to není až tak nemožné, ale při dalším pokuse jsem viděl, že už mám dost.

Potřetí jsme do Mišky přišli až poslední den a já chtěl ještě něco urvat a proto jsem volil Alabaňski konjak 7c+/8a 31m. Spodní délka za 6c+ příjemně unaví a druhá po hadích hřbetech v záklonu pěkně doklepne. Kroky nejsou těžký, ale vydržet. Když nevyšel OS ani první ostrý pokus , rozloučil jsem se se slovy Jana Koziny Sladkého : " do roka a do dne ".

Info o oblasi

Přístup: Cca 800 km od Prahy a asi 10 hodin jízdy autem. Na trase mezi Lublaní a Koperem, u obce Črni Kal, 12 km za obcí Kozina a 11 km před Koperem. V obci Črni Kal odbočit doprava, je tam ukazatel na Osp pak asi 3 km, skály v Mišje peči a nad Ospem jsou vidět ze silnice. Doporučuji spíš cestu přes Znojmo, Vídeň, Graz, Klagenfurt, Lublaň, Koper. Je to nejpohodovější cesta po dálnicích a slušných silnicích, s minimálním mýtným.
Ubytování: Camping je v Ospu 10DM/noc, a v přímořských letoviscích asi 20 km.
Skály v okolí vesnice Osp je možné rozdělit na 4 podsektory, které poskytují skvělé sportovní lezení po vápencových stěnách vynikající kvality.
Mišja peč - nejzajímavější a také nejlepší lezení najdete v Mišja peči. 800m od vesnice Osp je od silnice viditelná asi 200 m široká stěna. Zbytek obrovské propadlé jeskyně, který zaříznutý do svahu ve tvaru konské podkovy, potěší jistě každého lezce. Se skalami nad vesnici Osp tvoří takřka jednu oblast. Jsou zde převážně těžší cesty.
Cesty: Pět cest je od 6a+ do 6b+, asi 15 od 6c po 7a+, asi 25 jich je od 7b po 7c+ asi 20 od 8a po 8c+.
Osp - Vlevo jsou stěny bezprostředně nad posledními domy stojícími ve strmé stráni stejnojmenné vesničky. Zde je mnoho krátkých převislých cest. Vpravo odtud je stěna Babna, která je dostupná po cestičkách mezi křovím od prvních stěn za domky. Velká stěna je přístupná údolíčkem, do něhož je vstup před vískou.
Cesty: Je zde asi 25 cest od 6a+ po 6b+, cca 20 od 6c po 7a+, asi 15 od 7b do 7c+ a tři 8a a? 8b+. Jan pár cest je lehčích ne 6a+, nejlehčí je 5b.
Črni Kal - nad asi 4 km vzdálenou vesničkou Črni Kal na trase mezi Lublaní a Koperem (11 km před Koperem) je na obzoru kopce stěna před kterou stojí vápencová věž se zříceninou tvrze na vrcholu. Lezeni pro soft muvry je zde prevazne v kolmych stenach.
Cesty: Cca 30 cest 6a a lehčích, asi 20 od 6a+ po 6b+ a asi 10 od 6c po 8a.
Podpeč - velká stěna asi 6 km vzdálená od Ospu, kousek od vísky Podpeč.
Cesty : Je tu asi 30 cest od 6a+ po 8b.'

Jirka Šimandl   [úpravy] 12:34 30.11.2000Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pan Lezec07:15:40 01.07.2003
Komentáře jsou zbytečné. Myslím, že stačí kouknout do jeho deníčku. Udělejte to.
Azbestodpovědět 

 Foto dne:

Cesta Pro Lenku, 5+
 Databáze cest:
Všechny cesty (187867)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Grosser, Schwarzer Vogel 7 Piestingtal
Gluckslos 7+ Piestingtal
L' Amore Cieco 6a Baunei
Sólo Pro Moji Mámu 5 Buda
Skok Do Neznáma 7+/8- Buda
Nově komentované:
Operatore Ecologico 6C Chironico
Zen Boulder 6A+ Chironico
Il Succhio Selvaggio 7c Brojon
Nebraska 6b+ Bassilandia
Hrabě Vrtba 8+/9- Mařenka

 Nově v diskusi:
Re: Dřevěná posilovací lišta-Nález | Dřevěná posilovací lišta-Ztráta | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Chata Rysy a Terry | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: ale prd | Zavody | zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: Inu | ale prd | Re: Duplicita | Pozor. | kňůůůů | Re: Duplicita | Duplicita |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (23)
MČR v boulderingu (9)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (1)
MS v paralezení v Soulu, Jižní Korea: Franta Rys 7. (1)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
Dřevěná lišta- Panťak | Bunda na Bleším trhu | koupim karabiny | Stáří neni pro sraby | fedchenko glacier trek | Spolu lezení | Statická a dynamická lana | Spacák warmpeace | Práce | Garmin Fenix 7X |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1522 
 50 dní v divočině 
 1049 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1344 
 Andrea 
 1093 
 Ashima 
 895 
 Barkley Marathon 
 918 
 B.I.G. - světové prvenství 
 969 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 858 
 Gálfy - Horský život 
 818 
 Jak se staví ledovec 
 801 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1149 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 944 
 Lezci z Manína 
 973 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 857 
 Operace Nos 
 971 
 Plamen nikdy nezhasne 
 857 
 Pohlednice z konce světa 
 1090 
 Pomíjivost ledu 
 835 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 863 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 876 
 Rhapsodia Corcontica 
 862 
 Sama 
 1019 
 Šampioni zlatého údolí 
 948 
 S lyžemi v oblacích 
 1106 
 Tenaya Traverse Challange 
 940 
 Tenkrát na východě 
 1107 
 Velká alpská silnice - 73 
 892 
 Za oponou velehor 
 1082 
 Zápasník Dee Dee 
 939 
 Životní výprava 
 974 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.