Nová to sportovní disciplína se objevila v horolezeckých kruzích. Kratochvílí špičky sportovních lezců se staly tzv. LEZECKÉ ŠACHY,
jež závodníkům zpočátku zpříjemňovaly fyzicky náročný a jednostranný trénink. V současnosti jsou již nenahraditelnou součástí tvrdého výcviku a na dohled je kodifikace samostatné závodní disciplíny.
Představme si ve stručnosti tuto zámořskou novinku, posouvající horolezectví opět o další vývojový krok dále. Dále k dokonalosti!
Kouzlo LEZECKÝCH ŠACHŮ spočívá v kombinaci téměř nekonečné variability s objektivní měřitelností a opakovatelností výkonu. Boulderingový problém je zaznamenán jako sled jedinečných polí. Výsledkem je pak sekvence pohybů, definovaná řadou písmen a číslic, obdobnou zápisu klasických šachů. Přídavkem je pak označení „level“, jež udává náklon desky po desetistupňových krocích, tedy např. level 3 značí 30° převislý náklon desky (měřeno od kolmice).
Lezecká plocha je obdobou boulderingové stěny, jež však na první pohled upoutá šachovnicovým rastrem. Čtvercová deska, o stranách 4 metry je po celé délce opatřena vodorovnými lištami (viz obr.), celá pak barevně rozčleněna na 100 polí o stranách 40 centimetrů.
Další převratnou novinkou, kterou přinášejí LEZECKÉ ŠACHY, je pro zachování funkčnosti doporučení používat dvojbarevné magnézium, resp. dva pytlíky, v nichž se nachází jak bílé magnézium tak černé. Bohužel však na tuto dynamicky se rozvíjející disciplínu zatím nezareagovali výrobci magnézia a je třeba magnézium obarvit svépomocí, např. sazemi.
Přínos LEZECKÝCH ŠACHŮ lze shledávat především ve vytříbené kombinaci rozvoje fyzické síly zároveň s tolik potřebným inteligenčním potenciálem současného sportovce.
Netřeba snad dodávat, že vše výše uvedené se koná za přátelské atmosféry, povzbuzování přátel a zdravého soutěžení.
Další oblíbenou hrou je lezecké "člověče nezlob se". Hraje se tak, že několik dvojic vyrazí do jediné cesty. Smyslem hry je dolézt k jištění svého předchůdce, jeho lano vycvaknout a nahradit karabinou s lanem vlastním. Při předbíhání lezce před sebou je vhodné mu šlápnout na ruku, nebo ho alespoň kopnout do hlavy. Tato hra se obvykle provozuje na umělých stěnách. Na pískovcových skalách je naopak oblíbené korespondenční "člověče nezlob se", kdy jednotliví hráči nehrají v cestě najednou, ale navštěvují ji v pravidelných intervalech, přičemž v cestě řežou kruhy svých předchůdců, nebo naopak vrtají kruhy vlastní.
Sranda nastava, kdyz se vsichni clenove figurkovych sruzstev snazi nacpat do domecku - tedy presne v okamziku, kdy zastarale klasicke "clovece nezlob se" konci :-)
Právě jsem se z dobře informovaných zdrojů dozvěděl,že existuje další novinka a tou je lezecké Scrabble.Je třeba vyhledat pomník,či památník s dostatečnou výškou a velkým množstvím tesaných nápisů.Na něm pak lze vynalézat libovolné množství cest různé obtížnosti,přičemž sled jednotlivých kroků musí tvořit smysluplné slovo,nebo větu,pokud možno figurující ve slovníku spisovné češtiny.
Přátelé, chystám se založit první "Člověče-nezlobse-oidní" profesionální tým. Nábor proběhne na Sněžce, 1. dubna ve 25:00 večer, požadavky na uchazeče - maniodepresivní chování, sebevražedné skolny, sadismus, armádní výcvik upřednostněn:-)
Přátelé, chystám se založit první "Člověče-nezlobse-oidní" profesionální tým. Nábor proběhne na Sněžce, 1. dubna ve 25:00 večer, požadavky na uchazeče - maniodepresivní chování, sebevražedné skolny, sadismus, armádní výcvik upřednostněn:-)