LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Do volnýho (kamení) se nezakládá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11150
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5820 lezců
1187692 cest
Nové přelezy:
Porno Ist 9+
Blow Job 7b+
Un Present 8a
Red Hot To 8A
Shoulder P 8A
La Belva 10-
Thor´s Ham 10-
Ragnarök 9+/10-
Akira 10
One Piece 11-

Stěny
FreeSolo - Lezecká stěna - Praha
Škoda Sport Park - Plzeň
HK Ostaš - Police Nad Metují

Prodejny
HUDYsport - Hradec Králové
HUDYsport - Strakonice
2D chyty - Praha 6

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tofana - ó hory

Tak si doma polehávám se sádrou na noze, která značí, že letošní sezóna v horách pro mne asi skončila. Takže jsem se rozhodl podělit se o zážitky z lezení na Tofaně, na tom nádherném kopci, který se vypíná nad Cortinou d.Ampezzo. Jó, je to ta Cortina, kde bude příští olympiáda.

Samotná Tofana má dva vrcholy, první d´Mezzo je známý spíše mezi lyžaři, druhý di Rozes je zase naším hřištěm. Nad údolím z Cortiny do  sedla Falzarego se vypíná jižní stěna s několika výraznými pilíři s velkým množství cest všech typů a obtížností. Podělil bych se o dojmy ze dvou cest. Bella Ciao 8- na třetí pilíř a Sognando L´Aurora 9- na druhý pilíř.

Obě cesty jsou odjištěny nýty, stylem, že nýty neulehčují přelez, odlezy i v těžkých místech jsou několikametrové a friendy se rozhodně hodí. Kvalita skály, zejména v první polovině stěny, je velmi slušná, v druhé polovině stěny je třeba zvýšit opatrnost.

Lezení s tou, kterou milujete :-)                                                                                                                    cestou Bella Ciao 8-,  820 m lezení, 17 délek. Z cesty jsme měli docela respekt, dlouhá, orientačně náročná stěna, den před námi v ní ještě někdo po setmění bloudil s čelovkami. Chystáme pečlivě, co dáme do batohu na cestu, aby v něm bylo vše, co potřebujeme, a vše pro případ, co kdyby. Marcelka jako vždy před takovým výstupem špatně spí a je nervózní, až do chvíle, než si sáhne na první chyt. Potom se v ní probudí její horolezecké já, které smaže i drobný silový rozdíl mezi námi, a po devíti hodinách plni emocí jsme na vrcholu. Cesta je fyzicky a psychicky poměrně náročná, zvláště v horních partiích stěny je skála lámavá. Cesta několikrát křižuje klasický výstup Alvera-Pompanin, ve kterém bylo několik dvojek, které se na štandech hojně sdružovali, takže občasný ulomený stup nebo chyt šel přímo mezi ně. Ale na vrcholu jsme byli všichni v poho a bez "ztráty kytičky".

Lezení s mladým a odolným :-)                                                                                                                              cestou Sognando L´Aurora 9-, 600 m, 16 délek. S Chlupem je radost lézt, nevadí mu batoh, při jištění je trpělivý a přesný, rád fotí, moc nejí, co je potřeba, to vyleze. Cesta začíná 5 délkami v plotnách, aby v dalších dvou třetinách stěny šla do převislých partií stěny. Lezení je silově vytrvalostní, takže obtížnost 9- je potřeba umět. Odměnou je krásné atletické lezení s nýty, kterých je méně než akorát a občas je potřeba se po nich dobře dívat. Jedno sezení v 10. délce mne sice zamrzelo, ale nezkazilo velkolepý dojem z cesty.

Důležité informace k cestám jsou v níže uvedených odkazech.  Výhodou obou cest je krátký nástup. Autem vyjedeme až k Refugio Dibona do výšky 2.000 m a odtud je na nástup cca 45 min. Pokud přijedete pozdě večer, dá se tu i přespat, a nebudete sami. Po vylezení cesty sestupujeme zřetelným chodníčkem s mužíky, a poté se dáme vlevo a po vzdušném prvoválečném chodníku  sejdeme k chatě Guissani. Pasáž po prvoválečném chodníku je docela drsná a rozhodně vojákům, kteří tu trávili spousty měsíců v létě i v zimě, nebylo co závidět.  Na chatě Guissani si dáte něco na žížeň a za hoďku seběhnete k autu.

Abych nebyl tak faktograficky nudný, nejen lezecké zážitky dělají z lezení nejlepší sport na světě. Sprchování po lezení na parkovišti může mít různé podoby. Zatímco my chlapi, pokud není v blízkosti potok, si hrajeme na yosemitské krysy, co se moc nemyjí, tak lezkyně si mytí neodpustí. Tak si jedna francouzská lezkyně postavila speciální stan ve tvaru hrušky, do něj zavěsila sprchu z auta, a vytvořila si tak sprchovací kout, za který by se nemuseli stydět ani v blízkém hotelu. Druhý den nato přišly dvě holky z feráty, také vytáhly sprchu, odhodily komplet svršky a s bujarým smíchem smyly všechen pot a prach z Tofany, ovšem bez sprchovacího koutu. Z diskrétnosti národnost neuvádím. Prostě na Tofaně je toho spoustu k vidění a k zažití.

Takže Vám přeji pěkné lezení a zážitky :-)

https://www.bergsteigen.com/touren/klettern/bella-ciao-tofana-di-rozes/

https://www.planetmountain.com/en/routes/sognando-aurora-tofana-di-rozes.html


Tofana



Expozice



Lezení fakt krásný



No nýt to není



Ze stěny



Vrcholovka



Mladý a odolný



Ó hory



Sestup po prvoválečných chodníčcích


Vašek Skopec   [úpravy] 11:22 29.09.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Cesta 18:41:33 29.09.2023
Hodně  pěkně počtení a velká  motivace. Krásné fotky.
Gorbi odpovědět 

 jako fakt pěkný20:53:58 29.09.2023
poi týdnu dovolený střídavě přidávaje zedníkům a tesařům a s krumpáčem a hráběmi okolo bagru musím otevřeně přiznat, že jestli jsem se neroplakal, tak jsem se úplně poslintal. já bych lezl až bych brečel.
Lukas B.odpovědět 

  20:41:27 03.10.2023
Skvělé počtení Vašku.
Aleš P.odpovědět 

 Tofana22:15:51 05.10.2023
má vrcholy tři. Ono i dle názvu - "di Mezzo" znamená "prostřední". V článku není zmíněná ta třetí, Tofana di Dentro.
odpovědět 

 Zajímavý tip, díky20:56:16 07.10.2023
Ta informace "Autem vyjedeme až ... do výšky 2.000 m" nejspíš spustí prozkoumávání, co se tam dá vylézt o pár stupňů níž. 
Šlojířodpovědět 
 Re: Zajímavý tip, díky08:11:28 09.10.2023
ten nejpravější z pilířů jsem vylezl dokonce i já. takže co lézt pro softmovera tam rozhodně je.
Lukas B.odpovědět 

 Podpora21:56:43 08.10.2023
Vašku, přejeme brzké uzdravení a radost z krasných a hodnotných výstupů !!!
bobulíkodpovědět 

 Foto dne:
Neznámí lezci ve 3. délce
Ostkante
 Databáze cest:
Všechny cesty (187785)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Waterfall 6b Leonidio
Boy On A Dolphin 6c Leonidio
Nutella 7b Le Trincee
Ino 6b Leonidio
Lockdown 7c+ Le Trincee
Nově komentované:
Dall´Alba Al Tramonto Direct 7b San Vito Lo Capo
Melquiades 6b+ Lumignano
Orient Express 7b+ Lumignano
Ninja 8A Komínky
The Last World 8- Geyikbayiri

 Nově v diskusi:
Re: Chata Rysy a Terry | Chata Rysy a Terry | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Staré lano/oplet | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh |

 Nové komentáře:
Fanda jede | Re: Druhá | Čupr baba | Re: ? | Re: ? | Re: ? | Re: Cesta na S | Re: ? | Re: překlepy nevadí | smekám |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (14)
MČR v boulderingu (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (6)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (2)
MS v paralezení v Soulu, Jižní Korea: Franta Rys 7. (1)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
fedchenko glacier trek | Spolu lezení | Statická a dynamická lana | Spacák warmpeace | Práce | Garmin Fenix 7X | Lezení, stěna Ústí | Pohovky La Sportiva | La Sportiva Miura 41 | Expediční péřovka Montura Himalaya 2.0 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1493 
 50 dní v divočině 
 1028 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1320 
 Andrea 
 1075 
 Ashima 
 884 
 Barkley Marathon 
 898 
 B.I.G. - světové prvenství 
 950 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 842 
 Gálfy - Horský život 
 800 
 Jak se staví ledovec 
 779 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1121 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 926 
 Lezci z Manína 
 953 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 839 
 Operace Nos 
 950 
 Plamen nikdy nezhasne 
 841 
 Pohlednice z konce světa 
 1073 
 Pomíjivost ledu 
 814 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 845 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 859 
 Rhapsodia Corcontica 
 844 
 Sama 
 1002 
 Šampioni zlatého údolí 
 929 
 S lyžemi v oblacích 
 1086 
 Tenaya Traverse Challange 
 924 
 Tenkrát na východě 
 1081 
 Velká alpská silnice - 73 
 872 
 Za oponou velehor 
 1064 
 Zápasník Dee Dee 
 922 
 Životní výprava 
 953 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.