LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Těžký místo vynech a lez dál.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
SP paralezení Laval FRA (25.10)
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
4.Trojan 11956
5.Štípek 11769
6.Širůčková 11728
Bouldry:
4.Novák 10900
5.Stráník 10800
6.Pochman 10675
Hory:
21.Louda 3082
22.Slavíček 3060
23.Novák 2688

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5817 lezců
1186125 cest
Nové přelezy:
Per Voi Vo 7b+
Hurien 7b+/7c
Přepište D 7C
3éme Millé 7c
Rififi Au 7b
Pláč 7C/7C+
Dreamcatch 8B+/8C
Debout Les 8a
Kristallo 7C
Unt'n Ban 7C

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ocenění Zorce Prachtelové

Strahov

O víkendu bude Zorce Prachtelové, na návrh Výkonného výboru, udělen In memoriam titul Čestný člen ČHS.



Zorka Prachtelová čestnýmčlenemČHS (hi res)




Zorka Prachtelová (In memoriam) narozena 16. 1. 1943 zemřela 29. 1. 2011

Zorka Prachtelová patří mezi nejlepší lezkyně v historii českého lezení. Lezení zasvětila celý život a mnohé mu obětovala. V 70. až 80. letech minulého století se specializovala se svým manželem Petrem Prachtelem především na špičkové výstupy v českých a německých pískovcích a také na žule Jizerských hor.
Na svém kontě má více než 9 000 přelezených cest, přes 1 000 prvovýstupů, z nichž zhruba 250 vlastních. Úctyhodný je nejen počet výstupů, ale také obtížnost, kterou Zorka lezla, a kterou konkurovala i nejlepším mužským lezcům své doby. Na písku dosáhla klasifikace IXa a free solo VIIIa. Právě lezení sólo a přeskoky, jsou pro její osobu ikonické.
Zorce patří také několik významných ženských prvenství. V roce 1963 přelezla jako první žena Údolní cestu na Kapelníka, v zimě 1964 legendární Hokejku ve Vysokých Tatrách, 1970 vyvedla v Sasku jako první žena cestu obtížnosti VIIIa a mnoho dalších.
V roce 1969 společně s manželem Petrem získala prestižní třídu Meisterklasse” v Sasku.
Byla členkou reprezentačního horolezeckého družstva, spoluzakladatelkou lezeckého oddílu APK, vynikající lyžařka a běžkyně.

JirkaS   [úpravy] 23:14 27.05.2021Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Asi neee08:02:20 28.05.2021
Já teda do toho nechci kecat, ani jednoho nic moc neznám, jen jsem od Prachtela koupil knihu a přečetl a několikrát s ním mluvil u nás v LB, ale mám takový dojem, že Zorka na to kašle (vím, že už tady není), páč s Petrem byli jen pro sebe, only for themselves!
 Richard LBodpovědět 
 Re: Asi neee08:10:05 28.05.2021
Zorka s Petrem byli zcela antikomformní lidé,
které mimo jiné postihlo i komunistické ČSTV a tehdejší ČHS zákazy výjezdů na zahraniční expedice.
Na jednu stranu ocenění mohu brát jako určitý druh vyrovnání se s minulostí ze strany Svazu, ale na druhou stranu mi k této dvojce nesedí jakékoli ocenění, medaile , diplom a vše co zavání komformitou která smrdí za jakékoli doby.
H.odpovědět 
  Re: Asi neee12:32:40 28.05.2021
Myslím, že se jedná o pokrytectví hodně vysoké úrovně.
Martinodpovědět 
 Re: Asi neee18:08:40 28.05.2021
Jo, párkrát jsem je potkal ve skalách a souhlasím s Richardem a podtrhuji "only" v Jeho komentáři. U Kohoutků si je v sobotu večer nepotkal. Bobr_51
Bobrodpovědět 

 Treba16:28:17 28.05.2021
Treba je to pokus CHS pripomenout vyznamnou osobnost. Protoze CHS je instituce nemuze to udelat jinak nez cestou institucionalni.
Vazeni Kritici a Kritizovatele.
odpovědět 
 Re: Treba20:05:13 28.05.2021
Jo, institucionálně, jinak to neumí. To je jasný. Otázka ale je, jestli by to ZP akceptovala, kdyby to nebylo in memoriam. A jestli ČHS má kredit na to, aby si to mohl dovolit udělat bez toho, že to vyvolá rozpaky... O to myslím v těch výše uvedených námitkách běží.
Nechci napadat ČHS, ale obecně to je tisíckrát historicky potvrzený a omletý fakt - jak si nějakej systém či instituce... posmrtně přivlastní něčí odkaz, když už ten dotyčný vcelku nic nemůže namítat, a leckdy i proti smyslu postojů a hodnot toho odkazu. Samozřejmě ten systém či instituce se tím snaží vylepšit svůj obraz, na druhou stranu zákonitě dochází většinou k poškození či problematizaci toho dotyčného odkazu, k jeho zploštění...
Musím říct, že o trochu větší koule by ČHS podle mě prokázal, kdyby to nabídnul Prachtelovi anebo Bělinovi. Tam by se vstoupilo na trochu tenčí led, ale to by podle mě stálo za to. Protože oba by si takové ohodnocení myslím zasloužili, a zároveň by o to víc vystoupilo do popředí, že svět není černobílej :)
P.odpovědět 
  Re: Treba21:15:53 28.05.2021
jo, vcelku souhlas. & CHS se samozrejme timto cinem zviditelnuje taky..
& ZP se uz nemuze branit.
Potazmo- Belinovi nebo Prachtelovi to nenabidnou neb hrozi realna moznost ze by je s tim poslali nekam kde slunce nesviti.
odpovědět 

 Co na to Petr?18:11:19 28.05.2021
Trochu mě mate, že obrázek (foto + text) u článku se zdá být psaný Petrovou rukou - jsem zvědavá, co mi poví. (Třeba to také bere jako satisfakci, i když můj prvotní dojem z nabyté informace byl, že to je spíš výsměch než ocenění.)
Petraodpovědět 
 Re: Co na to Petr?19:10:24 28.05.2021
S Petrem jsem teď mluvila - vzkazuje, že to bere tak, že když si někdo vzpomene na Zorku, je tu pořád s ním... Takže i když on sám od ČHS měl dištanc a věci se děly tak jak je mnohým známé, nebere to nyní od ČHS jako špatné gesto. Víc k tomu třeba poví nějakému novináři zítra sám, jede na VH svazu.
Petraodpovědět 

 čestný člen20:23:36 29.05.2021
V téhle diskuzi je otázkou, koho diskutující mají na mysli, když napíšou ČHS. Jsme to my všichni, co v tom spolku jsme? Nebo myslí jeho vedení?

Titul Čestý člen uděluje podle stanov Valná hromada, které to někdo musí navrhnout. Zpravidla to dělá VV, ale konec konců, když někdo povstane na Valné hromadě, někoho navrhne a přítomní delegáti to schválí, stane se ten navržený čestným členem také.

Petr Prachtel na Valné hromadě byl a ocenění pro Zorku ho celkem viditelně těšilo.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: čestný člen17:08:53 03.06.2021
To ocenění bylo s Petrem předem projednáno a kdyby měl výhrady, respektovali bychom je. Podle jeho vyjádření byl rád a rad přijel i na tu VH. Petr už dostal ocenění při výročí 120 let ČHS na zámku Hrubá Skála roce 2017.
honzaodpovědět 

 Foto dne:
Stáj
Flek, 7+
 Databáze cest:
Všechny cesty (187615)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Trikeriotisa 6+ Anavra
Epikouros 7 Anavra
Tike Saab 7- Anavra
Paichnidia Anemou 7- Anavra
Sindromo Sterisis 6c Kofi
Nově komentované:
Čarodějův Učeň 8- Kotýz
Rozvodové Řízení 8 Kotýz
Rozvodové Řízení 8 Kotýz
Stará Cesta II Prachov
Sphynx 7 Hohe Wand

 Nově v diskusi:
Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh |

 Nové komentáře:
Re: Cesta na S | Re: Nepřechylování je projev progresivismu | Re: Cesta na S | Re: Cesta na S | Re: Komunita horolezců výstup neuznává | Re: Cesta na S | Re: Cesta na S | Re: překlepy nevadí | Re: překlepy nevadí | Re: překlepy nevadí |

 Kde to vře:
Secret Spot Bouldering 2025 (91)
MČR v boulderingu (68)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (53)
Mára Holeček a Radek Groh vyrazili do Nepálu na Cho Oyu (8188 m) (18)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (14)
Adam Ondra vyhrál Rock Master Duel 2025 (11)
Wetterhorn - 3690 aneb traverz k pohledání (10)
Rock Master KO boulder vyhráli Yannick Flohé a Janja Garnbret (7)
MČR v boulderingu - semifinále a finále (6)
XXIII. Mezinárodní festival outdoorových filmů (4)

 Nově v inzerci:
Scarpa F1, vel. mondo 300 | Prodám goretexovou bundu Revolution Race | lezečky | Skyhook | Lyže Francie leden 26 | Dvě bouldermatky zdarma | Dětské lezečky Simond | Expresky | Lezečky Evolv Zenist Pro LV vel. 44 | Singingrock Rama |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1432 
 50 dní v divočině 
 975 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1260 
 Andrea 
 1025 
 Ashima 
 834 
 Barkley Marathon 
 860 
 B.I.G. - světové prvenství 
 897 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 792 
 Gálfy - Horský život 
 748 
 Jak se staví ledovec 
 734 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1057 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 880 
 Lezci z Manína 
 890 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 792 
 Operace Nos 
 891 
 Plamen nikdy nezhasne 
 779 
 Pohlednice z konce světa 
 1019 
 Pomíjivost ledu 
 762 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 800 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 801 
 Rhapsodia Corcontica 
 787 
 Sama 
 948 
 Šampioni zlatého údolí 
 885 
 S lyžemi v oblacích 
 1031 
 Tenaya Traverse Challange 
 866 
 Tenkrát na východě 
 1031 
 Velká alpská silnice - 73 
 824 
 Za oponou velehor 
 1012 
 Zápasník Dee Dee 
 870 
 Životní výprava 
 899 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.