LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Těžký místo vynech a lez dál.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11150
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Černý 8001
3.Groš 7768

Výsledky
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Deníčky
5825 lezců
1189622 cest
Nové přelezy:
The Big Ha 7C
Čikuma 7C+
The Big Ha 8A
Nagano 7C
Teatro Tat 9
Satisfakce Xc
Světlá Ste 9/9+
Přepište D 7C
Capitán Ca 8a
Baleine So 7c

Stěny
SAUNA - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Skobovačky na Polínku

26.11.2000

V neděli jsme lezli staré skobovačky na Polínském vrchu a užili jsme si spoustu srandy při stylu lezení - chytnu chyt hodím jej dolů a hledám další.

Tuto neděli jsem se domluvil s Jindrou Zachardou, což je známý horal a znalec lezení v rozbitém terénu, že vyrazíme potrénovat technické lezení na Polínský vrch.
O Polínku tu byla již zmínka, když jsem tam osadil cestu Ptáky v trní  8- UIAA v prostřední výrazné plotně. Ještě nemá druhý přelez, ale o to jsme se ani nechtěli pokoušet. Celou sobotu totiž  pršelo a omechované stěny klouzaly jak namydlené. Naším cílem bylo zkusit některé staré skobovačky. Chtěli jsme volně i technicky a nakonec to bylo něco mezi.
Jak praví horolezecký průvodce po nepískovcových terénech z roku 1987: jedná se o žulový lom ( i s mými skromnými znalostmi geologie si dovolím poopravit, materiál je je podobný spíče znělci s charakteristickou sloupcovou odlučností), terén je vhodný pro nácvik skobovací techniky. Místy jsou skály lámavé v důsledku narušení těžbou. Zde bych si opět dovolil poopravit neboť slovo "místy" se mi zdá příliš shovívavé. V podstatě téměř nic kromě spár se nedalo chytit aniž by to člověk neutrh nebo neušláp. Takže cesta po jednom přelezení byla tak o 50 kilo kamení lehčí.
V průvodci nejsou cesty zakresleny , ale uvedeny pouze z leva do prava, obtížnost je kolem 5 UIAA A0 - A2.
Za celý den jsme vylezli pouze tři cesty. Zkoušeli jsme lézt volně a bylo to velké dobrodružství. Jištění bylo velmi nejisté. Přestože jsme zakládali friendy a zatloukali skoby skoro po metru vůbec jsme neměli chuť zkoušet jestli drží. Nakonec jsem byl nucen si do jištění dvakrát odsednout a přestože byly asi 4 stupně nad nulou, tak jsem se opotil. Jindra  se na první cestě spoléhal dokonce na staré skoby od prvovýstupců. Myslím, že by neudržely ani metrový pád, ale Jindra nepadá. Druhou cestu jsem tahal já a když jsem dolézal k vršku měl jsem 2 metry pod sebou dva dvojkový čoky. Už jsem se těšil jak si cvaknu starou skobu s kroužkem, ale když jsem do ní zavěsil expresku tak se ohnula. Tož jsem ji rukou vyndal a hodil dolů. Hrdě a se staženým pozadím jsem pokračoval vzhůru až mě zachránila tenká břízka, kterou jsem okamžitě použil, jako asi nejkvalitnější jištění v cestě.
Večer nam berjozka pomohla ještě jednou, když jsme k ní po společné střídavé práci na třetí cestě museli znova uhnout, neboť dolez cesty vedl hliněným koutem. Bohužel cepíny na hlínu jsme neměli. Dolezl jsem už za tmy, a po říhodinovém snažení v 15m dlouhé cestě.
Veselé to bylo nejem na prvním konci, ale i při jištění. Od prvolezce neustále padala sprška kamenů. Po té co jsem dostal šutrem přesně pod oko, už jsem se nahoru moc nedíval. Zajímavé je, že za celou dobu co na mě padaly kameny, jsem ani jedním nedostal do helmy. Asi je kamenoodpudivá. Doufám, že ji to v horách vydrží.
Když jsme odjížděli domů vypadalo to, že spíš jedeme z jeskyňaření než z lezení. Příště si beru montérky, gumovky a hornicku přilbu.
Doufám, že si přijdete taky někdy užít na Polínko. Je to trchu jiný druh lezení.    Bolek

Karel (Bolek) Kříž   [úpravy] 12:16 27.11.2000Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Komentáře

Nový komentář 

 To snad neni ani lezeni
Bolku asi po tvem prispevku pruvodce Polinka z databaze pruvodcu vyradime.
Zapsal: Jirka, 14:05:45 27.11.2000
 n3RnSNuuToUO
The accident of finding this post has brhngteied my day
<!-- 46.161.14.99/ -->
Zapsal: dIsvNi98, 01:33:25 24.11.2018


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:
Tomáškův lom - Centrální Stěna
Peťánek, 7B
 Databáze cest:
Všechny cesty (188029)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Boží Přikázání 5B Zvůle
Teatro Tatro 9 Červenica
November Rain Ext. 8+ Beycik
Capitán Calzonazos 8a Margalef
Tamagotchi Extrem 7b+ Margalef
Nově komentované:
Hopsavá VIIb Suché Skály
Waiting For Holidays L1+L2 8- Geyikbayiri
La Vie En Rouge 7b Castelluzzo
Večerní 8- Čertovy Skály U Lidečka
Catwalk - Horní Var. M.Pěny Xa Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Rozloučení | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: Ah | Re: Ah | Re: Ah | Re: Jo | Re: Ah | Re: Jo | Re: Nelze zkontrolovat | Re: Nelze zkontrolovat | Re: H | Re: H |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (34)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (25)
ČHS: Slevy na chatách v Tatrách platí dle délky členství v ČHS (22)
MČR v boulderingu (10)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (3)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
Lezec Deníček nově i pro Android (1)

 Nově v inzerci:
Montane Solution nepromokavá bunda | ZIMNÍ BOTY Sorel Caribou | SCARPA | Prodam Skylotec Inceptor GRX - Nová | Prodám jistítko Belay Set Hurry/Eagle - nové | Prodám jistítko ALPINE UP - Nové | Malarone 250mg | práce | Sportovkyni pro život | Dřevěná lišta- Panťak |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1734 
 50 dní v divočině 
 1213 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1528 
 Andrea 
 1235 
 Ashima 
 1012 
 Barkley Marathon 
 1048 
 B.I.G. - světové prvenství 
 1096 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 981 
 Gálfy - Horský život 
 933 
 Jak se staví ledovec 
 914 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1312 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 1072 
 Lezci z Manína 
 1108 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 943 
 Operace Nos 
 1071 
 Plamen nikdy nezhasne 
 982 
 Pohlednice z konce světa 
 1213 
 Pomíjivost ledu 
 935 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 980 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 976 
 Rhapsodia Corcontica 
 977 
 Sama 
 1117 
 Šampioni zlatého údolí 
 1043 
 S lyžemi v oblacích 
 1267 
 Tenaya Traverse Challange 
 1064 
 Tenkrát na východě 
 1244 
 Velká alpská silnice - 73 
 1004 
 Za oponou velehor 
 1180 
 Zápasník Dee Dee 
 1074 
 Životní výprava 
 1112 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.