LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když má horolezec kam založit, tak jištění nedá a když založit potřebuje, tak nemá kam.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
4.Trojan 11956
5.Štípek 11769
6.Stribrny 11750
Bouldry:
4.Novák 10853
5.Stráník 10800
6.Pochman 10675
Hory:
7.Švihálek 6192
8.Černý 5904
9.Zvonková 5717

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5820 lezců
1187742 cest
Nové přelezy:
Velur 9
Il Miglio 8a
Stone 8a
Metropolis 8a
America Og 7c
Victim Of 7b+
War For Te 7c/7c+
Via Dei Po 7b
Zrození Hv 9
Rêve 7C

Stěny
Horolezecká stěna Staré Hradiště - Staré Hradiště
HO Jeseník - Jeseník
Újezd nad Lesy, Praha 9, Základní škola Masarykova - Praha 9, Újezd nad Lesy

Prodejny
Rock Point - Palác Flóra - Praha 3
Rock Point - NC Šestka - Praha 6 - Ruzyně
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

SHISHAPANGMA 2004

České horolezkyně poprvé na vrcholu

V letošním roce byly na Šiša Pangmě dokonce dvě české expedice. Jedna z jihu, druhá ze severu. Ze severní strany vystoupilo celkem 6 horolezců, z toho 2 ženy. 

Expedice Šiša Pangma 2004

Počátkem října (10.10.2004) se do Čech vrátila velmi úspěšná Česká horolezecká expedice SHISHA PANGMA 8013 m.

Skupina horolezců : Z. Hofmannová, F. Kolář, P. Matoušek, J. Milfait a O. Nováková celou akci provedla doposud nepříliš obvyklým „lehkým – neexpedičním“ stylem bez standardního zabezpečení v základním táboře (tj. zejména bez kuchařů a bez jejich péče  o účastníky v BC), bez budování postupových táborů, bez využití šerpů a nosičů a samozřejmě bez použití kyslíku.
Ve dnech 28. a 29.9.2004 vystoupilo na vrchol osmitisícové Šiša Pangmy severním hřebenem celkem 6 českých horolezců (SHISHAPANGMA (8013m,nově se uvádí 8035m) – historicky poslední vylezená osmitisícovka, která se jako jediná celá nachází v Tibetu). Vrchol zdolaly také dvě české horolezkyně a staly se tak prvními Češkami, které kdy stanuly na vrcholu Šiša Pangmy. Současně se zařadily mezi nepočetnou skupinu českých žen, které kdy vystoupily na osmitisícový vrchol. Mimořádností v historii Českého i Československého horolezectví je současné dosažení osmitisícového vrcholu dvěma českými horolezkyněmi bez použití kyslíku a šerpů.
Na vrchol vystoupili :
28.9.2004 :
o Ladislav Drda
o Josef Skala
29.9.2004 :
o Zuzana Hofmannová
o Pavel Matoušek
o Josef Milfait
o Olga Nováková

Expedici jsme zahájili 29.8.2004 odletem z Vídně. Následujícího dne přistáváme v Kathmandu, hlavním městě Nepálu. Trávíme zde pouze dva neklidné dny vyplněné sháněním potřebného vybavení, potravin, vyzvedáváním carga a dořešením některých formalit. Komplikace způsobují zejména pouliční nepokoje proti muslimům, vzniklé po smrti 12 Nepálců v Iráku. Pro cizince je ovšem ve městě bezpečno.
Z Kathmandu celá výprava odjíždí autobusem směr Tibet. Cestou překonáváme několik závalů cesty, na posledním je ovšem nutno veškeré věci přenosit několik stovek metrů. Další cesta již pokračuje náhradním autem. Hranici do Číny překračujeme na hraničním přechodu Kodari – Zhangmu. Zde již přesedáme do terénních aut a pokračujeme velmi exponovanou cestou do Nyalamu. Je to poslední větší osada na cestě ve výšce 3700m. Trávíme zde 3 dny a aklimatizujeme se výstupy na okolní kopce. 6.září přejíždíme do tzv. Čínského základního tábora. Je ve výšce 5000 m a jsme zde opět několik dní, než si organismus alespoň částečně přivykne na nedostatek kyslíku. V této výšce je pouze poloviční tlak vzduchu.
Z Čínského tábora se pak dva dny přesouváme do našeho hlavního základního tábora, označovaného také často jako předsunutý základní tábor (ABC – 5600m). Většinu nákladu nám nesou jaci. Jsou to pěkná, ale bohužel trochu polodivoká zvířata a tak se stává, že se cestou nákladu zbavují. Kromě zdržení tak dochází k poničení a ztrátě řady věcí. Počasí je výpravě převážně nakloněno, ale cestou do ABC mírně sněží. 11.září je již celá výprava v hlavním základním táboře (ABC).
Od tohoto dne začíná vlastní výstup. Po několika dnech aklimatizace se postupně propracováváme do tábora 1. Cesta vede celkem pohodlnou, ale dlouhou ledovcovou morénou. Následuje ovšem velmi nepříjemný úsek, kdy se překonává velmi členitý ledovec. Pak již jen několik stovek metrů převýšení a stavíme stany v 1. táboře. Z důvodů aklimatizace se vracíme zpět do BC. Na několik dní se kazí počasí, ale to je poslední výrazné zhoršení počasí za celý náš pobyt. Napadne nový sníh, zafouká stopy a znepříjemní a zpomalí na několik dní postup k vrcholu. Po umoudření počasí se opět vydáváme vzhůru. Postupně se posouváme do prvního, druhého i třetího tábora. Trvá to ovšem několik dní. Třetí tábor je ve výšce asi 7100m. Z tábora vycházíme ještě za tmy, za velmi chladného a větrného počasí. Odhaduji, že teplota ve stanu je – 20 °C, venku zajisté pod  -30°C.  Poslední část výstupu vede po pilíři, většinou sněhem, místy mezi skalami. Postup zpomaluje zejména výška, která se projevuje nedostatkem kyslíku. Přes občasné mraky i sněžení lze počasí celkově hodnotit jako příjemné. Na vrchol vystupují 28.9.2004 Ladislav Drda a Josef Skala. Následující den pak čtveřice : Zuzana Hofmannová, Olga Nováková, Pavel Matoušek a Josef Milfait.
Výstupem končí sice cesta nahoru, ale ještě dva dny trvá sestup unavených horolezců s vydatnou zátěží do základního tábora. Teprve pak se dostavuje opravdová radost z úspěchu.
Cesta domů je již jen pěknou tečkou za celou výpravou. Poslední dva dny v Nepálu trávíme návštěvou exotických památek a stylových restaurací. Vždyť každý z nás přišel o několik kg váhy a je zapotřebí to dohnat.
V nejbližších dnech proběhne promítání na tradičním srazu v Bezuchově, 27.11. na Horování v Šumperku.

Pavel Matoušek
vedoucí expedice 



Matoušek   [úpravy] 16:59 14.11.2004Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 gratulace10:44:11 15.11.2004
Šíša si nás evidentně oblíbila. Pánové prominou, chci pogratulovat obzvlášť holkám. Super, jen tak dál, ještě nejaký osmy zbývají (třeba Dhaulagiri, co, Zuzko?)
Alena Čepelkováodpovědět 
 Re: gratulace11:26:36 15.11.2004
I já gratuluji. Jako muž který chová k ženám obdiv komplexnější nežli bývá u mužů zvykem, gratuluji také na prvním místě ženám. Ale mužům pochopitelně neméně srdečně a také velmi moc!!!!!!! :o))
jan pušodpovědět 
  Re: gratulace14:26:51 15.11.2004
Gratulace především Zuzce H. - jako správný ústecký patriot.
Radim Bzuraodpovědět 

 kritika?15:25:44 16.11.2004
Sakra takovej prásk a kde sou nějaký fotky a vůbec takováhle událost si zaslouží lepší prezentaci než odfláknutej článek! ale přesto sem rád- gratuluji vám,ste dobrý!!!
swistodpovědět 

 Pomítání,přednáška12:18:57 17.11.2004
Všem gratuluji,jen se chci nesměle zeptat,jestli budete také v Čechách mít nějakou přednášku spojenou s promítáním....Petr.
Petr Wittlerodpovědět 

 Gratulace!!!!!!!!12:15:14 18.11.2004
Ahoj.
Zdravím za ty z druhý strany kopce. Laďa a Pepa už naše gratulace mají a na ostatní jsem neměl kontakt.
No samozřejmě hlavně holkám a hlavně Zuzce, která prošla na lezecký špici od písku, až po osmu. SUPER!!!
Radek Jarošodpovědět 

 Pochvalte všechny18:20:28 20.11.2004
Jen připomínám, že Olinka je taky ženská a tak ji tedy chválím.
Honza Krchodpovědět 

 Pěkný!20:36:32 30.11.2004
Gratuluji!!!!
Aničkaodpovědět 

 Foto dne:

Pepa námořník
 Databáze cest:
Všechny cesty (187791)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Il Miglio Verde 8a Val Pennavaire
Platt In Drei Zügen IXc Labské Údolí - Levý Břeh
Snesitelná Lehkost-bez L.hrany 6B Hlavatice
Onde De Choc 7B Fontainebleau
Rêve De Pierre (assis) 7C Fontainebleau
Nově komentované:
Žabí Princ 5+ Nebušická Skála
Degradace Hodnot VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Graffiti 7C+ Loučovice
Degradace Hodnot VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Degradace Hodnot VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Chata Rysy a Terry | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Staré lano/oplet |

 Nové komentáře:
Duplicita | Re: Messner o Messnerovi | Pro starý a blbý | Re: ? | Re: Druhá | Re: ? | slevy ČHS | Re: ? | Re: ? | Re: To ČHS zrušil slevy svým členům na chatách |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (22)
MČR v boulderingu (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (3)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (2)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)
MS v paralezení v Soulu, Jižní Korea: Franta Rys 7. (1)

 Nově v inzerci:
Stáří neni pro sraby | fedchenko glacier trek | Spolu lezení | Statická a dynamická lana | Spacák warmpeace | Práce | Garmin Fenix 7X | Lezení, stěna Ústí | Pohovky La Sportiva | La Sportiva Miura 41 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1498 
 50 dní v divočině 
 1034 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1324 
 Andrea 
 1081 
 Ashima 
 887 
 Barkley Marathon 
 903 
 B.I.G. - světové prvenství 
 956 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 845 
 Gálfy - Horský život 
 807 
 Jak se staví ledovec 
 784 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1127 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 931 
 Lezci z Manína 
 957 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 845 
 Operace Nos 
 956 
 Plamen nikdy nezhasne 
 845 
 Pohlednice z konce světa 
 1078 
 Pomíjivost ledu 
 821 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 849 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 862 
 Rhapsodia Corcontica 
 848 
 Sama 
 1008 
 Šampioni zlatého údolí 
 933 
 S lyžemi v oblacích 
 1090 
 Tenaya Traverse Challange 
 928 
 Tenkrát na východě 
 1089 
 Velká alpská silnice - 73 
 878 
 Za oponou velehor 
 1068 
 Zápasník Dee Dee 
 929 
 Životní výprava 
 960 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.