LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS, RP,... to zná každej, ale ZK? Zelenej ksicht:(
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
37.Reich 10254
38.Hyžný 10235
39.Čech 10222
Bouldry:
37. 9206
38.Jeliga 9203
39.Zímová 9200
Hory:
10.Nešťák 5095
11.Hlahulek 4639
12.Šuraba 4132

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5820 lezců
1187483 cest
Nové přelezy:
Super Vixe 8b
Da Zanca A 7c
Red Honey 7b+
Chronologi 7b+
Red Honey 7b+
Lovec Perá 7C+
Lovec Perá 7C
Cyborg 7c+
Sofia 9+
Manson 8A

Stěny
Lezecké centrum Ruzyně - Praha 6
Makak LBC - zrušena - Liberec
Bouldering za oponou - Měnín

Prodejny
HUDYsport - Mladá Boleslav
HOLAN SPORT - Praha 2
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Na Everestu našli botu i s ostatky, zřejmě po Andrewu Irvinovi

zjevně nález z expedice z r. 1924

Na úpatí Mount Everestu se našly bota a další ostatky, jež asi patří Andrewu Irvinovi, který před 100 lety zahynul spolu s Georgem Mallorym při pokusu o 1. výstup na nejvyšší horu světa. Ostatky objevil v tajícím ledu pod Everestem nedávno tým horolezců a filmařů pracujících pro magazín National Geographic. Zbytky ponožky v botě jsou označeny nášivkou: "A.C.IRVINE", informoval včera magazín.

Viz fotka horolezce a filmaře Jimmiho China se záběrem boty s ponožkou na Instagramu:




Poslední foto před pokusem o výstup v červnu roku 1924:



Britové George Mallory a Andrew Comyn Irvine se během expedice v roce 1924 z pokusu o výstup nevrátili. Jaké výšky dosáhli, není známo. Jak se uvádí na Wikipedii, geolog výpravy Noel Odell, který jako jediný horolezce doprovázel do nejvyššího tábora, je údajně viděl stoupat od druhého výšvihu, který je ve výšce 8605 metrů. Při expedici v roce 1933 se našel Irvinův cepín pod prvním výšvihem v nadmořské výšce 8560 metrů, v roce 1999 pak Malloryho tělo v 8155 metrech. "S vysokou pravděpodobností lze říci, že v době nehody oba horolezci již slaňovali zpět do nejvyššího základního tábora. Tělo Irvina ani fotoaparát, který měli s sebou, a který by mohl mnohé objasnit, však nikdy nalezeny nebyly. Podle některých teorií oba horolezci dosáhli vrcholu, mezi zkušenými horolezci však tato varianta příliš příznivců nemá," píše se na Wikipedii.

Z nového nálezu byl odebrán vzorek DNA, na jehož další identifikaci se dle informací médií pracuje. Další artefakty a možná i fotoaparát Andrewa Irvina jsou možná někde poblíž nálezu.

O novém nálezu více též v obecných médiích např. zde:

Sto let stará bota na Everestu možná změní historii. Může odhalit, kdo ho skutečně zdolal jako první


Standa Holec   [úpravy] 10:36 12.10.2024Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Zajimave15:49:38 21.10.2024
Zjevne meli obleceni na miru vcetne jmenovek. Kdyz nasli v r.1999 telo G.Malloryho, tak mel jmenovku tusim na kosili.
Josefodpovědět 

 Foto dne:
Schlaraffenland
One Piece, 11-
 Databáze cest:
Všechny cesty (187768)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Složená Matice 6C Přeckov
Levá Pravá Cukr Káva 6C Přeckov
Mantl 6B+ Přeckov
L'ora 7b Nago
Cyclops 6a+ Valle Aquila
Nově komentované:
The Last World 8- Geyikbayiri
Ve Stínu Gilotiny 10- Hlubočepské Plotny
Ve Stínu Gilotiny 10- Hlubočepské Plotny
Ve Stínu Gilotiny 10- Hlubočepské Plotny
Jaxe Menuju? 8+ Hlubočepské Plotny

 Nově v diskusi:
Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Staré lano/oplet | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh |

 Nové komentáře:
Re: Messner o Messnerovi | Messner o Messnerovi | Re: Inu | Re: Komunita horolezců výstup neuznává | Re: Inu | Re: Inu | Re: Inu | Re: Inu | Re: Jurčenko | tvrďáci s tou klasifikací |

 Kde to vře:
MČR v boulderingu (6)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (2)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (1)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Spacák warmpeace | Práce | Garmin Fenix 7X | Lezení, stěna Ústí | Pohovky La Sportiva | La Sportiva Miura 41 | Expediční péřovka Montura Himalaya 2.0 | postupové jištění | Scarpa F1, vel. mondo 300 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1485 
 50 dní v divočině 
 1024 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1310 
 Andrea 
 1072 
 Ashima 
 880 
 Barkley Marathon 
 895 
 B.I.G. - světové prvenství 
 948 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 838 
 Gálfy - Horský život 
 794 
 Jak se staví ledovec 
 775 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1115 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 921 
 Lezci z Manína 
 944 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 835 
 Operace Nos 
 945 
 Plamen nikdy nezhasne 
 836 
 Pohlednice z konce světa 
 1065 
 Pomíjivost ledu 
 811 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 841 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 851 
 Rhapsodia Corcontica 
 838 
 Sama 
 994 
 Šampioni zlatého údolí 
 926 
 S lyžemi v oblacích 
 1079 
 Tenaya Traverse Challange 
 915 
 Tenkrát na východě 
 1080 
 Velká alpská silnice - 73 
 871 
 Za oponou velehor 
 1058 
 Zápasník Dee Dee 
 915 
 Životní výprava 
 946 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.