LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Horolezec nepadá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11150
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5818 lezců
1186912 cest
Nové přelezy:
Bertoli 7b+
Jeron 7b
Celerino A 7b
Orangotang 7c
Orangotang 7c
Huriccane 7c
L´Eterno P 7b
Jeron 7b
Entwash 8A
Wie Im Url 7C+

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Compressor Route přelezena po vlastním jištění

Alpinist.com informuje o prvním přelezu Compressor Route na Cerro Torre bez použití osazených nýtů. Podařilo se to Haydenu Kennedymu a Jasonu Krukovi. Podle dostupných informací na vrchol dolezli za 13 hodin.

O přelez Compressor Route „ by fair means“ - pouze s použitím vlastního jištění - se pokoušelo už několik týmů, i pro Haydena Kennedyho to byl druhý pokus.
Hayden Kennedy a Jason Kruk také vylezli novou cestu "Astromanesque" na Aguja de l'S.

Compressor Route uděl v roce 1970 italsko-argentinský tým v čele s Cesarem Maestrim. Expedici sponzorovala firma Atlas Corpo, která týmu poskytla vrtačku a kompresor. V červnu 1970 začal tým prostupovat stěnu, vrtat množství nýtů, které používali k výstupu vzhůru (v celé cestě jich je kolem 360). Zastavila je až zima po 54 dnech 300 metrů od vrcholu. V listopadu se do stěny horolezci vratili a dolézají pod vrcholovou ledovou houbu, kterou Maestri okomentoval: „ Je to jen hrouda ledu, která není součást hory a stejně jednou spadne,“ a svůj výstup pod ní ukončil. Hroudu ledu a tím i na vrchol Cerro Torre dolezli jako první v roce 1978 Jim Bridwell a Steve Brewer. Výstup jim trval dva dny, sestup jeden den. Nad prvovýstupem Compressor Route se vznáší spousta otazníků, jako tvrzení Maestriho, že dolezl na konec Headwallu nebo samotný směr výstupu, který většinou vede v kompaktní skále, i přesto že se nedaleko nabízí chytovatější terén s možností vlastního zakládání, dále pak způsob výstupu, který vetšina alpinistů neuznává.

Výstupy a nákresy směrů na Cerro Torre


Cerro Torre - Compressor Route
foto www.catores.com


O volný přelez Compressor Route se pokusil Rakouský lezec a bývalý závodní SP David Lama. S filmovým štábem ještě několik nýtů v cestě přidali a to i v místech, kde se dalo osadit vlastní jištění, za což si vysloužili velkou kritiku. Tyto nýty odstranil minulý rok Ronaldo Garibotti.

Z našich na Cerro Torre vylezli Jindřich „Hudy“ Hudeček, Michal Brunner, Standa Štěpán (prosinec, 2011) a Míra Šmíd.

Zdroje:

pataclimb.com


www.alpinist.com

Simona    [úpravy] 15:50 19.01.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 paralela11:49:07 19.01.2012
To hodně připomíná Labské pískovce. Borháky po dvou metrech, kruh i tam kde je možnost založit vlastní jištění, dodání jištění do starší cesty. No snad si vezmeme nakonec i to, že tak se to dělat nemá. Že ferraty necháme Frantíkům a Bavorákům na vápně.
odpovědět 
 Re: paralela12:34:38 19.01.2012
Di do pr*ele
Myšákodpovědět 
  Re: paralela13:44:30 19.01.2012
Paralela sice vzdálená, ale na poslání někam zbytečná. Naopak spíše k zamyšlení, zdá se mi.
odpovědět 
   Re: paralela14:23:15 19.01.2012
Di do pr*ele
Martinodpovědět 
 Re: paralela16:46:50 19.01.2012
Kde tam najdeš borháky po dvou metrech?Kde vidíš paralely.Di do........
tomodpovědět 
 Re: paralela23:18:16 19.01.2012
taky by mě zajímalo kde v labáku jsou borháky po dvou metrech? A i kdyby nikdo tě nenutí je cvakat!
Jendaodpovědět 
  Re: paralela12:45:38 20.01.2012
strelba mimo . ty co lezli s nyty byli prvni a byli radi . co lezli bez nich byli take prvni a byli take radi . co tu porad resite . kdyby se Einstein narodil o 100 led driv ??? co by bylo ?? mozna vse a mozna uz nic . nereste furt blbosti.
odpovědět 

 borci!!13:31:26 19.01.2012
Fakt smekám!!
..odpovědět 

 oprava13:48:16 19.01.2012
Firma se jmenovala Atlas Copco, nikoliv Atlas Corpo. Dojde-li k opravě, smažte tenhle koment.
honzaodpovědět 

 a co kompresor...18:17:34 19.01.2012
Posledne se psalo neco o tom, ze Hudy a spol. chteli zkusit ten kompresor nahodit. Zkusili to? Podarilo se?
jx zeroodpovědět 
 Re: a co kompresor...17:32:10 20.01.2012
vzhledem k tomu ze jako palivo pouzili benzin tak se jim to nepovedlo bo dizl...
odpovědět 

 Foto dne:

 Databáze cest:
Všechny cesty (187707)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Dundecannesu Chi 6c+ Rocca Di Perti
Celerino Asasino 7b Taormina
Via Dei Pompieri 7b Taormina
Orangotango Mutilato 7c Taormina
Capitan Uncino 5b Rocca Di Perti
Nově komentované:
Charlie Brown - Grill. Var. 7 Pian Della Paia
Duchessa 5c+ Parete Dimenticata
Duchessa 5c+ Parete Dimenticata
Le Dos De L´elephant 6b+ Bavella
Jeef 7b Bavella

 Nově v diskusi:
Staré lano/oplet | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh |

 Nové komentáře:
Re: Inu | Re: Jurčenko | tvrďáci s tou klasifikací | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Zoufalství progresivistů | Re: come on baby... | Re: Cesta na S | Re: Cesta na S |

 Kde to vře:
MČR v boulderingu (2)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
La Sportiva Miura 41 | Expediční péřovka Montura Himalaya 2.0 | postupové jištění | Scarpa F1, vel. mondo 300 | Prodám goretexovou bundu Revolution Race | lezečky | Skyhook | Lyže Francie leden 26 | Dvě bouldermatky zdarma | Dětské lezečky Simond |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1473 
 50 dní v divočině 
 1014 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1297 
 Andrea 
 1057 
 Ashima 
 865 
 Barkley Marathon 
 887 
 B.I.G. - světové prvenství 
 932 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 825 
 Gálfy - Horský život 
 781 
 Jak se staví ledovec 
 765 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1097 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 908 
 Lezci z Manína 
 927 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 825 
 Operace Nos 
 927 
 Plamen nikdy nezhasne 
 822 
 Pohlednice z konce světa 
 1053 
 Pomíjivost ledu 
 792 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 833 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 835 
 Rhapsodia Corcontica 
 820 
 Sama 
 986 
 Šampioni zlatého údolí 
 918 
 S lyžemi v oblacích 
 1064 
 Tenaya Traverse Challange 
 896 
 Tenkrát na východě 
 1066 
 Velká alpská silnice - 73 
 861 
 Za oponou velehor 
 1043 
 Zápasník Dee Dee 
 895 
 Životní výprava 
 930 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.