LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Pod skálou každej rád poradí.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11150
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5821 lezců
1188022 cest
Nové přelezy:
Mindža 7C
Red Hot To 8A
Bagheera 7C
Akumulátor XIb
Dítě Předs Xb
Patošpička 7C
Indiánský 7C
Uluru 7b
7c Zcela V 7b
Aix, Zwei, 7B+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Mezinárodní festival alpinismu Praha Smíchov

Nedělní finále

Nedělní ráno bývá ospalým časem – pokud tedy zrovna nejste na přednášce Marka Holečka. Horolezec s duší rockové hvězdy publiku vždy řádně provětrá bránice.

Svět vnímá s nadhledem a přitom velkou lidskou pokorou. Stejně tak tomu bylo na lezecké expedici na Antarktidě, kterou uskutečnil s partou dobrých přátel. Mára je bezpochyby velká osobnost českého horolezectví. Přejdeme-li jeho famózní výstupy, pak to zcela jednoznačně dokládá zaplněný sál hned na úvod nedělního dne. A taky je určitě fajn taťka, o čemž by mohla vyprávět dcerka Viktorka, která přišla na pódium, aby divákům řekla roztomilé "ahoj".

Marek Holeček

foto by © Jakub Müller a Jan Holomek


První nedělní program na Outdoor stage nabídl velmi zajímavé téma – elektrické vyhřívání v outdoorovém oblečení. Přítomen byl i Radek Jaroš, který využíval speciálně pro něj vyrobené vyhřívané vrcholové boty Lowa.
Štafetu na hlavním pódiu převzal jeden z nejvýraznějších horolezců současnosti – Marko Prezelj – věčný rebel, šikovný fotograf, filosof, mentor nastupující generace slovinských lezců a hlavně špičkový alpinista a lezec. Jeho přednáška se nesla v duchu otázky „jak chápat horolezectví“. Slova specialisty na těžké prvovýstupy provedené nejčistším možným stylem by se dala tesat do žulové stěny. Není divu , že právě Marko dokázal strhnout tolik mladých lidí, kterým dává přičuchnout k ryzímu alpinismu přímo na expedicích.


Marko Prezelj 

foto by © Jakub Müller a Jan Holomek


Po představení čestných hostů festivalu, kteří vážili cestu do Prahy z různých koutů Země, se na pódiu vystřídali zástupci české horolezecké špičky, jejichž výkony byly oceněny v soutěži „Výstupy roku“ a „Horolezec roku“. Titul pro nejlepšího horolezce tradičně a zcela zaslouženě obhájil Adam Ondra. Cenu „Fair play“ Českého olympijského výboru předala Vítu Auermüllerovi a Antonínu Bělíkovi za záchranu horolezce z Tchajwanu zástupkyně ČOV Květa Pecková.



foto by © Jakub Müller a Jan Holomek


Na Outdoor stage se poté sešlo hned několik zájemců o přednášku na téma „outdoorové navigace Garmin“. Jeden ze šťastlivců si z Národního domu na Smíchově odnesl i velmi hodnotnou cenu – fitness náramek vívofit.

Ve velkém sále se pak šlo do finále. Předposlední blok patřil mladému francouzskému extrémnímu alpinistovi Sébastienu Ratelovi, který ze svých mixových kolmic přinesl několik pěkných fotografií a hlavně pak parádní film Beyond good & evil.



foto by © Jakub Müller a Jan Holomek


Derniéra Outdoor stage patřila českému výrobci outdoorových karimatek – firmě Yate, tradičnímu účastníku MFA.

K festivalu neodmyslitelně patří horolezecká legenda – Peter Habeler. Nestárnoucí Tyrolák, který ve svých nejlepších letech posouval hranice alpinismu do sfér z říše snů (např. společně s Reinholdem Messnerem byl při prvním zdolání osmitisícovky alpským stylem a při prvním výstupu bez použití umělého kyslíku na Mt. Everest), je dnes neskutečně inspirativní osobností pro všechny generace. Těší se stále skvělé kondici, aktivně se pohybuje i v těžkém horském terénu a co především – je to velký sympaťák! Jeho profesorská přednáška plná filosofických úvah, oslav krásy hor, ale také osobních vztahů s kamarády na laně byla vyvrcholením celého festivalu a pohlazením duše každého horala, který v neděli dorazil do Národního domu na Smíchově. Zvláště dojemná byla poslední část přednášky věnovaná přátelům, kteří zahynuli v horách.


Peter Habeler

foto by © Jakub Müller a Jan Holomek


Hlasování diváků tentokrát rozhodlo o titulu "nejlepší přednáška dne" ve prospěch Máry Holečka.


Peter Habeler

foto by © Jakub Müller a Jan Holomek



Mára Holeček

foto by © Jakub Müller a Jan Holomek



Mára Holeček

foto by © Jakub Müller a Jan Holomek



Peter Habeler

foto by © Jakub Müller a Jan Holomek


Program a další info viz Program Mezinárodního festivalu alpinismu

Zdroj: Mezinárodní festival alpinismu


laH   [úpravy] 22:23 08.12.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

Gotic Line, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (187811)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Seitan 6a+ Sarganserland
For…Only Bikers 6b+ Cornei Nord
Non So Se 7b+ Cornei Nord
- 7b+ -
Le Dinosaure Agile (assis) 6A Fontainebleau
Nově komentované:
Hrabě Vrtba 8+/9- Mařenka
Angry Bird 7c+ Kalymnos
Hrabě Vrtba 8+/9- Mařenka
Degradace Hodnot VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Žabí Princ 5+ Nebušická Skála

 Nově v diskusi:
Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Chata Rysy a Terry | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Staré lano/oplet |

 Nové komentáře:
ale prd | Re: Duplicita | Pozor. | kňůůůů | Re: Duplicita | Duplicita | Re: Messner o Messnerovi | Pro starý a blbý | Re: ? | Re: Druhá |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (22)
MČR v boulderingu (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (6)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
MS v paralezení v Soulu, Jižní Korea: Franta Rys 7. (1)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
koupim karabiny | Stáří neni pro sraby | fedchenko glacier trek | Spolu lezení | Statická a dynamická lana | Spacák warmpeace | Práce | Garmin Fenix 7X | Lezení, stěna Ústí | Pohovky La Sportiva |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1506 
 50 dní v divočině 
 1041 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1331 
 Andrea 
 1085 
 Ashima 
 889 
 Barkley Marathon 
 908 
 B.I.G. - světové prvenství 
 961 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 851 
 Gálfy - Horský život 
 811 
 Jak se staví ledovec 
 792 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1137 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 938 
 Lezci z Manína 
 966 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 850 
 Operace Nos 
 964 
 Plamen nikdy nezhasne 
 848 
 Pohlednice z konce světa 
 1084 
 Pomíjivost ledu 
 829 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 854 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 870 
 Rhapsodia Corcontica 
 855 
 Sama 
 1013 
 Šampioni zlatého údolí 
 942 
 S lyžemi v oblacích 
 1098 
 Tenaya Traverse Challange 
 933 
 Tenkrát na východě 
 1094 
 Velká alpská silnice - 73 
 885 
 Za oponou velehor 
 1075 
 Zápasník Dee Dee 
 933 
 Životní výprava 
 963 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.