LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Spára, to je jeden velkej chyt. Dole do ní vrazíš ruce a na vršku je vytáhneš.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11150
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Deníčky
5822 lezců
1188698 cest
Nové přelezy:
Philotimo 7a+
Que Lo Fli 8a
Devizový P 9-
Blueberry Xb
Slimeline 7C
Ansazi 7c
Kamarát Do 9
Tanec S Vl 11-
Vodní Svět Xb
Skurutí Bě Xb

Stěny
SAUNA - Plzeň
V 16 - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

První letošní Everest

Mt. EverestPrvní výstup na Everest se v této sezóně podařil skupině Šerpů a čínské horolezkyni Wang Jing z nepálské (tedy fakticky uzavřené) strany.









Na vrchol nejvyšší hory světa vystoupili v pátek, v pozdních večerních hodinách Da Gyalje Sherpa, Tashi Sherpa, Lakpa Nuru Sherpa, Lakpa Gyalje Sherpa and Pasang Dawa Sherpa doprovázející jednačtyřicetiletou čínskou horolezkyni Wang Jing. Podrobnosti výstupu nejsou dosud přesně známy, stejně tak, jako není známo, zda bude výstup vůbec uznán.



Mt. Everest

Sagarmátha, neboli Mount Everest od severu

foto © Luca Galuzzi,  v rámci licence Creative Commons


Okolnosti předcházející samotnému výstupu jsou zato známé dostatečně, a i proto vznikají pochybnosti o uznání stávajícího výstupu.
Navzdory faktickému uzavření jižní strany Everestu pro výstupy podnikly dvě ženy, Američanka Cleo Weidlich a Číňanka Wang Jing svůj pokus z jihu s tím, že pro přiblížení do tábora C2 využily služeb místních agentur, ochotných je přepravit přímo na svah hory vrtulníkem. Tím ovšem agentura porušila pravidlo, že vrtulníky se zde používají výhradně pro případ záchranných operací. Stalo se tak ovšem za okolností, které jsou svým způsobem specifické. Průstup ledopádu Khumbu byl totiž nemožný, neboť jej obsadila skupina radikálních výškových nosičů a zaměstnanců agentur (většinou Šerpů), každoročně doslova tahajících na vrchol nejvyšší hory stovky klientů.
Radikální Šerpové zablokovali přístup k hoře po dubnové tragédii, při které právě v oblasti Khumbu zahynulo šestnáct místních zaměstnanců. Blokádou se snažili o zlepšení vyjednávacích podmínek při kladení svých, podle většiny pozorovatelů zcela oprávněných požadavků, kladených nejenom vůči vlastním zaměstnavatelům, ale i proti nepálské vládě. Základní tábor pod Everestem v té době opustilo přibližně 350 klientů i horolezců z celého světa, kteří pro letošní rok Everest vzdali. Obě horolezkyně ovšem argumentovaly tím, že prosazování vlastních práv, na úkor práv někoho dalšího je unfair, a navzdory tomu, že cítí s rodinami zahynuvších z letošního dubna, nehodlají se podřídit diktátu militantní skupiny bojující za svá práva krajně nevybíravými metodami.
 

Zdroje a odkazy:
Zpráva na stránkách The Himalayan Times
Zpráva na News.com.au
Zpráva na Explorersweb.com

Tomáš FRANK   [úpravy] 19:25 24.05.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Neuznany vystup.06:41:30 27.05.2014
To je zajimave info o deni na Everestu. Jen na odlehceni, když ji vystup nebude uznan/ a kym vlastne ?/  tak co se pak stane?
Martas.odpovědět 
 Re: Neuznany vystup.09:07:24 27.05.2014
Já bych to spíš obrátil, i kdy by ji byl uznán (asi horolezeckou veřejností) vždycky se, doufám, najde mnoho lidí, kteří z etického a morálního hlediska budou pokus kvalifikovat minimálně jako unfair...
abcesodpovědět 
  Re: Neuznany vystup.09:13:18 27.05.2014
Mě nevadí že vynechala ledopád, nevadí mi tolik že porušila tryznu za šerpy, ale porušila mnohem víc, svým bezohledným pokusem jen přiložila polínko do už tak hořícího sváru šerpů... kolik ji takto bude následovat? je mi z toho smutno...
bawaodpovědět 
   Re: Neuznany vystup.09:20:25 27.05.2014
Měli by ji následovat všichni. Šerpové by si měli uvědomit, že jsou jen najímaní nosiči, sluhové, nic víc. Nechápu, proč se tam s nimi tak babrají. Ať si jdou dělat něco jiného, když se jim to nelíbí.
odpovědět 
    Re: Neuznany vystup.13:57:30 27.05.2014
přesně tak slává panězům komerci a kyslíku, hurá!!!
wfqodpovědět 
  Re: Neuznany vystup.09:23:24 27.05.2014
Naopak, u mě mají obdiv. Takhle se to má dělat. Ať se zbaví radikálních šerpů a může to zase fungovat. Takhle bych přenesl všechny lezce, ať si tam šerpové sedí, než jim dojde jídlo a prachy. Takže za mě plus, holky chtěly na Everest a dostaly se tam. Gratulace.
odpovědět 
   Re: Neuznany vystup.10:14:15 28.05.2014
Čirá bezohlednost...
etodpovědět 
 Re: Neuznany vystup.15:57:00 28.05.2014
ad. Martas: výstupy jsou "uznávany" v Nepálu státně (tedy příslušné ministérium pro tůrstiku vydává glejt žes "dobyvatelem" kopce)... Tenhle výstup byl jaksi "mimo pravidla", ale za zvláštních okolností.

K dalším diskusím tady: oni ti "Šerpové" (v uvozovkách, protože se netýká jen Šerpů, ale všech těch zaměstnanců v "nepálském turistickém průmyslu") ovšem hájí požadavky poměrně dost oprávněné - třeba právo na základní bezpečí (tedy že je agentura příště nenažene tahat fixy na kopec, když jsou podmínky pod psa), zrovnoprávnění výstupců (tedy pouhé uznání faktu, že na vrchol nechodí jen bílí sáhibové, ale taky něco místních).
A ano, ti radikálové jsou nepříjemností (ostatně, většina těch Šerpů se žádné blokády nezúčastní a mnozí se staví proti), ale v principu stejně radikální je postoj, že "nas..t".
 Tomáš F.odpovědět 
  Re: Neuznany vystup.20:54:52 28.05.2014
Mimochodem, ta druhá z žen na Everestu (tedy vlastně první, protože Wang Jing přišla na kopec až jako druhá), Cleo Weidlich aktuálně na CNN:

http://edition.cnn.com/2014/05/26/travel/mount-everest-american-climber/index.html
 Tomáš F.odpovědět 

 Foto dne:

Cesta Pro Lenku, 5+
 Databáze cest:
Všechny cesty (187871)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Uganka 5a Vransko
Ostržek 4a Vransko
Peter Klepec 6a Vransko
Banananjam 5b Čreta
Grosser, Schwarzer Vogel 7 Piestingtal
Nově komentované:
Operatore Ecologico 6C Chironico
Zen Boulder 6A+ Chironico
Il Succhio Selvaggio 7c Brojon
Nebraska 6b+ Bassilandia
Hrabě Vrtba 8+/9- Mařenka

 Nově v diskusi:
Re: Dřevěná posilovací lišta-Nález | Dřevěná posilovací lišta-Ztráta | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Chata Rysy a Terry | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: ale prd | Zavody | zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: Inu | ale prd | Re: Duplicita | Pozor. | kňůůůů | Re: Duplicita | Duplicita |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (23)
MČR v boulderingu (9)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (1)
MS v paralezení v Soulu, Jižní Korea: Franta Rys 7. (1)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
Sportovkyni pro život | Dřevěná lišta- Panťak | Bunda na Bleším trhu | koupim karabiny | Stáří neni pro sraby | fedchenko glacier trek | Spolu lezení | Statická a dynamická lana | Spacák warmpeace | Práce |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1522 
 50 dní v divočině 
 1049 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1344 
 Andrea 
 1093 
 Ashima 
 897 
 Barkley Marathon 
 918 
 B.I.G. - světové prvenství 
 973 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 859 
 Gálfy - Horský život 
 819 
 Jak se staví ledovec 
 801 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1152 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 946 
 Lezci z Manína 
 973 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 858 
 Operace Nos 
 971 
 Plamen nikdy nezhasne 
 857 
 Pohlednice z konce světa 
 1091 
 Pomíjivost ledu 
 836 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 864 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 878 
 Rhapsodia Corcontica 
 862 
 Sama 
 1019 
 Šampioni zlatého údolí 
 948 
 S lyžemi v oblacích 
 1110 
 Tenaya Traverse Challange 
 940 
 Tenkrát na východě 
 1108 
 Velká alpská silnice - 73 
 892 
 Za oponou velehor 
 1084 
 Zápasník Dee Dee 
 941 
 Životní výprava 
 975 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.