LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Trénink dělá mistry.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
7.Širůčková 11728
8.Nespoutaný 11697
9.Mokroluský 11624
Bouldry:
7.Jungling 10625
8.Danda 10559
9.Novák 10550
Hory:
20.Magič 3464
21.Tomasu 3348
22.Rojko 3282

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5821 lezců
1188161 cest
Nové přelezy:
Panta Rhei Xa
Michael Ni 7C
Tare Baby 7C
Komleksy H 7C+
Stefan Bat 7C
Kurovrah 9+
Locker Für 9-/9
Bicho Bola 7b
El Agente 8a
Coral Comb 7c

Stěny
Masacre Room - České Budějovice
Eliass - Ostrava
Umělá horolezecká stěna ZŠ Dr. Horáka - Prostějov

Prodejny
Robert Janda - Treking sport - Plzeň
Rock Point Outlet Store - Praha 5 - Radotín
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Olympijský vítěz Toby Roberts se těší na závody do Prahy

Jsem velký fanoušek Adama Ondry, říká

Jako malý kluk vzhlížel k Adamovi Ondrovi. Když ho jednou potkal a vyfotil se s ním, byl Toby Roberts absolutně šťastný. Dnes je mu 19 let a sám se stává velkou hvězdou sportovního lezení: v srpnu se reprezentant Velké Británie stal v Paříži olympijským vítězem, s tímhle titulem přijede také do Prahy na Světový pohár v boulderu, který se uskuteční na Letné od 20. do 22. září.

Před rokem se na stejném místě nedostal do finále, teď bude patřit k favoritům. „Nemůžu se dočkat, až se do Prahy vrátím,“ říká Roberts.

Cítíte, že vám zisk zlaté olympijské medaile změnil život?
Myslím, že ano. Najednou se děje spousta věcí, ale já jsem pořád zaměřený hlavně na trénink a závodění. Myslím, že výhra zlata bude něco, na co se budu dívat zpětně a bude to velký moment mého života, ale teď jsem rozhodně koncentrovaný na to, co přijde dál.

Zlatou medaili v kombinaci jste získal hned na své první olympiádě. Jaké to bylo?
V Paříži jsem si užil úplně všechno. Neměl jsem představu, co čekat. K olympiádě jsem proto přistupoval jako k jinému lezeckému závodu – jen jsem na něj speciálně trénoval. Už jen kvalifikovat se a závodit tam pro mě moc znamenalo. Olympiáda je jedinečná, byla na ní spousta zážitků, které jsme mohli sdílet s dalšími sportovci z různých odvětví. Jsem hrdý na to, co se mi povedlo. O to víc mě těší, že olympiádu sledovala celá Velká Británie a já tam byl s ostatními sportovci. Bylo to krásné a nikdy na to nazapomenu.

Teď vás čeká Světový pohár v Praze, kde jste se v minulém roce nedostal do finále. Letos už jako olympijský vítěz budete jedním z favoritů. V čem jste se za ten rok zlepšil?
Nejsem si jistý, že jsem jeden z favoritů, protože na startovní listině je spousta neuvěřitelně silných boulderistů. Vždycky je velmi těžké dostat se do finále. A co se týče minulého roku: nebyl jsem zklamaný… Od té doby jsem absolvoval jeden z nejtěžších tréninkových roků v životě. Doufám, že využiji svých nových zkušeností a v Praze předvedu dobrý výkon. Výsledkem se nestresuji, chci se soustředit na to, abych si závod užil, protože když si něco užívám, obvykle lezu nejlépe.

Jak se vám vůbec líbí Česko a Praha?
Tohle bude má třetí návštěva, byl jsem u vás na Evropském poháru a loňském Světovém poháru. Můžu říct, že se mi v Praze rozhodně líbí. Závody byly skvělé, s neuvěřitelným publikem a úžasnou atmosférou. Loni jsem měl víc času a mohl jsem prozkoumat město, které je nádherné. Nemůžu se dočkat, až se vrátím.

Potkáte se tady také s Adamem Ondrou, což je česká hvězda a jedna z největších osobností lezení i ve světovém měřítku. Jaký máte vztah?
Jsem velký fanoušek jeho lezení a všeho, co dokázal. Teď mám i možnost proti němu závodit. Nejdřív to bylo neskutečné, ale teď už je to pro mě normální. To, čeho Adam dosáhl, je neuvěřitelné. Kromě závodů, které vyhrál, je ohromující jeho počet prvovýstupů, nových obtížností a venkovních cest, které vylezl. Mojí nejoblíbenější vzpomínkou je asi to, když jsem šel doma do svého místního lezeckého centra, abych se s ním setkal, když tam byl na návštěvě a já byl ještě kluk. A z toho setkání mám dokonce i fotku!


Adam Ondra a Toby Roberts © zdroj: archiv Tobyho Robertse


Jsou ještě nějací další čeští sportovci, které znáte a obdivoval jste je?
Rád se dívám na fotbal, ale musím přiznat, že jsem byl tak soustředěný na lezení, že jsem ho v minulosti nesledoval zase tak moc, jak bych chtěl. Na pár zápasech jsem ale byl, znám Tomáše Rosického, protože jsem se díval hlavně na Arsenal, za který nastupoval.

Jak jste se vlastně dostal k lezení? Čím vás zaujalo?
Od chvíle, kdy jsem objevil lezení, jsem se do toho sportu zamiloval. Mé první zážitky z lezení byly o tom, že jsem se snažil lézt kdykoliv to šlo, hlavně kolem školy – miloval jsem prázdniny, protože jsem měl víc času na lezení.

Vaším trenérem je váš otec. Dělá to váš vztah jednodušší, nebo naopak těžší?
Řekl bych, že platí oboje. V některých ohledech je to jednodušší, v jiných těžší, ale myslím, že to souvisí hlavně s tréninkem. Někdy je trénink opravdu náročný, což má samozřejmě vliv na to, jak se cítím. Myslím, že je to podobné jako v mnoha jiných vztazích. Nicméně je tam obrovská důvěra, která spoustu věcí zjednodušuje. Vím, že pro mě vždycky chce jen to nejlepší a že mě vždycky podpoří. A to mnohé usnadňuje.

Jste také hodně aktivní jako vlogger. Jak důležité je v dnešní době zapojit se do těchto aktivit pro budování značky? Baví vás to?
Ano, baví. Nejdůležitější je, aby vás to bavilo. Dělám to hlavně z lezeckého hlediska a přijde mi užitečné mít hodně záběrů z lezení. A k první části otázky: Nevím, jestli je to důležité, protože jsme se tolik soustředili na olympiádu, že jsme o tom ani nepřemýšleli. Dělal jsem to jen pro sebe a důležité pro mě bylo, aby to bylo upřímné a autentické. Doufám, že to ukazuje, co všechno obnáší závodit a lézt na vysoké úrovni.

Kromě lezení jste také velký fanoušek Formule 1. Komu fandíte?
Jsem obrovský fanoušek F1! Vždycky jsem fandil týmu Red Bull, takže jsem hodně sledoval Maxe Verstappena. Nedávno jsem se stal členem týmu Red Bull a dostal jsem svou Red Bull kšiltovku na Velké ceně v Silverstone, takže můj první závod byl opravdu nezapomenutelný. Rozhodně doufám, že se dostanu na mnoho dalších závodů.

Radim Trusina   [úpravy] 11:11 18.09.2024Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 mazec16:40:59 18.09.2024
to je husta fotka :) a hezkej rozhovor. diky.
judovanaodpovědět 

 Foto dne:

Gotic Line, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (187821)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Michael Night 7C Lofoty
Tare Baby 7C Lofoty
Multipass 7B Fontainebleau
Immodium Assis 7B Fontainebleau
Jour De Rêve 7A Fontainebleau
Nově komentované:
Hrabě Vrtba 8+/9- Mařenka
Angry Bird 7c+ Kalymnos
Hrabě Vrtba 8+/9- Mařenka
Degradace Hodnot VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Žabí Princ 5+ Nebušická Skála

 Nově v diskusi:
Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Chata Rysy a Terry | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: Inu | ale prd | Re: Duplicita | Pozor. | kňůůůů | Re: Duplicita | Duplicita | Re: Messner o Messnerovi | Pro starý a blbý |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (23)
MČR v boulderingu (9)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (6)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
MS v paralezení v Soulu, Jižní Korea: Franta Rys 7. (1)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
koupim karabiny | Stáří neni pro sraby | fedchenko glacier trek | Spolu lezení | Statická a dynamická lana | Spacák warmpeace | Práce | Garmin Fenix 7X | Lezení, stěna Ústí | Pohovky La Sportiva |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1508 
 50 dní v divočině 
 1044 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1331 
 Andrea 
 1086 
 Ashima 
 889 
 Barkley Marathon 
 908 
 B.I.G. - světové prvenství 
 963 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 853 
 Gálfy - Horský život 
 811 
 Jak se staví ledovec 
 794 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1140 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 939 
 Lezci z Manína 
 966 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 850 
 Operace Nos 
 964 
 Plamen nikdy nezhasne 
 850 
 Pohlednice z konce světa 
 1084 
 Pomíjivost ledu 
 831 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 855 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 870 
 Rhapsodia Corcontica 
 857 
 Sama 
 1014 
 Šampioni zlatého údolí 
 943 
 S lyžemi v oblacích 
 1099 
 Tenaya Traverse Challange 
 935 
 Tenkrát na východě 
 1096 
 Velká alpská silnice - 73 
 885 
 Za oponou velehor 
 1076 
 Zápasník Dee Dee 
 935 
 Životní výprava 
 964 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.